National Maritime Museum in Greenwich

Greenwich Londra’nın güneydoğusunda yer alan bir yerleşim yeridir. Greenwich’in tüm dünyada bilinmesini sağlayan özellik hiç şüphesiz ki 0 meridyen noktasının burada olmasıdır. Ghetto havasında bir semt olsa da üniversitesi, gözlem evi, kraliçenin bahçesi, muhteşem Londra manzarası, iskelesi, müzesi, kocaman ağaçlık alanları, neredeyse evcil sayılabilecek sincapları, tenis kortları, temiz havası ile her daim ziyaretçisi olan bir yerdir.

Greenwich’e Nasıl Gidilir?

Londra’ya gittiğinizde Greenwich’in ulaşım açısından uzak olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü doğrudan metro ile ulaşım yoktur – ki Londra’da metro ile ulaşım olmayan noktalar neredeyse şehir dışı kabul edilmektedir. Greenwich’e iki şekilde gidebilirsiniz.

İlk yol Thames Nehri’nden bot ile ulaşmaktır. Londra’da hop on hop off (indi bindi) turlarından birine katılırsanız Greenwich’e bot turu hediye edilmektedir. Londra merkezinde bulunan birkaç noktadan hemen hemen her yarım saatte bir kalkan botlardan biri ile Greenwich’e doğru yola çıkabilirsiniz. Bu esnada botta Thames Nehri ve Londra ile ilgili bilgi verilemektedir. Hava güzelse botun üst kısmında açık havanın çıkarabilir ya da içinde camlı bölmede, konforlu oturaklarda içeceğinizi yudumlarken gezinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu seçeneği seçmeniz Londra’nın da farklı bir yüzünü görmenizi sağlar. Eğer bot turuna katılmazsanız Thames Nehri’ni ve kenarındaki yapıları hep farklı bir açıdan görürsünüz. Eğlenceli rehberin bu tur sırasında anlattıklarından oldukça gösterişsiz Hilton’u, Thames Nehri kenarında yer alan aslan figürlerinin “If the lions drink, London will flood” deyişi ile anıldığını ve nehir suyu aslanların olduğu seviyeye ulaşınca şehirde sel alarmı verildiğini, Thames Nehri’nin rengine rağmen kirli olmadığını, yarım kalan köprüyü, kraliçenin 2000 yılında açtığı Milenyum Köprüsü’nü ve daha birçok şeyi görüp bunlarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Rehber için ekstra bir ücret talep edilmemekle birlikte tur sonunda isteyenlerden bahşiş kabul edilmektedir. Esprili rehber isteyenlerin para yerine telefon numarası bırakabileceğini bile söylemiştir! J Eğlenceli bot seyahatinin ardından Greenwich İskelesi’ne ulaşılır. Buradan yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşle 0 meridyen noktası, Kraliçe’nin Evi, Maritime Museum (Denizcilik Müzesi) ve Gözlem Evi’nin yer aldığı yere ulaşılabilir.

Greenwich’e gitmek için tercih edebileceğiniz diğer ulaşım yolu trendir. Charing Cross, Waterloo East, Cannon Street ya da London Bridge metro istasyonlarından kalkan ve Greenwich yönüne giden trenlerden birine binebilirsiniz. Bu yolculuk, bot ile ulaşımdan daha kısa sürmektedir. Tren yolu üzerinde Londra’nın arka sokaklarını, bahçeli evlerini, birkaç fabrikayı ve sanayi kısmını görmeniz mümkündür. Tren seferleri oldukça sıktır. Tek kullanımlık bilet alabileceğiniz gibi Londra şehir içi ulaşımda kullanılan Oyster Card’ı da kullanabilirsiniz.

2009 ve 2013 yıllarında Greenwich’e iki farklı yolla da gitmiş biri olarak tavsiyem kesinlikle bot ile ulaşım sağlamanız. Tren ile de ulaşım zevkli, hızlı ve kolay. Fakat bot turu ile şehri farklı bir açıdan görmeniz mümkün.

Royal Observatory Greenwich
Royal Observatory Greenwich

Greenwich’de Ne Yapılır?

Greenwich’e ister iskeleden ulaşın isterseniz tren istasyonundan öncelikle şehir merkezinde 10 – 15 dakikalık bir yürüyüş yaparsınız. Londra’nın kalabalığından sonra oldukça sakin gelen bu yerde yürüyüşünüz sırasında küçük birkaç kitapçı ve Greenwich Üniversitesi’ni görebilirsiniz. Bunun dışında irili ufaklı birkaç otel ile pek kalabalık olmayan kafe ve restoranlar dikkat çeker.

İndiğiniz andan itibaren detaylı levhalar sizi gitmek istediğiniz yere doğru yönlendirir. Bir tepe üzerinde bulunan 0 noktasına ulaşmadan önce girişin ücretsiz olduğu Maritime Museum (Denizcilik Müzesi) gezilebilir. Denizcilik tarihi, gemi çeşitleri, gemilerde kullanılan semboller gibi ögeler burada görülebilir. Buradan çıkıp tepeye ilerlemeden önce Kraliçe’nin Evi gezilmelidir. Anlatılanlara göre bu evin yapılma nedeni kralın halk önünde kraliçeye küfretmesi ve ondan özür dilemek için bu evi yaptırmış olduğudur. Günümüzde kraliyet ailesi tarafından kullanılmayan bu evin büyük bir kısmı ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir. İçerisinde aileye ait eşyaların yanı sıra daha çok resim çalışmaları dikkat çekmektedir. Evden çıktıktan sonra ağaçlı ve yeşillik bir yoldan tepedeki Gözlem Evi’ne yürüyebilirsiniz. Gözlem Evi Greenwich’e bulunan en donanımlı noktadır. “Zaman” kavramının işlendiği farklı bölümler, saat ve saatin gelişimi, gökyüzünün incelenmesi, paralel ve meridyenlerin açıklanması birçok görsel ve sunumla desteklenmektedir. Greenwich’i ziyaret eden kişilerin fotoğraflarının en ünlülerinden olan temsili 0 çizgisi üzerinde olanı için o kısma geçiş ücretli hale getirilmiştir. Daha önce böyle bir uygulama yokken sadece bu kısma geçiş yanlış hatırlamıyorsam 7 Pound gibi bir ücrete tabii tutulmuştur ki bu durum olayın ticarete döküldüğü izlenimi nedeniyle bile hoş değildir. Çünkü hiçbir yere giriş için ücret ödenmezken sadece bu temsili çizginin olduğu kısım için ücret talep edilmesi dikkat çekmektedir. Gözlem Evi’nin mağaza kısmında Greenwich, Londra ve zaman temalı birçok ürün bulabilirsiniz. Burayı ziyaret ettikten sonra temiz hava ve doğanın içerisinde soluklanıp bir şeyler yiyip içmek istiyorsanız Gözlem Evi’nin bitişiğindeki bahçeli kafede mola verebilirsiniz. Yemek çeşitleri açısından zengin olmasa da atıştırmalık seçenekleri ile özellikle de bahçesinde oturarak değerlendirilebilir. Greenwich gezinizi gül bahçeleri, çeşit çeşit ağaçlar, çimlik alanları ile bir doğa harikası olan alanda yürüyerek bitirebilirsiniz.

Greenwich
Başlangıç Meridyeni Greenwich

Greenwich Londra’da sık sık okul gezilerinin yapıldığı bir yerdir. Her yaştan öğrenci grubu dikkat çeker. Gerek müze kısmı olsun gerekse gözlem evi olsun insan buraları gezerken bu öğrencilerin ne kadar şanslı olduğunu düşünmeden edemiyor. Paralel, meridyen, saatlerin ayarlanması gibi soyut konuların bu gibi bir geziden sonra insanın aklında nasıl da şekilleneceği görmek küçücük öğrencileri kıskanma nedeni. 🙂

Londra’da gezip görebileceğiniz tüm yerleri incelemek için tıklayın: Londra Gezilecek Yerler

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın