Akademi Galerisi Floransa

Floransa‘daki en önemli iki müzeden biri Akademi Galerisi. Uffizi‘den daha küçük ancak çok daha konsantre bir koleksiyona da sahip.

Başta Michelangelo’nun eserleri olmak üzere özellikle 13 ve 16. yüzyıllara tarihlenen zengin bir  resim ve heykel koleksiyonu bulunan müzede ayrıca hem tarihi hem de maddi değeri yüksek müzik enstrümanları da sergileniyor.

Yakınlarda Floransa’ya gidecekseniz kentin bu önemli müzesini gezmeye mutlaka zaman ayırmanızı öneririm, burada görebilecekleriniz ve müzenin tarihçesi ise yazının devamında.

Akademi Galerisi Hakkında Bilgiler

Yılda 2 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan, Floransa ve hatta İtalya’nın en önemli müzelerinden olan Akademi Galerisi denilince akla ilk Michelangelo’nun ünlü David (Davut) Heykeli geliyor.

Bu heykel, Meryem’i kucağında yatan İsa ile tasvir eden Pieta isimli heykeliyle birlikte ünlü ustanın en önemli iki eserinden biri. Michelangelo’nun tek parça mermerden oyarak 4 yılda tamamladığı bu eser Davut’un zalim bir dev olan Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı betimliyor ve 5 metre yakın boyda.

Ancak en önemli eseri David Heykeli olsa da Akademi Galerisi bundan çok daha fazlasına sahip. Sandro Boticelli, Andrea del Sarto, Agnolo Gaddi, Paolo Uccello, Filippino Lippi ve Pontormo gibi çoğunluğu Floransalı ressamların, Lorenzo Bartolini, Luigi Pampaloni ve Giambologna gibi heykeltraşların eserleri de Akademi Galerisi koleksiyonunun değerli parçalarından.

Müzede ayrıca Bartolomeo Cristofori tarafından ilk kez yapılan piyano, Stradivarius keman gibi çeşitli değerli müzik enstrümanları da ayrı bir koleksiyon halinde sergileniyor.

Akademi Galerisi Tarihi

Akademi Galerisi Floransa

Günümüzün Akademi Galerisi 1882 yılında kurulmuş olsa da tarihi biraz daha eskilere dayanıyor aslında.

Cosimo I. Medici’nin 1563 yılında kurduğu güzel sanatlar akademisinin Toskana Dükü Pietro Leopoldo tarafından 1784 yılında “Floransa Tasarım Sanatları Akademisi” adıyla yeniden düzenlenmesi bugünün Akademi Galerisi’nin temellerini atmış. ,

Akademi ve müzesi başlarda eski bir hastane binasında yer alıyormuş. Ancak zamanla çevredeki kilise ve manastırların arazileri de alınarak bu komplekse eklenmiş ve müze büyütülmüş.

Tabii Akademi Galerisi’nin tarihindeki dönüm noktası Michelangelo’nun David heykelinin buraya taşınması olmuş. Yapıldığı tarihten beri Signoria Meydanı’nda sergilenen David heykeli güvenlik gerekçesiyle Akademi Galerisi’ne getirilmiş ve hatta bu heykelin üzerine konacağı platform/kaide Mimar Emilio de Fabris tarafından tasarlanıp yapımı bitene kadar da 9 yıl boyunca ahşap bir kutuda beklemek durumunda kalmış.

Ve 1882 yılında şimdi gördüğümüz Akademi Galerisi adıyla kurularak milyonları ağırlamaya başlamış.

Akademi Galerisi Bölümleri 

Davut Heykeli Michelangelo Akademi Galerisi

Resim, heykel ve müzik enstrümanları koleksiyonuna sahip olan Akademi Galerisi tüm bu eserleri çarpıcı bir şekilde sergiliyor. Bölüm bölüm bahsetmek gerekirse:

Devler Salonu (Hall of Colossus)

Tam merkezinde Giambologna’nın tek parça mermerden oyduğu ve birbirine geçmiş 3 kişiden oluşan, Romalılar tarafından kaçırılan Sabine kadınlarını betimleyen “Sabine Kadınlarının Kaçırılışı” heykelinin replikasının yer aldığı Devler Salonu adını 19.YY’da bu salonda sergilenen Montecavallo Devleri’nden almış.

Duvarlarını Perugino, Filippino Lippi, Pontormo ve Bronzino’nun resimlerinin süslediği salondaki önemli eserlerden öne çıkan bir diğeri ise Boticelli’nin “Denizlerin Madonnası” adlı eseri.

Müzik Enstrümanları Bölümü

Luigi Cherubini Konservatuarı’na ait 40 müzikal enstrümana sahip olan bölümde piyanono icadını Bartolomeo Cristofori’nin Medici Ailesi için yaptığı ilk piyano ile keşfedebilir, harp, keman, viyolonsel gibi enstrümanların tarihi ve pahalı örneklerini görebilirsiniz. Ki bu koleksiyonun en önemli parçalarından biri de Antonio Stradivari’nin Medici Ailesi için ürettiği, kırmızı ladin ve akçaağaçtan yapılan el yapımı Stradivarius keman.

Tutuklular Salonu ve Platform

Akademi Galerisi’nin en ünlü bölümü Michelangelo’nun bitirmeye ömrünün yetmediği Köleler isimli eserinin yer aldığı koridor ve bunun açıldığı, üzerinde David heykeli yer alan platform.

Koridorda sağlı sollu sıralanan köleler heykelleri ve bunların sonunda tüm ihtişamıyla yükselen David heykeli, ışıklandırmadan da olsa gerek, fazlasıyla etkileyici.

David heykelinin yer aldığı salonun duvarları ise Alessandro Allori’nin resimleriyle süslü. Ki Allori’den sonra da Akademi Galerisi’nin ilk yıllarına uzanan bir yolculuk bekliyor ziyaretçileri. “Gipsoteca Bartolini” kısmında akademinin ünlü profesörlerinden ve heykeltraşlarından Lorenzo Bartolini’nin alçı kalıpları sergileniyor.

13. Yüzyıl Floransa Gotik Sanatı Salonu

Floransa’nın Gotik Dönem sanatına adanan bu bölümde Giotto’nun eseri altın sunaklar ve Bernardo Daddi, Orcagna gibi sanatçıların Floransa Kiliseleri için yapılmış eserleri toplanarak sergileniyor.

Burası aynı zamanda Orta Çağ’dan Rönesans’a uzanan dönemde Floransa modasını da keşfedebileceğiniz bir bölüm.

14. Yüzyıl Sanatları Salonu

Üst katta yer alan bu bölüm aslında biraz farklı. Kiliselerin en önemli kısımlarından sunakların nasıl tasarlandığı ve nasıl yapıldığına dair belgesel tadında bir sergi olan bu kısım zamanı geçen ancak değeri tükenmeyen antik dönem yapı tekniklerine dair son derece sıradışı bir bölüm.

Akademi Galerisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Galleria dell Accademia Floransa harita konumu
Akademi Galerisi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

ViaRicasoli, 58/60, 50122 Florence, Italyadresinde yer alan Akademi Galerisi Signoria Meydanı’na çok yakın bir konumda. Dolayısıyla tarihi şehir merkezi içerisinde herhangi bir yerden buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ancak uzak bir noktadan seyahat edecekseniz 1A, 1B veya 6 no’lu otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Akademi Galerisi Güncel Giriş Ücretleri

Akademi Galerisi giriş ücreti 8 Euro olup, 18 yaşından küçükler için giriş ücretsizdir.

Akademi Galerisi Ziyaret Gün ve Saatleri

Akademi Galerisi aşağıda gün ve saatlerde ziyarete açıktır ve ziyaretçi alımı kapanıştan yarım saat önce durdurulur.

Salı – Cuma günleri arasında 09:00 – 14:00 arası,

Cumartesi – Pazar günleri 09:00 – 18:00 arası açıktır. Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Floransa gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Floransa gezilecek yerlerFloransa’da ne yapılır? ve Floransa’da nerede kalınır? yazılarımızda bulabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın