Adana genel bilgiler

Yaz aylarında sıcağıyla meşhur bir şehir Adana. Genelde Adana deyince aklımıza ticaret gelse de gidip gördüğümüzde bizi etkisi altına alan büyüleyici bir havası mevcut. Adanaya’ ya sanırım sırf yemek kültürü için bile gidilebilir. Ama tabi ki en önemlisi barındırdığı tarihi yapılarıyla öne çıkan bu şehir gidip gördüğünüzde sizi etkisi altına alabilecek bir yapıya sahip. Yazımızda sizlere Adana’ya kadar gitmişken görmeden gelmeyin dediğim yerleri sıralamaya çalışacağım.

Adana Arkeoloji Müzesi

Bize tarihin izlerini sunan hayran kalacağınız bir yapı. Şehrin merkezi Reşatbey’de, ziyarete açık bir durumda siz gezginlerin rahatlıkla ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu müzeye giderseniz Çukurova bölgesinden çıkan arkeolojik yapıları görebilirsiniz.

Adana Merkez Parkı

Nehrin kenarında bulunan bu yeşil alan oldukça etkileyici bir görünüşe sahip. Doğanın kalbi diyebileceğimiz bu büyük alanda sevdiklerinizle kendinizi doğanın kollarına emanet edebilirsiniz. Gittiğimde saatlerce çimlerde oturdum ve çevremi seyre daldım. İnanın kafanızdaki tüm sorunları beş dakika içinde yok etmeye yetecek bir potansiyele sahip burası. Adana’ya kadar gelmişken görmeden dönmeyin derim.

Adana Merkez Park
Adana Merkez Parkı

Büyük Saat

Türkiye’nin en büyük saat kulelerinin başında geliyor burası. Eski bir tarihe, 1881 senesine dayanıyor başlaması. Başlandığı andan itibaren 1 sene içerisinde hizmete açılıyor. Şehrin merkezinde çarşı bölümünde bulunan bu kule siz ziyaretçileri bekliyor.

Adana Saat Kulesi
Adana Saat Kulesi

Adana Çarşı Hamamı

Büyük saate kadar gelmişken hemen karşısında bulunan hamamada uğramadan geçmeyin derim. Bu tarihi hamam Ramazanoğulları döneminden günümüze kadar gelmiştir. Aklınızda olsun hamam yarım gün kadınlara, yarım günde erkeklere hizmet vermektedir.

Seyhan Barajı, Baraj Gölü

Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu özelliğindedir Seyhan Nehri. Adana il merkezinde bulunan barajı görmeye kadar gitmişken çevresinde uzun uzun yürüyüşler yapın ve doğanın keyfini çıkarın. Gittiğimde çevresinde uzun uzun yürüyüşler yapıp o eşsiz görselliğin keyfini çıkarmıştım.

Seyhan Baraj Gölü
ˆSeyhan Baraj Gölü

Adana Atatürk Evi Müzesi

1923’te Ata’nın kenti ziyaretinde konuk olduğu ev, 1981’de doğumunun yüzüncü yılında müze olarak hizmete açılmıştır. İçeriği kadar 19.yy tipik Adana evlerinin korunmuş önemli bir örneği olan binada çeşitli odalar ziyarete açıktır. Merkez Yüreğir ilçesi Seyhan Caddesi’ndedir. Kültür Bakanlığı’na bağlı olup giriş ücretsizdir. Oldukça etkileyiciydi bu müzeyi gezmek ve deneyimlemek. 

Eski Baraj ve Regülatör Köprü

Adana yeme içme notlarımızda bulunan birçok yerel lezzeti keşfedebileceğiniz baraj gölü kıyısı ve eski bagaj, aynı zamanda Seyhan regülatör köprüsü ile kıyı şeridi ile de gezinmek için birebir. Burada bolca sokak tezgahları bulunuyor. Bu muhteşem tatları es geçmeyin derim.

Adana’ya Nasıl Giderim?

Bu aralar Türk Hava Yolları sitesinde cebinize uygun uçuşlar mevcut arkadaşlar. Ben de kampanyadan yararlanıp gittim ve yolculuğum inanın otobüsten daha ucuza geldi. Zamandan kazanmak için çoğu zaman havayolunu tercih edip, vaktimi gideceğim yerin güzelliklerini görmeye ayırmayı tercih ediyorum.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın