amsterdam'da ne yapılır, amsterdam yapılacak şeyler

Amsterdam’da ne yapılır? Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden Amsterdam’da yapılacak şeyler neler? Şu ana kadar dünyanı dört bir köşesinde birçok ülke ve şehir gezip görme şansına sahip olsam da Amsterdam benim en favori şehirlerimden bir tanesi. Hollanda‘nın bu güzel başkentine şu ana kadar pek çok kez gittim lakin elime geçen her fırsatta bıkmadan, usanmadan bu güzel şehre gitmek isterim. Peki Amsterdam’da ne yapılır? Beni bu şehre bu kadar bağlayan neler? Hepsini Amsterdam’da yapılacak şeyler yazımda anlatacağım, hadi başlayalım…

Amsterdam’da ne yapılır?

Listemize geçmeden önce aklınızda bulunsun; Amsterdam gezi rehberi içeriklerinde keyifli bir Amsterdam seyahatinde ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz. Gezilecek yerlerden konaklama yapılabilecek otellere, alışverişten ulaşıma hatta yeme içmeden şehirde güzel selfie çekilebilecek en güzel yerlere kadar birçok kaliteli içerik bulabilirsiniz.

1. Kanallar arasında dolaşın.

amsterdam'da yürüyüş

Kilometrelerce uzunluğa sahip kanalları ile Amsterdam, “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılıyor. 90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam kanalları arasında gezip dolaşmayı bence mutlaka Amsterdam’da yapılacak şeyler listenizin ilk sırasına yazın.  Özellikle merkezin sol bölümünde, Jordaan semtinde yer alan kanallar arasında gezerken birbirinden güzel kanal evlerini de görebilirsiniz.

2. Kanal turu yapın.

amsterdam tekne turu

Amsterdam kanallarını keşfetmenin en güzel ve rahat yollarından bir tanesi şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen kanal turlarına katılmak. Genellikle 1 saat süren turlar boyunca şehrin en güzel yerlerini görebilirsiniz. Klasik turlar dışında yemekli turlara da katılmayı düşünebilirsiniz. Kanal turları hakkında detaylı bilgileri ve 1 saatlik tur videosunu Amsterdam kanal turu yazımda okuyabilirsiniz.

3. Müzeleri keşfedin.

Amsterdam'da ne yapılır sanat galerileri
Gece Devriyesi Tablosu, Rembrandt van Rijn, Rijksmuseum

Amsterdam her ne kadar sınırsız eğlence anlayışı ile bilinse de aslında burası birbirinden güzel ve önemli müzeleri ile ünlü bir şehir. Dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip olan Van Gogh Müzesi‘ni ya da ülkenin en önemli müzelerinden Rijksmuseum‘u severek gezebilirsiniz. Bunlar dışında Anne Frank Evi‘ni ya da ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds‘u görmeyi de Amsterdam’da yapılacak şeyler listenize ekleyebilirsiniz. Eğer ünlü ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn sizin ilginizi çekiyorsa ressamın 1639-1656 yılları arasında yaşadığı ve günümüzde müzeye çevrilmiş evi Rembrandthuis‘i de gezebilirsiniz.

Adı geçen bu yerler dışında şehirde gezip görülecek daha birçok müze var. Eğer müze ve sanat galerilerine bolca zaman ayırmayı planlıyorsanız şehrin popüler indirim kartı olan I Amsterdam Card almayı düşünebilirsiniz.

4. Bisikletle gezin.

Amsterdam'da da yapılacak şeyler bisiklet

Amsterdam denince akıllara ilk gelen şeylerden biri de bisikletler. Burası dünyanın en çok bisiklet kullanılan şehirlerinden bir tanesi. Hatta bir rivayete göre 800.000 bisikletin bulunduğu şehirdeki bisiklet sayısı insan nüfusunu geçmiş durumda. Siz de dilerseniz bisiklet kiralayarak şehri keyifle gezebilirsiniz. Amsterdam genelinde birçok bisiklet kiralayan firma var. Bunlardan bir tanesi Dam Meydanı‘nın hemen yanında, Damstraat‘ta yer alan Rent a bike firması. Burada 3 saatlik bisiklet kirası 7 Euro iken günlük kiralama ücreti 9 Euro. Bu arada Amsterdam’da bisiklet binerken çok dikkatli olun. Bisiklet yollarında trafik resmen vızır vızır akıyor 🙂

5. Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.

amsterdam red light district

Amsterdam denilince akıllara gelen bir diğer yer şehrin ünlü Kırmızı Fener Mahallesi olan Red Light District. Bu bölgede birçok randevu evi, sex shop canlı performansların gösterildiği tiyatro, sıra dışı müze ve coffeeshopvar. Bölgede eğlence 22.00’den sonra başlıyor. Bu saat itibari ile kanal çevresindeki vitrinlerde kırmızı lambalar yanıyor ve hayat kadınları müşteri bekliyor. Hemen yüzünüz asılmasın. Bölge sıra dışı eğlence yapısı ile ünlü olsa da burada gezenlerin çoğu meraktan geziyor. Genç-yaşlı binlerce turist bölgede merakla geziyor. Hatta bölgeyi gezerken rehberli turist gruplarını da rastlayabilirsiniz. Kırmızı lambalı evler ve çalışma metotları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bölgedeki Red Light Secrets adlı müzeyi gezebilirsiniz.

6. I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.

amsterdam yazısı önünde fotoğraf

Amsterdam’ın simge noktalarından bir tanesi olan 24,5 metre genişlik ve 2 metre yükseklikteki  “I Amsterdam” yazısı şehrin en önemli müzelerinden Rijksmuseum önünde yer alıyor. Bölge çok popüler olduğu için gece gündüz kalabalık oluyor. Ama burada fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

7. Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.

Amsterdam'da ne yapılır alışveriş
Albert Cuypmarkt

Amsterdam sokak pazarı konusunda çok zengin bir şehir. Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır yazısında da yazdığım gibi şehrin bir çok noktasında sokak pazarı kuruluyor. Albert Cuypmarkt ve Waterlooplein şehrin en ünlü pazarlarından. Alışveriş yapmayı seviyorsanız Kalverstraat caddesini ya da 9 Sokaklar adındaki bölgeyi gezebilirsiniz.

8. Yerel lezzetlerin tadına bakın.

amsterdam'da ne yapılır Broodje haring

Eğer gittiğiniz yerlerde yöresel lezzetlerin tadına bakmayı seviyorsanız Broodje Haring‘in tadına bakabilirsiniz. Çiğ ringa balığının küp küp soğan ve dilimlenmiş turşular ile hazırlanan bu sandviç şehrin en popüler lezzeti. Eğer yöresel lezzetler ilgi alanınıza giriyorsa ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler şu yazıda: Amsterdam’da ne yenir?

9. Vondelpark’ta kafa dinleyin.

Amsterdam'da ne yapılır voldelpark turu

Amsterdam’ın en güzel ve büyük parkı Vondelpark kafa dinlemek için çok ideal bir park. Müzeler Meydanı‘na yakın konumdaki parkta koşu-bisiklet parkuru, çocuk eğlence alanları hatta konser, tiyatro sahnesi bile var. Eğer şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşmak isterseniz Vondelpark’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta bisiklet kiralarsanız parkta keyifle gezebilirsiniz.

10. Coffeeshop’ları gezin.

Amsterdam'da yapılacak şeyler coffeeshop

Her ne kadar coffeeshop gezmeyi Amsterdam’de yapılacak şeyler listesine eklesem de yanlış anlaşılmasın. Amsterdam’da hafif uyuşturucu madde kullanımı şehrin her köşesinde bolca göreceğiniz coffeeshoplarda serbest olsa da bence denemeyin. Ama merak ederseniz en azından coffeeshop’ları gezip ortamı gözlemleyebilirsiniz. The Bulldolg, şehirde en fazla şubesi bulunan coffeeshop.

Amsterdam’da ne yapılır sorusuna elimden geldiğince cevaplar vermeye çalıştım. Eğer daha fazla öneri isterseniz Amsterdam’da yapılacak şeyler listenize, şehrin geçmişini çeşitli canlı performans ve interaktif sunumlar ile anlatan The Amsterdam Dungeon müze gezisini ve Hollanda’nın ünlü bira markası Heineken’in ilk fabrikası olan Heineken Experience deneyimini de ekleyebilirsiniz. Bunlar dışında benim Amsterdam gezilecek yerler listemdeki kişisel favori gezi noktalarından olan Begijnhof da hem biraz soluklanmak hem de fotoğraf çekmek için çok güzel bir nokta.

Otel tavsiyesi mi lazım?

Amsterdam otel tavsiyesi Radisson Blu Hotel
Radisson Blu, Amsterdam

3 yıldızlı ibis Amsterdam Centre konaklama için güzel bir seçenek. Benzer standartlara sahip, Dam Meydanı’dan yer alan RHO Hotel ise bir diğer merkezi ve ekonomik otel önerim. 4 yıldızlı Hotel Estherea ve Radisson Blu ise hem merkezi konuma sahip hem de biraz daha kaliteli tesisler. Eğer konaklama bütçenizde sıkıntı yoksa şehrin tam kalbinde yer alan, en ünlü otel, 5 yıldızlı  NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky tesisine de göz atabilirsiniz.

Amsterdam’da ne yapılır yazısı boyunca keyifli bir Amsterdam gezisi boyunca yapılacak şeyler hakkında fikir vermeye çalıştım. Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi, Amsterdam’da nerede kalınır, Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam ulaşım rehberi gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın