amsterdam paris tren fiyatları

Amsterdam Paris Hızlı Tren Seferleri (Fiyatlar, Tavsiyeler)

Eğer Amsterdam‘a kadar gitmişken birkaç saat uzaklıktaki Paris‘e de zaman ayırmak isterseniz bu iki şehir arasında ulaşım sağlamanın en kolay yollarından bir tanesi Avrupa içinde sıkça kullanılan hızlı tren seferleri.

Hollanda ve Fransa‘nın Schengen Bölgesi sınırları içerisinde yer alması ve yolculuk sırasında herhangi bir pasaport kontrol veya gümrük noktasının olmaması nedeniyle Amsterdam’dan Paris’e trenle giderken sanki Eskişehir-Ankara arasında gidiyormuş gibi bir hava oluşuyor.

Yani biletinizi aldığınız zaman Amsterdam tren istasyonunun treninize biner birkaç saat sonra da hiçbir gümrük işlemine maruz kalmadan Paris tren istasyonununda çıkış yaparsınız.

Rötarın çok nadir yaşandığı, konforlu tren yolculuğu öncesinde iki ülkenin gümrük kurallarından dolayı dikkat etmeniz gereken tek bir kural var: Amsterdam’dan kesinlikle hafif uyuşturucu vb. bile olsa çıkartılmaması gerektiği.

Amsterdam Paris Tren Seferleri

amsterdam paris tren seferleri

Amsterdam-Paris arasındaki tren seferleri Fransız demiryolu şirketi SNCF ile Belçika Demiryolları’nın ortaklığında kurulan Thalys tarafından düzenleniyor.

Firmanın sahibi olduğu trenler Amsterdam Tren İstasyonu‘ndan (Amsterdam Centraal) Paris Kuzey Tren İstasyonu olan Paris Nord’a günde 9 sefer yapıyor ve bu seferler 3 saat 18 dakikada tamamlanıyor.

Amsterdam merkezinde tek tren istasyonu var zaten ama Paris merkezinde birçok tren istasyonu var. Amsterdam-Paris arası yapılan tren seferleri Paris Nord garında son bulunuyor aklınızda bulunsun.

Seferler sırasında trenler HSL-Zuid yüksek hız hattını kullanıyor. Bu sayede demiryolu araçları seferleri sırasında saatte 250 kilometre gibi oldukça yüksek hızlara rahatlıkla çıkabiliyorlar.

Amterdam'dan paris'e tren seferleri
Amsterdam Merkez Tren İstasyonu, Amsterdam Centraal

Firmaya ait trenlerde birinci ve ikinci sınıf olmak üzere 2 farklı seçenek bulunuyor. Birinci sınıfta içecekler ve atıştırmalıklar koltuklara servis ediliyor. İkinci sınıfta yolcular yiyecek veya içeceklerini bardan satın alabiliyorlar.

İnternet bağlantısı ise birinci sınıfı seçen bireyler ile 2. sınıf için esnek ve yarı esnek bilet satın alan yolculara ücretsiz sağlanıyor. Esnek olmayan bilet sahiplerinin ise İnternet bağlantısı için gerekli kredileri bardan satın almaları gerekiyor.

Paris tren istasyonu
Paris tren istasyonu Gare du Nord

Thalys, sınıf seçeneklerinde 10 Aralık 2017 tarihi itibariyle farklı bir uygulamayı yürürlüğe alacağını açıkladı. Bu uygulamaya göre şu an yolculara sunulan koltuk seçeneği sayısı ikiden standart, konfor ve premium olmak üzere üçe çıkacak.

Standart, şu anki 2. sınıf uygulamasının yerine geçecek. 1. sınıfta yolculuğa imkân kılan “Konfor” seçeneğinde koltuklara ikram hizmeti sağlanmayacak. Premium ise içerik açısından mevcut 1. sınıf uygulamasının bire bir aynısı olacak.

Amsterdam Paris Tren Fiyatları

amsterdam paris hızlı tren

Thalys, bilet satışında hava yolu şirketlerine benzer bir yöntem kullanıyor. Bu uygulamaya göre biletler esnek olmayan, yarı esnek ve esnek olmak üzere 3 farklı seçenek halinde tren yolculuğu yapmak isteyen gezginlere sunuluyor.

Esnek olmayan biletler, ilk satışa çıktıklarında oldukça ucuz fiyatlardayken seyahat tarihi yaklaştıkça ücretleri diğer iki seçeneğe yakın hale geliyor. Bu tür biletlerin tek dezavantajı değişim ya da iade özeliklerinin olmaması.

Yarı esnek bilet satın alanlara 1 değişim ve %50 geri ödeme hakkı tanınıyor. Esnek bilet ise adından da anlayabileceğiniz üzere kullanım açısından en rahat olan tür.

Amsterdam Paris arası tren fiyatları 2. sınıfta 35, 1. sınıfta 79 Euro’dan başlıyor. 12 yaş altı çocuklar içinse bilet fiyatları 15 Euro olarak belirlenmiş.

Thalys, “İlk Dakika” uygulaması ile zaman zaman standart meblağların daha da aşağısına biletler sunabiliyor. Ancak bu tarz uygulamaların, bileti 3 ay kullanmama gibi şartları oluyor.

Firma, seyahat rezervasyonlarını genelde seyahat tarihinden 120 gün önce açıyor. Rezervasyon anında satın alınan biletin hangi sınıfa, koltuğa ve trene ait olduğu detaylıca yolcuya belirtiliyor.

Amsterdam Paris Tren Biletleri Nasıl Alınır?

amsterdam'dan brüksel'e nasıl gidilir tren bileti
Örnek bir hızlı tren bileti. Normalde trene binerken kare kod içeren bu maili görevlilere göstermeniz yeterli. Cep telefonu ve mailinizde oluşabilecek herhangi bir aksaklık için biletinizi çıktı almanızı tavsiye ederim.

Amsterdam-Paris arasında konforlu yolculuk imkânı sağlayan Thalys’in trenlerine binmek için ihtiyaç duyacağınız biletleri, farklı online satış kanalların kullanarak kolayca elde edebilirsiniz.

Bu kanalların ilki ve en yaygın kullanılanı, tren seferlerini düzenleyen firmanın kendi İnternet sitesi Thalys.com. Dilerseniz firmanın kurucuları Fransız SCNF’nin veya Belçika Demiryolları’nın online satış kanallarını da bilet satın almak için tercih edebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğum seçenekler haricinde ayrıca Amsterdam şehir içi ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmanıza olanak veren OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket gibi günlük kartları sunan NS International aracılığıyla da tren biletinizi satın alabilirsiniz.

Amsterdam Paris Tren Seferleri Hakkında Tavsiyeler

Amsterdam Paris hızlı tren vagon
Amsterdam Paris hızlı tren hakkında çalışan tren, 1. sınıf vagon

2. sınıftaki koltuklar ile 1. sınıftakiler arasında konfor ve özellik açısından bir fark bulunmuyor. Ancak indirimleri takip ederseniz 1. sınıf biletlerini birkaç Euro farkla satın alabilirsiniz. Örnek olarak son Avrupa seyahatimde Amsterdam-Brüksel arası tren bileti için kişi başı 4-5 Euro fark vererek 1. sınıf bilet almıştım.

Normalde akıllı cihazlardan barkod göstermek trene binmek için yeterli oluyor. Yine de herhangi bir aksilikle karşılaşmamak adına biletinizin çıktısını almanızı tavsiye ederim.

Trenlere binerken herhangi bir aksaklık yaşamamanız için bence gara erkenden gidin. Amsterdam ve Brüksel’de tren binişlerin sıkıntı olmuyor ama en son Paris’ten Brüksel’e bindiğim trende Gare du Nord‘da çok ciddi sıra vardı. Uçak check in sırası gibi güvenlik kontrolü vardı. Eğer seyahat öncesinde yeterli vakit ayırmasaydım sıkıntı yaşayabilirdim.

Her ne kadar bu hızlı tren seferleri çok ünlü olsa da zaman zaman hatta yaşanan sıkntılardan dolayı rötarlar yaşanabiliyor. Son hızlı tren kullandığımda tren 45 dakika rötar yapmıştı. Bu durum bütün yolcuları olumsuz etkilemişti. Mümkünse seyahat planınızı böyle durumlara uygun olarak hazırlayın.

paris'ten amsterdam'a nasıl gidilir tren istasyonu
Gare du Nord Tren İstasyonu, Paris

Tren içerisindeki İnternet bağlantısı, yolculuk sırasında ve belirlenen limite ulaştığınızda kısa kesintilere uğrayabiliyor. İşlerinizin yarım kalmaması adına, yolculuk öncesi servis sağlayıcınızın sunduğu paketlerden birisini edinebilirsiniz.

Son olarak; Amsterdam’da hafif uyuşturucu satışı, kullanımı serbest olsa da aynı şey Paris için geçerli değil. Bu yüzden yolculuk boyunca yanınızda hiçbir şekilde yasaklı madde bulundurmayın.

Keyifli bir tren yolculuğunun ardından ulaşacağınız Paris’in popüler mekanları hakkında bilgi ve fotoğrafları “Paris Gezilecek Yerler“, kent ile ilgili konaklama önerilerine “Paris’te nerede kalınır?”  başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 thoughts on “Amsterdam Paris Hızlı Tren Seferleri (Fiyatlar, Tavsiyeler)”

  1. Merhaba. Bileti internetten aldık. İnformation kısmında sürekli barcodetan bahsediyor. Barkode yok henğz biletlerde. Information ofislerden mi alıyoruz PNR koduyla. Bilgi verebilir misiniz acaba?

  2. Merhaba , Bugun mayıs ayı için paris – brüksel hızlı tren bileti aldım . Ne yazıkki ucuz olmasından dolayı sabah 06:01 treni ni seçtim ancak sonrasında endişelenmeye başladım . Parisin dışından geleçeğiz bir aksilik olmaz ise Gare de Garges Sarcelles sabah 05:10 a binip 16 dakika sonra inmeyi planlıyoruz. Arada bir aksilik olmaz ise 30 dakika da peronumuzu bulup yetişebilirmiyiz sizce . İlla yarım saat önce peronda mı olmamız gerekiyor . yanımızda 2 ufak valiz 2 sırt çantası olacak .

    1. Merhabalar, 30 dakika bence yeterli bir süre. Lakin Avrupa ülkelerinin aksine Paris’te hızlı tren binişlerinde ekstra önlemler var, bu yüzden trene biniş biraz uzun sürüyor. Size tavsiyem nasılsa 30 dakikamız var diye rahat davranıp oyalanmayın, bir an önce peronunuza gidin. Sevgiler…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top