Almudena Katedrali

Almudena Katedrali,  “Kent Katedrali” olarak da bilinen Madrid’de bulunan bir katedraldir. Palacio Real’in karşısında bulunan Almudena’nın inşası 1879 – 1993 yılları arasında yapılmıştır. Yapımında birçok mimar görev almıştır ve bazı dönemlerde yapının inşası tamamen durmuştur. İnşasının bu kadar uzun sürmesinin en temel nedeni ekonomiktir.

Katedral planı Papa Leo XIII döneminde yapılmıştır. Bina tamamlanana kadar katedral Jesuit College Church of San Isidro’da bulunmaktaydı. Almudena Katedrali’nin en önemli özelliklerinden biri 1993 yılında Papa Kohn Paul II tarafından vakfedilmesi ve Papa tarafından vakfedilen tek katedral olmasıdır. Neoklasik ve gotik mimari özelliklerinin iç içe kullanıldığı katedralde tavan süslemeleri ve 16. yüzyıldan kalma sunak taşı oldukça görkemlidir.

Almudena Cathedral interior
Almudena Katedrali, Madrid

Katedral bünyesinde bulunan küçük müzede katedral hazineleri görülebilir. Yapının kule kısmından şehir manzarası ve loş mahzen de görülmeye değerdir. Almudena Katedrali’nde düzenlenen en güncel olay 2004 yılında taht veliahtı Prens Felipe ile eşinin burada düzenlenen düğün törenidir.

Almudena Katedrali Madrid
Almudena Katedrali, Madrid

Almudena Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Calle Bailén, 10, 28013 Madrid
  • Ulaşım: Opera metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 20:00 arasında açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.
  • Notlar: Katedral bünyesindeki müze için tam bilet 6, indirimli bilet 4 Euro’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın