Akademi Galerisi

Akademi Galerisi, Floransa’da yer alan dünyanın en ünlü galerilerinden biridir. Floransa gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan galeri, 1563 yılında kurulmuştur. Avrupa’da çizim, resim, heykel tekniklerinin öğretildiği ilk okul olma özelliğini de taşıyan galeride geniş bir sanat koleksiyonu sergisi vardır.

Michelangelo’nun önemli birçok eseri bu galeride sergilenir. En ünlü eseri “Davut Heykeli (David)” de burada görülebilir. Bu nü heykel, İncil’de Goliath’ı öldüren kahramanı betimlemektedir. Davut Heykeli ilk olarak Palazzo Vecchio’nun önüne yerleştirilmiştir. Sonrasında açık havada zarar göreceği düşüncesiyle Akademi Galerisi’ne taşınmıştır. Davud heykelinin birer kopyası Piazza della Signoria ve Piazzale Michelangelo’da görülebilir. Michelangelo’nun bir diğer önemli eseri “Venüs ve Cupido” da burada yer almaktadır.

Galleria dell Accademia
Davut Heykeli, Akademi Galerisi, Floransa

Akademi Galerisi’nde 15. ve 16. yüzyıl yerel sanatçılarına ait zengin bir sanat koleksiyonu da mevcuttur. Flippino Lippi, Fra Bartolomeo, Bronzio, Ridolfo del Ghirlandaio gibi çağdaş sanatçıların eserleri burada görülebilir. Pacino di Bonaguida imzalı “Yaşam Ağacı” resim ve Bizans sanatını çok iyi şekilde yansıtmaktadır. Akademi Galerisi’nde yer alan önemli heykellerin birçoğu ünlü heykeltıraş Bartolini’ye aittir.

Akademi Galerisi Ziyaret Bilgileri

  • Adres:Via Bettino Ricasoli, 60, 50122, Firenze
  • Ulaşım: 1A, 1B veya 6 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 08:15 – 18:50 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 23, indirimli bilet 16.75 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://www.accademia.org/
  • Notlar: Galeri, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günü kapalıdır.

Floransa Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın