Amsterdam'dan ne alınır rehber,

Amsterdam’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediyeler

Amsterdam’dan ne alınır? Amsterdam gezip görülecek yer zenginliği kadar alışveriş konusunda da gezginlere bol seçenekler sunuyor. Şehrin bir çok noktasında hediyelik eşya satan dükkanlar bulabileceğiniz gibi Amsterdam’ın ünlü sokak pazarlarında ya da alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilirsiniz.

Konu alışverişe gelince akıllara gelen ilk soru ise doğal olarak Amsterdam’dan ne alınır sorusu. Yazı boyunca Amsterdam seyahatinizde kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz tüm yöresel hediyelik seçenekleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Amsterdam’da şehre özgü birçok ürün bulunuyor. Gezi boyunca Çiçek Pazarı gibi bol hediyelik eşya seçeneğinin olduğu yerlerde 3-5 Euro’luk ucuz ama orijinal yerel eşyalar bulabileceğiniz gibi şehrin dünyaca ünlü elmas atölyesi olan Coster Diamonds’da binlerce Euro’luk takılar da bulabilirsiniz.

Amsterdam’da mağaza ve dükkanlar genellikle 10.00-18.00 saatleri arasında açık oluyor. Bazı mağazalar pazartesi sabah geç açılırken perşembe akşamları ise geç kapanabiliyor. Amsterdam’da vergisiz yani Tax Free alışveriş yapabilmeniz mümkün.

Ülkede KDV oranı %19. AB ülkeleri dışına çıkacak ziyaretçiler yapacakları 137 Euro ve üzerindeki harcamanın belirli bir bölümünü 90 içerisinde alma hakkına sahip.

Amsterdam’dan ne alınır?

Amsterdam'dan ne alınır cevapları

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

 • Tahta Ayakkabılar
 • Peynir
 • Seramik ve Porselen Ürünler
 • Lale Soğanı & Tohum
 • Çikolata & Tatlı
 • Bira & İçki
 • Ajax Ürünleri
 • Eski Haritalar, Baskılar, Takvimler vb
 • Elmas
 • Magnetler, Biblolar, Anahtarlıklar, T-shirtler…

Tüm bu hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tahta Ayakkabılar

Amsterdam'dan ne alınır tahta ayakkabı

Amsterdam’da satın alabileceğiniz en orijinal hediyelik eşyaların başında tahta ayakkabılar geliyor. Orijinal ayakkabı boyutundan anahtarlık boyutuna kadar birçok çeşitte ürünü şehrin her köşesinde bulabilirsiniz.

Rengarenk ayakkabılar hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için çok orijinal bir hediye olabilir. Dam Meydanı‘danki Dam Square Souvenirs mağazasında, Damrak Caddesi üzerindeki dükkanlardan ya da Çiçek Pazarı‘ndaki tezgahlar bol seçenek bulabilirsiniz.

Peynir

Amsterdam'dan ne alınır peynir

Amsterdam’da ne yenir başlıklı yazımızda da yer verdiğimiz Hollanda peynirleri hem yeme içme hem de alışveriş konusunda Amsterdam geziniz boyunca bolca karşınıza çıkacak.

EdamGouda ve Parrano en bilinen peynir çeşitlerinden. Farklı olgunluklara sahip ve kırmızı mum kaplı Gouda peyniri güçlü bir aromaya sahip. Olgun Gouda kolayca ufalanırken taze Gouda ise daha kıvamlı. Bu peynirin karanfilli (nagelkaas) ve kimyonlu (leidse kaas) çeşitleri de vardır.

Amsterdam’da peynir alışverişinizi kentin birçok noktasında yapabilirsiniz. Kalverstraat caddesi üzerindeki ünlü Cheese & More dükkanı ile Damrak Caddesi‘ndeki peynirciler merkezde alışveriş için güzel yerler.

Çiçek Pazarı‘nda ise tezgahların hemen karşısındaki dükkanlardan yine peynir alışverişi yapabilirsiniz. Fakat Amsterdam’da peynir satın alabileceğiniz en ünlü yer De Kaaskamer. (Runstraat 7, 1016 GJ Amsterdam, Hollanda) adresinde yer alan bu dükkanda 200’den fazla peynir çeşidinin yanı sıra zeytin ve şarap gibi ürünleri de bulabilirsiniz.

De Kaaskamer, pazar ve pazartesi günleri 12.00-17.00 saatleri arasında, diğer günler ise 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Seramik ve Porselen Ürünler

Amsterdam hediyelik seramik

Amsterdam’dan ne alınır, biraz kaliteli ürün arıyorum diyenler için en güzel seçeneklerin başında seramik ürünler geliyor.

Şehirde gezerken birçok seramik, porselen ürünün satışının yapıldığını göreceksiniz lakin gerçek ve en kaliteli olanları Delft sertifikalı olanlar.

Delft aslında Amsterdam’ın güneyinde yer alan ufak bir şehir. 17. yüzyılda Çin tasarımlarına yoğun talep olunca Delft’te 30’den fazla fabrika kurulmuş ve bu tesislerde bölgeye özgün, mavi beyaz porselenler üretilmeye başlanmış. Delfts Blauw en ünlü markalardan bir tanesi.

Lale Soğanı & Tohum

Amsterdam'dan ne alınır lale, çiçek, tohum

Amsterdam ve Hollanda denilince akıllara ilk gelen şey şüphesiz lalelerdir. Özellikle Nisan-Mayıs ayında ülkenin dört bir yanını saran laleler dillere destan. Durum böyle olunca hediyelik eşya dükkanlarının hatırı sayılır bir bölümü lale soğanlarına ayrılmış durumda.

Soğanlar büyük ve tekli olabileceği gibi 3’lü, 5’li ya da 10’lu paketlerde de olabilir. Hem kendiniz için hem de bitki ya da bahçe işleri ile uğraşan sevdikleriniz için güzel bir hediye alternatifi olabilir.

Lale soğanlarının üzerinde güzel ve açıklayıcı kullanım detayları yer alıyor ve soğanlar belli bir süre, uygun ortam koşullarında ekim zamanını bekleyebiliyor.

Lale soğanları dışında Çiçek Pazarı gibi yerlerde birbirinden güzel çiçeklerin soğanlarını, çeşitli meyve sebzelerin özel ambalajlarda satılan tohumlarını satın alabilirsiniz.

Çikolata & Tatlı

Amsterdam alışveriş stroopwafels

Hollanda çikolatası komşu ülkelerdeki kadar meşhur olmasa da süt kalitesi ve çikolata çeşitleri nedeniyle yine de kaliteli çikolata bulabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Verkade ve Droste en ünlü çikolata markalarından.

Chocolaterie Pompadour ve Puccini Bomboni ise biraz daha kaliteli, el yapımı çikolata arayanların mutlaka göz atması gereken yerlerden.

Çikolata dışında Droste şekerlemelerine de göz atabilirsiniz. Çikolata ve şekerleme dışında Stroopwafels adı verilen bisküvileri seyahatiniz boyun yiyebilir, kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz.

(Bu arada adı geçen çikolata çeşitlerinin bazı ürünlerinde alkol bulunabiliyor. Konu ile ilgili hassas davranıyorsanız alışveriş esnasında ürünlerin içerikleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.)

Bira & İçki

Amsterdam alışveriş heineken

Peşinen söylemem lazım, alkol kullanmadığım için iyisinden kalitelisinden anlamam, yorum da yapmak istemem. Lakin Amsterdam’da Heineken, Grolsch ve Amstel gibi klasik biraların yanı sıra, değişik markaların da satışının yapıldığını söyleyebilirim.

De Bierkoning adlı dükkanda (Adres: Paleisstraat 125, 1012 ZL Amsterdam, Hollanda) birçok çeşit birayı bulabilirsiniz. Hatta şehirle ilgili yaptığım araştırmalarda Cinin babası sayılan Hollanda içkisi “jenever”  ile ilgili de çeşitli ürünlerin satıldığını okudum.

Ajax Ürünleri

Amsterdam'dan ne alınır ajax

Futbol fanatiği gezginlerin yurt dışına çıktıklarında gezdikleri ilk adreslerden biri şehrin futbol takımının maçlarını oynadığı stadyumdur.

Özellikle dünyaca ünlü futbol takımlarının stadyumlarını tur eşliğinde gezmek, müzelerinde kazandıkları kupaları incelemek heyecan verici olabiliyor. Amsterdam’ın en büyük futbol takımı ise Ajax.

Şehir genelinde Ajax Futbol Takımı’na ait taraftar ürünlerinin orijinallerini ve imitasyonlarını bulabilirsiniz. Eğer siz futbolla çok fazla ilgili değilseniz çevrenizde hediye bekleyen ya da atkı koleksiyonu vb yapan erkek dostlarınız için orijinal bir hediye olabilir.

Eski Haritalar, Baskılar, Takvimler vb

Amsterdam alışveriş eski harita

Anne Frank’in Hatıra Defteri‘nin yazarı olan Anne Frank kuşatma yılları boyunca Amsterdam’daki evinde saklanmış ve dünyaca ünlü yıllığını burada yazmıştır. Günlükler sevdikleriniz için orijinal bir hediye olabilir.

Hollanda’ya özgü tüm aile üyelerinin doğum günlerinin yazılı olduğu takvimler ve Hollanda’ya özgü el yapımı Zaandam ya da Frisian saatler de diğer alternatiflerdendir.

Ayrıca haritacılıkta tarihsel üne sahip olan Amsterdam’da birçok tarzda harita bulmanız mümkün. Hatta ikinci el ürünlerin satıldığı yerlerde taş baskılar bile bulmanız mümkün.

Elmas

Amsterdam alışveriş elmas

Amsterdam’dan ne alınır yazısı boyunca şehirde satın alabileceğiniz en yöresel ürünler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi çıtayı biraz daha yükseltip bütçe sorunu yaşamayan gezginler için öneriler verme zamanı.

Amsterdam’daki en ünlü atölyelerden olan Gassan Diamonds ve Coster Diamonds‘da birbirinden güzel ve kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Elmas işletmeciliğinin 16. yüzyılda başladığı şehir günümüzde de halen dünyanın sayılı elmas merkezleri arasında yer alıyor.

 • Gassan Diamonds: Nieuwe Uilenburgerstraat 173-175, 1011 LN Amsterdam
 • Coster Diamonds: Paulus Potterstraat 2, 1071 CZ Amsterdam, Hollanda

Magnetler, Biblolar, Anahtarlıklar, T-shirtler…

Amsterdam'dan ne alınır magnet

Popüler turistik şehirde olduğu gibi Amsterdam’da da birbirinden güzel ve orijinal magnetler, biblolar, anahtarlıklar ve t-shirtler satın alabilirsiniz.

Bana göre bu tip ürünlerde en çok çeşidi Çiçek Pazarı‘nda bulabilirsiniz. Burada satılan ürünler merkeze göre biraz daha ucuz olabiliyor.

Şehrin merkezi sayılan Dam Meydanı‘nda, Ulusal Anıt’ın hemen karşısında yer alan Dam Square Souvenirs‘ta da birçok çeşit ve kalitede ürün bulunuyor.

Bunlar haricinde Damrak Caddesi ya da Rembrandtplein gibi şehrin hareketli birçok noktasında “I Amsterdam” vb gibi mağazalarda hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Esrar Uyarısı

Amsterdam'dan ne alınır marijuana kek

Amsterdam denildiğinde herkesin aklına gelen yasal uyuşturucu satan yerlerdir. Bu gibi yerlerde bitkisel ürünler ve sihirli mantar denilen belli dozda alındığında halüsinasyona neden olan şeyler bulunmaktadır.

Bunların kullanımı şehir genelinde belli kurallar çerçevesinde serbest olsa da yasal olmayan ürünleri ülke dışına çıkartmayı kesinlikle düşünmeyin. Üzerinizde yasa dışı ürünlerin bulunması durumunda çok ciddi yasal işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

Amsterdam’dan ne alınır yazısı boyunca kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz yöresel ürünler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Şehirde alışveriş yapılabilecek yerlerle ilgili detaylı bilgileri Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır, alışverişle ilgili genel bilgileri Amsterdam alışveriş rehberi başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar dışında keyifli bir Amsterdam seyahatinde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri ise Amsterdam gezi rehberi, Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam’da nerede kalınır gibi yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top