Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)
Amsterdam Museum

Amsterdam Museum, Amsterdam’ın tarihini anlatan, şehrin en önemli müzelerinden biridir. Müze 2011 yılına kadar Amsterdams Historisch Museum adıyla bilinmektedir, bu nedenle müze ile bilgi veren çeşitli kaynaklarda bu ada rastlarsanız şaşırmayın.

Amsterdam Tarih Müzesi’nin bulunduğu müze aslen rahibe manastırı olup 1580 yılında yetimhaneye dönüştürülmüştür. 1634 yılında bina Jacob van Campen tarafından yeniden inşa edilmeden önce Hendrick ve Pieter de Keyser yapıya yeni kanatlar eklemişlerdir. 1960 yılında taşınan yetimhanenin yerine 1975 yılında müze taşınmıştır.

2011 yılında isim değişikliğine giden müzede; tarihi eserler, arkeolojik bulgular, giysiler, mücevherler, haritalar, resimler ve heykellerden oluşan Amsterdam’ın en iyi koleksiyonu yer alır. Müzede, Amstel Nehri civarındaki küçük bir balıkçı köyünün zamanla nasıl büyüyerek dünyanın en zengin ve güzel kentlerinden birine dönüştüğü çeşitli sergilerle anlatılır.

Amsterdam’ın tarihinin, özellikle de Altın Çağ’daki hızlı yükselişinin anlatıldığı müze binası çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Birinci katta yer alan Amsterdam DNA, şehrin küçük bir liman kenti olarak kurulmasının günümüze kadar olan gelişimi 45 dakikalık sunumla anlatılmaktadır. Zemin katta müze binasının eski işlevi olan Küçük Yetimhane yer alır. Müze binasının ilk üç katında kalıcı sergiler yer alırken geçici sergiler genellikle giriş katta sergilenir. Kent Muhafızları Galerisi, İdareci Odası, Kentte Yürüyüş, Çalkantılı Zamanlar ve Dam, müzede yer alan önemli salonlardan bazılarıdır.

Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi) 2
Amsterdam Tarih Müzesi

Amsterdam Museum’da Sergilenen Önemli Eserler

Müze içinde birbirinden değerli eserler sergilense de bunlardan birkaçı biraz daha öne çıkar.

Amsterdam’ın Kuşbakışı Görünümü: Cornelis Anthonisz’in 1538 tarihli Bird’s Eye View of Amsterdam’ı şehrin günümüze kalan en eski planıdır.

Dr. Jan Deijman’ın Anatomi Dersi: Rembrandt’ın harika eseri şehrin Altın Çağı döneminden kalma önemli parçalarından biridir. 1656 tarihli bu eserde ölüme mahkûm olan Black Jack’in otopsisi görülmektedir.

Çiçek Pazarı: Gerrit Berckheyde’nin 1673 tarihli bu eserinde şehrin Nieuwezijds Voorburgwal üzerinden 19. yüzyılın sonunda doldurulan orijinal çiçek pazarı görülmektedir.

IJ Rıhtımından Gouden Leeuw: Willem van de Velde’in 1686 tarihli eserinde Amsterdam rıhtımı tasvir edilir.

Yer ve Gök Küreler (Johan Willem Blaeu, 1644), Dam Meydanı (George Hendrik Breitner), Deniz Salyangozu (1650) ve Kiliseye Giden Yetim Kızlar (Nicolaas van der Waaij, 1895) Amsterdam Museum’da sergilenen diğer önemli eserlerden birkaçıdır.

Amsterdam tarihi ile kapsamlı bilgiler sunan bu müzeyi dilerseniz Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Amsterdam Museum Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kalverstraat 92, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım için: Spui, Nieuwezijds Voorburgwal (1, 2, 5), Rokin (4, 9, 14, 24, 25)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Pazar 10.00-17.00. 1 Ocak, 30 Nisan ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: Yetişkin 10€
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın