Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)

Bloemenmarkt ya da bilinen Türkçe karşılığı ile Çiçek Pazarı, Amsterdam’ın en ilgi çekici noktalarından biridir. 1862 yılında kurulan, Singel üstünde, Muntplein ve Koningsplein arasında yer alan Çiçek Pazarı, yerli-yabancı gezginin tüm boyunca ilgi gösterdiği noktalardan biridir.

Eskiden küçük arazilerinden çıkarak Amstel Nehri’nin yukarılarına tekne ile gelen bahçıvanlar, bu noktaya demirleyerek getirdikleri çiçekleri ve bitkileri teknelerinde satarlarmış. Günümüzde çiçek tezgahları halen ufak tekneler üzerinde yer alsa da artık bulundukları noktaya sabitlenmiş durumdadır.

Bloemenmarkt her gün 09.00-17.00 saatleri arasında kurulsa da bazı tezgahlar pazar günleri kapalı olabilmektedir. Şehrin ana çiçek kaynağı günümüzde biraz turistik bir noktaya doğru dönmüş durumdadır. Bu nedenle pazarda çiçek ve çiçek tohumları dışında tahta ayakkabı, bahçe cüceleri vb. şehre özgü hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı) 2
Bloemenmarkt, Amsterdam

Tüm mevsimlerde farklı renk ve kokular yayan ve dünyanın yüzen tek pazarı olan Çiçek Pazarı, renkli turistik bir mekandır. Buket şeklindeki çiçeklerin yanı sıra ev bitkileri, tohum çeşitleri ve bahçe malzemeleri de pazarda bulunabilir.

Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı) 4
Hollanda laleleri

Amsterdam Çiçek Pazarı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Singel, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Koningsplein (1, 2, 5)
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın