Altın Yol, Prag Kalesi
Altın Yol, Prag Kalesi

Altın Yol, Prag Kalesi’nin en popüler bölümlerinden biri olan yoldur. Kale duvarının iç kısmında yer alan yolda renkli evler bulunmaktadır ve bu evlerde eskiden zanaatçılar işlerini icra etmekteydiler. Bunun yanı sıra bu sevimli evlerin bazıları mağaza, galeri gibi amaçlarla da kullanılmıştır. 

Prag Kalesi’nin önemli bölümlerinden olan Altın Yol, adını 17. yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan almaktadır. Protesk bir sokak olan bu yolda II. Rudolf’un muhafızları için yapılan renkli evler hala görülebilmektedir. 19. yüzyılda civarın gecekondularla dolsa da sonrasında eskisi gibi yenilenmiştir. Ünlü Çek yazar Franz Kafka kısa bir süre buradaki 22 numaralı evde yaşamıştır.

Altın Yol, Prag Kalesi
Altın Yol, Prag Kalesi

Prag Altın Yol Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Zlatá ulička 110 00, Praha 1, Hradčany
  • Ulaşım: 22 numaralı otobüsle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 09:00 – 18:00, Kasım – Mart 09:00 – 16:00  arasında gezilebilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın