Alaaddin Camii Eskişehir

Alaaddin Camii, Eskişehir’in tarihi ve önemli camilerinin başında geliyor. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde 1267 yılında III. Gıyaseddin Kelhüsrev zamanında yapılan cami, yıllar içinde yapılan çeşitli restorasyonlar sonucunda Sulçuklu mimarisi özelliğini kaybetse de halen günümüzde şehrin en önemli camisidir.

Aladdin Parkı içerisinde yer alan cami 1944 ile 1951 yılları arasında şehrin önemli arkeolojik eserlerine ev sahipliği yapsa da Arkeoloji Müzesi’nin açılışının ardından yeniden ibadete açılmıştır. Eskişehir’in en eski ve önemli yerleşim birimi olan Odunpazarı’nda yer alan camiyi gezdikten sonra şehrin diğer önemli noktalarını da görebilirsiniz.

Eskişehir’in en dikkat çeken yapılarından Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Balmumu Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi şehrin önemli turistik yapıları camiye hemen yürüme mesafesinde bulunuyor.

Alaaddin Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Alaaddin Caddesi Deliklitaş Mahallesi Odunpazarı Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: “Atatürk Lisesi” bölgeye en yakın tramvay durağıdır.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın