amsterdam'ın en popüler ve önemli müzeleri

Amsterdam birçok açıdan ünlü bir şehirdir ve dünyanın en önemli ve en ünlü müzelerinin bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Amsterdam’da müzeler şehrin birçok yerine yayılmış olsa da “Museumplein” adı verilen alan önemli müzelerin bazılarını bünyesinde barındırmaktadır.

90’lı yılların sonunda “Museumplein” olarak düzenlenen komplekste müzeleri gezdikten sonra yakınındaki butiklere bakıp elmas işçiliği yapan kişileri izleyip elmas alışverişinde bulunabilirsiniz.

En Önemli Amsterdam Müzeleri

Eğer Amsterdam seyahatiniz boyunca şehrin en önemli müze ve sanat galerilerinden birkaçına göz atmak isterseniz yazı boyunca şehirde yer alan tüm önemli müzeleri bulabilirsiniz. İşte Amsterdam’ın en ünlü 5 müzesi şunlardır:

Rijksmuseum

amsterdam müzesi Rijksmuseum

Rijksmuseum, Amsterdam’daki en önemli müzelerin başında geliyor. Müze, 19. yüzyılın başından beri eşsiz bir Hollanda sanat koleksiyonu sunmaktadır. Müzenin bulunduğu yapı Neo gotik tarzda olması nedeniyle Protestan cemaatinin tepkisini çekse de kurulduğu günden itibaren önemini korumuştur.

Rijksmuseum sadece bir günde gezilemeyecek kadar büyük bir yerdir. Burada görebileceğiniz koleksiyon erken dinsel eserlerden Altın Çağ’ın başyapıtlarına kadar geniş bir yelpaze sunar. Müzedeki bölümler Hollanda tarihi, erken resimler ve yabancı okullar, 17. yüzyıl resmi, Lahey Okulu ve empresyonistler, heykel ve uygulamalı sanatlar, baskılar ve çizimler ile Asya sanatıdır.

Dünyaca ünlü ve Amsterdam’ın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum’a geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken eserlerin başlıcaları şunlardır: Hendrick Avercamp’ın “Patenciler ve Kış Manzarası” isimli resmi, Jan Vermeer’in “Mutfak Hizmetçisi“, 1420 yılındaki su baskınını tasvir eden “Azize Elizabeth Günü Taşkını“, 17. yüzyıl Flaman resminin en önemli yapıtlarından olan “Gece Bekçisi“, Koudewater’ın “Aziz Caterina” tablosu ve daha birçok önemli eser.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay ile 2 ya da 5 numaralı hatlardan biri ile ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, her gün 09:00 – 17:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 17,5 Euro’dur. 18 yaş altı ziyaretçilere giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: https://www.rijksmuseum.nl/en

Van Gogh Müzesi

van gogh müzesi amsterdam

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh koleksiyonunu görmek istiyorsanız Amsterdam’ın en ünlü müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi‘ne gelmelisiniz. Buraya geldiğinizde sanatçının 200‘den fazla resmini, 500‘den fazla çizimini, mektuplarını, baskı ve tasarımlarını görebilirsiniz. Van Gogh Müzesi’ne geldiğinizde Van Gogh’un sanatsal gelişimini de görmeniz mümkündür.

Müzede görebileceğiniz en önemli ve en ünlü eserlerden bazıları şunlardır: Natürmort serisinden “Günebakanlı Vazo“, sanatçının ilk büyük kompozisyonu olan “Patates Yiyenler“, Van Gogh’un Japon sanatına ilgisini gösteren “Yağmurdaki Köprü“, Paris’e taşındıktan sonraki ilk çalışmalarından olan “Bir Çift Ayakkabı“, boyanın yanı sıra kum tanelerini de kullandığı “Les Saintes Maries de la Mer’de Plajda Balıkçı Tekneleri“, akıl hastanesinde tedavi görürken yaptığı resimlerden olan “Orakçı“, “Sanatçı Olarak Kendi Portresi“, basitlik ve inceliği bir arada kullandığı “Arles’daki Yatak Odası“, yeğenine adadığı “Çiçek Açmış Badem Ağacı“, son günlerinde yaptığı “Buğday Tarlasındaki Kargalar“.

Van Gogh’un eserleri binanın birinci katında sergilenir ve dönemsel olarak sıralanmıştır. Çağdaşlarının eserleri ise giriş kat – üçüncü kat arasında yayılmıştır. Müzenin sergi kısmı üç katlıdır ve geçici sergilere ev sahipliği yapar.

Van Gogh’un çağdaşları olarak bilinen ressamların şu eserlerini de müzede görebilirsiniz: Monet’in “Amsterdam’daki Prins Hendrik – Kade ve Kromme Waal’ın Manzarası“, Jules Brenton’ın “Çapalı Genç Köylü Kızı“, Lawrence Alma – Tadema imzalı “Danstan Yorgun Düşmüş Bakkhalar“, Kees Van Dongen’ın “Guus Preitinger’ın Portresi, Sanatçının Kanısı“, Toulouse – Lautrec’in “Masadaki Genç Kadın – Poudre de Riz“, Emile Bernard’ın “Bernard’ın Büyükanne Portresi” ve daha birçok değerli eser.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay ile 16, 24 numaralı hatlardan biri ile Museumplein veya 2, 5 numaralı hatlardan biri ile Van Baerstraat’da inerek buraya gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, her gün 09:00 – 18:00 (Cuma 22:00)’ye kadar açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 17 Euro’dır. 18 yaş altı ziyaretçiler için giriş ücretsizdir.
 • İnternet Sitesi: https://www.vangoghmuseum.nl

Anne Frank’ın Evi

anne frank evi amsterdam müze

Anne Frank ismi İkinci Dünya Savaşı’nın simge isimlerinden biri. Alman işgali ile birlikte birçok zorluk yaşamış, aylarca bir evin gizli bir bölmesinde gizlenmiş ve maalesef 1945 yılında Belsen’deki bir Nazi kampında trajik bir şekilde ölmüştür.

Bu küçük kızı hala anılır kılan şey ise evde saklandıkları süreçte yazdığı “Anne Frank’ın Günlüğü” isimli güncesidir. 25 aylık bir süre boyunca saklandıkları ev ve yaşadıkları her detay bu güncede ilk elden anlatılmıştır ve kitap uluslararası ün kazanmıştır. Günümüzde Anne Frank’ın Evi müze haline dönüştürülmüştür. Yılın her döneminde evin girişinde uzun bir kuyruk görebilirsiniz. Ziyaret günü bilet bulmak imkansızdır, bu yüzden mutlaka ziyaretiniz öncesi online bilet temin edin. Bu küçük kızın güncesini okumadıysanız bile evini mutlaka görmelisiniz.

Anne Frank’ın Evi’ne geldiğinizde Anne’nin babası Otto’nun reçel, bitki, baharat karışımları yaptığı depo kısmını, Otto Frank ve ortaklarının üst katta bulunan iş yerlerini, ailenin saklanmasına yardımcı olan döner kitaplığı, sekiz kişinin yaşadığı gizli daireyi, Anne’nin odasını, Otto Frank sergisini ve ön tavanarasını görmeden çıkmayın.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay 13, 14 ile Dam, Raadhuisstraat’den buraya gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, Kasım – Mart 09:00 – 19:00 (Cumartesi günleri 21:00), Nisan – Ekim 09:00 – 22:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 9, indirimli bilet 4,5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: http://m.annefrank.org

Museum Ons’ Lieve Heer Op Solder

Museum Ons' Lieve Heer op Solder 2

Bu müze, Kırmızı Fener Mahallesi’nin kıyısında 17. yüzyıldan  kalma bir kanal evi ile arkasında bulunan iki küçük evin birleşmesi ile oluşur. “Ons’ LieveHeer Op Solder” “Çatı Katındaki Efendimiz” anlamına gelir.

Yapının içerisinde 1663 yılından kalma bir Katolik kilisesi vardır. Bu kilise gizlidir ve böyle olmasının nedeni o dönemde Amsterdam’da Protestanlığın resmi olarak kabul edilmesidir. Binanın alt katlarında 19. yüzyılın sonunda müzeye dönüştürülmüştür. Kiliseye ait eserler ve dini sanat eserleri burada sergilenmektedir. Museum Ons’ LieveHeer Op Solder’a geldiğinizde Amstelkring cephesini, 17. yüzyıl dekorasyonunu çok iyi tasvir eden konuk odasını, 17. yüzyıl mutfağını, değiştirilebilir üç kısımdan oluşan altar panosunu ve günah çıkarma hücresini mutlaka görmelisiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Oudezijds Voorburgwal 38, 1012 GE Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: 4, 9, 16, 24 numaralı tramvay hatlarından biri ile Dam Meydanı’nda inerek bu müzeye gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 17:00, Pazar günleri ise 13:00 – 17:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 10, indirimli bilet 5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: https://www.opsolder.nl/

Stedelijk Müzesi

amsterdam müzeleri Stedelijk museum

Stedelik Müzesi, Amsterdam’ın bir diğer önemli müzesi. Amsterdam’ın modern sanat müzesi olan Stedelijk, 19. yüzyıl sonlarından günümüze olan sürece odaklanır. Bu modern sanat müzesinde ünlü kişilerin eserlerinin yanı sıra amatör modern sanatçılarının eserleri de bulunur. Müzede üç tane Van Gogh resmi, Picasso, Renoir, Cezanne, Andy Warhol ve Williem de Kooning imzalı resimler görülebilir. Müzenin geçici sergi kısmında güncel eserleri takip edebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda
 • Ulaşım: Tramvay 16, 24 hatlardan biri ile Museumplein, 2, 5 numaralı hatlardan biri ile Van Baerstraat’a gelip  buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze her gün 10:00 – 18:00 (Cuma 22:00) arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 15, indirimli bilet 7,5 Euro’dur.
 • İnternet Sitesi: www.stedelijk.nl

Amsterdam seyahatiniz boyunca gerekli olabilecek tüm bilgileri; Amsterdam gezi rehberi, Amsterdam gezilecek yerler, Amsterdam’da nerede kalınır?, Amsterdam ulaşım rehberi ve Amsterdam alışveriş rehberi gibi yazılarımızda bulabilirsiniz.

Amsterdam Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Amsterdam'daki En Popüler Turlar

Önceki makalePhnom Penh Gezilecek Yerler
Sonraki makaleAmsterdam’daki En Önemli 5 Kilise
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın