amsterdam'da selfie çekilecek yerler

Amsterdam sahip olduğu muhteşem yapısı ile fotoğraf çekmeyi ve çekinmeyi sevenler için adeta bir Cennet. Şehrin her köşesi ayrı güzelliklere sahip. Peki Avrupa’nın bu güzel şehrinde fotoğraf çekip, çekinebileceğiniz en ünlü noktalar hangileri?

Yazı boyunca sizlere Amsterdam’ın en popüler fotoğraf noktalarının konumlarını ve bu noktalarda çekebileceğiniz fotoğraf karelerinden örnekler paylaşmaya çalışacağım.

Ayrıca yazı sonunda bu noktaların konumlarını Amsterdam haritası üzerinde görebilirsiniz. Bunun yanında liste maddelerinde yer alan GPS koordinatlarını Google Haritalar‘da ararsanız ilgili konumu direkt bulabilirsiniz.

1. Nokta: Amsterdam Kanalları

Hollanda Amsterdam evleri foto

Listemizin ilk sırasında şehrin en popüler görsellerinin çekildiği bir nokta var. Amsterdam‘a ilk seyahatimde kanallar arasında rastgele denk gelip çok beğendiğim bu yerin aslında çoğu Amsterdam tanıtım materyalinde şehrin simgelerinden biri olarak basıldığını gördüm. Eğer selfie çekmeyi seviyorsunuz Amsterdam’ı en iyi simgeleyen bu noktada fotoğraf çektirebilirsiniz.

  • GPS Koordinatı: 52.366696, 4.884733

Gezip Gördüm Amsterdam

Amsterdam’da hava durumu çok değişken olabiliyor. Bir gün hava gayet güneşli iken ertesi gün yağmur ve soğuk bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Amsterdam seyahatinizde güneşli bir güne denk gelirseniz kanallar arasında yürüyüp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

2. Nokta: I Amsterdam İkonu / Rijksmuseum

I Amsterdam yazısı

Amsterdam fotoğraflarında bolca karşılaşabileceğiniz bir diğer nokta “I Amsterdam” yazısı.

İkon, tek başına bile yeterince ilgi çekiciyken bir de değerli koleksiyonları barındıran Rijksmuseum önünde olunca günün her saati bu nokta oldukça kalabalık bir hale geliyor.

Gün içerisinde buraya gelirseniz ikonun üstüne çıkan, yanında veya önünde poz veren, etrafta dolaşan ziyaretçiler nedeniyle iyi bir an yakalayamayabilirsiniz ama gündoğumunda buraya gelirseniz, müzenin tarihi binasının havuza yansıması sayesinde oluşan görüntünün birbirinden güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yalnız belirtmeliyim ki bu nokta biraz şans gerektiriyor çünkü yılın bazı dönemlerinde genelde laleler veya heykellerle süslenen havuz boşaltılabiliyor.

  • GPS Koordinatı: 52.358386, 4.883062

3. Nokta: Hilton Hotel The Skylounge

Amsterdam fotoğrafları

Amsterdam’daki en iyi fotoğraf karelerinden 3. sırasında şehrin genel bir manzarası var. Amsterdam tren istasyonunun yanındaki Hilton otelinde yer alan The Skylounge barında çekebileceğiniz bu manzara fotoğrafı ile şehrin tüm güzelliklerini tek bir kareye sığdırabilirsiniz.

Otelin 11. katında faaliyet gösteren barı bu listeye alma nedenlerimden bir diğeri, düz bir alana kurulu Amsterdam’a yukarıdan bakan ender yerlerden biri olması.

Girişin ücretsiz olduğu mekânın, oturup bir şeyler içebileceğiniz ve bu arada kaliteli pozlar yakalayabileceğiniz bir terası mevcut. Hava durumuna bağlı olarak tercih edebileceğiniz bu noktada destek ayağı kullanmak imkânsız.

Bu yüzden kanalları, kentin enfes mimarisini ve insanlarını bir arada görüntülemek için elde fotoğraf makinesi ile beklemek gerekiyor. Ama biraz sabırlı olursanız, bu noktanın ne kadar zahmete değer olduğunu yakaladığınız karelerle kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

  • GPS Koordinatı: 52.376851, 4.904415

4. Nokta: Merkez Kanallar

amsterdam'da nerede fotoğraf çekilir
Foto kaynak: http://www.hdrshooter.com

Aslında merkez kanallarda fotoğraf çekilecek pek çok nokta var.  Yalnız burada da diğer kanal civarındaki yerler gibi gün içerisinde fazlasıyla yoğun olabiliyor. O yüzden yine sabır gösterip bu bölgeye akşam saatlerinde gelmekte fayda var.

Hem böylece ışıkları yanan rengârenk evlerin suya yansımasıyla oluşan enfes manzarayı, kanalda dolaşan tekneler gibi konsantrasyonunuzu bozabilecek herhangi bir etmen olmadan ölümsüzleştirebilirsiniz.

  • GPS Koordinatı: 52.375669, 4.900200

5. Nokta: Tren İstasyonu Çevresi

amsterdam'da fotoğraf çektirmek Hazır kent merkezinden bahsetmişken, Damrak’ı da Amsterdam’da fotoğraf çekmek için en güzel yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Özellikle tren istasyonunun kanal tarafına bakan kısmı, kent dokusu ile ilgilenen gezginler için oldukça ideal.

hollanda amsterdam gece fotoğrafı

Listemizdeki yerlerden belki de en merkezi konuma sahip nokta burası. Amsterdam’ın en popüler caddelerinden Damrak‘tan Tren İstasyonu‘na doğru giderken yol üzerinde dikdörtgen şeklinde bir kanal olduğunu göreceksiniz.

Bu nokta hem gece hem de gündüz fotoğraf çekmek ve çekinmek için çok güzel bir yer. Doğru saati yakalarsanız çok güzel selfieler de çekebilirsiniz.

  • GPS Koordinatı: 52.37686, 4.8986

Fotoğraf Noktalarının Konumları

Eğer yazı boyunca fotoğraf çekmek için tavsiye ettiğim yerleri beğendiyseniz alttaki haritada tüm foto noktalarının konumlarını görebilirsiniz.

Sizler için oluşturduğum Amsterdam haritası ile şehirde gezip görülecek tüm önemli yerleri, otel tavsiyelerimi ve foto çekim noktalarını kolayca inceleyebilirsiniz.

Üstelik akıllı cep telefonunuz ile bu haritayı Google Maps ile açarsanız hiç zorluk çekmeden gitmek istediğiniz tüm noktalara kolayca ulaşabilirsiniz. Amsterdam haritamda “Sarı Yıldız” fotoğraf çekilebilecek yerleri simgeliyor.

amstedam'da nerede fotoğraf çekilinir
Dilerseniz haritayı cep telefonunuz ile Google Haritalar uygulaması ile açıp noktaların konum bilgilerini direkt ulaşabilirsiniz. Tıklayın.

Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Amsterdam Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın