Ajax Müzesi (Amsterdam ArenA) (2)
Ajax Müzesi (Amsterdam ArenA)

Amsterdam ArenA, Flemenk futbol takımı Ajax’ın maçlarını oynadığı stadyumudur. Hollanda’daki en büyük futbol stadyumu olan Amsterdam ArenA, özellikle erkek gezginler için eğlenceli olabilecek bir gezi noktasıdır.

1993 – 1996 yılları arasında inşa edilen stat 140 milyon Euro’ya mal olmuştur ve resmi olarak 14 Ağustos 1996’da açılmıştır. Futbol aktiviteleri, konserler ve diğer organizasyonlar için kullanılmaktadır. Stadyum açılıp kapanabilen cam bir çatıya sahiptir. Futbol müsabakaları için 53. 052 kişilik konserler için 68.000 için izleyici kapasitesine sahiptir. UEFA koşullarına göre beş yıldızlı bir stat olma özelliğini taşımaktadır. Stadyum son olarak 15 Mayıs 2013’de S. L. Benfica ve Chelsea F. C. arasındaki 2013 UEFA Avrupa Ligi Finali’ne ev sahipliği yapmıştır.

Stadyum içerisinde hem ziyaretçiler hem de Ajax taraftarları için bölümler bulunmaktadır. Ajax Müzesi stadyumun en özel bölümlerinden biridir. Burada kulüp tarihi hakkında bilgi edinebilir, kazanılan önemli kupaları ve yaşanılan önemli tarihsel olayları sergiler halinde inceleyebilirsiniz.

Amsterdam ArenA
Amsterdam ArenA Stadyumu

Maç günleri haricinde; yazın günde 6 adet, kışın ise günde 4 adet stadyum ve müze turu düzenlenmektedir. ArenA içerisinde rehberli turlar düzenlenmektedir. Ajax Tours olarak bilinen bu tur yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir. Tur saatleri sezona göre değişmektedir.

Ajax Müzesi (Amsterdam ArenA) 4
Amsterdam ArenA soyunma odaları

Amsterdam Arena Stadyumu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Arena Boulevard 1, Amsterdam
  • Ulaşım: “Strandvliet” veya “Arena” metro duraklarında inerek stadyuma ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Nisan-Eylül her gün 09.00-18.00, Ekim-Mart Pazartesi-Cumartesi 09.00-17.00.
  • Giriş Ücretleri: Müze ve stadyum turu 10,50€. Sadece müze 3,50€
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın