Koninklijk Paleis, Amsterdam gezilecek yerler

Amsterdam’ın merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alan Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis), şehrin en önemli tarihi yapılarından birisidir. Belediye binası olarak inşa edilen saray, halen Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından resmi törenlerde kullanılmaktadır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın yapım çalışmalarına İspanya ile süren 80 yıl savaşlarının ardından 1648 yılında başlanmıştır. Jacob Van Campen’in Klasik esinler taşıyan tasarımı, Hollanda’nın kazandığı zaferlerden sonra kendine duyduğu özgüveni yansıtır.

Temelinde toplam 13.600 adet kazığın yer aldığı yapı, 1808 yılında Kral Louis Bonaparte tarafından kraliyet sarayına dönüştürülmüştür. Kraliyet ailesi günümüzde farklı bir yerde ikamet etse de saray günümüzde halen çeşitli törenlerde kullanılmaktadır.

Kraliyet Sarayı içerisinde yer alan koltuklar, avizeler ve saatler de dahil olmak üzere mobilyaların bir çoğu, Louis Napoleon’un 1808 yılında burayı kendi sarayı ilan ettiği yıldan kalmadır.

Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı)
Amsterdam Koninklijk Paleis

Şehrin simgesi olan bu yapıyı mutlaka Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyin. Ziyarete açık olan bu yapının içini gezmeseniz bile şehrin simgesinin önünde fotoğraf çektirmeden ayrılmayın. Dam Meydanı’nında yer alan sarayın etrafında bir çok önemli yapı yer alır. Sarayın yanındaki Nieuwe Kerk, şehrin ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds ve meydandaki Ulusal Anıt bölgede yer alan önemli yapılardan birkaçıdır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Dam Meydanı, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım seçenekleri: Dam: 4, 9, 16, 24; Dam/Paleisstraat: 14; Dam/RaadHuisstraat: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17 1, 2, 4, 5, 9, 13, 14, 16, 17, 24, 25
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar: 12.00-17.00. Temmuz-Ağustos: 11.00-17.00
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti yetişkin 7,50€.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın