Ahmet Hamdi Akseki Camii Ankara

Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ankara’nın en yeni camileri arasında yer almaktadır. Temelleri 2008 yılında atılmıştır. 4 yıllık bir çalışma sonrasında cami, bizzat başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştır. İlklerin camisi olarak adlandırılabilecek bu çiçeği burnunda caminin bir benzeri daha yok. Tamamen özgün olarak tasarlanmış ve yoğun emek sonucu tasarı başarıyla sonuçlanmıştır. 

Pek çok ayrıntının düşünülerek tasarlanan cami geleneksel özelliklerin teknoloji çağına uyarlanabileceğinin en büyük kanıtıdır. Ahmet Hamdi Akseki Camii içindeki süslemeler daha çok Anadolu Selçuklu mimarisi tarzında yapılmıştır. Caminin ayakkabılığında özel sinyalizasyon yöntemi kullanmıştır. Tam beş bin ayakkabının sığabileceği bir ayakkabılık için özel havalandırma da düşünülmüştür. Ayrıca ayakkabılıkta renkler ayrılmış böylece kişinin kendi ayakkabısını bulmak kolaylaşmıştır.

Ahmet Hamdi Akseki Camii içinde ne avize ne de hoparlör yer almamaktadır. Bütün ışıklandırma ve ses sistemi gizli kalmıştır. Bunun için üniversitelerle çalışma yapılmış ve sonucunda bu ilk de tarihe yazılmıştır. Eğer Ankara gezisi boyunca zaman sıkıntınız yoksa bu camiyi Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı (Eskişehir yolu 9. km.) Çankaya Ankara

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın