Amsterdam Hop On Hop Off otobüsleri

Amsterdam’da yapılacak şeyler, kentin özgün yapısının da etkisiyle gezginlere farklı deneyimler yaşatıyor. Bu deneyimleri yaşamak ve kanalların şekillendirdiği kenti keşfetmek için ideal yöntemlerden bir tanesi de Amsterdam Hop On Hop Off turları.

Yurt dışı gezilerimde sıkça kullandığım ve hemen hemen çoğu kentte sadece otobüslerle düzenlenen turlar, Amsterdam’ın özgünlüğünden nasibini fazlasıyla almış. Burada otobüs turlarının yanı sıra kanallara da hizmet veren bot turları da var. Hatta Amsterdam’da dilerseniz otobüs + bot şeklindeki turları da tercih edebilirsiniz.

Amsterdam Hop On Hop Off Turu Hakkında Bilgiler

Amsterdam’da kaldığınız süre boyunca paradan ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak Hop On Hop Off turların en güzel yanı, Amsterdam gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önerdiğim mekânlar başta olmak üzere çok sayıda popüler cazibe merkezini kapsayan rotaları.

Hop on hop off turlarda otobüs ve botlar; Merkez tren istasyonu, ünlü Kırmızı Fener Mahallesi, Artis Royal Zoo (Hayvanat Bahçesi), Vondelpark, Müzeler Meydanı (Van Gogh Müzesi, Rijksmusuem) ve Anne Frank Evi gibi şehrin en popüler yerinde durakları var. Yani şehirde kısıtlı zamanınız var ve tüm önemli yerleri hızla gezmeye ihtiyacınız varsa bu turlar çok faydalı olabilir.

Dilerseniz gezi boyunca size dağıtılan kulaklıkları kullanarak gezdiğiniz yerlerle ilgili bilgiler dinleyebilirsiniz. Bu bilgilendirmeler GPS bağlantılı sesli rehber hizmeti aracılığıyla yapılıyor. Bu hizmetten yararlanmak için size verilen kulaklığı koltuğunuzun yanındaki yere takıp dil seçimini yapmanız yeterli.

Tüm tekne ve otobüslerde yer alan bu sistem, 16 ila 18 arası dili destekliyor. City Sightseeing firmasının düzenlediği turlarda dil seçenekleri arasında Türkçe de var. Ayrıca yine tüm araçlarda konuklara ücretsiz kablosuz İnternet bağlantısı sunuluyor.

Tur rotasında sıradaki durağın veya kültürel mekânın hangisi olduğunu öğrenmenin en kolay yolu ise operatör firmaların sunduğu mobil uygulamaları edinmekten geçiyor.

Hem iOS hem de Android işletim sistemli mobil cihazlar için üretilen bu uygulamalar, marketlerden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Amsterdam Hop On Hop Off Turu Bilet Türleri

Amsterdam Hop On Hop Off nereleri geziyor
Amsterdam hop on hop off haritası. Büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz…

Gezginlere Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ı tüm yönleri ile keşfetme olanağı sunan Hop On Hop Off turlar sadece otobüs, sadece tekne ve bu iki seçeneği bir arada barındıran kombo bilet seçenekleri ile sunuluyor.

Bu gezintilere katılmaya karar verirseniz, tatil sürenize ve gezi planlarınıza göre 24 veya 48 saatlik turlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Sadece otobüs seçeneği, konuklarına çift katlı ikonik gezi otobüslerini seçtikleri süreye bağlı olarak kullanabilme imkânı veriyor.

Bu otobüslerde yolculuk ederken gezi rotası dâhilindeki herhangi bir durakta inip, hedeflediğiniz ziyaretleri gerçekleştirdikten sonra başka bir otobüs ile turunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yolculuk sırasında gezginlerin çevreyi rahatça görebilmeleri ve rahatça fotoğraf çekebilmeleri için otobüslerin üst kat tavanları, tıpkı yanları gibi geniş camlarla kaplanmış.

amsterdam ulaşım Amsterdam Hop On Hop Off
Amsterdam hop on hop off tekneleri…

Hop On Hop Off tekne turu seçeneği, kentin gelişiminde kilit rol oynamış tarihi kanalları keşfetmeyi oldukça kolay hale getiriyor. Normal kanal turu rotalarına göre daha geniş bir alanı dolaşan Hop On Hop Off tekne turları için geniş ve üstü açık araçlar kullanılıyor.

Tıpkı otobüs turlarında olduğu gibi teknelerden de istediğiniz herhangi bir iskelede inip karada zaman geçirdikten sonra farklı bir tekneye binerek gezinizi sürdürebilirsiniz.

Tekne ve otobüs turlarını bileştiren kombo bilet ise kent merkezinin belirli bir bölgesinden ziyade tümünü keşfetmek isteyenler için en uygun seçenek olarak öne çıkıyor.

Kombo bilet sahibi gezginler tek bir ücret ödeyerek 1 otobüs ve 2 tekne turu rotasını bünyesinde barındıran oldukça kapsamlı bir geziye katılım hakkı elde ediyor.

Yukarıda saydığım 3 bilet seçeneği dışında firmalar, kentin prestijli cazibe merkezleriyle anlaşmaları sayesinde daha zengin içerikli seçenekleri de müşterilerine sunabiliyorlar.

Örneğin; bu alanda 30 yıllık deneyime sahip Tours & Tickets Heineken Experience, Madame Tussauds, Body Worlds, Cassa Rosso, Jewish Cultural Quarter gibi popüler mekânları ve kültürel bölgeleri tur seçenekleriyle birleştiren paketleri portföyünde barındırıyor.

Amsterdam Hop On Hop Off Turu Biletleri Nerelerden Alınır?

Amsterdam Hop On Hop Off tekne

Hop On Hop Off turu biletleri otobüslerden ve teknelerden satın alınabiliyor. Ancak benim tavsiyem, cazip indirimlerin sunulduğu online satış kanallarını tercih etmeniz. Bu sayede zaten maddi açıdan avantaj sağlayan turlara daha da cüzi miktarlar ödeyerek katılma hakkına sahip olabilirsiniz.

http://www.citysightseeingamsterdam.nl tur biletlerini satın almak için sizlere tavsiye edebileceğim ilk adres. Kombo bilet rotasının ve bu rota dâhilindeki durakların detaylı açıklamalarını bulabileceğiniz bu adres aracılığıyla temel tur seçeneklerini görebilirsiniz.

Gerçi bu site bir aracı konumunda ve sizi satın alma işlemi için operatör firmaya yani Tours & Tickets’ın kendi sitesine yönlendiriyor. https://www.tours-tickets.com/en/hop-on-hop-off/ adresinde standart turların yanı sıra biraz önce sizlere bahsettiğim daha geniş içerikli paketler hakkında da bilgiler veriliyor.

Amsterdam Hop On Hop Off Turu Bilet Fiyatları

amsterdam gezi rehberi turistik otobüs turu

Hop On Hop Off tur fiyatları, her bir seçeneğin kapsadığı alan ve bu alan içerisindeki gezilecek yerlerin sayısı düşünüldüğünde oldukça cazip seviyelerde tutulmuş çünkü otobüs, tekne veya kombo bilet seçeneklerinden hangisini seçerseniz seçin, yazının başında da belirttiğim gibi indi-bindi turlar gezi bütçenizi ve zamanınız daha efektif kullanmanıza ortam hazırlıyor.

0-3 yaş arası çocukların ücretsiz olarak katılabildiği turlarda yetişkinlere ve 4-13 yaş arası bireylere farklı fiyat tarifeleri uygulanıyor.

  • 24 saatlik sadece otobüs turu (yetişkin 21 Euro)
  • 48 saatlik sadece otobüs turu (yetişkin 39 Euro)
  • 24 saatlik sadece tekne turu (yetişkin 25 Euro)
  • 48 saatlik sadece tekne turu (yetişkin 36 Euro)
  • 24 saatlik kombo bilet (otobüs+tekne) yetişkin 28 Euro
  • 48 saatlik kombi bilet (otobüs+tekne) yetişkin 39 Euro

Amsterdam Hop On Hop Off Turu Başlangıç Noktaları

Amsterdam Hop On Hop Off merkez istasyon kalkış
Amsterdam Merkez İstasyonu

Hop On Hop Off otobüsleri tura Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’ndan başlıyor. Red Light District ve Jewish Cultural Quarter gibi görülmeye değer bölgeler ile Heineken Experience, Anne Frank Evi gibi ünü dünyaya yayılmış kültürel tesisler tur otobüslerinin yolcu indirip bindirdikleri önemli duraklar arasında.

Tekneler ise yeşil ve mavi isimleri ile anılan iki hat üzerinde yolculuklarını sürdürüyor. Yeşil hat merkez istasyonun batısından, mavi hat ise Saint Nicholas Kilisesi yakınından başlıyor. Amstel, Albert Cuyp Market, Rijksmuseum, Anne Frank Evi ve Hermitage yakınlarındaki iskeleler tekne turu kapsamında öne çıkan duraklar.

Turların başlangıç saatleri, 23 Mart-30 Ekim arasındaki yaz ile 31 Ekim-22 Mart arasındaki dönemi kapsayan kış sezonunda farklılıklar gösteriyor. Buna göre otobüs turları her 15- 20 dakikada bir yazın 09.15-18.00 kışın 10.00-18.05 saatleri arasında başlıyor.

20-25 dakikalık aralıklarla yolculuğa başlayan tekne turlarının düzenlendiği saatler yaz sezonunda küçük bir süre farklılığı gösteriyor. Turlar yeşil hatta 10.05-18.00, mavi hatta 10.15-17.15 arasında düzenleniyor. Kış döneminde ise her iki hatta da turlar sabah 10.00’dan akşam 18.50’ye kadar yapılıyor.

Özetle Hop On Hop Off Turları

Özetle Hop On Hop Off turları benim yurt dışı seyahatlerimde en çok tercih ettiğim turların başında geliyor. Çoğu gezi rehberimde şehri gezmenin en kolay ve ekonomik yolu olarak bu turları tavsiye etsem de Amsterdam’daki turlar konusunda biraz kararsızım.

Benim için Amsterdam demek kanallar arasında keyifle yürümek demek. Üstelik Amsterdam otelinizi Amsterdam’da nerede kalınır yazımda uzunca anlattığım gibi şehrin merkezinde ayarlarsanız birçok noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca Amsterdam’da ne yapılır ve Amsterdam gezilecek yerler yazılarımda ilk sıralarda yer verdiğim Amsterdam kanal turu için illa ki hop on hop off teknelerini tercih etmek zorunda değilsiniz. Şehrin birçok noktasında birçok firma tarafından düzenlenen 1 saatlik kanal turlarına katılabilirsiniz.

Sonuç olarak merkezi bir otelde konaklarsanız, yürümeyi seviyorsanız, hava da güzelse bence şehri bir baştan bir başa yürüyerek keşfedin.

Öte yandan eğer şehirde kısıtlı vaktiniz varsa veya yürümekten hoşlanmıyorsanız ya da hava soğuksa şehri gezmenin en kolay yollarından biri olarak bu turları tercih edebilirsiniz.

Şehirle ilgili gerekli tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın