Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam Gezisi İçin Gezi Notları

Dünya üzerinde gezginlere eğlence, sanat, kültür ve gastronomi alanlarında eşit oranda zengin içerik sunabilen çok az kent bulunuyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam da kendine özgü yapısıyla bu tarz kentlerden bir tanesi.

Kentte aynı gün içerisinde kültür gezileri yapabilir, bir gurme gibi enfes lezzetlerin tadına bakabilir, birbirinden değerli tabloları inceleyebilir, hatta dilerseniz çılgın eğlencelere vakit ayırabilirsiniz.

Tatilcilere kanallarında romantizmi, Red Light District’te sıra dışı hayatı yaşama olanağı sunan kentte tüm bu aktiviteleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aklınızda oluşan tüm soruların cevaplarını detaylı Amsterdam gezi rehberi ile öğrenebilirsiniz.

Amsterdam Nerede?

amsterdam konumu

Kuzey Avrupa’nın gözde tatil destinasyonu Amsterdam, Hollanda’nın batısında yer alıyor. 12. yüzyılda Amstel Nehri’nin kıyısına bir balıkçı köyü olarak kurulan başkentin bulunduğu eyaletin adı Kuzey Hollanda.

Kent, turistik anlamda Avrupa’nın en çok ziyaret edilen beş yerleşiminden birisi olduğu için ulaşım ve konaklama seçenekleri açısından oldukça gelişmiş.

Amsterdam Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

amsterdam gezi rehberi hakkında bilgiler
Amsterdam gezi rehberi blog

Amsterdam Tarihi

Hollanda’nın başkenti ve turistik açıdan en fazla ilgi çeken şehri konumundaki Amsterdam, 13. yüzyılın başında Amstel Nehri kıyısına bir balıkçı köyü olarak kurulmuş.

Nijmegen, Utrecht, Rotterdam gibi ülkenin diğer önemli yerleşimlerine göre daha genç sayılabilecek Amsterdam’ın şehirleşme süreci ise kuruluşundan bir yüzyıl sonra başlamış.

16. yüzyılda İspanyollar’a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin önemli olaylarına sahne olan kent, Hollanda’nın zenginleşmeye başladığı Altın Çağ’da sömürgelere hükmeden şirketlerin merkezlerine ev sahipliği yapmış.

Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki en önemli konulardan olan gezilecek yerlerin önemli bir kısmını oluşturan müzelerinin ve kanallarının büyük çoğunluğu, kentin 2. Altın Çağı olarak anılan 19. yüzyılın sonunda hayata geçirilmeye başlanan genişleme projeleri sırasında inşa edilmiş.

Kurulduğu ilk zamanlardan itibaren hoşgörünün merkezi olarak anılan kent, çok kültürlü yapısı sayesinde 1900’lü yılların sonlarına doğru Kuzey Avrupa’nın en fazla turist çeken kentlerinden birisi haline gelmiş.

Nüfus & Toplum

Kuzey Hollanda Eyaleti’nin merkezinde yerel halkın arasında ana dil olan Flemenkçe’nin yanı sıra Türkçe ve Farsça gibi dilleri konuşan topluluklar da bulunuyor. Amsterdam’da çoğu kişiyle İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

Dilde görülen çeşitliliğin bir benzeri, din konusunda da yaşanıyor. Nüfusunun büyük çoğunluğu herhangi bir inanç sistemini benimsememiş olan Amsterdam’da Katolik Hıristiyan ve Müslüman halk nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor. Hatta kentte nüfusları az da olsa Hinduizm, Budizm gibi farklı inanç sistemlerine mensup topluluklar da yaşıyor.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

amsterdam'a trenle nasıl gidilir

Avrupa’nın her alanda üst düzey şehirlerinden birisi olan Amsterdam, ulaşım konusunda ziyaretçilerine yararlanabilecekleri pek çok alternatif sunuyor.

Uçak İle Ulaşım

Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere İzmir, Bodrum, Antalya gibi yerlerden Amsterdam’a direkt seferler düzenleniyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air’ın düzenledikleri bu uçuşlar, yaklaşık 3 buçuk saatte tamamlanıyor. Türkiye menşei şirketler dışında Amsterdam’a uçuş düzenleyen yabancı hava yolu firmaları da bulunuyor.

KLM, Delta, British Airways ve Lufthansa bu firmaların en bilinenleri. Sefer düzenleyen tüm firmaların uçuşları, Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında sayılan Amsterdam Schiphol‘de sonlanıyor.

Otobüs İle Ulaşım

Avrupa’nın belli başlı ülkelerinden Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız bu iş için otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Amsterdam’a sefer düzenleyen otobüs firmalarının başında Eurolines geliyor.

Firma, merkez olarak kentin güneydoğusunun ana ulaşım noktası olan Duivendrecht’i kullanıyor.  Bu sayede şehir içi ulaşımı sağlayan; tren, tramvay, metro ve otobüs seferlerine aktarma yapmak oldukça kolay hale geliyor.

Almanya’nın çeşitli kentlerinden Amsterdam’a ulaşım konusuna çözüm getiren firmalar Flixbus ve City Bus Express. Her iki firma da Sloterdijk’i kullanıyor.

Özellikle City Bus Express tazelenme havlusu, günlük gazete ve içki gibi ikramları ve çalışanlarının güler yüzü ile konuklarına üst düzey hizmet vermeyi amaçlıyor. İDBUS Fransa’dan, Megabus ise İngiltere’den kara yolu ile Amsterdam’a ulaşmak isteyenlere hitap ediyor.

Tren İle Ulaşım

Lüksemburg, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, İsviçre gibi ülkelerden keyfi ve konforu konuklarına bir arada sunan tren yolculuğuyla da Amsterdam’a gidebilirsiniz. Üstelik son teknoloji hızlı trenler kullanıldığı için kara yolundan daha hızlı bir şekilde kanallar şehrine ulaşabilirsiniz.

Kente gelen trenlerin son durakları ya Amsterdam Centraal ya da Zuid oluyor. Kente kıtanın farklı ülkelerinden ulaşım sağlayan firmalar ve ücretleri hakkında bilgi almak için The Man in Seat 61 oldukça iyi bir kaynak.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

amsterdam gezi rehberi blog

Okyanus ikliminin etkisindeki Amsterdam’da yılın büyük bölümünde ülkemize oranla daha soğuk ve kapalı hava şartları hüküm sürüyor. Özellikle Kasım ayından Mart’a kadar olan dönemde havanın bulutlu ve yağışlı olduğu gün sayısı bir hayli fazla.

Kışın gezginleri kent gezisi sırasında sıkıntıya düşürebilen bir diğer etkense batı yönünde esen ve şiddetini aniden artıran rüzgârlar. Bu etmenler göz önüne alındığında Amsterdam’a seyahat etmek için en ideal zaman olarak Nisan başından Ekim sonuna kadarki dönem öne çıkıyor.

Özellikle sıcaklıkların ılıman olduğu Haziran-Ağustos arasında rahatlıkla kenti gezebilirsiniz. Sonbahar ayları ise kanal gezileri için en ideal zaman.

Her ne kadar kanalları, tarihi, mimarisi, eğlence olanakları ile öne çıksa da festivalleri ve resmi günleri kentte gitmek için en iyi zamanlar olarak gösteriliyor.

Kültürel etkinlikler içerisinde en önemlisi her yıl 27 Nisan’da kutlanan King’s Day. Dj performansları, canlı müzik etkinlikleri ve şehir genelinde kurulan çok sayıdaki sokak pazarı eşliğinde kutlanan bu günün dışında 29 Temmuz-6 Ağustos arası gerçekleştirilen Amsterdam Pride, ve haziran boyunca devam eden Hollanda Festivali kente seyahat etmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek diğer önemli kültürel organizasyonlar.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

amsterdam gezi rehberi otel tavsiyeleri

Konaklama, Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki en zengin konuların başında geliyor çünkü kent, hem tesislerin faaliyet gösterdikleri bölge sayısı hem de konaklama tesisi çeşitliliği bakımından her seviyedeki bütçeye uygun bir çözümü barındırıyor.

Çeşitli ulaşım araçlarını kullanabilme kolaylığı sağlaması ve merkezi konumu nedeniyle konaklama bölgeleri arasında en avantajlısı, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu çevresi. Bölge, kente yaptığım son seyahatte tercih ettiğim 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centre başta olmak üzere çok sayıda konaklama tesisine ev sahipliği yapıyor.

Daha merkezi bir konum arayanlar için Dam Meydanı ve çevresindeki tesisler ideal seçenekler. Üstelik kentin kalbi sayılan meydanın çevresinde ekonomik fiyatı ile pek çok gezginin beğenisini kazanan 3 yıldızlı RHO Hotel’den, konforun ön planda olduğu 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky’ye kadar farklı kriterlere uyan çok sayıda tesis bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığım merkezi bölgelerin dışında Amsterdam’da tercih edebileceğiniz farklı özelliklere sahip yerler de bulunuyor. Harekete yakın olmak isteyenler için Red Light District sınırları içerisinde ekonomik konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor. Kentin sanatla, kültürle iç içe olmayı tercih edenlere hitap eden kısımları ise Jordaan ve Müzeler Bölgesi.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Amsterdam otellerini incelemek için tıklayın.

Daha fazla konaklama tavsiyesi için aşağıda yer alan linkler üzerinden ulaşabileceğiniz yazılarımı okuyabilirsiniz, tıklayın: Amsterdam’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

amsterdam'da gezilecek yerler dam meydanı
Dam Meydanı, şehrin en önemli ve hareketli noktası…

Kentin gezilip görülmesi gereken popüler mekânlarını listelemek, sizlere Amsterdam gezi rehberi hazırlarken en fazla zorlandığım bölümlerden birisi oldu. Çünkü yüz ölçümünün küçüklüğüne rağmen başkentte hem eğlence tutkunlarına hem de Amsterdam’ın kültürel yönünü tanımak isteyen gezginlere yönelik çok sayıda mekân bulunuyor.

Uzunluğu 100 kilometreyi bulan ve kentin gelişmesine büyük katkıları olan tarihi kanallar, tek başlarına bile bana ve birçok gezgine göre Amsterdam’a gitmek için yeterli bir neden.

Kraliyet Sarayı, Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi ve Nieuwe Kerk’in yer aldığı Dam Meydanı, çevresindeki fırsatlar nedeniyle gezi listesinde mutlaka yer alması gereken bir diğer önemli mekân konumunda. Günün her saati hareketli Rembrandtplein da Dam ile benzer özellikleri taşıyor.

Seyahat ettikleri kentlerin kültürüne ve sanatına önem veren gezginler için Kuzeyin Venedik’inde ziyaret edilebilecek farklı özelliklere sahip çok sayıda müze faaliyet gösteriyor.

Bünyesinde 200’den fazla tabloyu ve 500’den fazla çizimi barındıran Van Gogh Müzesi ile Hollanda’nın Altın Çağı’nda yaşanan sanatsal olaylara ışık tutan Rijksmuseum, Amsterdam’da müze dendiğinde akla ilk gelen yerler.

Museum Het Rembrandthuis (Rembrandt Evi Müzesi) ve Stedelijk Müzesi de ilgi çekici koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Kentin tarihine ışık tutan mekânların başındaysa II. Dünya Savaşı’nın tüm acımasızlığını gözler önüne seren dünyaca ünlü Anne Frank Evi ve Amsterdam Tarih Müzesi sayılıyor. Mimari açıdan kentin öne çıkan yapıları ise Kraliyet Sarayı ile Begijnhof.

Amsterdam Gezilecek Yerler” başlıklı yazımız aracığıyla sizlere değinmiş olduğum gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinebilir, mekânların fotoğraflarını görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yapılır?

amsterdam gezi rehberi yapılacak şeyler

Amsterdam her tarzda gezgine keyifli bir gezi yaşatabilecek imkanlara sahip. Bir gezgin için Amsterdam, dünyaca ünlü müze ve sanat galerinde gezmek, bisikletle kanallar arasında dolaşmak demekken başka bir gezgin için Amsterdam, coffeeshoplarda keyiflenip Red Light District’te keyifli zaman geçirmek demek olabilir.

Siz hangi tarz gezgin grubuna giriyorsunuz bilemiyoruz ama bize göre şu listede yer alan maddelerin en azından birkaçını yapmadan şehirden ayrılmayın;

 • Kanallar arasında dolaşın.
 • Kanal turu yapın.
 • Müzeleri keşfedin.
 • Bisikletle gezin.
 • Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.
 • I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.
 • Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.
 • Yerel lezzetlerin tadına bakın.
 • Vondelpark’ta kafa dinleyin.
 • Coffeeshop’ları gezin.

Amsterdam’da yapılacak şeyler listemiz hakkında detaylı bilgileri “Amsterdam’da ne yapılır” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Amsterdam çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Amsterdam’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Amsterdam’da Ulaşım

amsterdam'da ulaşım rehberi

Ulaşım, gezginlere sunulan seçeneklerin fazlalığı göz önünde bulundurulduğunda Amsterdam gezi rehberi içerisinde en rahat edeceğiniz konulardan bir diğeri.

Havaalanı Şehir Merkezi Arası Özel Ulaşım

Havaalanından kent merkezine veya merkezden kentin dış yerleşimlerine otobüs, metro, taksi, tren gibi seçeneklerin yanı sıra tramvay seferlerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Hatta doğa dostu bir seçenek olarak bisiklet kiralayarak şehir turu atabilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine dilerseniz özel turlara katılarak da ulaşabilirsiniz, tıklayın: Amsterdam Schiphol Havaalanı Özel Transfer (Süre: 30 Dakika, Başlangıç fiyatı 76,5 Euro)

Şehir İçi Ulaşım

Herhangi bir aracı kullanmadan da kenti rahatça gezebilirsiniz. Yürümeyi tercih ederseniz, dilerseniz operatör firmaların düzenledikleri turlara katılabilir veya gezilecek yerler listesine bağlı kalarak kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Amsterdam’ın geçmişte su taşkınlarını önlemek ve ticaret için kullanılan kanalları, günümüzde kent içi ulaşıma çeşitlilik katan unsurların başında geliyor. Bu duruma örnek olarak kanal turları ve onlardan daha kapsamlı olan Hop On Hop Off tekne turunu gösterebilirim.

amsterdam gezi rehberi ulaşım, turistik otobüs ve tekneler

Pek çok Avrupa kentinde sadece otobüslerle gerçekleştirilen indi bindi turlar, kentin merkezini şekillendiren kanal ağı sayesinde tekne turu seçeneği ile gezginlere sunuluyor.

Bu turlara katıldığınız takdirde hem kent içi ulaşım ihtiyaçlarınızı ekonomik bir yolla çözebilir hem de tıpkı klasik kanal turlarında olduğu gibi kenti ve yerel halkı farklı açılardan gözlemleyebilirsiniz.

Hollanda’nın başkenti, Avrupa’nın önemli demiryolu ağının üzerinde bulunuyor. Hızlı tren seferlerine uygun şekilde tasarlanmış bu hatlar sayesinde Brüksel, Paris, Londra ve Lüksemburg başta olmak üzere pek çok kentten Amsterdam’a günübirlik seyahat edilebiliyor.

Amsterdam’ın gezginlere pek çok farklı seçenek sunan ulaşım imkânları hakkında daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyarsanız, aşağıdaki başlıklara da göz gezdirebilirsiniz.

I Amsterdam Card Nedir?

amsterdam indirim kartı I Amsterdam card hakkında bilgiler

Amsterdam şehir içi ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz farklı günlük kart seçenekleri bulunuyor. Ancak sahip oldukları pek çok özelliğe rağmen hiçbiri gezginlere I Amsterdam Card kadar ayrıcalık tanımıyor.

Basitçe kent indirim kartı olarak tanımlayabileceğim ürün, sahibine ulaşım araçlarını belirli bir süreyle bedava kullanma ve müzelere, cazibe noktalarına indirimli olarak girme avantajı veriyor.

Bu sayede bütçenizin normalde önemli bir kısmını tüketecek olan iki ana konuda çok küçük meblağlar harcayıp, geri kalan paranızın tamamını alışverişe, eğlenmeye ve daha da önemlisi konaklamaya ayırabilirsiniz.

Kart ile birlikte gelen detaylı şehir haritası sayesinde Amsterdam sokaklarında ve caddelerinde yerel halktan biriymiş gibi dolaşabilirsiniz. Hatta kart sayesinde 1 saatlik kanal gezisine ve 1 günlük Hop On Hop Off tura ücretsiz katılabilirsiniz.

Amsterdam’da Alışveriş

amsterdam'da alışveriş rehberi

Kentin, çok kültürlü ve hoşgörüye dayalı yapısı sayesinde yüzyıllar içerisinde geliştirdiği alanların başında alışveriş geliyor.

Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki başlıklar arasında özgünlüğü ile dikkat çeken alışveriş konusunda, kentin trafiğe kapalı caddeleri her zevke ve bütçeye uygun içeriği barındırıyor.

Dilerseniz Kalverstraat, Leidsestraat ve Nieuwendijk gibi caddelerdeki mağazaları veya De 9 Straatjes’i ilgi çekici ürünler bulmak için tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerde tekstil ürünlerinin yanı sıra Hollanda’ya özgü tahta ayakkabı ve porselen çeşitlerini bulabilirsiniz.

Amsterdam’daki alışveriş olanakları sadece caddelerin üzerinde bulunan mağazalardan ibaret değil. Kentin farklı bölgelerinde kurulan sokak pazarlarında lale soğanları, çiçek tohumları, taze çiftlik ürünleri, antika eşyalar ve çok daha fazlası alışveriş tutkunu gezginleri bekliyor.

Ayrıca kentte kırtasiyeden tekstile, gıdadan mutfak eşyasına kadar farklı kategoriden ürünlerin satıldığı De Bijenkorf, Albert Heijn, HEMA ve Magna Plaza gibi alışveriş merkezleri hizmet veriyor.

Amsterdam’daki alışveriş olanakları, kente özgü satın alınabilecek ürünler ve çok daha fazlasına aşağıdaki linkler aracılığyla ulaşabilirsiniz.

Amsterdam’da Yeme İçme Genel Bilgiler

amsterdam yemek bilgileri

Hareketli kent hayatının ve bulunduğu coğrafyanın şartları nedeniyle Amsterdam yemek kültürü bakımından kendine özgü bir yapı oluşturmuş durumda.

Yüzyıllar içerisinde buraya yerleşen yabancı toplulukların çeşitlilik kattıkları bu kültürü tanıma fırsatı yakalamak için kentte gidebileceğiniz farklı özelliklere sahip çok sayıda kafe, restoran ve bar bulunuyor.

Açılış Saatleri

Yerel halkın öğle yemeğini ana öğünlerden birisi olarak görmemesi nedeniyle Amsterdam yemek kültürünü yansıtan çoğu restoran gün boyu açık olmuyor. Bu nedenle 12.00-14.00 saatleri arasında menüsü Endonezya, Türk, Orta Doğu mutfağı ağırlıklı olan yerleri veya özel tasarımlı barlar ve kahverengi kafeleri tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeği için restoranların çoğu siparişlerini saat 18.00’dan 22.00’a kadar alıyor. Bir kısmında ise yemek servisi 23.00 ve sonrasına kadar devam edebiliyor. Her ne kadar geçmişte daha fazla uygulansa da Amsterdam’daki restoranların bir kısmı pazartesi günleri kapalı oluyor.

Etnik Çeşitlilik

Yüzyıllardan beri Avrupa’da dini ve siyasi hoşgörünün merkezi kabul edilen Amsterdam yemek kültüründeki zenginliğe azınlıkları sayesinde kavuşmuş. Çünkü kente her gelen göçmen grubu, beraberinde kendi yeme-içme alışkanlığını getirmiş.

Yerel mutfağa katkı sağlayan ilk azınlıklar Yahudiler olmuş. 16. yüzyılda Belçika ve Portekiz’de yaşadıkları zulümden kaçan Yahudiler, günümüzde Amsterdam’ın en sevilen lezzetleri arasında sayılan ıslak kek çeşitlerini, tuzlanmış sığır etini (pekelvlees) ve salata olarak tüketilen sebze turşularını yerel halkla tanıştırmışlar.

20. yüzyılda göç eden Türkler ve Araplar ise dolma, kebap, güveç çeşitlerinin yanı sıra falafel gibi sokak lezzetleri ile Amsterdam mutfağına çeşitlilik katmışlar.

Sömürgecilik faaliyetleri sırasında kaynaştıkları Endonezya ile İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Japonya’ya özgü yemekleri de hem sokak tezgâhlarında hem de restoran menülerinde sıkça görebilirsiniz.

Rezervasyon

Kentteki popüler yeme-içme mekânları özellikle saat 18.00’dan sonra fazlasıyla kalabalık oluyor. Bu yüzden Amsterdam’da akşam bir şeyler içmek veya yemek için tercihinizi birinci sınıf restoran ya da barlardan yana kullanacaksanız, mekâna gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda yarar var. Aksi takdirde masa bulmakta zorlanabilirsiniz.

Yoğunluğun fazla olduğu diğer yerler ise kahverengi kafeler ve özel tasarımlı barlar. Ancak bu tarz yerlerin çok azında rezervasyona gerek duyuluyor.

İçecekler

Amsterdam’daki yeme-içme mekânlarında en fazla tüketilen içeceklerin başında bira geliyor. Bira kültürünün oluşmasında komşusu Belçika’nın da payı oldukça fazla.

Gerek Hollanda ve Belçika gerekse de diğer ülkelere ait bira çeşitlerini Amsterdam bar ve kafelerinin çoğunda bulabilirsiniz. Ayrıca bu tarz yerlerde zengin şarap menüleri de karşınıza çıkabiliyor.

Zira başta Fransız olmak üzere İtalyan ve İspanyol şaraplarına gezginler kadar yerel halk da yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle belirtmek gerekirse Advocaat, Jenever ve tabi ki Heineken çeşitleri Amsterdam’da en fazla rağbet edilen alkollü içecekler.

Öğün Fiyatları

Yerel halk, mekân tercihi yaparken fiyatları mutlaka önceden görmek istiyor. Amsterdamlıların bu talebine cevap olarak kafe ve restoranlar, fiyat konusunda bilgilendirmeyi kapılarının önüne bir menü asarak yapıyorlar.

Menülere fiyatlar, vergiler ve servis ücreti eklenmiş olarak yazılıyor. Ekstraya giren içecekler ise hesaba sonradan dâhil ediliyor. Öğün fiyatları, restoranın niteliğine göre değişiklik gösteriyor.

Birinci sınıf restoranlarda fiyatlar 80 Euro ve üzerinde seyrediyor. Ancak başta Türk ve Orta Doğu restoranları olmak üzere kent genelindeki çoğu mekânda öğün fiyatları 45 Euro’nun altında tutuyor.

Sokak tezgâhlarının yanı sıra yemek festivallerinde, gıda temalı etkinliklerde ise birkaç Euro ödeyerek karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz. Ev yemekleri ve hafif yiyecekler sunan eetcafe’ler ile dünyaca ünlü fast food zincirlerinin Amsterdam şubeleri de öğün fiyatlarının düşük tutulduğu yerler arasında.

Bahşiş

Amsterdam’daki kafe ve restoranlarda hesabın %15’i kadar servis ücreti faturaya ekleniyor. Bu ücrete ek olarak bahşiş bırakmak isterseniz, toplam hesabın %5 ila %10’u arasında bir meblağı gözden çıkarabilirsiniz. Bahşiş bırakma konusunda müşteriler zorunlu tutulmuyor.

Amsterdam’da Ne Yenir?

amsterdam yemek rehberi Bitterballen
Bitterballen

Kentin dâhil olduğu coğrafyanın şartları nedeniyle Amsterdam yemek kültürü, hazırlanması ve sunumu zahmetli çeşitler yerine pratik lezzetlere daha çok odaklanmış.

Neredeyse her sokak başında atıştırmalık satan bir dükkâna denk gelebileceğiniz Amsterdam’da sosis çeşitleri ile tatları zenginleştirilen yemeklerde ana malzeme olarak patates, ringa balığı kullanımı oldukça yaygın.

Atıştırmalıklar

Amsterdam, atıştırmalık tüketmeyi sevenler için adeta bir cennet. Dışı çıtır çıtır, içiyse yumuşacık Bitterballen veya Kroket ile açlığınızı hemen bastırabilirsiniz.

Kentin caddelerinde dolaşırken üzerine Hollanda peynirli sos gezdirilmiş bir külah Patat yiyebilir, gece geç saatte karnınız acıkırsa Falafel yapan bir yerde mola verebilirsiniz.

Ana Yemekler

Amsterdam’da farklı bir yemek deneyimi yaşamak isteyenler için Endonezya mutfağına özgü Rijkstafel (Pilav Masası) oldukça ideal bir seçenek. Zengin içerikli Stamppot, Hotspot ve Erwtensoep yerel halkın en sevdiği yemeklerden birkaçı.

Kente özgü en özel lezzet olan Broodsje Haring veya Keibbeling’i ise ister sokak tezgâhlarında isterseniz de restoranlarda deneyebilirsiniz.

Tatlı

Amsterdam’da tatlı dendiğinde akla gelen ilk lezzetler, genelde Appelgebak (Elmalı Tart) ve Poffertjes (Tatlı Krep) oluyor.

Karamel dolgulu Stroopwafel ile eklendiği her yiyeceğin lezzetini artıran Hagelslag ise Amsterdam mutfağının en popüler tatlılarının başında geliyor.

Hollanda’nın başkentinde tatil yaparken tadına bakabileceğiniz yerel lezzetler hakkında daha fazla bilgi için “Amsterdam’da Ne Yenir” adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Coffeeshop Nedir? Nelere Dikkat Etmek Lazım?

amsterdam gezi rehberi coffeeshops

Amsterdam’a giden pek çok gezgin için sıra dışı bir deneyim dendiğinde akla gelen ilk konular uyuşturucu kullanımı ve coffeeshop’lar oluyor. Durum böyle olunca Amsterdam gezi rehberi hazırlarken ben de bu konular hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Tüm satış işlemlerinin devlet kontrolünde yapıldığı bu mekânlarda sadece yasal statüdeki hafif uyuşturucular sınıfındaki marijuana ve kenevir satışı yapılıyor.

Alkollü içki ve başka tür keyif verici madde satışının yasak olduğu coffeshoplar’ın çoğunda ürünlerin yan etkilerini gidermek için yiyecek ve içecekler de müşterilere sunuluyor. Hatta bir kısmında bira satışı yapılıyor.

Coffeeshop çalışanları müşterilerden gelen soruları, çok alakasız olmadığı sürece detaylıca yanıtlayıp önerilerde bulunabiliyor. Bu nedenle eğer kafanızda soru işaretleri olursa görevliye danışmaktan çekinmemenizi tavsiye ederim.

Bu mekânlardan alışveriş yapmak isteyenlerin 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Bu kurala uyan her birey içmek için herhangi bir ek mevzuat olmaksızın gramla ot satın alabiliyor. Ayrıca diledikleri takdirde dükkânın dışına çıkıp, almış oldukları maddeleri sokaklarda, kanal kenarında, otellerde veya kamp alanlarında tüketebiliyor.

Kabaca anlatmak gerekirse marijuana, kenevir bitkisinin kurutulması ile elde ediliyor. Genelde tütün gibi kâğıda sarılarak içiliyor. Bu yaygın yöntemin yanı sıra duman veya buhar yoluyla da kullanılabiliyor. Ayrıca bu maddeden elde edilen yağ, brownie’ye benzeyen “space cake” içine karıştırılarak da tüketime sunuluyor.

Kenevir bitkisinin kişiye enerji veren Sativa ve sakinlik hissi yaratan Indica olmak üzere 2 farklı türü bulunuyor. Sativa gündüz, Indica ise gece kullanımı için öneriliyor.

Amsterdam’da bu tarz keyif verici maddeleri, The Bulldog gibi sadece belli başlı dükkânlardan almakta fayda var. Sokaklarda satılanlardan ise hem yasal olmadıkları hem de ne içerdikleri belli olmadığı için uzak durmak gerekiyor.

Kimi zaman keyif verici maddelerin etki süreleri uzun olabiliyor. Bu nedenle etkisini göstermeden üst üste bu maddeleri tüketmekten kaçınılması, istenmeyen sonuçların doğmasını engelleyebiliyor.

Fazla tüketim sonucu ortaya çıkan etkiler uyku veya tatlı yenilerek azaltılabiliyor. Yine de yasal uyarılara sıkı sıkıya bağlı kalmanızı tavsiye ederim.

Kırmızı Fener Mahallesi: Red Light District

amsterdam gezi rehberi red light district

Özellikle kente ilk defa gidecek gezginlerin en çok merak ettikleri yerlerin başında gelen Red Light District, sıra dışı eğlenceler arayanlar kadar kültür meraklılarını da kendisine çekmeyi başaran son derece ilginç bir yerleşim bölgesi.

Asıl adı De Wallen olan yerleşim, Amsterdam kent sınırları içerisindeki 3 Red Light District’in en büyüğü. Tarihi 13. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan bölgeyi dünya çapında üne kavuşturan hafif uyuşturucu satışı ve fahişelik ilk günlerden beri devlet kontrolünde devam ediyor.

Sokakları coffeeshop’lar, erotik içerikli eğlence mekânları, sexshop’lar ile dolu olan Kırmızı Fener Mahallesi’nde farklı mutfak kültürlerine özgü menülere sahip kafeler, restoranlar ve Amsterdam’ın en eski yapılarından birisi sayılan Oude Kerk yer alıyor.

Bölgeyi rehberli grup eşliğinde gezmek isterseniz Kırmızı Fener Mahallesi 2 Saatlik Yürüyüş Turu‘na katılabilirsiniz.

Amsterdam Gece Hayatı

amsterdam gezi rehberi gece hayatı

Amsterdam gezi rehberi dâhilinde size son sırada anlatacağım konu, Amsterdam’ın dünyaca ünlü gece hayatı. Gün içerisinde kültürel yönüyle öne çıkan Amsterdam, havanın kararmasıyla birlikte eğlencenin baş rolde olduğu bambaşka bir atmosfere bürünüyor.

Gün batımının ardından konuklarını ağırlamaya başlayan mekânlarda herkese uygun içerik kolaylıkla bulunabiliyor. Dilerseniz klasik, caz, rock veya indie tarzında canlı performansları dinleyebilir ya da Dj’lerin coşturduğu kalabalıklara karışıp, çılgınlar gibi dans edebilirsiniz. Biraz daha özel bir deneyim istediğinizdeyse soluğu yetişkinlere yönelik Red Light District’te alabilirsiniz.

Hareketlilik anlamında Kırmızı Fener Mahallesi’nden sonra en fazla öne çıkan yerler Leidseplein ve Rembrandtplein. Saymış olduğum üç bölgede de eğlenceye yönelik çok sayıda mekân faaliyet gösteriyor.

Amsterdam’ın ünlü gece kulüplerinin başında gezginlere 24 saat boyunca keyifli vakit geçirmeyi amaçlayan De School, oldukça büyük bir alana sahip WesterUnie ve yıl içerisinde birbirinden büyüleyici organizasyonlara ev sahipliği yapan The Box geliyor.

I Amsterdam Card sahiplerine cazip indirimler sunan bu mekânlar dışında canlı performanslarla sanatı bir arada sunan Sugarfactory, efsanevi İT’nin yerine açılan AIR Amsterdam ve genç yeteneklere şans vermesiyle tanınan Clup Up kentte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz diğer mekânlar. Red Light District’te ise konu eğlence olunca akla ilk gelen mekân, ünlü sex tiyatrosu Cassa Rosso oluyor.

Amsterdam gezi rehberi boyunca tavsiye ettiğim aktiviteleri yaparken ve popüler mekânları ziyaret ederken, tatil anılarınızı ölümsüz hale getirecek fotoğraflar çekmeyi sakın unutmayın.

Amsterdam gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım.

Eğer sizin de şu bilgileri de Amsterdam gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

“Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam Gezisi İçin Gezi Notları” üzerine bir yorum

 1. Selam,

  Güzel yazı, elinize sağlık. Amsterdam’da oteller pahalı, eğer ucuz ve iyi bir otel arıyorsanız Holiday Inn Express Amsterdam – South fena değil.Şehir merkezinden biraz uzakta ama şehir merkezine varmanız kolay: tram ya da metro ile sadece yarım saatte merkeze ulaşabilirsiniz.

  Cevapla
 2. Bu tip blogları çok seviyorum hem öğretici hem bilgilendirici sanki bizlerde sizinle beraber geziyoruz. Seyahat planı yapmadan evvel yazılarınızı okuyup ona göre plan yapıyoruz iyi ki varsınız tşk.

  Cevapla
 3. Elinize sağlık. Çok yararlı, harika bir yazı olmuş. Bütün konulara detaylarıyla değinmişsiniz. Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın