amsterdam'da ne yapılır, amsterdam yapılacak şeyler

Amsterdam’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Amsterdam’da ne yapılır? Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden Amsterdam’da yapılacak şeyler neler? Şu ana kadar dünyanı dört bir köşesinde birçok ülke ve şehir gezip görme şansına sahip olsam da Amsterdam benim en favori şehirlerimden bir tanesi.

Hollanda‘nın bu güzel başkentine şu ana kadar pek çok kez gittim lakin elime geçen her fırsatta bıkmadan, usanmadan bu güzel şehre gitmek isterim.

Amsterdam’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Tren istasyonu, Dam Meydanı ve Rembrandtplein Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Amsterdam’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Hotel ibis Amsterdam Centre, 4★ Hotel Estheréa ve 5★ Grand Hotel Krasnapolsky şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Amsterdam’da Ne Yapılır?

Amsterdam'da ne yapılır listesi, Amsterdam'da yapılması gerekenler

Amsterdam’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

  1. Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.
  2. Müzeleri keşfedin.
  3. Bisikletle gezin.
  4. Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.
  5. I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.
  6. Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.
  7. Yerel lezzetlerin tadına bakın.
  8. Vondelpark’ta kafa dinleyin.
  9. Coffeeshop’ları gezin.
  10. Yakın çevreye günübirlik geziler yapın.

1. Kanallar arasında dolaşın, hatta kanal turu yapın.

amsterdam'da yürüyüş

Amsterdam’da Ne Yapılır yazısının ilk ve en önemli maddesi kentin simgesi olmuş kanallarla ilgili.

Kilometrelerce uzunluğa sahip kanalları ile Amsterdam, “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılıyor. 90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam kanalları arasında gezip dolaşmayı bence mutlaka Amsterdam’da yapılacak şeyler listenizin ilk sırasına yazın.

Özellikle merkezin sol bölümünde, Jordaan semtinde yer alan kanallar arasında gezerken birbirinden güzel kanal evlerini de görebilirsiniz.

amsterdam tekne turu

Amsterdam kanallarını keşfetmenin en güzel ve rahat yollarından bir tanesi de şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen kanal turlarına katılmak. Genellikle 1 saat süren turlar boyunca şehrin en güzel yerlerini görebilirsiniz. Klasik turlar dışında yemekli turlara da katılmayı düşünebilirsiniz.

Kanal turları hakkında detaylı bilgileri ve 1 saatlik tur videosunu Amsterdam kanal turu yazımda okuyabilirsiniz.

Kanal turunu nereden bulabilirim, detayları neler gibi şeyler düşünmek istemiyorsanız da size en popüler turlardan birkaç örnek verebilirim:

Amsterdam Kanalları’nda Gece Turu: 1,5 saat süren bu gece turunda hem şehri nehirden ışıl ışıl seyredebilir, hem de sesli rehberlerden gördüğünüz yapılar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ücreti kişi başı 17,20 Euro olan turu daha önceden almış olan 6500 kişi 5 üzerinden 4,5 puan vermiş. Tura teknede içecek ikramı da dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Amsterdam Kanal Turu: Üstü yarı açık teknelerle 1 saat süren bir kanal turu Amsterdam’ı nehirden keşfetmenizi sağlıyor. Kişi başı 13 Euro ücreti olan tura çeşitli dillerde sesli rehberlik hizmeti de dahil. Ki bu turu almış olan 600’e yakın kişi 5 üzerinden 4,4 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Müzeleri keşfedin.

Amsterdam'da ne yapılır sanat galerileri
Gece Devriyesi Tablosu, Rembrandt van Rijn, Rijksmuseum

Amsterdam her ne kadar sınırsız eğlence anlayışı ile bilinse de aslında burası birbirinden güzel ve önemli müzeleri ile ünlü bir şehir.

Dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip olan Van Gogh Müzesi‘ni ya da ülkenin en önemli müzelerinden Rijksmuseum‘u severek gezebilirsiniz.

Bunlar dışında Anne Frank Evi‘ni ya da ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds‘u görmeyi de Amsterdam’da ne yapılır listesine ekleyebilirsiniz.

Eğer ünlü ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn sizin ilginizi çekiyorsa ressamın 1639-1656 yılları arasında yaşadığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş evi Rembrandthuis‘i de gezebilirsiniz.

Bu müze ziyaretlerini hızlıca ve organize bir şekilde yapmak isterseniz çeşitli paket tur seçenekleri de mevcut:

Rijksmuseum Turu: Amsterdam’da ne yapılır diye düşünenlere yapmaktan pişman olmayacakları bir müze gezisi önerim kişi başı 21 Euro ücreti olan Rijksmuseum ziyareti. Fiyata ücretsiz WiFi ve müzeye sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı da dahil. Ki bu turu satın alan 6500 kişi 5 üzerinden 4,7 puan vererek memnun kaldığını belirtmiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Van Gogh Müzesi ve Kanal Turu: Van Gogh Müzesi ziyareti ve kanal turunu birleştirerek, uygun fiyatlı bir kombinasyon yapmak isterseniz bu tur tam size göre.

Kişi başı 32,65 Euro ücreti olan bu tur paketine Van Gogh Müzesi’ne sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı, 1 saat süren kanal turu ve çeşitli dillerde sesli rehberlik hizmeti de dahil. Paketi almış olan 1400 kullanıcının 5 üzerinden 4,4 puan verdiğini de belirtmiş olayım. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Adı geçen bu yerler dışında şehirde gezip görülecek daha birçok müze var. Eğer müze ve sanat galerilerine bolca zaman ayırmayı planlıyorsanız şehrin popüler indirim kartı olan I Amsterdam Card almayı düşünebilirsiniz.

3. Bisikletle gezin.

Amsterdam'da da yapılacak şeyler bisiklet

Amsterdam denince akıllara ilk gelen şeylerden biri de bisikletler. Burası dünyanın en çok bisiklet kullanılan şehirlerinden bir tanesi. Hatta bir rivayete göre 800.000 bisikletin bulunduğu şehirdeki bisiklet sayısı insan nüfusunu geçmiş durumda.

Siz de dilerseniz bisiklet kiralayarak şehri keyifle gezebilirsiniz. Amsterdam genelinde birçok bisiklet kiralayan firma var. Bunlardan bir tanesi Dam Meydanı‘nın hemen yanında, Damstraat‘ta yer alan Rent a bike firması.

Burada 3 saatlik bisiklet kirası 7 Euro iken günlük kiralama ücreti 9 Euro. Bu arada Amsterdam’da bisiklet binerken çok dikkatli olun. Bisiklet yollarında trafik resmen vızır vızır akıyor 🙂

Bisikletle şehir turunu hem rehber eşliğinde hem de organize bir şekilde yapmak isteyenler için Amsterdam’da Ne Yapılır yazısında uygun fiyatlı bir tur önerisi de verebilirim:

Bisikletle Amsterdam Turu: Yerel bir rehber eşliğinde kentin tarihi ve turistik merkezinde dolaşmak, Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi, Jewesh Quarter gibi yerler hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz 3 saatlik bu tur tam size göre. Bisiklet kiralama ücretinin de dahil olduğu turun ücreti kişi başı 26,5 Euro ve paketi almış olan 2600 kullanıcı 5 üzerinden 4,7 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.

amsterdam red light district

Amsterdam’da Ne Yapılır yazısının olmazsa olmaz maddesi, artık bir yerde kentin simgesi de olmuş bir bölge hakkında konuşmadan olmaz.

Amsterdam denilince akıllara gelen bir diğer yer şehrin ünlü Kırmızı Fener Mahallesi olan Red Light District. Bu bölgede birçok randevu evi, sex shop canlı performansların gösterildiği tiyatro, sıra dışı müze ve coffeeshop var.

Bölgede eğlence 22.00’den sonra başlıyor. Bu saat itibari ile kanal çevresindeki vitrinlerde kırmızı lambalar yanıyor ve hayat kadınları müşteri bekliyor. Hemen yüzünüz asılmasın.

Bölge sıra dışı eğlence yapısı ile ünlü olsa da burada gezenlerin çoğu meraktan geziyor. Genç-yaşlı binlerce turist bölgede merakla geziyor. Hatta bölgeyi gezerken rehberli turist gruplarını da rastlayabilirsiniz.

Kırmızı lambalı evler ve çalışma metotları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bölgedeki Red Light Secrets adlı müzeyi gezebilirsiniz.

5. I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.

amsterdam yazısı önünde fotoğraf

Amsterdam’ın simge noktalarından bir tanesi olan 24,5 metre genişlik ve 2 metre yükseklikteki  “I Amsterdam” yazısı şehrin en önemli müzelerinden Rijksmuseum önünde yer alıyor.

Bölge çok popüler olduğu için gece gündüz kalabalık oluyor. Ama burada fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

6. Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.

Amsterdam'da ne yapılır alışveriş
Albert Cuypmarkt

Amsterdam sokak pazarı konusunda çok zengin bir şehir, dolayısıyla Amsterdam’da ne yapılır diye düşünen alışveriş severlerin çok hoşuna gidecek bir aktivite bu.

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısında da yazdığım gibi şehrin bir çok noktasında sokak pazarı kuruluyor. Albert Cuypmarkt ve Waterlooplein şehrin en ünlü pazarlarından. Alışveriş yapmayı seviyorsanız Kalverstraat caddesini ya da 9 Sokaklar adındaki bölgeyi gezebilirsiniz.

7. Yerel lezzetlerin tadına bakın.

amsterdam'da ne yapılır Broodje haring

Eğer gittiğiniz yerlerde yöresel lezzetlerin tadına bakmayı seviyorsanız Broodje Haring‘in tadına bakabilirsiniz. Çiğ ringa balığının küp küp soğan ve dilimlenmiş turşular ile hazırlanan bu sandviç şehrin en popüler lezzeti.

Eğer yöresel lezzetler ilgi alanınıza giriyorsa ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler şu yazıda: Amsterdam’da ne yenir?

8. Vondelpark’ta kafa dinleyin.

Amsterdam'da ne yapılır voldelpark turu

Amsterdam’da ne yapılır diye düşünenlere bir de dinlendirici bir önerim var. Kentin en güzel ve büyük parkı Vondelpark kafa dinlemek için çok ideal bir park.

Müzeler Meydanı‘na yakın konumdaki parkta koşu-bisiklet parkuru, çocuk eğlence alanları hatta konser, tiyatro sahnesi bile var.

Eğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşmak isterseniz Vondelpark’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta bisiklet kiralarsanız parkta keyifle gezebilirsiniz.

9. Coffeeshop’ları gezin.

Amsterdam'da yapılacak şeyler coffeeshop

Her ne kadar coffeeshop gezmeyi Amsterdam’de yapılacak şeyler listesine eklesem de yanlış anlaşılmasın. Amsterdam’da hafif uyuşturucu madde kullanımı şehrin her köşesinde bolca göreceğiniz coffeeshoplarda serbest olsa da bence denemeyin.

Ama merak ederseniz en azından coffeeshop’ları gezip ortamı gözlemleyebilirsiniz. The Bulldolg, şehirde en fazla şubesi bulunan coffeeshop.

10. Yakın çevreye günübirlik geziler yapın.

amsterdam'da yapılacak şeyler listesi volendam gezisi

Amsterdam’a ayırdığınız zaman 2 günden fazlaysa size önerim bir gününüzü yakın çevreye günübirlik geziler yaparak geçirmeniz, böylece Hollanda’nın diğer güzelliklerini de keşfetmeniz.

Bu turları, istediğiniz her yere kendiniz organize edebileceğiniz gibi planlama ve diğer detaylarla uğraşmak istemiyorsanız paket tur da satın alabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yapılır yazısında sizlere önerebileceğim en popüler turlar ise aşağıdaki gibi:

Yarım günlük Volendam, Edam ve Windmills Turu: 5,5 saat süren bu turda Kuzey Hollanda’nın geleneksel ve en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Ücreti kişi başı 47,5 Euro olan tura tecrübeli rehberler eşliğinde seyahat, ulaşım ve transfer hizmeti, Zaanse Schans’daki rüzgar gülleri ziyareti, Edam’da peynir atölyesi ziyareti ve büyüleyici güzellikteki balıkçı kötü Volendam Turu dahil. Turu daha önceden almış olan 400’e yakın kullanıcı da 5 üzerinden 4,5 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Geithoorn Turu: Amsterdam’dan konforlu otobüslerle Geithoorn Kasabası’na gidiş ve dönüşünüzün sağlandığı, yerel ve tecrübeli rehberlerden gerçek Hollanda kırsal hayatı hakkında bilgiler edinebileceğiniz bu tam günlük turun ücreti kişi başı 89 Euro. Ve bu ücrete (yine rehberli) Geithoorn Kanal Turu da dahil.

Motorlu araçların yasak olduğu, tek ulaşımın nehirdeki tekneler, bisiklet ve yürüyüşle sağlandığı, Ortaçağ’dan günümüze kadar çok da değişmeden gelebilen Geithorn Kasabası zamanınız varsa Hollanda ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken, en otantik yerlerden biri. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Amsterdam’dan Brugge Turu: Amsterdam’da Ne Yapılır yazısında sizlere bahsedeceğim son günübirlik tur ise kişi başı 49 Euro ücreti olan Brugge Turu. Ve bu turu almış olan kullanıcılar da 5 üzerinden 4,3 puan vermiş.

Tura Amsterdam ile Brugge arasında konforlu otobüslerle transfer, Brugge’un tarihi şehir merkezinde en önemli yapıları görebileceğiniz rehberli yürüyüş turu ve sonrasında da size bırakılan birkaç saat boş zaman dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Amsterdam’da ne yapılır?

amsterdam'da yapılacak şeyler listesi

Amsterdam’da Ne Yapılır yazısında aslında her zevke uygun çeşitli seçeneklerden bahsettim. Bunlar arasından eğlence ve gezi anlayışınıza uyanları siz seçip uygulayabilirsiniz.

Bir de zamanı kısıtlı olanlara bir önerim olacak. Eğer çok kısa sürede şehri gezip dönmeniz gerekiyorsa bir “Amsterdam havası aldım” demek için olmazsa olmazlar; kanal turu veya kanallar arasında yürüyüş, Van Gogh veya Rijksmuseum‘dan birini gezmek, Red Light District ve Coffe Shoplar‘ı görmek diyebilirim.

Amsterdam’da ne yapılır yazısı boyunca keyifli bir Amsterdam gezisi boyunca yapılacak şeyler hakkında fikir vermeye çalıştım. Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top