Uzay Evi Eskişehir

Yalnızca 5 TL‘ye uzaya zevkli bir yolcuk yapmak ister misiniz? Evet duymadınız yalnızca 5 TL’ye. Eskişehir‘in en güzel turistik mekanlarından Sazova Park‘ta Sabancı sponsorluğunda yapılan Türkiye’nin en büyük Uzay Evi yer alıyor.

Sabancı Uzay Evi

Nedir bu Uzay Evi?

Uzay Evi; özel olarak yapılmış kubbeli yapısında, hem eğitici hem de eğlenceli uzay gösterimlerinin yapıldığı sinema benzeri bir yapı. 14 metre iç çapı ve 360 derecelik kubbesi bulunan yapıda aynı anda 95 kişi gösterim izleyebiliyor. Gösterimler aynı sinema mantığı gibi çeşitli seanslarda yapılıyor. Özellikle güzel havalarda, hafta sonları bilet bulmak bazen sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden mümkünse bilet alma işini son dakikaya bırakmayın.

Eve ilk girdiğiniz anda sizi Albert Einstein ve Stephen Hawking‘in balmumu heykelleri karşılıyor. Seans başlamasına yakın tüm ziyaretçiler özel olarak tasarlanmış salona alınıyor. Buranın sinema salonlardan farkı sahip olduğu özel tasarımı. İlk olarak burada sunum yapılan perde sinema salonlarındaki gibi karşınızda değil. Uzay temalı görüntüler yapının kubbesinde gösteriliyor. Bu yüzden koltukların hepsi yatar pozisyonda. Sunum öncesinde görevliler size program hakkında bilgiler veriyor.

Eskişehir Uzay Evi

Uzay sunumu 2 bölümden oluşuyor. 25 dakika süren ilk bölümde özel gösterimler yapılıyor. Gün ve seansa göre yapılan sunumlar değişebiliyor. Biz “Evrende bir vaha” adlı gösterimi izledik. 2.bölümde ise görevliler 15 dakika boyunca size evren hakkında genel bilgiler veriyor. Üstelik bilgi verenler sıradan çalışan değil,  konu hakkında çok bilgili Anadolu Üniversitesi‘nde eğitim gören doktora öğrencileri. Gösteri boyunca herhangi bir baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi bir sorun yaşarsanız görevliler salondan çıkmanızda sie yardımcı oluyor.

Uzay Evi Eskişehir
Sabancı Uzay Evi Eskişehir

Toplam 40 dakika süren gösteri boyunca gerçekten de Dünyanın ne kadar ufak olduğunu anlıyorsunuz. Uzay Evi’nde maalesef herkesin düşündüğü gibi yerçekimsiz ortam ya da yıldızları izleyebileceğiniz devasa bir teleskop bulunmuyor.

Kısacası burada şimdiye kadar yaşamadığım güzel ve farklı  bir tecrübe oldu. Eğer Eskişehir’e yolunuz düşerse Sazova Park’ta bulunan Uzay Evi’ne 40 dakikanızı ayırıp heyecanlı ve zevkli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  • Eskişehir Bilim, Deney Merkezi’nin resmi sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Uzay Evi Giriş Ücretleri

Tam: 5 TL
Öğrenci: 2 TL

Uzay Evi’ne Ulaşım

Sazova Park’a otobüs ile Odunpazarı’ndan her 15 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs, 20 geçe ve 20 kalalarda kalkan 17 numaralı otobüs ve çeyrek kalalarda kalkan 31 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Sazova Parkı Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunuyor, araçla parka ulaşım sok kolay.

Sazova Parkı Telefon: 444 82 36 no’lu telefonu arayarak Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi hakkında bilgi alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın