ağva gezilecek yerler

Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihi boyunca pek çok medeniyetin geçiş noktası olarak değerlendirdiği Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü, doğal çeşitlilik açısından zengin bir konumda yer alıyor.

İstanbul’a yakın olmasına rağmen kendine özgü yapısını korumayı başarmış olan yerleşimi gezginlerin tatil için seçmesinde tertemiz havasının ve huzurlu ortamının payı büyük. Özellikle İstanbul’da yaşıyor ve hafta sonu kaçamağı yapacak yakın, sakin bir yer arıyorsanız Ağva gezilecek yerler listesinden anlayabileceğiniz üzere tam da size göre bir yer. 

Ağva Gezilecek Yerler Listesi

Çalışma hayatının yarattığı olumsuzluklardan sıkılıp keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olan Ağva’ya özellikle İstanbul’dan ulaşım oldukça kolay sağlanıyor.

Kendi arabanızla Ümraniye –Şile yolu üzerinden ulaşabileceğiniz beldeye Üsküdar ve Ümraniye’den kalkan belediye otobüsleriyle de trafik stresi yaşamadan gidebilirsiniz.

İmkânınız varsa yıllık izninizden bir gün kullanıp cumadan Ağva’ya giderseniz, taze ürünlerin satıldığı pazarda alışveriş yapma fırsatı yakalayabilirsiniz. Çevre şehirlerde yaşayan insanlar için hafta sonları kaçış yapabilecekleri bir cennet haline gelen Ağva’da konaklama içinse Karadeniz ve Göksu Deresi kıyısındaki tesisleri tercih edebilirsiniz.

Bu arada Ağva’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Ağva’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Kilimli Koyu

ağva gezilecek yerler Kilimli Koyu

Tatilciler tarafından fazla bilinmediği için doğallığını koruyan Kilimli Koyu’nu sakin bir ortamda denize girmek için Ağva gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Beyaz renkli kayalık yapısı ile Kocaeli’nin hafta sonu kaçamak noktaları Kefken ve Kerpe’nin kıyılarını andıran koy, Karadeniz’in hırçınlığına tezat oluşturan sakin denizi sayesinde deneyimli gezginleri kendisine çekiyor.

Bembeyaz kumlarla kaplı koyda deniz keyfi yaşadıktan karnınız acıkırsa tepede faaliyet gösteren restoranda taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

2. Kadırga Koyu

ağva Kadırga Koyu
Foto kaynak: panoramio.com

Kilimli’ye komşu olan Kadırga Koyu, Büyükbucaklı Köyü’nün 1 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Komşusu gibi pek fazla kişi tarafından bilinmeyen koy, Karadeniz’in dalga aşındırmaları ve yer hareketleri sonucunda oluşmuş ilginç kaya oluşumlarını barındırıyor.

Denize girdikten sonra amfi tiyatro şeklindeki kayalıklarında güneşlenebileceğiniz koyda keyifli bir gün geçirmek için yanınızda yeterli miktarda su ve yiyecek götürmeyi sakın unutmayın.

3. Göksu Deresi

ağva gezilecek yerler Göksu Deresi
Foto kaynak: wikipedia

Ağva’nın yerleşim bölgesinin batısında kalan Göksu Deresi, İstanbul’dan ve diğer büyük kentlerden gelen konuklarına sakin ortamı vasıtasıyla rahatlama fırsatı veriyor.

İç kısımlarına doğru 5 kilometre kadar gidebileceğiniz derenin yerleşim olmayan bölgelerinde rahatlıkla yüzebilir, doğal yaşamı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca derinliğin 5-6 metreyi bulduğu yerlerde sazan, çapak ve kızılkanat gibi yere balık türlerini avlayabilirsiniz.

4. Saklı Göl

ağva gezilecek yerler Saklı Göl
Foto kaynak: tr.pinterest.com

Karamandere Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan Saklı Göl, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Geniş bir ormanlık alanının ortasında kalan gölün çevresinde sabahları köy kahvaltısı yapabileceğiniz çok sayıda mekân faaliyet gösteriyor.

Temiz havası sayesinde sizi kendinize getirecek gölde balık tutarak vakit geçirebileceğiniz gibi çevresindeki zenginlikleri bisiklete binerek veya yürüyerek keşfedebilirsiniz.

5. Gelin Kayası

ağva Gelin Kayası
Foto kaynak: emlakjet.com

Karadeniz’in hırçın sularının ustalıkla işlediği Ağva kıyılarında Gelin Kayası, hem karadan hem de denizden eşsiz bir görünüm sergiliyor. İlk bakışta bembeyaz gelinlik giymiş bir kadını andıran kaya oluşumunu görmek için rotanızı Ağva Feneri’nden Kerpe yönünü doğru çevirmeniz yeterli.

Sıra dışı görünümü nedeniyle Ağva gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz kayayı tüm güzelliğiyle görüntülemek için eğer hava uygunsa bir tekne kiralamayı tercih edebilirsiniz.

6. Gürlek Mağarası

ağva'da gezilecek yerler Gürlek Mağarası
Foto kaynak: wineport.com.tr

Macera tutkunuysanız, deneyimliyseniz ve ideal donanımınız varsa görmenizi tavsiye edeceğim Gürlek Mağarası’na Hacıllı Köyü’nden başlayan yürüyüş yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

1985’te köyde öğretmenlik yapan Osman Yardımcı tarafından keşfedilen mağara, İlk Hristiyanlık döneminde Romalılar tarafından hapishane olarak kullanılmış. Mağara, özellikle yerden 10 metre yükseklikteki girişinin ve sarkıtlı yapısının yarattığı görüntü ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

7. Kalemköy

ağva Kalemköy

En eski yerleşim alanlarından birisi olduğundan Ağva’nın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Kalemköy’ü ziyaret edebilirsiniz. Çünkü Roma döneminden kalma dini yapıların ve mezarların bulunduğu bu şirin köy, tarih boyunca Hititler’den Osmanlılar’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış.

8. Yeşilçay Deresi

Yeşilçay Deresi ağva
Foto kaynak: wikipedia

Özellikle yaz aylarında Göksu’ya göre çevresi daha hareketli olan Yeşilçay Deresi, Ağva’nın doğusunda yer alıyor. Ağız kısmında limanın bulunduğu dere kıyısındaki bu hareketliliğin sebebi ise taze deniz ürünlerinin sunulduğu restoranlara ve küçük çay bahçelerine ev sahipliği yapması.

Kilimli Koyu’na uzanan yürüyüş yolunun başlangıç noktasını oluşturan dereye paralel uzanan Âşıklar Yolu’nda yürüyüş yapabilir, mendirekte gün batımının eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

9. Hacıllı Köyü

ağva gezilecek yerler Hacıllı Köyü
Foto kaynak: blog.campandtravel.com

Göksu Deresi’nin doğal çeşitlilik kazandırdığı Hacıllı Köyü, keyifli yürüyüş yolunu aşarak ulaşabileceğiniz şelale bölgesi ve kamp alanı ile tatilcilerin Ağva gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

Ağva’nın görülmeye değer doğal güzelliklerinin önemli bir kısmını bünyesinde barındıran bu yoldan Koca Deresi’ne paralel yapacağınız gezinti sırasında irili ufaklı pek çok gölü ve şelaleyi fotoğraflama şansı yakalayabilirsiniz.Yazın dere kuru olduğu için yürümenin kolay olduğu bu rota ilkbaharda daha keyifli hale geliyor.

10. Kurudere Şelalesi

Kurudere Şelalesi ağva
Foto kaynak: serkanpakhuylu.blogspot.com.tr

Hacıllı Köyü’nden başlayan yürüyüş rotasının 3. kilometresinde yer alan Kurudere Şelalesi’ni su debisinin arttığı bahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü kendi göletine sahip olan şelalenin 5-6 metreden coşkuyla akan suyunun yarattığı akustik ve görüntü, üzerinizdeki tüm olumsuz duyguları yok edecek etkiyi yaratıyor. Şelalenin bulunduğu alanda vakit geçirdikten sonra dilerseniz yakınındaki 3. yüzyıla ait kalıntıları da inceleyebilirsiniz.

11. Çataklı Köyü

Adını yerleşimcisi olan ilk Türkmen Aşireti’nin lakabından alan Çataklı Köyü, halen koruduğu tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyülüyor. Köyün özgün mimariyle inşa edilmiş evleri arasında dolaştıktan ve yerel halkla tanıştıktan sonra çevresindeki doğanın zenginliğini tanımak için kendinize keyifli bir yürüyüş rotası belirleyebilirsiniz.

12. Yakuplu Köyü

Türkmen Yakupoğulları Aşireti’nin Osmanlı döneminde yerleştirildiği Yakuplu Köyü, Ağva’daki doğal köy yaşamı turları kapsamında ziyaret edebileceğiniz bir başka yerleşim bölgesi. Nüfusu düşük olmakla birlikte bu köy de diğerlerinde olduğu gibi kendine özgü dokusunu korumayı başarmış.

13. Ağva Plajı

Göksu ve Yeşilçay derelerinin denize döküldüğü noktada yer alan Ağva Plajı, merkeze yakınlığı nedeniyle özellikle Temmuz ayında tatilcilerin yoğun ilgisine maruz kalıyor.

3 kilometre uzunluğa, 100 metre genişliğe sahip olan plajı çevresindeki geniş yeme-içme seçenekleri ve tuvalet, soyunma kabini, şezlong, şemsiye kiralama gibi olanakları nedeniyle Ağva gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Plajda deniz keyfi yaşadıktan ve güneşlendikten sonra mendirekteki çay bahçelerinden birisine oturup, gün batımını izleyebilirsiniz.

Ağva’da Nerede Kalınır?

Ağva'da nerede kalınır
12 yaş ve üzeri misafir kabul eden Ağva Greenline Guesthouse, bölgede konaklama için güzel seçeneklerden.

Ağva seyahatinizde birkaç gece konaklama yapmayı düşünüyorsanız bölgede yer alan Tranquilla River Lodge, Mints Hotel, Tramonto HotelAğva Masal Evi, Ağva Robin’s Nest, Ağva Greenline Guesthouse, Wineport Lodge Ağva, Ağva Asmalı Garden Hotel ve Ayışığı Hotel adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Yalnız dikkat edin bazı tesisler belirli yaştan küçük ziyaretçileri kabul etmiyorlar. Ağva’da konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Ağva’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Ağva gezilecek yerler yazısı boyunca İstanbul’a yakın gezi noktalarının en ünlüsü Ağva hakkında bilgiler paylaştım. Ağva’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim!

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın