Şirince İzmir

Ege’nin incisi İzmir’in Selçuk ilçesine 8 – 9 kilometre uzaklıktadır adı gibi şirin bir belde olan Şirince. Tepelerin arasında kurulmuştur. Çarpıcı doğal güzelliklerini ve özgün mimarisini koruyabilen nadir güzellikteki yerlerden biridir. Ünü bölge sınırlarını aşan ev yapımı leziz şaraplarıyla adını daha da duyurmuştur. Daracık taş sokakları,  yüzyıllık evleri, sıcakkanlı insanları, köy kahveleri, tertemiz havası ve enfes şarapları ile aklınızı başınızdan alacak güzellikte bir yer burası.

Şirince’nin sokaklarında yürüyüş yaparken bir masalın içinde geziniyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarıyla çevrilidir bu sevimli belde. Gördüğünüz evlerin birçoğu 19. yüzyıl ya da daha önceden yapılmıştır.

Şirince Gezilecek Yerler

Şirince Çarşısı: Çok uzun bir gezi olmaz ama yine de Şirince’nin küçümen çarşısına uğramalısınız. Ufak birkaç dükkan, köylülerin kurduğu tezgahlar ve hediyelik eşya alabileceğiniz standların olduğu çarşı da yöreye özgü birçok şey bulabilirsiniz.

Hadrian Tapınağı: Ünü bölge sınırlarını aşan ve özellikle yabancı turistler tarafından dikkat çeken bir yerdir tarihin gölgesindeki Hadrian Tapınağı. Zamana yolculuk yapıyormuşsunuz hissine kapılırsınız geziniz boyunca. Her yıl bnlerce turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’nin bir parçası olan tapınak bir cella ve bir portikodan oluşmaktadır. Mitolojik açıdan da bir değer taşıyan Hadrian Tapınağı, İmparator Hadrian’a sunulmuştur. Bu eşsiz tapınak dünyanın 8.ci harikası olarak nitelendirilir.

Efes Meryem Ana Kilisesi: Sadece İzmir’de değil, Ege Bölgesi’nde en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında gelir yüzyıllara meydan okuyan Efes Meryem Ana Kilisesi. Hatta bazı kaynaklar Meryem Ana’nın Efes’e yerleşerek burada öldüğünü kabul etmektedir. Her yıl Ortodoks Rumları Panaya Kapulu adı altında buraya gelerek ayin yapmaktadırlar. Her köşesi tarih kokan Efes Meryem Ana Kilisesi’ni Şirince gezi listenize mutlaka eklemelsiniz.

Pamucak Plajı: Tüm tatil boyunca tarihi yerleri gezmek değil, denizin tadını çıkarmak, güneşlenmek ve bol bol yüzmek istiyorsanız da Şirince’de seçenek var. Tamam, çok seçenek yok belki ama Pamucak Plajı güzel bir alternatif. Selçuk’a 7 – 8 kilometre uzaklıktadır burası. Cam gibi denizi ile dikkat çeker ve 6 kilometrelik bir kumsala sahiptir. Ayrıca 60 metre eni olmasından dolayı bölgenin en geniş kumsalı özelliğine de sahiptir. Kızgın kumlardan, serin sulara atlayasınız geldiyse Pamucak Plajı tam da aradığınız adres 🙂

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Şirince Yapılacak Şeyler

Köy Pazarı Gezisi: Şirince’de en çok ilgi gören yerlerden biri de köy pazarıdır. Adım attığınız anda yöreye özgü otların kokusu başınızı döndürür. Ege’nin en güzel yanı mis gibi kokan otları değil mi zaten? Bu şirin pazarda gezerken birçok satıcı ikramlarda bulunur daha bir şey almadan doyduğunuzu hissedersiniz 🙂 Eğer vaktiniz varsa mutlaka uğrayın buraya.

Yürüyüş: Bu şirin köye geldiyseniz dağa bayıra, çayıra çimene vurun kendinizi. Rengarenk kır çiçekleri, göğe kadar uzanan ağaçlar, miskin sokak kedileri eşlik etsin size geziniz boyunca. Şehrin kalabalığı çok uzaklarda kaldığı ve sadece doğa ile iç içe olduğunuz için mutluluktan mest olacaksınız. Zaman kavramını unutacağınız kafada bir yer burası. Rahat, sakin, huzurlu…

Şirince Bağbozumu: Gün geçtikçe popülerliği artan Şirince’nin yıldızını parlatan aktivitelerden biri de Bağbozumu Şenlikleri’dir. Her yıl Ekim ayı içerisinde yapılır. Ev yapımı meyve şaraplarından tatmak ve sevdiklerinize de satın almak istiyorsanız ‘’Şirince’’ye doğru kırın rotanızı.

izmir şirince gezilecek yerler

Şirince’de Alışveriş

Şirince Köy Meydanı ve çarşısı alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında. Dünyaca nlü markaları bulabileceğiniz, çılgınlarca alışveriş yapabileceğiniz başka bir yer aramayın boşu boşuna 🙂 Buradaki minik tezgahlarda, minnak dükkanlarda yöreye özgü kıyafetler, hediyelikler bulabilirsiniz.

Ama adet yerini bulsun diyorsanız buraya kadar gelmişken ‘’şarap’’alın sevdiklerinize.

Şirince Alışveriş

Şirince’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Hafif, leziz ve sağlıklı yemeklerle süslenmiş bir Ege mutfağı çıkar karşınıza Şirince’de. Mis gibi kokar Ege’nin otları ve yemelere doyamazsınız. (En azından ben öyleyim : )) Bir de buranın en güzel yanı her şey taptaze, dalından koparılıp, sofralarda yerini alıyor. Tabii çoğu zeytinyağlı. Çünkü neredeyse tüm Ege’de olduğu gibi burada da zeytinyağı sofraların baş tacı.

Burada denemenizi önerdiğimiz tatlardan bazıları; sütlü balık, ot yemekleri, zeytinyağlı çeşitleri, kumru, kirde kebabı, asma yaprağında barbunya, meyve şarapları ve ot kavurmasıdır. Dalından koparıp bol bol meyve yemeyi de unutmayın.

Şirince Çarşısı

Şirince’de Nerede Kalınır?

Ailenizin sıcaklığını ve evinizin konforunu bulabileceğiniz birbirinden güzel Şirince otelleri tüm misafirperverliği ile sizleri ağırlamak için sabırsızlanıyor. Kuş sesleri ile uyanmak, taptaze yemeklerle güne başlamak ve huzur bulmak istiyorsanız en kısa zamanda rotanızı buraya kırmalısınız.

Şirince'de nerede kalınır Efes Konakları
Efes Konakları, Şirince’de kalabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Efes KonaklarıNikbin KonakÇınaraltı PansiyonNişanyan HotelŞirincem PensionSihirbazın Evi ve Kırkınca Hotel, Şirince’de konaklayabileceğiniz en güzel tesislerden. Şirince’de konaklama hakkında tüm bilgileri Şirince’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın