Amsterdam sahip olduğu gezip görülecek yer zenginliği kadar alışveriş konusunda da gezginlere bol seçenekler sunar. Şehrin bir çok noktasında hediyelik eşya satan dükkanlar bulabileceğiniz gibi Amsterdam’ın ünlü sokak pazarlarında ya da alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilirsiniz. Konu alışverişe gelince akıllara gelen ilk soru ise doğal olarak Amsterdam’dan Ne Alınır? sorusu. İşte bu noktada merak ettiğiniz tüm şehre özgün hediye çeşitleri yazı boyunca bulabilirsiniz.

Amsterdam’da şehre özgü birçok ürün bulunuyor. Gezi boyunca 3-5 Euro’luk ucuz ama orijinal yerel eşyalar bulabileceğiniz gibi şehrin dünyaca ünlü elmas atölyesi olan Coster Diamonds’da binlerce Euro’luk takılar da bulabilirsiniz.

Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Lale Soğanı

Amsterdam ve Hollanda denilince akıllara ilk gelen şey şüphesiz lalelerdir. Özellikle Nisan-Mayıs ayında ülkenin dört bir yanını saran laleler dillere destan. Durum böyle olunca hediyelik eşya dükkanlarının hatırı sayılır bir bölümü lale soğanlarına ayrılmış durumda. Soğanlar büyük ve tekli olabileceği gibi 3’lü, 5’li ya da 10’lu paketlerde de olabilir. Hem kendiniz için hem de bitki ya da bahçe işleri ile uğraşan sevdikleriniz için güzel bir hediye alternatifi olabilir. Lale soğanlarının üzerinde güzel ve açıklayıcı kullanım detayları yer alıyor ve soğanlar belli bir süre, uygun ortam koşullarında ekim zamanını bekleyebiliyor.

Amsterdam alışveriş rehberi
Laleleri ile ünlü Hollanda’dan alınacakların başında gelenlerden biri de lale soğanları. Lale soğanlarını hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabileceğiniz gibi şehrin ünlü noktalarından Çiçek Pazarı‘nda da bulabilirsiniz.

Tahta Ayakkabılar

Ülkenin en orijinal hediyelik eşyalarından biri tahta ayakkabılardır. Orijinal ayakkabı boyutundan anahtarlık boyutuna kadar birçok çeşitte ürünü şehrin her köşesinde bulabilirsiniz. Rengarenk ayakkabılar hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için çok orijinal bir hediye olabilir. Eğer ayakkabıların biraz daha orijinal halini satın almak isterseniz Otten & Zn mağazasına gidebilirsiniz. Bunun dışında şehrin merkezi olarak geçen Dam Meydanı ve çevresindeki birçok hediyelikçide tahta ayakkabı bulabilirsiniz.

Amsterdam tahta ayakkabı
Tahta ayakkabılar şehre özgü en güzel eşyalardan. Normal ayakkabı boyutundan minik anahtarlık boyutuna kadar birçok seçenek bulabilirsiniz.

Porselen Ürünler

Şehre özgü bir diğer hediyelik eşya porselen ürünler. Birçok kaliteli porselen ürün bulabileceğiniz gibi biraz daha ekonomik ama orijinal ürünler de bulabilirsiniz. En ünlü porselen markası Delfts Blauw.

Amsterdam porselen
Ayakkabı şeklinde porselen eşya. Ucuz ama güzel bir hediye alternatifi.

Ajax Futbol Takımı Taraftar Ürünleri

Futbol fanatiği gezginlerin yurt dışına çıktıklarında gezdikleri ilk adreslerden biri şehrin futbol takımının maçlarını oynadığı stadyumdur. Özellikle dünyaca ünlü futbol takımlarının stadyumlarını tur eşliğinde gezmek, müzelerinde kazandıkları kupaları incelemek heyecan verici olabiliyor. Amsterdam’ın en büyük futbol takımı ise Ajax. Şehir genelinde Ajax Futbol Takımı’na ait taraftar ürünlerinin orijinallerini ve imitasyonlarını bulabilirsiniz. Eğer siz futbolla çok fazla ilgili değilseniz çevrenizde hediye bekleyen ya da atkı koleksiyonu vb yapan erkek dostlarınız için orijinal bir hediye olabilir.

Amsterdam futbol takımı
Şehrin ünlü futbol takımı olan Ajax’a ait taraftar ürünlerini mağazalardan ya da hediyelikçilerden alabilirsiniz.

Yeme İçme

Süt ve süt ürünleri ile ünlü bir ülke olan Hollanda’da tadılabilecek ve alınabilecek ürünlerin başında peynir çeşitleri gelmektedir. Keçi ve koyun peynirinin değerli sayıldığı bu yerde en iyi peyniri Cheese & More’dan satın alabilirsiniz. Stroopwafels adı verilen bisküvileri mutlaka tatmalı ve yakınlarınıza hediyelik olarak almalısınız. Bu ürün birçok hediyelik mağazasının yanı sıra hemen hemen her markette bulunmaktadır. Hollanda çikolatası ise komşu ülkelerdeki kadar meşhur olmasa da süt kalitesi ve çikolata çeşitleri nedeniyle tatmanız gereken ürünlerdendir. Özellikle el yapımı çikolata çeşitleri oldukça lezzetlidir. Flemenk Drop adındaki likör Amsterdam’a özgüdür. Birçok hediyelik mağazasında ve markette bu likörü bulmak mümkündür. Boğazınızı yakmaması için yanında tatlı yemeniz tavsiye edilir.

Hollanda peynirleri
Hollanda peynirleri güzel bir hediye seçeneği yalnız peynirlerin bozulmaması için dönüş yoluna kadar soğukta muhafaza etmenizde fayda var.

Antika Ürünler

Eğer antika ve sanat meraklısıysanız Amsterdam tam size göre bir yerdir. Birçok antika pazarı ve 160’dan fazla dükkan ile size nadide parçalar sunabilir. Ürünlerin kalitesinden çok taşıdıkları anlam ve geçmişi size daha çok hitap ediyorsa Amsterdam’ın ünlü bit pazarlarını gezebilirsiniz. Kim bilir, belki antikacılarda bulamadığınız ürünleri minik bir tezgahta bulabilirsiniz.

Mücevher

Evet yanlış duymadınız, eğer parasal sorununuz yoksa Amsterdam’da birbirinden kaliteli pırlanta ürünler alabilirsiniz. Şehir genelinde fiyat konusunda genel bir rekabet olsa da alışverişinizi güven duyacağınız yerlerde yapmanız önemli. Bunlardan biri içinde elmas işletmeciliğini gözlemleyebileceğiniz Coster Diamonds adındaki ünlü elmas atölyesidir.

Eğlenceli Ürünler

Hediyelik eşya dükkanlarında bolca Red Light District ve Marijuana temalı eğlenceli şeyler bulabilirsiniz. Özellikle yakın arkadaşlarınız için birbirinden komik! şeyler bulabilirsiniz.

Giyim

Giyim ve moda denildiğinde akla Paris gelse de modanın Flemenkler tarafından işletildiği düşünülmektedir. Tüm Avrupa modası Amsterdam vitrinlerinde görülebilir ve giyim fiyatları herkese uyabilecek seviyededir. Son zamanlarda yerliler tarafından açılan butikler de popüler hale gelmeye başlamıştır. Güzel kıyafetleri şehrin ünlü alışveriş caddelerinde bulabileceğiniz gibi alışveriş merkezlerinde de bulabilirsiniz.

Diğer

Yukarıda saydıklarımız dışında şehre özgü daha bir çok hediye bulabilirsiniz. Anne Frank’in Hatıra Defteri‘nin yazarı olan Anne Frank kuşatma yılları boyunca Amsterdam’daki evinde saklanmış ve dünyaca ünlü yıllığını burada yazmıştır. Günlük orijinal bir hediye olabilir. Hollanda’ya özgü tüm aile üyelerinin doğum günlerinin yazılı olduğu takvimler ve Hollanda’ya özgü el yapımı Zaandam ya da Frisian saatler de diğer alternatiflerdendir. Bunun dışında dünyanın en iyi sigara ve tütün ürünü çeşitlerinin Amsterdam’da bulunduğu düşünülmektedir. Sigara tiryakileri burada satılan ürünlerin daha sert ve kuru olduğunu söylemektedir. Bunun tütünden ya da ürünün yapılışından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Amsterdam'dan Ne Alınır?
Buzdolabı magnetleri klasik olsa da çok güzel bir hediye alternatifi.

Önemli Not: Amsterdam denildiğinde herkesin aklına gelen yasal uyuşturucu satan yerlerdir. Bu gibi yerlerde bitkisel ürünler ve sihirli mantar denilen belli dozda alındığında halüsinasyona neden olan şeyler bulunmaktadır. Bunların kullanımı şehir genelinde belli kurallar çerçevesinde serbest olsa da yasal olmayan ürünleri ülke dışına çıkartmayı kesinlikle düşünmeyin. Üzerinizde yasa dışı ürünlerin bulunması durumunda çok ciddi yasal işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

Amsterdam’da alışveriş hakkında merak ettiğiniz tüm konuları Amsterdam Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

5 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın