airbnb nedir

Airbed and Breakfast anlamına gelen Airbnb 2008 yılında San Francisco’da yaşayan ve kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından kurulmuştur. Çıkış noktaları evlerinin çatı katını gecelik kiralayıp, sabah kahvaltısını da ücrete dahil etmek olsa da günümüzde milyonlarca gezgine kanepe, oda, ev, villa ve hatta şato dahil çok çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır. Airbnb.com ücretsiz bir site olup, 160 milyon seyahat severe yüz doksandan fazla farklı ülkede her bütçeye uygun konaklama imkanı vermektedir.

Airbnb Neden Tercih Edilebilir?

airbnb nasıl yapılır

Seyahati alışkanlık edinmiş gezginlerin az bütçe ile çok yer görme zevkini hakkını vererek karşılayabilen profesyonel bir ekibe sahip olması birincil tercih sebebi sayılabilir. Artık lüks otellere iki gün için ödenen uçuk fiyatların yerine daha uzun süre ve sıklıkla seyahat edebilmek amacıyla benimsenen bu tarz konaklama bulma siteleri sadece gençlerle sınırlı değildir. Daha da önemli bir konu ise elbette ki bilmediğimiz bir ülkede kalacağımız yerin güvenliğidir ve bu anlamda da verdiği hizmetle gönüllere su serpmektedir. Zira ev sahiplerine verilen oyların ve ziyaretçilerin yaptığı yorumların size bir fikir vermesinin yanı sıra rezervasyon sırasında sizden çekilen ücret ancak siz seyahatinizi tamamlayıp şikayetsiz döndükten sonra karşı tarafa yani sizi ağırlayan ev sahibine ulaşacaktır. Dolayısıyla, yaşanabilecek karşılıklı olumsuzluk hallerinde maddi olarak da sizi mağdur etmeyen bir sistemdir.

Sistemden memnun kalmanız ve bu yolla kazanç sağlamayı düşündüğünüz takdirde ev sahibi olarak sisteme kayıt yaptırıp, aynı siz gibi farklı şehir ya da ülkelerden gelecek misafirlere kapınızı açabilirsiniz. Ev sahibi olmaya karar verdiğiniz anda da konaklama sağlayacağınız alan ve beklentilerinizle ilgili tüm detayları sunacağınız sağlam bir profil hazırlamanız gerekmektedir. Bir diğer önemli husus da sizinle iletişime geçecek kişilere olabildiğince çabuk dönüş yapmanızdır çünkü bu karar aşamasında misafirleriniz için hem işinizi ciddiye aldığınızı göstermesi sebebiyle hem de başka ev sahipleriyle rekabet içerisinde olmanız sebebiyle önemlidir.

airbnb örnek ev

Airbnb Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. Öncelikle planlama aşamasında bulduğunuz mekanın sayfasını açtığınızda konaklamayı düşündüğünüz mekanın resimlerini bulacaksınız. Ancak çeşitli profillerden çekilen fotoların her zaman yanıltıcı olma ihtimalini düşünerek, ev sahibi ile iletişime geçtiğinizde ekstradan güncel fotoğraflarını isteyebilirsiniz.

2. Siteyi Türkçe kullanacaksanız, karşınıza çıkacak fiyatlar Türk Lirası olacaktır. Bu sayede diğer para birimlerine çevirme zahmetine girmeyeceksiniz.

3. Uygunluk Durumu yazısının yanındaki takvim sayesinde sizin kalmayı düşündüğünüz tarihlerde ev sahibinin uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4. Ev Sahibi ile İletişime Geç yazısını tıklayarak ev sahibi ile bağlantı kurmak karşılıklı beklentileri anlamak açısından fayda sağlayacaktır. Özellikle sigara kullanımı, evde yaşayan minik dostlar (kedi, köpek, vs.) üzerinde konuşulması gereken hassas konular arasındadır. Yine sitede Bu Kayıt Hakkında ve Ev Kuralları başlığı altında bulunan ev sahibinin profilini ve konaklama ile ilgili kuralları detaylı okumak başınıza gelebilecek tatsızlıklara engel olacaktır.

5. Seçtiğiniz mekanın haritasına sitedeki Yer başlığı altında bulunan Google Maps aracılığı ile bakıp, merkeze uzaklığını bulmak sizi beklenmedik sürprizlerden kurtaracaktır.

6. Fiyatlar, bu fiyata dahil olan/olmayan şeyler, indirimler ve iptal durumunda para iadesi hakkında yine sayfada bilgi bulabileceksiniz.

7. Son olarak en aşağıda yer alan değerlendirme kısmı ve verilen yıldızlar sayesinde orada sizden önce konaklayan kişilerin olumlu veya olumsuz yorumlarını okuyarak sizin neyi beklediğini öngörebilirsiniz.

8. Mekanı beğenmiş ancak henüz karar verememişseniz, ödeme yapmanıza gerek kalmadan önce rezervasyon yapabilir ya da Wish List’e

Merak ederseniz  https://www.airbnb.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BONUS: Bir Airbnb Tecrübesi

airbnb yorumları

Sadece İrlanda hayalimin gerçekleşecek olması değil, ilk defa Airbnb sitesini kullanarak konaklama ayarlayacak olmam da 2015 yazını benim için önemli kılmıştı. Uçak biletimi hazırlar hazırlamaz, İrlanda’da kalınabilecek otelleri aramaya başladım ancak Haziran-Ağustos arası yüksek sezon olması sebebiyle gecelik rakamlar inanılmaz yüksekti ve bir haftalık bütçemin çok üzerindeydi.

Otellerden ümidimi kesmemle beraber bir arkadaşımın tavsiyesi ile Airbnb ile tanıştım. Siteye girip önce ülke tercihini, sonra da gidiş ve dönüş tarihlerimi girmemle beraber karşıma çıkan çeşitli konaklama imkanları daha önceki seyahatlerimle ilgili “Keşke daha öncesinde de bu siteyi bilseymişim, buradan konaklamalarımı ayarlasaymışım” gibi pişmanlık cümleleri kurmama sebep oldu.

Birkaç tane gözüme kestirdiğim ve uygunluğunu kontrol ettiğim ev için sahipleriyle iletişime geçtim ve güzel olan şey ise çoğu ev sahibinin on iki saatten önce dönüş yapmaları oldu. Ben ise benimle ilk iletişime geçen ev sahibimi sitede bahsetmediği halde sigara kullandığı için elerken, ikinci ev sahibiyle anlaşacak kadar da şanslıydım. Kilmainham, Dublin‘de seçtiğim konaklama tipi couch yani bir kanepeydi ve 7 gece 8 gün için ödediğim ücret de 400 TL’den az bir miktardı.

Gitmeden önce tüm iletişim bilgilerini telefonum haricinde tatil günlüğüme de yazdım ki telefonu açamama durumunda bilmediğim bir ülkede ortada kalmamak adına. Ev sahibelerim Brazilyalı ve İtalyan iki kız arkadaştı ve okul masraflarını karşılamak adına evlerini açmışlardı zira İrlanda’da ev kiraları inanılmaz yüksektir. Ev sahibemin yarı zamanlı çalıştığı yer ise merkezi bir yerde olduğu için buluşma saatine kadar biraz dolaşıp bir şeyler yedikten sonra eve beraber geçtik. Bana salonlarında ayırdıkları kanepe oldukça rahattı, sabahları ise Türk kahvaltıları gibi olmasa da kızarmış ekmekli, reçelli, margarinli kahvaltılarım sallama İngiliz çayının eşliğinde mevcuttu. Daha da sevimlisi kahve yanında atıştırmalık kurabiye kavanozu bile koymuşlardı.

3+1 evde iki oda ev sahiplerince kullanırken en büyük odayı da yine misafir ağırlamak için ayırmışlar. Hatta benim ilk gittiğim gece bir çift kalırken ertesi gün onlar ayrılınca ve ev sahibi ile kurduğum güzel iletişim sonrası diğer misafirler gelene kadar iki gece o büyük odaya terfi ettim ki bunda Türkiye’den götürmüş olduğum nazar boncuklu takı ve el örgüsü patiklerin de etkisi olabilir. Demek ki neymiş yurt dışı gezilerinde her ihtimali düşünüp ülkemizi temsili birkaç minik hediye sırt çantamıza atmalıymışız 🙂

Depozito olarak ilk gün aldıkları 10 Euro’yu anahtar kaybı veya herhangi bir zarar olmadığı için çıkış yapacağım gün iade ettiler ancak alınan depozito miktarı ev sahibine göre değişebilir gitmeden önce yazışmakta fayda var. Diğer bir husus da bu sistemde yine temizlik parası adı altında ücrete 10-15 Euro civarında ek ücret yansıtabiliyorlar. Yine ters bir durum yaşanmaması açısından kuralları, ücrete dahil olan ve olmayan hizmetleri iyi okuyup, netleşmemiş konuları çekinmeden ev sahibinize sormalısınız.

Genel olarak arkadaşlarınızı eve getirmenize, gürültüye ve eğer evin salonu gibi orta bir yerde kalıyorsanız dağınıklığa izin vermeyeceklerdir. Tıpkı otellerde olduğu gibi check in ve check out saatleri de sayfalarda yazar ki bunları da göz önünde bulundurarak giriş çıkış saatlerinizi ayarlamanızda fayda vardır zira yurt dışında dakikliğe oldukça önem vermektedirler. Daha sonra eve döndüğünüzde ise sizden ev sahibinin sayfasında yorum veya eleştiri yazmanız bekleniyor çünkü sizin gibi ziyaretçiler için bu değerlendirmeler oldukça belirleyici olacaktır.

Bu kadar üzerinde yazılan şeyden sonra Airbnb’yi diğer muadili sitelerden farklı kılan ise diğer sitelere oranla biraz daha güncel olması ve sadece kanepe ya da tek kişilik bir odayla sınırlı kalmaksızın, gidecek kişi sayısına veya tercihlerine göre şatodan tutun da ağaç eve kadar birçok seçenekle karşımıza çıkmasıdır. Ayrıca site yönetimiyle de iletişime geçtiğiniz takdirde her türlü sorununuza çözüm getirecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın