Amsterdam sokak pazarı
Amsterdam'daki en ünlü sokak pazarlarından biri Albert Cuypmarkt.

Albert Cuypmarkt, Amsterdam başta olmak üzere Avrupa’nın en ünlü sokak pazarlarından birisidir. Pazarın tarihi 1904 yılına kadar dayanmaktadır. Adını Flaman manzara ressamı Aelbert Cuyp’tan alan pazar, Albert Cuypstraat boyunca uzanır.

Amsterdam’ın Pijp bölgesinde yer alan bu pazarda taze balıktan ayakkabıya kadar her şeyi bulabilirsiniz. Pazar günü hariç her gün, 10.00-17.00 saatleri arasında kurulan pazarı toplam uzunluğu yaklaşık 1 kilometre olup şehrin en uzun sokak pazarıdır. Yaklaşık 300 adet tezgâhın yer aldığı pazarda peynir, balık ve waffle gibi Hollanda lezzetlerinin yanı sıra giysi, kumaş, çanta ve ayakkabı gibi eşyaları da bulabilirsiniz.

Pazarın arka sokaklarında Hint ve Surinam gibi ülkelerin etnik restoran ve barları yer alır. Her yıl 23 Aralık günü pazarda özel bir kış pazarı düzenlenmektedir.

Albert Cuypmarkt Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Albert Cuypstraat, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: 4 (Stadhouderskade), 16 (Albert C.), 24 (Albert C.)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-17.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın