amsterdam brüksel tren fiyatları

Keyifli bir Amsterdam seyahatinin ardından hemen yakın konumda yer alan Belçika’nın başkenti Brüksel‘i de gezmek isterseniz bu iki şehir arasında günde birçok kez sefer yapan hızlı trenleri tercih edebilirsiniz. Üstelik Schengen sisteminden dolayı bu iki şehir arasında gezerken hiçbir gümrük prosedürüne maruz kalmazsınız.

Amsterdam Brüksel Tren Seferleri

amsterdam'dan brüksel'e nasıl gidilir

Amsterdam ile Brüksel arasında hızlı tren seferleri, Paris’e de ulaşım sağlayan Thalys tarafından gerçekleştiriliyor. Gün içerisinde 1 veya 2 saatlik aralıklarla düzenlenen seferlerin başlangıç noktası, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu (Amsterdam Centraal).

Merkez gardan ayrıldıktan sonra trenler Schiphol Havalimanı, Rotterdam ve Antwerp’deki istasyonlarda duraklıyor. Saatte 300 kilometre hıza ulaşabildikleri hattı kullanan demir yolu araçlarının Brüksel Midi’ye ulaşmaları, toplamda sadece 1 saat 49 dakika sürüyor.

(Brüksel’de de Paris gibi birden çok tren istasyonu var. Amsterdam-Brüksel arası düzenlenen tren seferleri Brüksel Güney İstasyonu olan Brüksel Midi’de son buluyor. Bu garın birçok ismi var. Brussels Midi, Brussels Zuid, Bruxelles-Midi… Hepsi aynı yer. Burada indikten sonra şehrin merkezinde yer alan diğer merkez tren istasyonuna gitmek için bu istasyondan kalkan herhangi bir trene binebilirsiniz. İki istasyon arası 5-10 dakika sürüyor.)

Amsterdam Paris Hızlı Tren Seferleri” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi Thalys, trenlerinde 10 Aralık 2017 tarihine kadar 2 farklı sınıf seçeneği gezginlerin tercihine sunuyor.

İç tasarımı birinci ve ikinci sınıf olarak düzenlenen trenlerde bu iki seçeneği birbirinden ayıran unsur, ücretsiz koltuğa ikram hizmetinden ibaret. 10 Aralık 2017’den sonraysa uzun süredir devam eden bu uygulamanın yerini 3 sınıflı yeni sistemin alacağı bir süredir duyuruluyor.

amsterdam tren istasyonu centraal
Amsterdam Centraal, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu

Trenlerde bebek bakım odaları (vagon 7, 17 ve 27), ailelere özel alanlar (vagon 6 ve 7), tekerlekli sandalye bölümleri (vagon 1, 11 ve 21) bulunuyor. 12 yaşın altındaki bireylerin tek başlarına binmelerine izin verilmeyen araçlarda, kurallara bağlı kalınması şartıyla evcil hayvan ve bisiklet kabul ediliyor.

Hızlı trenlerin tümünde, seçtikleri sınıf ne olursa olsun, yolcular İnternet bağlantısından yararlanabiliyor. Ayrıca trenlerdeki görevliler İngilizce, Fransızca ve Flemenkçe biliyor.

amsterdam brüksel tren ulaşımı istasyon
Brussels-Midi/Zuid

Amsterdam Brüksel Tren Fiyatları

Thalys, fiyat uygulaması açısından hava yolu şirketlerinin kullandığına benzer bir yöntem benimsiyor. Bu uygulama dâhilinde biletler gezginlere esnek olmayan, yarı esnek ve esnek olmak üzere 3 seçenek halinde sunuluyor.

Esnek olmayan biletler satışa çıkartılan en ucuz biletler oluyor. Ancak bu tür biletleri tercih edenlere değişiklik veya iptal hakkı tanınmıyor.

Yarı esnek bilet sahipleri, gerek duyduklarında 1 kerelik değişim veya %50 geri ödeme haklarından yararlanabiliyorlar. Esnek bilet ise istenildiği zaman değiştirilebildiği gibi gerektiğinde fiyatının tamamı geri ödeniyor.

Amsterdam’dan Brüksel’e giden hızlı trenlerde yetişkin bireyler için bilet fiyatları ikinci sınıfta 29, birinci sınıftaysa 82 Euro’dan başlıyor. 12 yaş altı çocuklar için bilet fiyatları 15 Euro olarak belirlenmiş.

(Fiyatlar bu şekilde olsa da indirimleri mutlaka takip edin. Son Amsterdam-Brüksel seyahatindeki indirimler sayesinde 1. sınıf tren biletini kişi başı 49 Euro‘ya alma şansım olmuştu.)

Amsterdam Brüksel Tren Biletleri Nasıl Alınır?

amsterdam brüksel tren bileti nereden alınır
Son Amsterdam-Brüksel seyahatimdeki hızlı tren biletim. Normalde mail adresinize gelen tren biletindeki kare kodu görevlilere göstermeniz yeterli. Lakin cep telefonunda yaşanabilecek herhangi bir aksaklığa karşılık biletinizi çıktı almanızı tavsiye ederim.

Amsterdam-Brüksel tren biletlerini, çeşitli online kanallar üzerinden kolayca satın alabilirsiniz. Bu konuda Thalys’in resmi web sitesi Thalys.com üzerinden işlem yapmak, güncel indirimleri öğrenme fırsatı verdiği için diğerlerine göre biraz daha fazla avantaj sağlıyor.

Rezervasyon işlemini hızlı bir şekilde yapmanıza olanak veren diğer satış kanalları ise SNCB Europe ve SNCF. Bilet satın alma konusunda yararlanabileceğiniz bir diğer adres ise NL International.

Amsterdam Brüksel Tren Seferleri Hakkında Tavsiyeler

amsterdam brüksel hızlı tren vagonlar
Amsterdam-Brüksel arası hızlı tren seferinde kullanılan vagonlar. 2. sınıf vagon.

Rezervasyon sırasında sefer saatlerini araştırırken eğer varsa “tüm seferleri göster” yerine “direkt seferler”  seçeneğini işaretlerseniz, kafa karışıklığı yaratabilecek şıkları kolayca elemiş olursunuz.

Thaly’nin düzenlediği Amsterdam Brüksel tren seferlerinden bilet alacaksanız, önce Paris’e gidenlerin fiyatlarına bakın. Çünkü kimi zaman Amsterdam-Paris arasında düzenlenen seferlerin fiyatları, daha ucuz olabiliyor.

Konfor açısından her iki sınıftaki koltuklar arasında bir fark yok. Ancak indirimleri takip ederseniz 1. sınıf biletlerini birkaç Euro farkla satın alabilirsiniz. Böylece ücretsiz hizmetlerden yararlanma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Trene binmek için akıllı cihazlardan barkod göstermek yeterli oluyor. Ancak her ihtimale karşı biletin çıktısını yanınızda bulundurmanızı öneririm.

Trenlerdeki ücretsiz İnternet bağlantısı, yolculuğun bazı bölümlerinde sıkıntılı olabiliyor. Bu durumdan etkilenmemek için servis sağlayıcınızın sunduğu paketlerden birini edinebilirsiniz.

Dilerseniz elinizdeki Thalys biletini göstererek Brüksel Midi ile Brüksel Merkez İstasyonu (Brüksel Nord) arasında çalışan trenlere ücretsiz binebilirsiniz.

Son olarak belki de en konulardan bir tanesi. Amsterdam’da hafif uyuşturucu maddelerin satışı ve kullanımı yasal olsa da Belçika ve diğer Avrupa şehirlerinde bu durum farklı. Yanınızda hiçbir şekilde yasaklı madde ile yolculuk yapmayın.

Brüksel’de ziyaret edilecek popüler mekânlar hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgi ve fotoğraflar “Brüksel Gezilecek Yerler” başlığı altında sizleri bekliyor. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama önerilerini ise “Brüksel’de Nerede Kalınır” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Amsterdam Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın