amsterdam nerede, hangi ülkede ve nasıl gidilir

Amsterdam nerede? Yüzlerce yıldır uluslararası ticaretin merkezinde yer alan Amsterdam, sahip olduğu kültürel zenginliklerle ilgiyi üzerine çekiyor.

Deneyimli turistlerin sık uğradıkları kent, ilk Avrupa seyahatine çıkan bireylerin de görmeyi en çok arzuladıkları yerler arasında. Tabii böyle bir durumda deneyimsiz bir gezginin aklına gelen ilk soru “Amsterdam nerede ve nasıl gidilir?” oluyor. Eğer siz de bu sorunun cevabının peşindeyseniz aradığınız tüm bilgileri yazımın devamında bulabilirsiniz.

Amsterdam Nerede?

amsterdam konumu

Kuzey Avrupa’nın gözde tatil destinasyonu Amsterdam, Hollanda’nın batısında yer alıyor. 12. yüzyılda Amstel Nehri’nin kıyısına bir balıkçı köyü olarak kurulan başkentin bulunduğu eyaletin adı Kuzey Hollanda.

Kent, turistik anlamda Avrupa’nın en çok ziyaret edilen beş yerleşiminden birisi olduğu için ulaşım ve konaklama seçenekleri açısından oldukça gelişmiş.

Amsterdam’a ne zaman gidilir?

Avrupa’nın Amsterdam’ı da kapsayan bölgesi, yılın büyük bölümünde soğuk ve kapalı havasıyla ünlü. Bu etkenlere bir de yol bisikleti tutkunlarının yarışlardan aşina oldukları ani rüzgarların yol açtığı kaos ve yağmurlu gün sayısının fazlalığı eklenince kenti görece daha rahat gezebileceğiniz dönem olarak nisan ortasından kasım başına kadarki aralık öne çıkıyor.

Özellikle sonbahar mevsiminin etkisini hissettirdiği eylül veya ekim aylarında Amsterdam’da olursanız kenti en güzel zamanında gezme olanağına kavuşabilirsiniz.

Tabii yukarıda söylediğim durum, kent gezilerine ağırlık vermeyi düşünenler için geçerli. Eğer Amsterdam’a gitme amacınız kültürel etkinliklere katılmaksa festival kentine yılın her hangi bir döneminde seyahat edebilirsiniz. Çünkü kent, yılda üç yüzden fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

amsterdam'a uçakla nasıl gidilir

Amsterdam’a nasıl gidilir?

Amsterdam nerede?” sorusunun cevabını öğrenenlerin aklına genelde kente ulaşmak için hangi ulaşım yöntemini kullanabilecekleri konusu takılıyor. Avrupa’nın her alanda üst düzey şehirlerinden birisi olan Amsterdam, ulaşım konusunda ziyaretçilerine yararlanabilecekleri pek çok alternatif sunuyor.

Bu alternatiflerin ilki ve en hızlısı uçak seferleri. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere İzmir, Bodrum, Antalya gibi yerlerden Amsterdam’a direkt seferler düzenleniyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air’ın düzenledikleri bu uçuşlar, yaklaşık 3 buçuk saatte tamamlanıyor. Türkiye menşei şirketler dışında Amsterdam’a uçuş düzenleyen yabancı hava yolu firmaları da bulunuyor.

KLM, Delta, British Airways ve Lufthansa bu firmaların en bilinenleri. Sefer düzenleyen tüm firmaların uçuşları, Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında sayılan Amsterdam Schiphol‘de sonlanıyor.

amsterdam'a trenle nasıl gidilir

Avrupa’nın belli başlı ülkelerinden Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız bu iş için otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Amsterdam’a sefer düzenleyen otobüs firmalarının başında Eurolines geliyor. Firma, merkez olarak kentin güneydoğusunun ana ulaşım noktası olan Duivendrecht’i kullanıyor.  Bu sayede şehir içi ulaşımı sağlayan; tren, tramvay, metro ve otobüs seferlerine aktarma yapmak oldukça kolay hale geliyor.

Almanya’nın çeşitli kentlerinden Amsterdam’a ulaşım konusuna çözüm getiren firmalar Flixbus ve City Bus Express. Her iki firma da Sloterdijk’i kullanıyor. Özellikle City Bus Express tazelenme havlusu, günlük gazete ve içki gibi ikramları ve çalışanlarının güler yüzü ile konuklarına üst düzey hizmet vermeyi amaçlıyor. İDBUS Fransa’dan, Megabus ise İngiltere’den kara yolu ile Amsterdam’a ulaşmak isteyenlere hitap ediyor.

Kara yolunu tercih ederseniz kullanabileceğiniz tek seçenek otobüs seferleri değil. Kendi aracınızla veya araç kiralama şirketlerinden ihtiyacınıza uygun bir tane kiralayarak, istediğiniz rota dâhilinde ve zamanda Amsterdam’a gidebilirsiniz.

Kente giriş yaptığınızda, hedeflediğiniz yere varmak için ister A10’u isterseniz de 18 S-routes’u kullanabilirsiniz. Yalnız bu noktada belirtmeliyim ki Amsterdam oldukça kalabalık bir şehir ve özellikle günü belirli saatlerinde park yeri bulma konusunda oldukça zorlanabilirsiniz.

amsterdam'a nasıl gidilir kara yolu

Lüksemburg, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, İsviçre gibi ülkelerden keyfi ve konforu konuklarına bir arada sunan tren yolculuğuyla da Amsterdam’a gidebilirsiniz. Üstelik son teknoloji hızlı trenler kullanıldığı için kara yolundan daha hızlı bir şekilde kanallar şehrine ulaşabilirsiniz.

Kente gelen trenlerin son durakları ya Amsterdam Centraal ya da Zuid oluyor. Kente kıtanın farklı ülkelerinden ulaşım sağlayan firmalar ve ücretleri hakkında bilgi almak için The Man in Seat 61 oldukça iyi bir kaynak.

Amsterdam’a ulaşımda en çok kullanılan araçlardan hızlı trenlerle ilgili bilgileri şu yazımızda da okuyabilirsiniz;

Son olarak Amsterdam seyahatinizde gerekli olabilecek tüm önemli bilgileri;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın