amsterdam kiliseleri

Avrupa’nın en önemli ve turistik şehirlerinden, Hollanda’nın başkenti Amsterdam mimari, dini ve tarihi açıdan önemli birçok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kiliselerin birçoğu şehir merkezinde bulunsa da Amsterdam’ın birçok köşesinde görmeye değer dini yapılar bulmak mümkündür. 

Ünlü Amsterdam Kiliseleri

Eğer siz de Amsterdam seyahatiniz boyunca şehrin en önemli kiliselerinden en azından birkaç tanesini görmek isterseniz yazı boyunca şehirde yer alan en önemli 5 kilise hakkında gerekli genel bilgileri bulabilirsiniz. İşte Amsterdam’daki en önemli 5 kilise;

Nieuwe Kerk

NieuweKerk amsterdam kilisesi

Nieuwe Kerk, Amsterdam’ın en güzel ve ünlü kiliselerinden biridir. Bu kilise, Oude Kerk‘e gelen cemaatin ve şehir nüfusunun artması nedeniyle inşa edilmiştir. Kilisenin 1400’lü yıllarda yapılan koro kısmı 17. yüzyılda meydana gelen bir yangında büyük zarar görmüştür. Ayrıca bu kilise tarihi boyunca çok kez zarar görmüş ve maalesef güzelliğinin bir kısmını kaybetmiştir.

Günümüzdeki haline 1650‘lerde ulaşan kilise dini öneminin yanı sıra Hollanda hükümdarlarının burada taç giymesiyle de ünlüdür. Günümüzde Niewe Kerk, kilise olmasının yanı sıra önemli sergilere ev sahipliği yapan bir kültür merkezidir.

Amsterdam’ın en önemli kiliselerinden olan Niewu Kerk’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken kısım ve eserlerden bazıları şunlardır: Yaldızlı Melekler heykeli, Jan Van de Heyden’in Dam Meydanı‘nı tasvir ettiği resimde köşede yer alan Nieuwe Kerk tasviri, Jacob van Campen’in eseri Büyük Org, vitray pencereler, 1645 yangınından sonra asılan pirinç avizeler, Amiral Michiel de Ruvter’in mezarı ve daha birçok önemli eser.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay ile Dam, Dam/ Paleisstraat, Dam/ RaadHuisstraat yoluyla buraya gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Kilise 10:00 – 18:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Bilet 10 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: https://www.nieuwekerk.nl/en/

Noorderkerk

Noorderkerk amsterdam kiliseleri

Amsterdam’ın önemli dini yapıları arasında yer alan Noorderkerk’in inşasına 1621 yılında başlanmıştır. Tasarımcı Hendrick de Keyser’in başlattığı inşa kendisinin vefat etmesi üzerine oğlu Pieter gözetiminde tamamlanmıştır.

Noorderkerk farklı mimari tarzı ile dikkat çeken Amsterdam’daki en önemli kiliselerden biridir. Tuğla bir binanın şehrin en alçak kuleleri ile taçlandırılması ile yapılmıştır. Zeminin Yunan haçı şeklindedir ve yapı sade ama görkemli bir mimari tarza sahiptir. Bu kiliseye geldiğinizde merkezi vaiz kürsüsü ve dört kambur çatıyı mutlaka görmelisiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Noordermarkt 48, 1015 NA Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay ile buraya  1, 2, 5, 13, 17 numaralı hatlardan birini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Kilise Pazartesi 10:30 – 12:30, Cumartesi  11:00 – 13:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.noorderkerk.org/english/

Oude Kerk

Oude Kerk amsterdam

Oude Kerk Amsterdam’daki en eski ve en ünlü kilisedir. Bu ünlü yapı, 13. yüzyılda bir yangında yok olan ahşap bir şapelin yerine inşa edilmiştir. Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)’nin merkezinde bulunan Oude Kerk, küçük taş bir kilise olarak inşa edilse de zaman içerisinde gotik bir bazilikaya dönüştürülmüştür. Kilisede yer alan hazinelerin bir kısmı 16. yüzyılda çalınmıştır.

Oude Kerk’de bulunan “Büyük Org” bu kiliseyi dünyaca ünlü kılmaktadır. Sekiz körüğü, meşe kasası, mermer ve ahşap oymalarıyla harika bir orgdur. Bir dönem boyayla kapatılan resimlerden oluşan ve ancak 1955‘de açığa çıkarılan yaldızlı tavan, vitray pencerelerinin özgünlüğü ile bilinen Bakire Meryem Şapeli, brokarlı sütunlarda yer alan havari heykelleri, eski sakristiye açılan kırmızı kapı mutlaka görülmelidir. Kırmızı Fener Mahallesi’nde kafeler, mağazalar ve evlerle çevrili olan bu eski kilise sessiz bir mabet gibidir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Merkez istasyonundan 4, 9, 16, 24 ya da 25 numaralı tramvaylardan birine binip Dam Meydanı’nda indikten sonra buraya yürüyebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 18:00, Pazar günleri ise 13:00 – 17:30 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 10, indirimli bilet 7,5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: https://oudekerk.nl/en/

Aziz Nicholas Bazilikası

Saint Nicholas amsterdam kiliseleri

Ons’ Lieve Heer Op Solder cemaati tarafından yaptırılan bu kilise, denizcilerin koruyucu azizi Aziz Nicholas’a adanmıştır. Mimar A. C. Bileys tarafından yapılan Aziz Nicholas Bazilikası neo barok tarzdadır. Bu büyük kilisenin inşası 250 yıl kadar sürmüştür. Nisan ortası – Eylül arasında ziyarete açık olan bazilika, konser, sergi ve benzer organizasyonlar için de kullanılmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Prins Hendrikkade 73, 1012 AD Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Amsterdam Central istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Kilise, Pazartesi 12:00 – 15:00, Salı – Cuma 11:00 – 16:00, Cumartesi 12:00 – 15:00, Pazar 09:45 – 14:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: http://www.nicolaas-parochie.nl/

Zuiderkerk

Zuiderkerk amsterdam kiliseleriŞehrin bir diğer ünlü dini yapısı olan Zuiderkerk 1603-1611 yılları arasında inşa edilmiştir. Amsterdam’ın ilk Protestan kilisesi olması nedeniyle önemini hala korumaktadır. Kilise Hendrick de Keyser tarafından Rönesans tarzında inşa edilmiştir. Yapı bir bazilika, iki alt kısım, Tuskan sütunları şeklinde yapılmıştır.

Zuiderkerk, Noorderkerk ve Westerkerk’e benzese de üçgen pencereleri ile özgün bir tarza sahiptir. Zuiderkerk’in en popüler kısmı kulesidir. Nisan – Eylül ayları arasında ziyarete açık olan kuleye 12:00-15:30 arasında her yarım saatte bir rehberli turlar düzenlenmektedir. 1988 yılından beri Zuiderkerk bir bilgi ve sergi merkezi olarak kullanmaktadır. Sergi kısmında şehrin orta çağdan günümüze gelişimini gösteren kalıcı bir bölüm varken geçici sergiler de mevcuttur.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Zuiderkerkhof 72, 1011 WB Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: 51, 53 veya 54 numaralı metro hatlarından biri ile Nieuwmarkt durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. 9 ya da 14 hatlı tramvaylar ile de kiliseye gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cuma 10:00 – 17:00, Cumartesi 12:00 – 16:00 arasında açıktır. Pazar günleri kapalıdır.
 • Giriş Ücreti: Bilet 6 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: http://zuiderkerkamsterdam.nl

Amsterdam seyahatiniz boyunca gerekli olabilecek tüm bilgileri; Amsterdam gezi rehberiAmsterdam gezilecek yerlerAmsterdam’da nerede kalınır?Amsterdam ulaşım rehberi ve Amsterdam alışveriş rehberi gibi yazılarımızda bulabilirsiniz.

Amsterdam Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Amsterdam'daki En Popüler Turlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın