Amsterdam Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)

Avrupa’nın en hoşgörülü, eğlenceli ve özgür şehirlerinin başında gelen Amsterdam her tarz gezgin için birçok keyifli olanak sunuyor. Ben de Amsterdam’a seyahat etmeyi planlayan gezginlere yönelik olarak geniş kapsamlı ve kenti her yönüyle tanıtan bir Amsterdam gezi rehberi hazırladım.

Amsterdam gezi rehberi kapsamında şehrin sadece dünyanın dört bir yanına nam salan çılgın eğlencelerinden değil etkileyici mimarisinden, sayısız müzesinden, sanat galerilerinden ve romantik kanallarından da sıkça bahsettim. Gelin birlikte keyifli bir keşfe çıkalım.

Neden Amsterdam?

Amsterdam hem Avrupa’nın hem dünyanın en renkli şehirlerinden biri. Aşağı yukarı 180 ülkeden çok farklı din ve kültürden insanın hoşgörü içinde kaynaştığı bu şehir Avrupa’nın gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor.

Kuzey’in Venedik’i olarak da isimlendirilen bu şehirde neler yok ki? Sınırsız ve uçsuz bucaksız bir eğlence kültürü, özgür yaşam, sanat, tarih, mimari, parklar, kanallar ve romantizm…

90 adanın yaklaşık 400 köprü ile birbirine bağlanması bile başlı başına kenti ilginç ve romantik kılıyor. Küçük yüz ölçümüne rağmen birbirinden etkileyici olan çok sayıda yeri bünyesinde barındıran Amsterdam için artık detaylara geçelim.

Amsterdam Gezi Rehberi Faydalı Linkler

Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda da detaylıca bahsettiğim üzere şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel yerler arasında Kanallar Bölgesi, Tarihi Merkez, Müzeler Bölgesi ve De Pijp bölgesi geliyor.

Otel önerisi isteyenlere son Amsterdam gezimde konaklayıp memnun kaldığım ibis Amsterdam Centre adlı oteli önerebilirim. Bunun dışında merkeze yakın ama kaliteli ve ucuz bir yer isterseniz de Motel One Amsterdam adlı tesisi tavsiye edebilirim.

Amsterdam Orta Avrupa’nın gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Bu yüzden 1 Saatlik Kanal Turu ve Rijksmuseum giriş biletinizi geziniz öncesinde almanızı tavsiye ederim.

Amsterdam’da Gezilecek En Önemli Yerler

Amsterdam’ın karakteristik düz sokakları ve küçük yüz ölçümü birbirine yakın mesafedeki pek çok popüler yeri rahatlıkla gezebilme imkanı sunuyor.

Peki, kentin en ikonik ve popüler yerleri hangileri? Amsterdam gezilecek yerler içeriğimizde daha detaylı bilgilerin sunulduğu listeyi isteyen gezginler inceleyebilir. Aşağıda ise en çok öne çıkan Amsterdam gezi noktalarını görebilirsiniz:

1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam Kanalları Amsterdam'da görülecek yerler

Venedik’e benzetilmesinde başrol oynayan kanalların sayısı Amsterdam’ın en tipik ve şaşırtıcı özellikleri arasında yer alıyor. Kentin farklı yerlerinde yaklaşık 200 kanal bulunuyor ve hem turistik açıdan hem sunduğu güzellikler bakımından Amsterdam ambiyansına ayrı bir hava katıyor.

Haliyle kanal turu yapmak, kanallar arasında yürüyüşe çıkmak Amsterdam denildiğinde akla gelen ilk aktiviteler arasında. Şehrin bu büyüleyici güzelliğini UNESCO da onaylamış ve böylece kanallar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş.

Kanalların sadece romantik havası ve büyüleyici güzelliği değil onları şehir için önemli kılan. Aynı zamanda kanallar sayesinde Amsterdam’ın ulaşım ve ticari faaliyetleri de oldukça ileri bir seviyeye taşınmış.

Sonuç olarak Amsterdam’da yapılabilecek turistik aktivitelerin başında kanal gezileri geliyor. Kanallar arasında keyifli bir yürüyüş yapmanın dışında tekne turlarına katılarak şehri eğlenceli bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Belirtmeliyim ki tur alternatifleriniz oldukça geniş. Yemekli, yemeksiz, uzun, kısa birçok tekne turu alternatifi sunuluyor. Benim tavsiyem ise en popüler turlardan biri olan GPS Sesli Rehber ile 1 Saatlik Kanal Turu. Amsterdam’a gelmişken kanalı tekneyle gezme fırsatını kaçırmayın.

2. Dam Meydanı

Dam Meydanı Amsterdam'da gezilecek yerler

Amsterdam’ın ilgi çekici ve enerjik bir şehir olmasında ünlü meydanların da etkisi var. Kentin tek olmasa da en merkezi meydanı ise Dam Meydanı.

Malum meydanlar özellikle şehrin ve yerel halkın gündelik akışını, kültürünü incelemek için birebir. Bunun yanı sıra Dam Meydanı gün boyunca hareketli olup, çevresinde çok sayıda kafe, restoran, otel, dükkan ve alışveriş merkezi barındıran oldukça enerjik bir bölge.

Meydan aynı zamanda şehirdeki toplu taşıma sisteminin de kalbi durumunda. Buradan Amsterdam’daki popüler, tarihi ve turistik yerlere toplu taşıma ile veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3. Rijksmuseum

Rijksmuseum Amsterdam rehberi

Bir Amsterdam klasiği ile tanışmak için gezi listenizin başlarına yazabileceğiniz yerlerden biri de Rijksmuseum. Şehirde neredeyse sayısız denilecek kadar çok sayıda müze olsa bile Rijksmuseum’un onlara göre biraz daha ön plana çıktığını söyleyebilirim.

Öncelikle burası Amsterdam’ın en büyük, Hollanda’nın ise en ünlü müzesi. Müzenin bina mimarisi ve yer aldığı bölge ise başlı başına merak uyandırıyor. Tabii ki bina ve çevresi dışında buraya asıl ününü kazandıran müzenin eşsiz bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması.

20. yüzyıl modern sanat eserlerinden tutun da Altın Çağ’daki ünlü Flemenk ustalarınınkiler de dahil olmak üzere 18-19. yüzyıl eserlerine kadar geniş bir koleksiyon sizi bekliyor!

Müze Amsterdam’daki en ünlü ve popüler gezi noktalarından biri olduğu için neredeyse her zaman yoğun bir turist kalabalığını ağırlıyor. Bu da uzun kuyruklarda fazlasıyla vakit harcayabileceğiniz anlamına geliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için müzenin resmi sitesi ya da ücretsiz iptal garantisi sunan şu linki üzerinden biletinizi önceden satın almanızı öneririm.

4. Vondelpark

Vondelpark Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam’a gidip de şehrin doğal güzelliklerine hayran kalmamak mümkün değil. Özellikle kentin barındırdığı parklar şehir merkezinde olsanız dahi size sanki cennetin kapılarını aralıyor. İşte Vondelpark da Amsterdam’ın oldukça ünlü, sınırlarına adım attığınızda başka bir boyuta geçmişsiniz gibi hissettiren en popüler parkı.

47 hektarlık yemyeşil bir alana yayılan Vondelpark halka açık. Kent merkezinde neredeyse doğallığını tamamen koruyan bir park olması ise şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir ambiyans yaratıyor.

Gölü, çok sayıda yeşil alanı ve ağaçları ile ziyaretçilerini huzur dolu anların içine çeken parkın en güzel özelliklerindan biri de çok sayıda açık hava aktivitesine olanak sağlaması. Bol bol fotoğraf çekmek, piknik yapmak, kitap okumak, yürüyüşe çıkmak yapabileceklerinizden yalnızca birkaçı.

5. Anne Frank’ın Evi

Anne Frank Evi Amsterdam tatili

Trajik ve çarpıcı olaylara tanıklık etmiş olan Anne Frank’ın Evi yalnızca Amsterdam’ın değil Hollanda’nın en etkileyici müzeleri arasında yer alıyor.

Müzenin girişinde göreceğiniz kütüphane Nazi işgalinden kaçmak için kullanılan bir döner kapıyı gizliyor. Burası Anna Frank’ın Nazilerden korunmak için 2 yıl boyunca gizlendiği yer. Zaten en çok ilgiyi de onun savaş anılarını barındıran günlük görüyor.

Hızla yayılan Anna Frank’ın günlüğü onun yaşadığı evin de 1960 senesinden beri müze olarak kullanılmasının esas nedeni. Müzeler şehri Amsterdam’ın en tarihi ve dramatik müzelerinden birini görmeyi isterseniz Anne Frank’ın Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

6. Van Gogh Museum

Van Gogh Museum Amsterdam rehberi

Dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un eserleri Amsterdam’da da yoğun bir ilgi ile karşılaşıyor. Sanata ve özellikle Van Gogh’a ilgi duyuyorsanız Amsterdam gezi listenizde mutlaka Van Gogh Museum da bulunmalı.

Müze Meydanı’nda yer alan Van Gogh Museum aynı zamanda Rijksmuseum’a da çok yakın. Şehrin kültürel yönüne ağırlık veren gezginler genellikle bu iki müzeyi aynı gün ziyaret ediyor.

Van Gogh Museum’da sanatçının değerli yapıtlarının yanı sıra onun hayatı, çalışma teknikleri gibi konulara da yer veriliyor. Aynı zamanda başka ünlü sanatçıların eserlerini de müzede görebilirsiniz.

Müzeyi ziyaret etme gibi bir planınız varsa yoğunluktan kaçınıp, sıra beklemeden içeriye girebilmek için Van Gogh Museum giriş bileti linki üzerinden online biletinizi alın. Bileti ücretsiz olarak iptal etme imkanınız da bulunuyor.

7. Kırmızı Fener Mahallesi

Red Light District Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam özgür ve marjinal hayat tarzlarını benimsemiş olan insanların da yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Hatta sanat, tarih, müze, doğal güzellikler, mimari, alışveriş gibi birçok konuda son derece keyifli bir şehir olmasına rağmen çoğu gezgin tarafından sadece eğlence yönüyle tanınıyor olması da sık görülen bir durum.

Neticede özgürlükler ülkesi Hollanda ve Amsterdam eğlenceleri ile özdeşleşen bir diğer ikonik yer de Kırmızı Fener Mahallesi. Ardı ardına dizilen kırmızı odalar ve dükkanlar oldukça ilgi çekiyor. Bölge yetişkinlere yönelik eğlence olanakları ile ünlü. Hatta sadece Kırmızı Fener Bölgesi’nde vakit geçirmek için hafta sonunda Amsterdam’a gelen gezginlerin sayısı hiç de az değil.

Tabii ki Kırmızı Fener Mahallesi’ni gündüz gözüyle de gezmek isteyebilir ve kanal boyunca uzanan bölgede keyifli bir keşif turu gerçekleştirebilirsiniz.

8. Begijnhof

Amsterdam tatili

Amsterdam birçok kişi tarafından çılgın bir şehir olarak tanınsa da son derece sakin, sessiz ve huzurlu ortamlara da ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında en popüler olanlardan biri Begijnhof.

Bölge şehrin 1400’lü yıllardan kalma en eski evinin de (Het Houten Huis) bulunduğu bambaşka bir dünya gibi. Genel itibarıyla evlerin mimari özellikleri son derece etkileyici, her birini tek tek inceleme isteği uyandırıyor.

Dini açıdan da şehrin önemli yerlerinden biri olarak görülen Begijnhof’u sessiz biçimde gezmek ise bölgede bir saygı göstergesi olarak değerlendiriliyor.

9. Amsterdam Çiçek Pazarı

Çiçek Pazarı Amsterdam gezi rehberi

Lale bahçeleriyle ünlenen Hollanda’da başta laleler olmak üzere birbirinden çeşitli yüzlerce çiçeğin satıldığı çiçek pazarını da görmeden dönmeyin.

Amsterdam Çiçek Pazarı eskiden teknelerden oluşuyormuş ancak günümüzde çok sayıda sabit tezgah üzerinden ve dükkanlar aracılığıyla çiçek satışı yapılıyor.

Singel Kanalı’nda kurulan pazarda çiçeklerin kokusu ve güzellikleri sizi baştan çıkaracak. Meraklıysanız çiçek pazarında eğlenceli bir keşfi kaçırmayın!

10. Jordaan

Jordaan Amsterdam'da gezilecek yerler

Ziyaret ettiği şehirlerin kültürel yapısı hakkında bilgi edinip gözlem yapmayı seven gezginlerin şehirde en çok uğradıkları semtlerden biri Jordaan. Aynı zamanda tarihi ve turistik bir öneme sahip.

Merkez bölgedeki en popüler semt olarak da nitelendirilen Jordaan Amsterdam’ın kültürel çeşitliliğinin filizlendiği yer olmuş. Devlet tarafından 17. yüzyılda işçi ve göçmen sınıflarını barındırmak amacıyla inşa edilmiş.

Avrupa’nın birçok yerinden çok sayıda göç alan Jordaan haliyle bir hayli renkli bir semt. Farklı kültürel öğeler, sanat galerileri, publar, manzaralı restoranlar, alışveriş yerleri… Kısacası aradığınız birçok şey Jordaan’da mevcut. Tarihi semti gezmekten büyük bir keyif alabilirsiniz.

11. Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi

Artis Zoo Amsterdam gezi rehberi

1838 yılında inşa edilen Hollanda’nın ilk hayvanat bahçesi Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi hem çocukların hem yetişkinlerin gönlünü fethediyor. Öyle ki ünlü hayvanat bahçesi yılda yaklaşık 15 milyon ziyaretçinin akınına uğruyor.

Yaklaşık 1000 hayvan türünün yaşadığı alanda akvaryum, planetaryum, sanat koleksiyonu, micropia gibi çok sayıda ilgi çekici yer bulunuyor. Ayrıca çok çeşitli hayvan cinsleri arasında muhtemelen daha önce görmediğiniz birçok canlı türünü keşfetme imkanı bulacaksınız.

Eğlenceli olduğu kadar heyecanlı ve eğitici bir gezi turu vadeden Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi Amsterdam’daki popüler gezi destinasyonlarının başında geliyor. Özellikle çocuklu bir gezginseniz gezilip görülmesi gereken yerler arasına burayı da ekleyebilirsiniz.

12. Rembrandt Evi Müzesi

Rembrandts Evi Amsterdam turu

Amsterdam birbirinden değerli müzeleriyle de ünlü ve bu ünü fazlasıyla hak ediyor. İşte kentin sanatla dolu değerli müzelerinden biri: Rembrandt Evi Müzesi.

Sanatçıların eserleri özellikle onların yaşadığı evlerde sergilendiğinde kuşkusuz ki sunumun etkileyiciliği en üst noktalara çıkıyor. Rembrandt Evi Müzesi de ünlü 17. yüzyıl ressamı Rembrandt’ın evi ve 1909 yılından bu yana ziyaretçilere açık.

Amsterdam’daki en popüler müzeler arasında bulunan Rembrandt Evi Müzesi sanatçının dünyasını tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor.

Müzeyi gezdiğinizde hem ressamla hem onun eserleriyle ilgili detaylı bilgi edinme fırsatını yakalayabileceğiniz gibi o dönemin Hollandası hakkında da çok sayıda fikir edinmeniz mümkün. Öyle görünüyor ki evin orijinal haline mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışmışlar.

13. Heineken Experience

Heineken Experience Amsterdam gezi rehberi

Dünyanın en çok bira üretimi yapan markalarından biri olan Heineken, Amsterdam’da bir bira fabrikası işletiyor. Bu bira fabrikasına adım attığınız anla fabrikadan çıktığınız an arasında birçok farklılık olacak.

Heineken Experience bira yapımı, tarihi, tadım seansları, markanın başarıları ve üretim süreci hakkında hemen hemen her şeyi teşhir ediyor. Biranın yapıldığı dev bakır tanklardan tadım seanslarına kadar tüm bira üretim serüvenine yakından şahit olma keyfini yaşayabilirsiniz.

Neticede eski fabrika başta bira tutkunları olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen gezginler için en etkileyici turistik destinasyonlar arasında.

14. Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı Amsterdam gezi rehberi

Belediye binasından 19.yüzyıl başlarında bir saraya dönüştürülen Kraliyet Sarayı Hollanda’nın en görkemli yapılarından biri ve Dam Meydanı’nın tam da ortasında yer alıyor.

Kraliyet Sarayı meydana adım atar atmaz kendini hemen fark ettirebilecek şaşalı bir mimariye sahip. Aynı zamanda tüm görkeminin dış mimarisinde olduğunu düşünmeyin çünkü iç dekorasyonu da en az dışı kadar etkileyici. Tüm o mobilyalar, avizeler, antikalar, halılar ve daha birçok obje görülmeye değer bir güzellikte.

Burası hakkında uyarı yapabileceğim konu ise ziyaret zamanları hakkında. Kraliyet Sarayı zaman zaman resmi davetler için kapatılabildiğinden ötürü gitmeden önce resmi web sitesini kontrol etmenizde fayda var.

15. Leidseplein

Leidseplein Amsterdam gezi rehberi

Leidseplein Amsterdam’ın belirttiğim şu meşhur ve güzel meydanları arasında yer alıyor. Eğer ki bir gezgin olarak kaliteli, şık restoranlara, kafelere ve barlara meraklıysanız vakit geçirebileceğiniz keyifli Amsterdam adreslerinden biri burası.

Gece hayatının kentteki en canlı noktası olan Leidseplein aynı zamanda tiyatro, sanat, müzikaller, stand-up gösterileri, konserler açısından da son derece zengin. 24 saat hareketli, canlı ve kalabalık yerler size hitap ediyorsa Leidseplein’e de mutlaka uğrayın.

16. Stedelijk Museum

Stedelijk Museum Amsterdam gezisi

Yurtdışı seyahatlerinde müze gezilerini ön plana alanlar için Amsterdam’daki uğrak rotalardan biri de Müzeler Meydanı. Burada Stedelijk Museum gibi pek çok ünlü müze yer alıyor. Stedelijk Museum ile Van Gogh Museum arasında ise yalnızca iki dakikalık bir yürüme mesafesi bulunuyor.

Müzedeki çok kapsamlı çağdaş sanat eserleri koleksiyonu sadece Hollanda’nın değil dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Ek bina ile daha da genişletilen Stedelijk Museum modern sanatla ilgilenenlerin ilgiyle gezebilecekleri güzel bir kültür merkezi.

17. NEMO (New Metropolis Museum)

NEMO New Metropolis Museum Amsterdam gezi rehberi

Yeşil bir gemi görünümünde olan NEMO binanın tasarımı ile başlı başına dikkat çekerken liman bölgesinde yer alıyor.

Amsterdam’ın bilim merkezlerinden biri olan NEMO eğitici ve interaktif sergilere ev sahipliği yapıyor. Bundan ötürü sadece bilime ilgi duyan yetişkinler değil çocuklar tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Özellikle çocukları bilime teşvik eden özellikleri ile öne çıkan NEMO bilime ilgi duyan herkese keşiflerle dolu, tatmin edici bir müze turu vadediyor.

18. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Amsterdam seyahati

Balmumu heykelleriyle biraz eğlenmeye ne dersiniz? Avrupa’nın ve dünyanın birçok büyük şehrinde görebileceğiniz Madame Tussauds Müzesi Amsterdam’ın da başlıca turistik noktalarından biri durumunda.

Son derece gerçekçi görünümleriyle şaşırtan balmumu heykelleri sanat, futbol, film, siyaset, müzik, tarih gibi pek çok alandaki dünyaca ünlü şahsiyet ve figürlerden ilham alınarak yapılıyor.

Mesela Madame Tussauds Müzesi’nde Barack Obama, Beyonce, Prince Harry & Maggy Markle, The Hulk gibi ünlü kişilerin eğlenceli balmumu heykelleri sergileniyor. Üstelik müze interaktif; fotoğraf çekilmek ve heykellere dokunmak serbest.

Madame Tussauds Müzesi eğlenceli yapısıyla turistlerin de gözdesi olduğu için çoğu kez girişinde uzun kuyruklar oluşuyor. Sıra beklememek için biletlerinizi önceden Madame Tussauds Müzesi giriş bileti linkinden online olarak satın alabilirsiniz. Böylece sıraya girmeden özel bölümden giriş yapabilirsiniz.

19. Albert Cuypmarkt

Albert Cuypmarkt Amsterdam'da nerede alışveriş yapılır?

Devasa büyüklükteki bir sokak pazarında o şehre ve kültüre dair çok sayıda ize rastlamanız mümkün. Zaten bundan dolayı açık sokak pazarları bir şehrin ruhunu yansıtan ve turistleri çeken başlıca yerler arasında olmaya devam ediyor.

Size önereceğim sokak pazarı da hem Amsterdam hem Avrupa için en önemli alışveriş adreslerinden biri: Albert Cuypmarkt. Burası bir açık hava pazarı ve bünyesinde çeşit çeşit yöresel gıdalardan taze sebze-meyvelere, bisikletten, ayakkabı ve bavullara kadar çok geniş bir seçenekler yelpazesini barındırıyor.

Ayrıca bölgede farklı sokak lezzetlerini, pub, kafe, etnik mağaza ve restoranları da bulmanız mümkün.

20. Oude Kerk

Oude Kerk Amsterdam turu

1213 senesinden günümüze kadar ulaşmış Oude Kerk (Eski Kilise) Amsterdam’ın en eski kilisesi olma özelliğini taşıyor. Tarihi yapının bir başka özelliği de Kırmızı Fener Mahallesi’nde ve kanal kenarında yer alması.

Kilisenin iç dekorasyonunu incelemek dışında Hollanda tarihinde yer edinmiş bazı kralların ve ünlü kişiliklerin mezarlarını da görebilirsiniz.

Hazır Oude Kerk’i ziyaret etmişken dar ve çıkması zahmetli olan merdivenlerin sonuna ulaşıp, harika şehir manzarasını seyre dalmayı da unutmayın.

Amsterdam’da Nerede Kalınır? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Amsterdam gezi notları konaklama

Özellikle daha önce ziyaret etmediğiniz bir şehri görmeye gidiyorsanız buradaki konaklama seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirmek başta biraz zor gelebilir. Ayrıca Amsterdam’daki konaklama opsiyonlarının fazla olması da çoğu gezgin gibi sizi de kararsız bırakabilir.

O halde konaklama hakkında tüm yönleriyle ayrıntılı bilgi edinmek için Amsterdam’da nerede kalınır? isimli yazımızı okuyabilir ve aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Amsterdam şehrinde konaklama için tercih edebileceğiniz ideal bölgeler şunlar:

Tarihi Merkez

Amsterdam ruhunu en çok hissettiren yerlerin başında gelen tarihi merkez birçok popüler noktaya da son derece yakın. Özellikle şehre ilk kez geliyorsanız en ideal konaklama alternatifi burası olabilir. Özellikle de merkez mahalle Binnenstad turistler için çok sayıda seçenek sunuyor.

Bölge şehrin merkezi sayılan Dam Meydanı’na da yürüme mesafesinde. Ayrıca havaalanı ulaşımı da bu noktadan kolaylıkla sağlanabiliyor. Bunların yanı sıra civarda restoranlar, publar, alışveriş merkezleri, dükkanlar, vb. yer alıyor.

Kısacası hareketli ve merkezi bölgeleri seven gezginler için tarihi merkez ideal ancak daha sakin yerleri tercih ediyorsanız başka seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kanallar Bölgesi

Romantik ve hareketli ortamı ile Amsterdam’ın ikonik simgelerinden biri haline gelen “Kanallar Bölgesi” de konaklamak için oldukça keyifli bir seçenek.

Burası da tarihi merkez gibi enerjik ve canlı bir bölge. Özellikle Rembrandtplein ile Leidseplein semtlerinin kanallarla kesişiyor olması Kanallar Bölgesi’nin hareketliliğini artırıyor. Çevrede çok sayıda eğlence, yeme-içme mekanı ile mağaza yer alıyor.

Tarihi merkeze yürüme mesafesinde olması burayı konaklama açısından avantajlı kılsa da fiyatlar pek de düşük değil. Yine de kanalların olduğu bölgede uygun fiyatlarla kalabileceğiniz otel bulmanız mümkün.

Jordaan

İlk etapta işçi sınıfının ve göçmenlerin barınması için inşa edilen Jordaan günümüzde şehrin elit semtlerinden biri. Burası birçok sıradışı mekana, vintage mağaza ve müzikli yerlere ev sahipliği yapıyor.

Jordaan’ın gezginlerin konaklaması açısından iki önemli avantajı var. Bunlardan biri merkezi ama çok gürültülü bir bölge istemeyenler için ideal bir konaklama seçeneği haline gelmesi. Diğeri ise merkez bölgeye kıyasla konaklama imkanlarının daha ekonomik olması.

Özellikle otobüs ve tramvayların geçtiği mahalle aynı zamanda ulaşım açısından da kolaylık sağlıyor. Anna Frank’ın Evi, Dam Meydanı, kanal şeridi gibi popüler noktalar da Jordaan’a sadece yürüme mesafesinde.

Oud Zuid-Müzeler Bölgesi

Amsterdam’ın dünyaca ünlü değerli müzelerini görmek ve daha çok kültürel yanıyla tanışmak istiyorsanız “Müzeler Bölgesi” (Oud Zuid) tam da size göre bir konaklama bölgesi olabilir.

Burası hem çok sayıda müzeye yakın hem de Amsterdam’ın birçok bölgesine göre daha ekonomik fiyatlı konaklama alternatifleri sunuyor.

Seçkin alışveriş caddeleri ile De Pijp Mahallesi’ne de yakın olan Müzeler Bölgesi merkeze de yakın. Yürüyerek yaklaşık 20 dakikada merkeze ulaşabilir ya da tramvayı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kentin büyüleyici parkı Vondelpark da yakınlarda yer alıyor.

De Pijp

Amsterdam’ın güneyinde kalan ve hareketli gece hayatı ile tanınan De Pijp de gezginlerin en çok tercih ettiği konaklama bölgeleri arasında. Daha çok sırt çantalı gezginlerin adresi olan De Pijp bohem bir havaya sahip ve daha çok genç kesime hitap ediyor.

Eski kentten yaklaşık 30 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan semtte özellikle Albert Cuyp Pazarı öne çıkıyor. Pazarın kurulduğu bölgenin civarında ise çok sayıda kafe, lokanta, restoran, pub bulunuyor.

Uygun fiyatlı konaklama koşulları ile de gezginlerin sıklıkla tercihi olan De Pijp ulaşım açısından da avantajlı. Otobüs, taksi, tramvay gibi toplu taşıma araçlarını neredeyse 7/24 kullanmanız mümkün.

Amsterdam Gezi Rehberi: Otel Tavsiyeleri

Amsterdam notları otel tavsiyeleri
ibis Amsterdam Centre / Radisson Blu Hotel / Hotel Krasnapolsky Amsterdam

Amsterdam’da en az hangi bölgede kalacağınız kadar otel seçiminiz de tabii ki iyi bir konaklama deneyimi için önemli. Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olan Amsterdam’da konaklama alternatifleri oldukça geniş ve çeşitli.

Hemen her tarz gezgine ve bütçeye uygun otel bulmak mümkün olsa da genel bir değerlendirme yaparsak Amsterdam’da konaklama koşullarının biraz pahalı olduğunu belirtebilirim. Benim size farklı bütçe ve zevklere hitap eden çok sayıda otel seçeneği arasından önermek istediğim tesisler ise şunlar:

ibis Amsterdam Centre

3 yıldızlı, nehir manzaralı İbis Amsterdam Centre şehir merkezinde yer alıyor. Amsterdam’ın en popüler yerlerine kısa sürede ulaşma imkanı sunan tesisler Merkez İstasyonu’nun yanında. Dam Meydanı’na ise yalnızca 10 dakika kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda trenle Schiphol Havaalanı’na yaklaşık 15 dakika içinde gitmek mümkün. Çok sayıda yere yürüyüş mesafesinde olan otelde aynı zamanda birçok oda seçeneği sunuluyor.

İbis Amsterdam Centre için erken rezervasyon yaptırarak daha uygun fiyatlarla konaklamak istiyorsanız şu link üzerinden kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Radisson Blu Hotel

Şehir merkezinde faaliyet gösteren 4 yıldızlı Radisson Blu Hotel ise Dam Meydanı’na sadece 7 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Özelliklerinden biri ise merkezi konumuna karşılık nispeten sakin bir bölgede hizmet veriyor olması.

Otelin konum avantajlarından bir diğerini ise bölgeden geçen 6 adet tramvay hattı oluşturuyor. Gezginler tramvaylara binip de Amsterdam’ın birçok yerine kolaylıkla ulaşabiliyor.

Kanal manzaralı odalar da sunan Radisson Blu Hotel için erken rezervasyon yaptırarak sezon aylarındakine kıyasla çok daha avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Hotel Krasnapolsky Amsterdam

Hem lüks konaklama imkanları hem de merkezi konum tercih eden gezginler için önerebileceğim otel ise 5 yıldızlı Hotel Krasnapolsky Amsterdam.

Tesisler içinde lüks konaklamanın keyfini çıkarırken otelin konumu nedeniyle de Amsterdam’ın en canlı ve popüler yerlerine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tam olarak Dam Meydanı’nda ve Kraliyet Sarayı’nın karşısında bulunan lüks tesisler merkez tren istasyonuna da 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Schiphol Havaalanı ise otelden arabayla yaklaşık 25 dakikalık uzaklıkta yer alıyor.

Sezonda daha pahalı fiyatlarla konaklamak yerine ekonomik koşullardan faydalanmak isterseniz Hotel Krasnapolsky Amsterdam erken rezervasyon fırsatlarını mutlaka değerlendirin.

Amsterdam Gezisi için En Uygun Zaman

Amsterdam'a ne zaman gidilir?

Amsterdam şehrini gezmek için en uygun zaman dilimi Nisan ve Ekim ayları arası. Kışı sevenler için de keyifli anlar sunan şehir özellikle yaz aylarında yoğun olarak turist çekiyor. Yine de genel olarak Amsterdam’ın her mevsimde ayrı bir güzel olduğuna siz de tanıklık edebilirsiniz.

Amsterdam seyahatinizin tarihi belliyse ya da henüz bunu kararlaştırmadıysanız aşağıdaki bilgileri gözden geçirebilir, kendiniz için ideal bir gezi rotası oluşturabilirsiniz:

İlkbahar

Amsterdam’da hava Nisan ayı gibi ısınmaya başlıyor. Özellikle ay sonuna doğru sıcaklık ortalama 12 dereceye çıkıyor ve genellikle hava güneşli oluyor. Mayıs ayı da benzer şekilde çoğunlukla güneşli ve ılık geçiyor.

Amsterdam’a baharın gelmesi ile birlikte etrafa yayılan çiçeklerin kokusu ise son derece mest edici. Ayrıca yaz ayındaki aşırı turist yoğunluğundan ya da sıcaklıktan kaçınmak isterseniz sizin için en iyi gezi dönemi Nisan ve Mayıs ayları olabilir.

Yaz

Amsterdam’da yaz mevsimi çok sıcak geçmiyor; hava sıcaklıkları ortalama olarak 20-25 derece arasında seyrediyor. Hatta hava hafif serin olabiliyor.

Yaz mevsimi şehrin en popüler zamanı. Bu dönemde turist yoğunluğu zirveye çıkıyor. Tabii ki birçok etkinlik ve konserin de bunda payı bulunuyor. Özellikle hareketli zamanları seviyorsanız gezinizi Amsterdam’ın en cıvıl cıvıl olduğu yaz günlerine denk getirebilirsiniz.

Sonbahar

Amsterdam’da Eylül ve Ekim aylarındaki hava sıcaklığı ortalama 13-17 derece arasında seyrediyor. Yani sonbahar mevsiminde genellikle ılık bir hava ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca ara ara yağış da görülüyor. Kasım ayı ile birlikte havalar soğumaya başlıyor.

Havanın ılık olduğu ve yaz ayına göre şehrin nispeten daha sakin bir dönemi tercih ediyorsanız Eylül-Ekim aylarında Amsterdam’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kış

Şehirde kış mevsimi genellikle Kasım ve Nisan ayları arasındaki dönemi kapsıyor. Kışları uzun, bulutlu, yağışlı ve zaman zaman karlı geçiyor. Bu mevsimde hava 0 dereceye kadar düşebiliyor; yoğun sis ve don olayları ile de sıkça karşılaşıyor. Ayrıca Amsterdam sert ve üşüten rüzgarları ile de ünlü.

Özellikle karlı bir Amsterdam gününe (Yılda ortalama 25 gün karlı geçiyor.) denk gelirseniz birbirinden etkileyici fotoğraf kareleri yakalayabilir, şehri en sakin zamanında gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak-Yeni Yıl Tatili
 • 7 Nisan(2023)-Hayırlı Cumalar Tatili
 • 9 Nisan(2023)-Paskalya
 • 27 Nisan-Kral Günü
 • 5 Mayıs-Kurtuluş Günü
 • 18 Mayıs-Yükseliş
 • 28 Mayıs-Pentekost
 • 29 Mayıs (2023)-Trinity Pazartesi
 • 25 Aralık-Noel
 • 26 Aralık-Noel’in İkinci Günü

Festivaller

 • 27 Kral Günü (Şehirde birçok gösteri ve etkinlik düzenleniyor.)
 • PİNT Bock Festivali (Ekim)
 • Lale Festivali (Mayıs)
 • Bir Tadımlık Amsterdam (Mayıs)
 • Vondelpark Açık Hava Festivali (Yaz ayları)
 • Hollanda Festivali (Haziran)
 • LGBTİ Onur Yürüyüşü (Ağustos)

Amsterdam Nasıl Gezilir? Havaalanı & Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam çok turistik ve düzenli bir şehir. Toplu taşıma sisteminin de oldukça gelişmiş olduğunu ve bu konuda rahat edebileceğinizi söyleyebilirim. Zaten yüz ölçümünün küçük ve neredeyse her bir sokağının düz ayak olması ulaşımı yürüyüşle bile oldukça kolaylaştırıyor.

Amsterdam’da ulaşım konusunu aşağıda iki bölüm halinde ele aldım. Şehirdeki turunuzda bu bilgilerin size yardımcı olacağını umuyorum.

Havaalanı Ulaşım

Amsterdam gezi rehberi havaalanı treni

Amsterdam havaalanı rehberi yazımızda ayrıntılarını sunduğumuz gibi şehrin tek bir havaalanı bulunuyor ve şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta yer alıyor.

Amsterdam Schiphol Havaalanı’na geldiğinizde şehir merkezine sizi götürebilecek birçok ulaşım aracından yararlanabilirsiniz. En popüler olanları ise şunlar:

Tren

Hız ve konfor açısından havaalanından şehir merkezine ulaşmak için yararlanabileceğiniz taşıma araçlarının başında tren geliyor. Trenler havaalanına yaklaşık 6 dakika uzaklıktaki Schiphol Tren İstasyonu’ndan 10 dakikada bir kalkıyor. Saat 00.00’dan sabah 06.00’ya kadarsa saatte bir tren seferi yapılıyor. Kent merkezine trenle ulaşmak ise 15-20 dakika sürüyor.

Taksi

Taksi her yerde olduğu gibi Amsterdam’da rahat ve hızlı ulaşım seçenekleri arasında yer alıyor. Terminal binasının hemen önünde 7/24 taksi bulabilmek mümkün. Amsterdam’da taksilere diğer müşterilerle paylaşımlı veya özel olarak binebilirsiniz. Bunun için iki türde taksi hizmeti sunuluyor. (Travel Taxi ve Standart Taxi) Trafiğe bağlı olarak yolculuk 25-45 dakika arası sürüyor.

Özel Transfer

Konforlu, telaşsız bir ulaşım için sıkça tercih edilen havaalanı ulaşım seçeneklerinden biri de özel transfer hizmetleri. Bu hizmet getyourguide.com gibi bazı güvenilir firmalar ya da oteller aracılığıyla sağlanıyor. Yolcular uçaktan indikten sonra özel bir servisle karşılanıp, kısa sürede şehir merkezine götürülüyorlar.

Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam hakkında bilgiler tramvay

Amsterdam’ın çoğu yerini yürüyerek ya da bisikletle keşfetmek son derece popüler olsa da toplu taşımadan yararlanmanız gereken zamanlar da gelebilir. İşte şehirde kullanabileceğiniz en popüler toplu taşıma aracı seçenekleri:

Tramvay

Kent merkezinin biraz daha dışına doğru çıkmak istediğinizde yararlanabileceğiniz toplu taşıma araçlarının başında tramvay geliyor. Özellikle merkez tren istasyonu olan Amsterdam Central’ın önünde birçok tramvay durağı bulunuyor. Seferler ise genellikle gece 00.15’e kadar devam ediyor ve modern araçlar sık sık gezilecek yerlerin yakınlarından geçiyor.

Metro

Şehir içi ulaşımın en hızlı adresi ise metro. Metrolar Amsterdam’da daha çok şehir merkezi dışında kalan yerlere gitmek için kullanılıyor. 5 hat ve 39 istasyonla hizmet veren metro 06.00 ile 00.30 saatleri arasında sefer düzenliyor.

Hop On Hop Off Otobüsler

Ekonomik olmasının yanı sıra kapsamlı ve zahmetsiz bir şehir turu atmak istiyorsanız çok sayıda gezgin gibi Hop On Hop Off Otobüs seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Amsterdam’da günlük kanal tekne turları da turistler arasında oldukça popüler.

Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır? Ne Alınır?

Amsterdam'da görülmesi gereken yerler

Alışveriş yapmayı düşünüyorsanız Amsterdam size çok çeşitli alternatifler sunuyor; dolayısıyla bu alanda da oldukça memnun edici bir şehir olduğu aşikar. Şehrin dört bir yanında ünü Avrupa ve dünya tarafından duyulmuş keyifli sokak pazarları, alışveriş merkezleri ve caddeleri yer alıyor.

Yani hem gidilecek yer hem alınacak eşya-ürün bakımından seçenek bol. Neler alabileceğinize karar verirken de size sunacağım önerileri değerlendirerek keyifli bir alışveriş yapmanız mümkün.

Muhtemelen birçok gezgin gibi siz de dünyanın dört bir tarafında bulunabilecek ürünlerden ziyade şehre özgü yöresel alternatiflere yönelmek isteyeceksiniz.

Kentten alınabilecek popüler ürünlerin başında tahta ayakkabılar, seramik-porselen eşyalar, peynir çeşitleri, lale soğanı & tohum, çikolata & tatlılar, eski haritalar & baskılar & takvimler, Ajax ürünleri, bira & içki, magnet & biblo & t-shirt & anahtarlık ve elmas geliyor.

Söz konusu ürünler Amsterdam kültürünü ve ruhunu fazlasıyla yansıtıyor. Alışveriş konusundaki tüm önerileri detaylı olarak Amsterdam’dan ne alınır? yazımızda bulabilirsiniz.

Peki, alışveriş yapmak istediğinizde gidebileceğiniz en popüler ve cazibeli alışveriş noktaları nereleri? Gelin en popüler olanlara bir göz atalım:

Kalverstraat Caddesi

Dam Meydanı’nın güneyine doğru konumlanan Kalverstraat Caddesi özellikle gençlerin ve ekonomik alışveriş imkanlarını değerlendirmek isteyen turistlerin favorisi. Uygun fiyatlı zincir mağazalar, hediyelik eşya dükkanları ve ekonomik yeme-içme seçenekleri bu caddede bulabilecekleriniz arasında.

Damrak Caddesi

Kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik eşya arıyorsanız Damrak Caddesi bu alandaki zenginliğiyle adeta bir cennet gibi. Cadde Dam Meydanı ile Merkez Tren İstasyonu arasında uzanıyor.

De Negen Straatjes

9 Street Caddesi olarak da isimlendirilen De Negen Straatjes bu adı 9 küçük caddeden oluşması nedeniyle almış. Bu caddeler boyunca büyük küçük çok sayıda dükkan ve butik keşfedebilirsiniz. Cadde özellikle sıra dışı, özgün ve el yapımı hediyelik eşya arayan kişilerin gözdesi durumunda. Ayrıca bölge bazı Vintage mağaza ve lüks markalara da ev sahipliği yapıyor.

Albert Cuypmarkt Pazarı

Amsterdam gezi rehberi kapsamında daha önce de bahsetmiş olduğum “Albert Cuypmarkt Pazarı” kentin özellikle Avrupa tarafından da tanınan popüler bir alışveriş noktası. Pazar günü haricinde her gün açık. Burada taptaze yöresel yiyecekler, Vintage eşyalar, sebze-meyve, bisiklet ve çeşit çeşit çiçek gibi çok sayıda seçenek mevcut.

Çiçek Pazarı

Kentin dünyaca ünlenen yerlerinden bir diğeri de 1862 senesinde kanal üzerine kurulan Çiçek Pazarı. Dünyanın tek yüzen çiçek pazarı ve bu özelliği ona ayrı bir ilginçlik katıyor. Yaklaşık 20 adet tezgah çok çeşitli taze çiçekler, çiçek tohumları ve çiçek soğanları ile doldurulmuş. Bazı tezgah ve dükkanlarda ise hediyelik eşya satışı da yapılıyor.

Sonuç olarak Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? içeriğimizde de çok detaylı anlattığımız gibi şehrin dört bir yanı birbirinden ilginç ve ünlü alışveriş noktalarıyla donatılmış. Kısacası Amsterdam sizi alışveriş konusunda da rahatlıkla baştan çıkarabilir.

Amsterdam’ın Ünlü Yemekleri

Amsterdam gezi notları yeme içme
Broodje Haring / Bitterballen / Patat

Amsterdam’daki kültürel çeşitlilik şehirdeki lezzetlerde de kendini gösteriyor. Aslında Amsterdam’ın yöresel yemekleri çok çeşitli değil fakat kentte 100’ü aşkın sayıda kültürden insanın yaşıyor olması menüyü de oldukça zenginleştiriyor.

Hollandalılar özellikle balık tüketmeyi çok seviyor. Ringa balığı ise en çok tükettikleri balık türleri arasında. Ayrıca peynir ve bira çeşitleri de oldukça yaygın. Et yemeklerinin ve tatlıların biraz daha arka planda kaldığını belirtebilirim.

Ayrıca Amsterdam’a gittiğinizde Türk restoranlarına da rastlayacaksınız; eğer değişik tatlara açık değilseniz kendi damak zevkinize uygun birçok seçenek bulmanız mümkün. Aşağıda ise daha çok şehre özgü bazı lezzetlerin listesini görebilir, daha detaylı bilgiyi Amsterdam’da ne yenir? yazımızda bulabilirsiniz:

Broodje Haring

Amsterdam gezginlerine ilk önerilmesi gereken lezzet herhalde Broodje Haring’tir. Bir sokak lezzeti olan sandviç Hollandalıların favorisi olan ringa balığı turşusundan yapılıyor. Broodje Haring tüm yıl boyunca yoğun şekilde tüketilse de bu sandviçi özellikle Ringa balığının mevsimi olan yaz aylarında tüketmek daha fazla keyif veriyor.

Bitterballen

Her köşe başında sevimli ve tarz bir bar bulunan Amsterdam’ın atıştırmalık türündeki lezzetlerinden biri de Bitterballen. Genelde barlarda servis edilen bu yiyecek kısık ateşte pişen et ile ekmeğin bir araya getirilmesi ile hazırlanıyor. Yuvarlak olarak şekillendirilen köfteler son olarak çıtır çıtır kızartılarak önünüze geliyor ve Amsterdam biralarıyla güzel bir uyum sağlıyor.

Patat

Patat, patates kızartmasının Amsterdam versiyonunu ifade ediyor. Normal patates kızartmasına göre patatesler biraz daha kalın kesiliyor. Fazla vaktiniz yoksa ve hızlı bir atıştırmalık tüketip enerji toplamak istiyorsanız ketçap-mayonez dışında fıstık ve köri sosları ile de sunulan patatın tadına bakabilirsiniz.

Kaas

Tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan Kaas ise meşhur Hollanda peyniri çeşitleri arasında. Hem pazarlarda hem de peynir dükkanlarında bol bol Kaas satılıyor. Hollandalıların tüketmeyi çok sevdiği peynir çeşitlerinin başında gelen Kaas özellikle kahvaltı ve öğlen yemeklerinde kullanılıyor. Ayrıca atıştırmalık olarak da tercih ediliyor. Kaas dışında Gouda, Edamer, Old Amsterdam, Friese Nagelkass gibi daha birçok yöresel peynir türünü de deneyebilirsiniz.

Stroopwafel

Stroopwafel, Amsterdam’ın çok sevilen, daha çok çay ya da kahve ile beraber tüketilen tatlı lezzetleri arasında. İnce gofret katmanlarının arasına yapışkan, karamele benzeyen Stroop koyularak yapılıyor. Özellikle tavada sıcak formda hazırlanan Stroopwafel’i turistler de oldukça beğeniyor.

Oliebollen

Kelime olarak yağ topları anlamına gelen Oliebollen ise kızartılarak yapılıyor. Kuru üzümlü kızarmış hamur topları genellikle yeni yıl öncesinde yenilen bir tatlı. Ayrıca üzerine pudra şekeri serpiştirilerek servis ediliyor.

Stamppot

Stamppot temel olarak patates, sebze ve tereyağı üçlüsünden meydana geliyor. Püre haline getirilen yöresel lezzetin daha geleneksel tarifinde pazı ya da lahana bulunuyor. Günümüzde ise Stamppot çok daha çeşitli yeşilliklerle de hazırlanabiliyor. Hollanda yeme kültüründe daha çok garnitür olarak kabul görüyor ve sosisin yanında sıkça tüketiliyor.

Erwtensoep

Diğer ismi Snert olan Erwtensoep çok besleyici, doyurucu ve yoğun kıvamlı bir çorba. İçinde pırasa, kereviz, havuç, bezelye ve domuz eti yer alıyor. Hollandalılar bu çorbayı kış aylarında daha çok sosis dilimleri, Hollanda pastırması ve çavdar ekmeği ile birlikte tüketmeyi oldukça seviyor. Özellikle Amsterdam’ın soğuğuna denk gelirseniz içinizi ısıtmak için güzel bir alternatif.

Appeltaart

Amsterdam’da kafe ve restoranların popüler lezzetlerinden olan Appeltart elma dolgusu ve tarçınlı kakule, gevrek kabuğu, Hindistan cevizi gibi çeşitli baharatlarla hazırlanıyor. Bir çeşit elmalı tart olan Appeltaart birçok mekanda iştah kabartacak şekilde güzel bir sunumla önünüze geliyor.

Poffertjes

Minik pankekler olarak satışa sunulan Poffertjes Amsterdam’ın en güzel atıştırmalık lezzetleri arasında. Tarifinde bol tereyağ ve pudra şekeri kullanılıyor. Poffertjes yiyeceğini sıkça standlarda görmek mümkün.Geziniz esnasında enerji kazanıp biraz ağzınız tatlansın isterseniz Poffertjes sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Pannenkoeken

Bildiğimiz adı Pancake olan Pannenkoeken genellikle üzerine somon füme veya et koyularak yeniliyor ancak tatlı hale getirmek istenirse meyve ve çikolata ile de hazırlanabiliyor. Aynı zamanda üzerine pudra şekeri veya Stroop dökmek de mümkün. Yerel halkın çok sık tükettiği bu lezzete turistik mekanlarda da sıkça rastlayabilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Amsterdam blog

Amsterdam gezi rehberi dahilinde seyahatiniz öncesi bilmeniz gereken bazı temel bilgilere de yer verdim. Geziniz öncesinde aşağıdaki bilgilere göz atmanızda fayda var:

Vize

Hollanda’dan kısa süreli turistik vize almak için Schengen Vize başvurusu yapmak gerekiyor. Koşullara göre değişkenlik göstermekle beraber vize başvurunuz ortalama 15-20 gün içinde sonuçlanıyor.

Saat Farkı

Amsterdam saati İstanbul saatine göre 2 saat geridir. (Kış döneminde)

Para Birimi

Hollanda’da kullanılan para birimi Euro’dur.

Resmi Dil

Hollanda’nın resmi dili Hollandacadır (Felemenkçe). Ayrıca halkın büyük çoğunluğu iyi seviyede İngilizce konuşuyor.

Türk Büyükelçiliği Telefon Numarası

+31 20 305 0333

Amsterdam Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

Amsterdam'da görülecek yerler hakkında bilgiler

Amsterdam şehrinde bazı püf noktalara ve tüyolara dikkat ettiğiniz takdirde kenti çok avantajlı şekilde gezmeniz mümkün! İşte Amsterdam hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken unsurlar:

Amsterdam Card ile müzelere ücretsiz giriş yapın!

Müzeler şehri Amsterdam’da çok sayıda müze gezmeyi planlıyorsanız en iyisi bir Amsterdam Card satın almak! Bu kart ile içlerinde Van Gogh Müzesi, Rembrandt Evi, Stedelijk ve Hermitage Müzeleri’nin de olduğu 70’den fazla sayıdaki birçok popüler müzeye ücretsiz giriş hakkı kazanabilirsiniz. Bazı turistik noktalarda ise kart ile indirimli giriş imkanı mevcut.

Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanın!

Amsterdam City Card avantajları sadece müzelerle sınırlı değil! 1-5 günlük kart satın alarak toplu taşıma araçlarına da ücretsiz olarak binebilirsiniz. Ayrıca bu avantajlı kartın artıları arasında ücretsiz kanal turu da bulunuyor.

Amsterdam Card’ı online satın alın.

Turistlere büyük avantajlar sunan Amsterdam Card online olarak satın alınabiliyor. Online satın alma işleminden sonra kartınızı Amsterdam Central Station’daki turist bilgi ofisi/Amsterdam dükkanı ile Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndaki turist bilgi ofisinden teslim alabilirsiniz.

24, 48, 72 saatlik Amsterdam City Card avantajlarını değerlendirin.

Şehirde müze gezmek, bisiklet kiralamak, kanal turu atmak gibi planlarınız varsa Amsterdam City Card’ın avantajlarını değerlendirmenizi öneririm. En çok 24, 48 ve 72 saatlik kartlar satılıyor. 24 saatlik kart 65 euro, 48 saatlik kart 90 euro ve 72 saatlik kart ise 110 euro.

Tramvay ve metroda GVB günlük kartları kullanın.

Amsterdam’da bir yerden başka bir yere toplu taşıma aracı ile gitmenin en pratik yolu tramvay kullanmak. Ardından ise metro ve otobüsler geliyor. GVB Günlük Kartlar tramvay, metro ve GVB şirketine bağlı otobüsleri kapsıyor. Havaalanındaki otobüste ise kart geçmiyor. 24 saatlik, 48 saatlik vb. farklı süreli kartları satın alabilirsiniz. Satın alma anından itibaren kartın süresi işlemeye başlıyor.

Avantajlı GVB kartlarını birçok noktadan satın alabilirsiniz.

Süresi içinde limitsiz olarak kullanabileceğiniz GVB kartları turist ofislerinden, metro bilet alma makinelerinden, havaalanından, otel resepsiyonu ile daha birçok noktadan satın alabilirsiniz.

Amsterdam genelinde bisikletlere dikkat edin.

Amsterdam’da bisiklet kullanma kültürü oldukça yaygın. 400 binden fazla sayıda bisiklet kullanan kişi bulunuyor. Bundan dolayı yürürken çevrenizde bisiklet olup olmadığına dikkat edin. Üstelik Amsterdamlılar genel olarak çok hızlı bisiklet kullanıyor ve neredeyse her yere bisikletle gidiyor.

Turistik bölgelerdeki taksicilere karşı dikkatli olun.

Turistik bölgelerdeki taksiciler kısa sürede gidebileceğiniz bir yer için yolu uzatarak sizden daha fazla para talep edebiliyor. Bunlar arasında Türk şoförlerin sayısı da oldukça fazla.

Bisiklet yollarından yürümeyin, yaya yolunu kullanın.

Bisikletle ilgili uyarı yaptım ama bisiklet yollarından da bahsetmem yararlı olabilir. Tüm şehirde toplam 500 km’lik uzunluğa sahip olan bisiklet yollarında yürümeyin ya da bekleme yapmayın. Aksi takdirde tehlikeli durumlar oluşabiliyor ve Hollandalılar bu konuyu oldukça ciddiye alıyor.

Amsterdam’da dil konusunda endişelenmeyin.

Amsterdam’ın resmi dili Felemenkçe olsa da neredeyse herkesin İngilizcesi ileri düzeyde. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamanız çok düşük bir ihtimal.

Red Light vitrinlerindeki kadınların fotoğrafını çekmeyin.

Red Light bölgesindeki vitrinlerindeki kadınların fotoğraflarını çektiğinizde çok agresifleşebiliyorlar. Bundan dolayı fotoğraf çekmemeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca vitrinde kırmızı ışık yanarsa o kişinin kadın, mavi yanarsa transeksüel olduğu anlamına geliyor.

Red Light District’e giderseniz gece saatlerinde dikkatli olun.

Evet Amsterdam genel olarak Avrupa ve dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri ancak Red Light District gece saatlerinde yan kesici ve uyuşturucu satıcılarının uğradığı yerlerden biri haline gelebiliyor.

Schiphol Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmeyin.

Havaalanından Amsterdam merkeze gitmek için yararlanabileceğiniz en ekonomik toplu taşıma aracı tren. Trenle yolculuğunuz yaklaşık €5.20 tutacakken taksiye ortalama €50-60 euro vermek zorunda kalabilirsiniz.

Kanal turu için kendi botunuzu kiralayın.

Kanal turunu daha ekonomik şekilde gerçekleştirmek isterseniz kendi botunuzu kiralayın. Özellikle 3-4 kişilik gruplarla kiralanan botlarda kişi başı vermeniz gereken ücret yaklaşık €20 oluyor. Üstelik sigara, alkol ve yiyecek de getirebilirsiniz. Amsterdam’da çok sayıda bot kiralama firması hizmet sunuyor.

Turistik yerlerden pahalı su almayın.

Amsterdam’da su fiyatları özellikle turistik bölgelerde €2.50-3.00’ya kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda restoranlar da suyu ücretli olarak sunuyor. Daha ekonomik şekilde su içmek isterseniz yanınızda getirdiğiniz su şişenizi halka açık çeşmelerden doldurabilir veya marketlerden su alabilirsiniz.

Amsterdam’da bahşiş bırakmanız isteğinize bağlı.

Amerika’dan farklı olarak Amsterdam’da restoran, kafe, bar çalışanlara bahşiş bırakmanız gerekmiyor. Hizmetten çok memnun kaldıysanız hesabın %10’una kadar olan bir miktarı bahşiş olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca bar veya kafelerde de bahşiş bırakmanız şart değil, isterseniz hesabı yuvarlayarak bir miktar bahşiş bırakmayı tercih edebilirsiniz.

Backieler ile tanışın.

Amsterdam halkını yaklaşık %65’i özellikle kısa mesafeli yolculuklar için bisiklet kullanıyor. Özellikle son zamanlarda backie diye isimlendirilen sarı bagaj askılı bisikletçiler arka koltuklarına turistleri alıp, onlarla beraber tur atıyor. Bu yolla yerli insanlarla da tanışma ve yakın temas kurma imkanı yakalamanız mümkün. Böyle bir bisiklet sürücüsü gördüğünüzde “Backie” diye bağırırsanız onunla birlikte güzel bir bisiklet turuna çıkabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi Haritası (Google Maps)

Amsterdam haritası
Amsterdam gezi rehberi haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Amsterdam gezi rehberi boyunca bahsettiğim popüler yerler ile konaklama, otel ve alışveriş merkezlerini toplu halde Google Maps haritası üzerinde işaretledim. İhtiyaç duyduğunuz anda ilgili yerlerin konumunu haritada görüntüleyebilir, zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Akıllı telefon veya tabletleriniz aracılığıyla linke tıklayıp, haritayı açabilirsiniz:

Özet Olarak Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam gezi rehberi blog rehber

Amsterdam gezi rehberi boyunca şehrin ruhunu yansıtan popüler yerler, konaklama-ulaşım imkanları, alışveriş yerleri ve yeme-içme kültürü ile ilgili ayrıntılı bilgiler sundum. Ayrıca Amsterdam geziniz boyunca tüm bu noktaların konumunu hızlı ve pratik şekilde görüntüleyebilmeniz için bir Google Maps hazırladım.

Son olarak da kentteki gezinizi daha ekonomik, verimli ve güvenli hale getirmek amacıyla Amsterdam hakkında bilinmesi gereken birçok unsuru detaylı olarak aktarmaya çalıştım. Umarım kenti her yönüyle ele aldığımız “Amsterdam gezi rehberi” geziniz için yararlanabileceğiniz iyi bir kaynak olur.

Sizin de Amsterdam gezginleriyle paylaşmak istediğiniz fikir, deneyim ya da önerileriniz varsa görüşlerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi Sıkça Sorulan Sorular

Amsterdam gezi blog

Amsterdam gezi rehberi konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Amsterdam’da Gezip Görülecek En Önemli Yerler Hangileri?

Amsterdam’da gezip görülecek en önemli yerlerin başında Dam Meydanı, Amsterdam Kanalları, Van Gogh Museum, Rijksmuseum, Vondelpark, Kırmızı Fener Mahallesi, Anna Frank’ın Evi, Begijnhof, Jordaan ve Amsterdam Çiçek Pazarı’dır.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam’da gezginler için en uygun konaklama bölgeleri Tarihi Merkez, Kanallar Bölgesi, Jordaan, Müzeler Bölgesi ve De Pijp’tir. Şehri ilk kez ziyaret edenler için özellikle tarihi merkez ve Kanallar Bölgesi konaklama için tavsiye edilir.

Amsterdam’da Hangi Otelde Konaklama Yapılabilir?

Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz ideal oteller arasında İbis Amsterdam Centre, Radisson Blu Hotel ve Hotel Krasnapolsky Amsterdam yer alıyor.

Amsterdam Kaç Günde Gezilir?

Amsterdam seyahati için en az 2 gece 3 gün ayırmanız önerilir.

Amsterdam’a Hangi Mevsimde Gitmeli?

Amsterdam’ın en turistik dönemi yaz mevsimidir. Daha sakin ve uygun fiyatlı bir gezi planlıyorsanız Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs aylarını da tercih edebilirsiniz.

Amsterdam Nasıl Gezilir?

Amsterdam’ı gezmek için yürüyüş yapmak ve bisiklet kiralamak oldukça uygun. Toplu taşıma aracı olarak da tramvay, metro ve hop on hop off otobüsler ile rahatlıkla istediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

Amsterdam’ın Popüler Yemekleri Hangileri?

Amsterdam ile özdeşleşen en popüler yemekler Broodje Haring, Bitterballen, Patat, Kaas, Stroopwafel, Oliebollen’dır.

Amsterdam’da Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Amsterdam’da dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar arasında Amsterdam Card avantajları, bisiklet trafiği, Red Light District’te çalışan kadınların fotoğraflarını çekmemek, backie yöntemi sayesinde yerlilerle beraber bisiklet turu atmak, suya fazla para vermemek, restoranlarda bahşiş bırakma zorunluluğunun olmaması, GVB toplu taşıma kartı avantajları, taksi şoförlerine karşı dikkatli olmak, bot kiralayarak kanalı gezmek yer alıyor.

“Amsterdam Gezi Rehberi & Tavsiyeler (2023)” üzerine bir yorum

 1. Elinize sağlık. Çok yararlı, harika bir yazı olmuş. Bütün konulara detaylarıyla değinmişsiniz. Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Bu tip blogları çok seviyorum hem öğretici hem bilgilendirici sanki bizlerde sizinle beraber geziyoruz. Seyahat planı yapmadan evvel yazılarınızı okuyup ona göre plan yapıyoruz iyi ki varsınız tşk.

  Yanıtla

Yorum yapın