Sultanahmet gezilecek yerler Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi, İstanbul‘da hipodrom ile Sultanahmet arasında yer alan bir çeşmedir. Yapı, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından 19. yüzyılda doğuya yapılan bir sefer ardından dönemin sultanı II. Abdülhamit ve şehre hediye edilmiştir.

Sultanahmet Meydanı’ndaki çeşmenin üstü açıktır ve tek kubbelidir. Sekizgen kubbeli yapının kubbesinin her bir kısmında yeşil zemin üzerine birer madalyon vardır. Çeşme, Almanya’da yapıldıktan sonra buraya getirilmiştir. İnşasında Alman ve İtalyan mimarlar birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı öncesi Türk yöneticilerinin Alman hayranlığı taşıyor olması da bu yapıyı ve hediye edilmesini ilginç kılmaktadır.

Çeşmenin etrafında Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Dikilitaş, Yılanlı Sütun gibi şehrin birçok önemli yapısı bulunmaktadır.

Alman Çeşmesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Binbirdirek Mah., 34122 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü – Zeytinburnu arasında hizmet veren tramvaylardan Sultanahmet Meydanı’nda inerek ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın