Amsterdam alışveriş rehberi

Amsterdam alışveriş konusunda size farklı seçenekler sunabilecek bir Avrupa şehridir. Şehirde kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz. Amsterdam’da alışveriş yapabileceğiniz çoğu cadde araç trafiğine kapalı olduğu için şehirde gezinmek ve alışveriş yapmak oldukça zevklidir.

Amsterdam Alışveriş Hakkında Bilgiler

Para Birimi: Amsterdam’da Avrupa Birliği’nin başlıca ülkelerinde geçerli ortak para birimi Euro (€) geçerlidir. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. Euro’da 7 adet banknot ve 8 adet bozuk para türü vardır. (Bozuk Paralar: 1¢, 2¢, 5¢, 10¢, 20¢, 50¢, 1€, 2€. Banknotlar: 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ ve 500€.) Yalnız dikkat, mağazalarda 50€ ya da 100€ üzeri kabul edilmeyebilir.

Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Döviz Bozdurma: Amsterdam’da Euro ve Dolar dışındaki diğer para birimleri genellikle kabul edilmemektedir. Bu nedenle şehrin hemen her noktasında bulunan döviz bürolarında değişim yapmanız gerekmektedir. Bürolar arasında komisyon farkı olabileceği için birkaç yerden fiyat almanızda fayda vardır.

Amsterdam alışveriş rehberi
Amsterdam’da her köşe başında hediyelik eşya satan bir dükkan bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Kredi kartı ABD ya da İngiltere’de olduğu kadar yaygın kullanılmamaktadır. Şehirdeki bazı restoran, kafe hatta oteller kredi kartını kabul etmemektedir. Bazı yerler kredi kartı ile ödeme yapıldığında normal fiyatın üzerine %5 ek yapmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yaparken bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Visa, MasterCard, American Express Amsterdam’da kullanılabilirken Diners Club kart genelde kabul görmemektedir.

Kdv Muafiyeti (Tax Free): Hollanda’da KDV çoğu ürün için %12 seviyesindedir. AB vatandaşı olmayan kişiler tek seferde 50 Euro’nun üzerinde harcama yapıp bu ürünleri ülkeden ayrılırken yanlarında götürürlerse gerekli işlemleri yaptıktan sonra vergi iadesini alma imkanları vardır. Vergi iadesi alabileceğiniz net tutar yaklaşık %10’dur. Vergi iadesini alabilmek için ülkeden ayrılmadan önce gümrükte işlem yapmak gerekmektedir. Gümrükte işlem yapıp aldığınız pulu doğrudan alışveriş yaptığınız yere gönderebilirsiniz ya da Global Blue etiketi taşıyan yerlerden alışveriş yapıp vergi iadesini hava alanından alabilirsiniz.

Açılış Saatleri: Mağaza çalışma saatleri genellikle Pazartesi 13:00 – 18:00, Salı – Cuma 09:00 / 10:00 – 18:00 arasındadır. Pazar günleri merkezi ve turistik noktalarda alışveriş yapmak mümkündür. Fakat küçük dükkanların ve merkeze uzaktaki noktaların açık olmasını beklememelisiniz.

Bahşiş: Hollanda yasalarına göre tüm vergi ve servis ücretleri faturaya dahil edilmek zorundadır. Ne kadar vergi ve servis ücreti ödediğinizi kontrol etmek için faturada “BTW” kısaltması ile gösterilen kısma bakabilirsiniz. Otel, gece kulübü gibi yerlerde kimi zaman bahşiş bırakmak isterseniz ve faturaya dahil edilmediyse  %15 oranında bir ücret ödemeniz beklenmektedir.  Restoran, kafe gibi yerlerde 1 – 2 Euro bahşiş olarak yeterlidir. Taksi hizmeti karşılığında bahşiş vermek istiyorsanız % 5 – 10 arası bahşiş bırakmak uygundur.

Amsterdam’dan Ne Alınır?

Amsterdam’da yer alan geniş hediyelik seçenekleri ile gezi boyunca kendinize ve sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz. Şehrin en ünlü simgesi olan Hollanda Laleleri ve peynirleri alışverişte karşımıza çıkan ilk seçeneklerdir. Bunlar dışında tahta ayakkabılar, takvimler, Ajax Futbol Takımı’na ait eşyalar, porselen ürünleri de şehirden alabileceğiniz en yayın hediyelikler arasındadır. Detaylar Amsterdam’dan Ne Alınır? sayfasında.

Amsterdam'dan ne alınır
Buzdolabı magnetleri her yerde olduğu gibi Amsterdam’da da satılan en klasik hediyeliklerden.

Amsterdam’da Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Amsterdam küçük ama tarihi bir şehirdir. Diğer Avrupa kentleri ile karşılaştırıldığında kimi zaman Amsterdam “büyük şehirlerin en küçüğü” olarak nitelendirilmektedir. Bu özelliği Amsterdam’da alışveriş yapılabilmesini daha eğlenceli hale getirmektedir. Çünkü hemen hemen her alışveriş noktasına yürüyerek ulaşılabilir. Kendi özgün ürünlerinin yanı sıra tüm dünya şehirlerinden getirilen ürünler Amsterdam’da bulunabilir.

Kalverstraat: Şehir merkezinde bulunan bu cadde Amsterdam’ın en işlek alışveriş caddelerindendir. Çoğu zaman kalabalık olan bu caddede rekabet yaşayan mağazalar nedeniyle fiyatlar değişebilmektedir. Araç trafiğine kapalıdır. Kalverstraat yakınında Kalverton ve Manga Plaza adı verilen iki tane alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Leidsestraat: Leidesplein meydanı ile bağlı olması nedeniyle her zaman kalabalık olan bu caddede Abercrombie& Fitch, Metz Co, Camper gibi ünlü markaların mağazaları bulunmaktadır. Caddenin ortasından tramvay geçmektedir. Fakat alışveriş yapmanızı ya da gezmenizi engellememektedir.

C. Hooftstraat: Elit mağazaların yanı sıra sokağın mimarisi ile de dikkat çeken bir yerdir. Bu küçük alışveriş caddesi Rijksmuseum, Stedelijk ve Van Gogh Müzesi yakınında bulunmaktadır. Genellikle pahalı ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır.

Cornelis Schuytstraat: C. Hooftstraat’a yürüme mesafesinde olan bu cadde bölgenin en iyi şarap, yeme içme ürünleri ve çiçek seçeneklerini sunmaktadır. Bu caddede öğlen yemeği için oldukça uygun mekanlar da vardır.

Utrechtsestraat: Rembrandtplein yakınında bulunan bu alışveriş caddesinde özellikle özgün tasarım ürünlerinin satıldığı mağazalar dikkat çekmektedir. Giyim, ayakkabı, şarap ve çikolata dükkanları burada görülebilir. Cadde trafiğe açıktır, ortasından da tramvay geçmektedir. Fakat yine de mağazalar sakin ve görülmeye değerdir.

Beethovenstraat: Güney Amsterdam’da bulunan şık bir caddedir. 20. yüzyılda inşa edilen bu caddede giyim, şarap ve çikolata alışverişi yapılabilir.

The 9 Smallt Streets – De 9 Straatjes: Amsterdam alışveriş denilince görülebilecek en ilginç yerlerden biri 9 küçük sokaktan oluşan bu kısımdır. Sokakların isimleri şunlardır: Reestraat, Hartenstraat, Gasthuismolensteeg, Berenstraat, Wolvenstraat, Oude Spiegelstraat, Rijnstraat, Huidenstraat, Wij de Heisteeg. Bu sokakların hepsinde mağazalar, kitapçılar, restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Westerstraat: Jordaan’da yer alan bu sokak son zamanlarda Moooi ve Anno gibi tasarımcı mağazaları ile ünlü olmuştur. Ev dekorasyon ürünleri satan dükkanlar ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca Cumartesi günleri kurulan pazarda taze yiyecek ürünleri satılmaktadır.

Jodenbreestraat: Waterlooplein bitpazarı yakınında bulunan bu cadde Albert Heijn, Blokker, Zeeman, Gall& Gall ve Etos gibi ünlü Flemenk markalarına ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzdeki hali 1970’lerden sonra yenilenmiş olan halidir.

Haarlemmerstraat: Amsterdam’da yer alan en yeni alışveriş sokaklarından biridir. Birçok mağaza seçeneği ile her bütçeye hitap eden ürünler burada bulunabilir. Genel olarak giyim, kozmetik ve dekorasyon ürünü satan mağazalar mevcuttur.

Amstelveen: Amsterdam’ın güneyinde yer alan bu alışveriş merkezinde giyim, oyuncak, ev eşyası gibi ürünler satan birçok mağaza bulunmaktadır. Buraya Merkez İstasyon’dan 5 nolu tramvay ile ulaşılabilir.

Pieter Cornelisz Hooftstraat & Van Baerlestraat: Uluslar arası ve Flemenk tasarımcıların mağazalarının bulanabileceği bir yerdir. Mobilya, antika, ayakkabı, oyuncak, çikolata, giyim, balık, kitap, parfüm gibi ürün seçenekleri sunan birçok mağaza burada mevcuttur.

Rokin: Kalverstraat’in paralelinde bulunmaktadır. Bu sokakta birçok sanat galerisi, butik ve tütün ürünleri satan yer bulunabilir.

Spiegelkwartier: Leidseplien’in doğusunda bulunan küçük ve sessiz bir kanal sokağıdır. Yaklaşık 100 kadar mağazanın bulunduğu bu sokakta özellikle antika ve koleksiyon severler için uygun ürünler bulunabilir.

Amsterdam alışveriş
Şehrin önemli alışveriş caddelerinden Kalverstraat.

Amsterdam Alışveriş Merkezleri

Amsterdam’da bizdeki kadar abartılı sayıda alışveriş merkezi bulunmasa da şehirde yer alan alışveriş merkezi sayısı özellikle markalı ürün arayan gezginler için idealdir. Alışveriş merkezlerinin çoğu Dam Meydanı‘na yakın konumda bulunuyor.

Bijenkorf: Amsterdam’ın en büyük alışveriş merkezidir. Dam Meydanı yanında bulunan bu alışveriş merkezinde kaliteli ve fiyat olarak yüksek ürünler satılmaktadır. Ürünler özenle seçilmiş olduğu için alışveriş Bijenkorf’da bir zevk haline dönüşecektir.

Bonneterie: Eski moda bir alışveriş merkezi olsa da sunduğu ürünler oldukça moderndir. Bonneterie dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır. Dam Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindedir. Adres: Rokin 140 – 142

Kalverton: Amsterdam’ın alışveriş caddelerinden olan Kalverstraat’ın arkasında bulunan bir alışveriş merkezidir. H&M, Diesel, Levis, Mango, Marlboro Classic, Nike, Timberland gibi giyim markalarının yanı sıra ev eşyaları satan HEMA mağazası, kozmetik satışı yapan Douglas gibi yerler de mevcuttur.

HEMA: Uygun fiyatlı ev eşyası satması ile tanınan zincir şeklinde işleyen alışveriş merkezlerinden biridir. Bunun dışında yiyecek ve giyim ürünleri kısımları da vardır. Adres: Nieuwendijk 174 – 176

Magna Plaza: Dam Meydanı’nda sarayın hemen yanında bulunan küçük bir alışveriş merkezidir. Üç katlık bu yerde birçok ünlü markaya ait mağazalar vardır. İçerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe de vardır. Adres: Nieuwezijdse Voorburgwaal 182

Metz & Co: Metz & Co ev dekorasyon ürünleri, mobilya ve mutfak malzemeleri satan bir yerdir. Amsterdam’ın en eski merkezlerinden olan Metz & Co’nun tarihi 18. yüzyıla kadar gider. Adres: Leidsestraat 34/ 36

Peek& Cloppenburg: Dayanıklı giyim ürünleri satması ile tanınan bir yerdir. Son zamanlarda günlük ürünlerinin arasında Fransız, İtalyan ve diğer Avrupa moda çizgilerini de eklemiştir. Adres: Dam 20, The Old City Center

V& D: Vroom ve Dreesman’ın kısaltması olark kullanılan V& D Amsterdam’ın zincir mağazalarından biridir. Genel olarak ev eşyası ve ürünlerinin satıldığı bu yerde bir şeyler yiyip içilecek yerler de vardır. Adres: Rokin 203, Kalverstraat

Villa Arena: Mobilya ve iç dizayn üzerine çalışan bir alışveriş merkezidir. Amsterdam tatiliniz sırasında evinize mobilya alamasanız bile ev dekorasyonu için ufak tefek ürün çeşitlerini görmenizde fayda vardır. Heineken Experience, Ajax Müzesi ve Arena Boulevard buradan yürüme mesafesindedir. Adres: Boulevard Arena 60

Amsterdam alışveriş merkezi
Magna Plaza, Amsterdam’daki en güzel alışveriş merkezlerinden biri.

Amsterdam Sokak Pazarları

Amsterdam sokak pazarları genel olarak yiyecek, giyim, çiçek, ev eşyası ve antika ürün yelpazesi ile her kesime hitap etmektedir. Şehrin farklı noktalarında farklı günlerde mutlaka bir pazar bulunabilir.

Albert Cuypmarkt: Amsterdam sokak pazarı kültürünün en güzel yaşanabileceği yerlerden biridir. Yiyecek, bitkisel ürünler ve baharat satışı üzerine işlemektedir. 260 kadar tezgah ile oldukça büyük bir pazardır. Amsterdam’ın en büyük açık hava pazarı olan Albert Cuypmarkt 20. yüzyılın başından beri hizmet vermektedir. Adres: Albert Cuypstraat/Ferdinand Bolstraat, 1072 LL. Tramvay: Albert Cuypstraat: tramvay 16, 20, 24 & 25. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:30 – 17:00

Antiekcentrum Amsterdam – Amsterdam Antika Merkezi: Adres: Elandsgracht 109, 1016 TT. Tramvay: Elandsgracht: tramvay 7, 10, 17 & 20. Ziyaret Zamanı: Salı dışında her gün açıktır. Hafta içi günler 11:00 – 18:00, hafta sonları 10:00 – 17:00

Art Plein Spui: Her Pazar kurulan küçük bir sanat pazarıdır. 25 profesyonel sanatçının çalışmalarının görülüp satın alınabileceği bu pazarda görev yapan sanatçılar zaman zaman değişmektedir. Resim, baskı, heykel, seramik ve takı buradan alınabilecek ürünler arasındadır. Adres: Spui Plein, 1012 WZ. Tramvay: Spui: tramvay 1,2, 4, 5, 9, 16, 17, 24, 25. Ziyaret Zamanı: Pazar 10:00 – 17:00 (Kış dönemi dışında)

Boekenmarkt op het SPui: Kitap, kart, harita ve benzeri ürünlerin satışının yapıldığı bir pazardır. Özellikle bir koleksiyoncuysanız ve ürünlerin ilk baskı ya da üretimlerini arıyorsanız burası sizin için doğru adrestir. Adres: Oudemanhuispoort. Tramvay: Muntplein: tramvay 4, 9, 14, 16, 24 & 25. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 16:00

Bloemenmarkt – Çiçek Pazarı: Bloemenmarkt Amsterdam’ın en renkli yerlerinden biridir. Küçük dükkanlar yan yana su üstünde bulunmaktadır ve çiçekler her gün taze olarak botlarla getirilmektedir. Bu çiçek pazarında dünyanın her yerinden çiçek çeşitleri vardır. Fakat en çok talep gören ülkenin sembollerinden olan laledir. Lale çeşitlerinin yanı sıra lale şeklinde yapılan ampuller de talep görmektedir. Yılbaşı döneminde yeni yıl süs ve dekorasyon ürünleri de bulunabilir. Adres: Singel, 1071 AZ. Tramvay: Muntplein: tramvay 4, 9, 14, 16, 24 & 25. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:30 – 17:00

Dappermarkt: Yiyecek, ev eşyası ve giyim ürünlerinin satıldığı bu pazar şehrin en renkli ve kültür çeşitliliğinin yaşandığı noktalardan biridir. 200 kadar tezgahın bulunduğu bu pazarda dünyanın birçok yerinden ürünler bulunabilir. Özellikle Surinam, Fas ve Türkiye’den getirilen yiyecek ürünleri ilgi çekmektedir. Adres: Dapperstraat, 1093 BK. Tramvay: Eerste van Swindenstraat: tram 9 & 14. Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 16:00

Farmers Market (Çiftçi Pazarı): Doğal gıda ürünleri, peynir çeşitleri, balık ve benzeri ürünlerin satıldığı bir pazardır. Günlük ve doğal ürünleri tüketmeyi seviyorsanız mutlaka bu pazara gitmelisiniz. Hollanda’da üretilen ürünlerin yanı sıra Fransa ve Litvanya’dan getirilen ürünlerin satışı da yapılmaktadır. Adres: Noordermarkt, 1015 MV. Tramvay: Westermarkt -tramvay 13 & 17 ya da Marnixbad – tramvay 3 & 10. Ziyaret Zamanı: Cumartesi 09:00 – 15:00

Lindengracht Pazarı: Yiyecek ürünlerin yanı sıra bisiklet ve bisiklet parçaları, CD, DVD, ayakkabı gibi farklı ürün yelpazesine sahip bir pazardır. Her Pazar günü 230 kadar tezgah ile müşterilerini bekleyen bu pazar 20. yüzyılın başından beri hizmet vermektedir. Adres: Lindengracht, 1015 KJ. Tramvay: Marnixbad: tram 3 & 10. Ziyaret Zamanı: Cumartesi 09:00 – 16:00

Marqt – Farmers Market (Marqt – Çiftçi Pazarı): Mimarisi ile de dikkat çeken bu pazarda günlük çiftlik ürünleri satılmaktadır. Peynir, balık, şarap, ekmek, sebze ve meyve çeşitlerini doğal olarak yetiştirilmiş ve üretilmiş şekilde burada bulabilirsiniz. Adres: Overtoom 21-25, 1054 HD. Tramvay: Leidseplein: tramvay 1, 2, 5, 7 & 10 tramvay: Overtoom 3, 12. Otobüs: 142, 144, 145, 170, 172, 197. Ziyaret Zamanı: Cuma hariç her gün 11:00 – 17:00

Nieuwmarkt Pazarı: yüzyıldan beri hizmet veren bu pazar hem yiyecek ürünleri satan hem de antika ürünleri bulabileceğiniz bir yerdir. Bu ürünlerin satılış dönemleri farklıdır. Gıda pazarı kurulduğu dönemde organik ürünleri bulabileceğiniz bu pazarda Mayıs – Ekim arasında antika pazarı kurulduğunda değerli antika eserleri satın alabilirsiniz. Adres: Nieuwmarkt, 1012 CR. Metro: Nieuwmarkt Station 51, 53, 54. Ziyaret Zamanı: Gıda pazarı Cumartesi günleri 09:00 – 17:00, antika pazarı Mayıs – Ekim arasında 09:00 – 17:00

Postzegelmarkt – Pul ve Bozuk Para Pazarı: Koleksiyoncuların iyi zaman geçirip nadide parçaları bulabileceği bir pazardır. Bu pazara yurt dışından bile gelenler olmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde ölen pul ve bozuk para pazarı kültürü burada yaşatılmaktadır. Adres: Nieuwezijds Voorburgwal 280, 1012 RL. Tramvay: Het Spui – tramvay 1, 2, 5, 13, 17 & 20. Ziyaret Zamanı: Çarşamba & Cumartesi 10:00 – 16:00

Waterlooplein Bitpazarı: Açık hava pazarlarından olan Waterlooplein ikinci el pazarlarının en iyisidir. Özellikle giyim ürünleri konusunda dönemleri yansıtan ürünleri sunması nedeniyle oldukça talep görmektedir. Bunun dışında Afrika ve Asya’dan getirilen ürün çeşitleri de satılmaktadır. Adres: Westerstraat, 1015 ML. Tramvay: Marnixbad: tramvay 3 & 10. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 09:00 – 13:00

Westerstraat Pazarı: Giyim, ayakkabı, ev eşyası ve tekstil ürünleri satışının yapıldığı bu pazar Jordaan bölgesinde düzenlenmektedir. İkinci el eşyalar satılsa da kimi zaman son moda ve dünyaca ünlü markalara ait ürünleri de burada bulmak mümkündür. Adres: Westerstraat, 1015 ML. Tramvay: Marnixbad: tramvay 3 & 10. Ziyaret Zamanı: Pazartesi 09:00 – 13:00.

Amsterdam sokak pazarı
Amsterdam’daki en ünlü sokak pazarlarından biri Albert Cuypmarkt.

Amsterdam gezisi boyunca ihtiyacını olabilecek tüm bilgileri Amsterdam Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

  1. Bilgileriniz için sonsuz teşekkürler…Bir ricam olacak annemle gelip kalabileceğim güvenilir uygun fiyatlı pansiyon bulamadım.En düşük kalma fiyatları 150 den başlıyor günlüğü üstelik 8 yada 10 kişilik odalarda 🙁 Bu konuda bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın