Amsterdam ulaşım rehberi

Amsterdam Tren İstasyonu (Amsterdam Centraal), Amsterdam’ın merkez tren istasyonu olmasının yanı sıra istasyon binası 19. yüzyıl mimarisinin en nadide örneklerinden de biridir. Şehrin en ünlü müzelerinden olan Rijksmuseum’u da inşa eden mimar Petrus Josephus Hubertus Cuypers ile Concertgebouw’un tasarımcısı A.L. van Gendt tarafından tasarlanmıştır.

Binanın yapımına başlayabilmek için, önce üç yapay ada oluşturulmuş ve bunları desteklemek için 8600 adet ahşap kazık kullanılmıştır. İstasyonun ilk kez şehri nehirden ayırması nedeniyle bu yapının inşası tartışmalı olmuştur. Amsterdam Centraal’in kırmızı tuğlalı, gösterişli cephesinde ise, seyahat, ticaret ve kent tarihi konulu figürler altın sarısı gibi göz alıcı renklerle işlenmiştir.

Günümüzde Amsterdam’ın ulaşım konusunda hayatı bir rol oynayan istasyon her gün yaklaşık 1400 adet trenin uğrak noktası olan bir istasyondur. Ayrıca istasyon önünden kalkan otobüsler ve tramvaylar şehrin ulaşımında çok büyük önem sağlar.

İstasyon ve çevresi genel olarak güvenlidir. Etrafındaki yapı inşaatları kötü bir görüntü sergilese de büyük bir sorun teşkil etmez. Fakat yine de bagaj ve eşyalarınıza göz kulak olmanız ve yan kesicilik olayına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer bu istasyondan yola çıkacaksanız 15 dakika önce varmanız ve platformun sakin olmasını beklemeniz iyi olabilir. Biletinizi makineden alıyorsanız üzerinde koda dikkat etmelisiniz. İstasyon içerisinde turist danışma noktaları ve kayıp eşya büroları vardır. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bu noktalardan yardım alabilirsiniz.

Amsterdam Tren İstasyonu, Amsterdam Centraal
Amsterdam Tren İstasyonu, Amsterdam Centraal

Amsterdam’ın en ünlü noktaları arasında yer alan Dam Meydanı ve Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) gibi önemli yerlere istasyondan kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam Havaalanı’na şehir merkezinden en rahat ulaşım seçeneklerinden biri de istasyondan kalkan trenler olduğunu unutmayın. (Ayrıntıları Amsterdam Ulaşım Rehberi yazımda okuyabilirsiniz.)

Amsterdam Tren İstasyonu Ulaşım Bilgileri

  • Adres: Stationsplein, Amsterdam
  • Ulaşım: Metro: Centraal Station. Tramvay (Centraal Oostzijde): 4, 9, 16, 24, 26; Tramvay (Centraal Westzijde): 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın