amsterdam'dan ne alınır

Genelde bilgi ağırlıklı yazıları paylaşmayı seviyorum ancak bu sefer bir değişiklik yapıp sizlere son Amsterdam seyahatim sırasında gittiğim alışveriş bölgelerine dair fotoğrafları paylaşmak istedim. Umarım bu görseller “Amsterdam’dan ne alınır?” sorusunun cevabını merak edenler için yararlı olur.

Eğer kentin alışveriş olanakları hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz, önceden yayınlamış olduğum “Amsterdam Alışveriş Rehberi” başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Amsterdam’ın Popüler Alışveriş Bölgeleri

Dar sokaklarını irili ufaklı dükkânların kapladığı Nine Streets, lüks butiklerin olduğu Oud Zuid ve gurme lezzetlere merak duyanların vazgeçilmezi Waterlooplein başta olmak üzere çok sayıda bölgesi ile Amsterdam, kelimenin tam manasıyla bir alışveriş cenneti.

Hollanda lalelerinden peynirlere, tahta ayakkabılardan porselen mutfak eşyalarına kadar pek çok ürünü bulabileceğiniz bu bölgelerdeki dükkânların büyük çoğunluğu Cumartesi akşamı saat 17.00’dan Pazartesi 13.00’a kadar kapalı oluyor.

Dükkânların birçok yerde kapalı olduğu bu zaman aralığında, alışveriş tutkunları zamanlarının büyük bölümünü kent merkezindeki bölgelerde geçiriyor.

Ben de son Amsterdam ziyaretimde genel eğilime uydum ve Dam Meydanı çevresindeki yerlerde, Damrak Caddesi’ndeki hediyelik eşya dükkânlarında, Çiçek Pazarı’nda yer alan tezgâhlarda bol bol alışveriş yaptım.

Alışveriş bölgeleri hakkındaki tüm detaylar “Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?” adlı yazımda bulunuyor.

Amsterdam’da Satılan Hediyelik Eşyalar Nelerdir?

Kentin çok kültürlü yapısı, Amsterdam’da satın alınabilecek hediyelik eşyaların çeşidini bir hayli arttırmış. Özellikle antika ürün, mücevher ve giyim eşyası konusunda Amsterdam, Milano ve Paris gibi kentleri geride bırakacak kadar zengin içeriğe sahip.

Klasik bir şeyler almak isteyenler, tercihlerini Hollanda dendiğinde akla ilk gelen nesne olan lale soğanından yana kullanabilirler. Çok sayıda dükkânda 3’lü, 5’li ve 10’lu paketler halinde satılan çiçek soğanlarının dışında tahta ayakkabılar, kente gelen tatilcilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Dam Meydanı ve çevresinde satılan orijinal versiyonlarını veya Otten & Zn Mağazası’nda farklı tasarıma sahip olanları bulabilirsiniz. Amsterdam’ın en büyük futbol takımı Ajax’ın lisanslı ve imitasyon taraftar ürünleri kentte en fazla satışı yapılan hediyelikler arasında.

Gastronomi tutkunları için satın alınabilecek ürünlerin başında Hollanda peynirleri geliyor. En iyileri Cheese & More’da satılan bu peynirler dışında Stroopwafels adlı bisküvileri, çikolataları ve kente özgü likör çeşidi Flemenk Drop’u yeme-içmeye meraklıysanız alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Alışveriş bölgeleri dışında kentin ziyaret edilmeye değer popüler mekânlarının hangileri olduğunu “Amsterdam Gezilecek Yerler” başlıklı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu mekânlara yakın konaklama önerilerim ise “Amsterdam’da Nerede Kalınır” başlığı altında sizleri bekliyor.

Tahta Ayakkabılar

amsterdam tahta ayakkabı
Amsterdam’da her boy tahta ayakkabı bulabilirsiniz. Minik anahtarlık boyutundan gerçek ayakkabı boyutuna kadar birçok seçenek mevcut…

amsterdam'dan ne alınır tahta ayakkabı

Seramik Ürünler

amsterdam seramik

amsterdam seramik

amsterdam seramik

Hollanda Peynirleri

hollanda amsterdam peynir
Amsterdam peynirlerinde fiyatlar çok değişken. Gerçek, kaliteli peyniri bulmak biraz uzmanlık ve araştırma gerektirebilir.

amsterdam peynir

hollanda amsterdam peynirleri

Lale, Çiçek Soğanı & Tohumu

amsterdam lale soğanı hediye

amsterdam lale sokağı hediyelik

amsterdam lale soğanı hediyelik eşya alışverişi

Yiyecekleramsterdam hollanda kurabiyesi alışveriş

hollanda amsterdam hardal
Hardal
hollanda amsterdam kurabiyeleri yeme içme
Hollanda, Amsterdam kurabiyeler…

Magnetler

hollanda amsterdam magnet

amsterdam tahta ayakkabı minik hediyelik
Minik tahta ayakkabı şeklinde rengarenk magnetler…

amsteradm magnet alışveriş

amsterdam magnet alışveriş
Klasik tarzda magnetler dışında Amsterdam’da birbirinde orijinal magnetler bulabilirsiniz.

Biblo vb Hediyelikler

amsterdam lale hediyelik

amsterdam biblo

hollanda amsterdam bebekleri alışveriş
Seramik Hollanda bebekleri şehrin özgün hediyeliklerinden…

amsterdam hediyelikçileri biblo alışverişi

amsterdam hediyelik eşyaları

amsteram hediyelik biblo alışverişi

amsterdam hediyelik eşya alışverişi biblo magnet

amsterdam anahtarlık tahta ayakkabı
Tahta ayakkabılar sevdikleriniz için orijinal birer hediyelik ama büyük poşetlerde, toptan alışveriş yapmaya özen gösterin. Çok daha uygun fiyatlara satın alma şansınız olur.

Esrar & Marijuana vb Temalı Hediyelikler

Bu bölümde satılanlar hakkında önemli bir uyarı yapmam lazım. Hollanda, Avrupa’nın en özgür ülkelerinden. Amsterdam ve birçok noktada hafif uyuşturucu madde kullanımı ve satışı yasal. Bu nedenle şehrin her hediyelikçisinde buna yönelik ürünler satılıyor olabilir. Amsterdam’da yasal olarak kullanmak sıkıntılı olmasa da ülkeden çıktığınız anda başınız derde girebilir. Bu nedenle hafa yapan hafif/ağır uyuşturucu maddeleri kesinlikle ülkeden çıkartmaya, Türkiye’ye getirmeye çalışmayın. Çok ciddi yasal suçlamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

amsterdam miarjuana şeker

amsterdam marijuana hediyelik eşya

amsterdam marijuana

amsterdam marijuana hediyelik

amsterdam kafa yapan kurabiye alışveriş

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın