Amsterdam Ulaşım rehberi

Amsterdam ulaşım konusunda Avrupa’nın en sıkıntısız şehirlerinden biridir. Genel olarak şehir içi ulaşım da Amsterdam’a varış da kolaydır. Şehre ulaşım deniz, hava ve kara yolu ile sağlanmaktadır. Uluslar arası uçuşlar genellikle Schiphol Havalimanı’na yapılmaktadır. Hollanda’ya yakın ülkelerden buraya ulaşmak içinse genellikle tren ulaşımı tercih edilmektedir. Brüksel, Londra, Paris, Hamburg ve Berlin tren ile bağlantısı bulunan popüler noktalardır. Amsterdam şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen yollar yürümek ve şehrin sembolü olan bisikletleri kullanmaktır.

Amsterdam Havaalanı (Schiphol)

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a hemen hemen tüm büyük havayolu şirketleri uçuş düzenlemektedir. Amsterdam uçuşları Amsterdam Schiphol Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Hollanda’nın en büyük, Avrupa’nın ise 4. büyük havalimanı olan Schiphol, Amsterdam merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanı toplam 3 adet terminalden oluşmaktadır. Tüm terminallerin aynı bina içinde yer aldığı havalimanı duty free alışveriş konusunda ise ziyaretçilere zengin seçenekler sunmaktadır. Havalimanından Amsterdam şehir merkezinde en çok kullanılan, en rahat ulaşım yolu ise gün içinde çok sık yapılan tren seferleridir. Detaylar: Amsterdam Havaalanı Schiphol sayfasında.

Amsterdam ulaşım
Amsterdam ulaşım konusunda rahat bir şehir. Kanallar arasında sefer düzenleyen botlara mutlaka binmeli.

Amsterdam Tren Ulaşımı

Amsterdam tren ulaşımı yönünden zengin olanaklara sahip bir şehirdir. Şehir merkezi ile diğer destinasyonlar arasında sefer yapan trenler modern ve hızlıdır. Sefer sıklıkları da oldukça fazladır. Amsterdam tren ulaşımında çalışan birçok görevli İngilizce konuşur.

Amsterdam – diğer şehirler arasında işleyen trenler genellikle iki katlıdır. Bu trenler ana istasyonlarda durur. Bölgesel trenler ise daha yavaştır. Trenlerde sigara içmek yasaktır, istasyonlarda ise sadece belirlenen yerlerde sigara içilebilir.

Amsterdam’da tren ile seyahat edeceğinizde birinci ve ikinci sınıf seçenekleri bulunmaktadır. Birinci sınıf biletleri genel olarak %50 daha fazla ücrete mal olmaktadır. Yoğun seyahat dönemlerinde birinci sınıf kısmında şansınızı denemeniz de konfor açısından fayda vardır. Tren biletlerini seyahatten hemen önce almak mümkündür. Fakat indirimlerden faydalanmak için öncesinde plan yapıp satın almakta fayda vardır. Biletinizi gidiş – dönüş şeklinde almanız iki tek yön biletin yaklaşık %75’ine mal olmaktadır. Özel bir tarih belirtmezseniz biletiniz aldığınız gün geçerlidir. Bilet için OVchipcard da kullanılabilir. Fakat  kartla check in ve check out yapmayı unutmamalısınız.

Ülke içerisinde seyahat edecekseniz bileti kredi kartı veya yolcu çeki ile satın almanız mümkün değildir. Biletleri gişe dışında istasyonlarda yer alan otomatlardan da alabilirsiniz. Amsterdam’da tren bilet fiyatları birçok Avrupa ülkesine göre ucuzdur.

Amsterdam’da birkaç adet tren istasyonu bulunsa da bunlardan en önemli olan şehir merkezindeki merkez istasyon olan Amsterdam Centraal’dir. Paris, Brüksel gibi önemli hat seferleri bu istasyon üzerinden gerçekleşmektedir.

Amsterdam Tren Operatörleri

Amsterdam – şehir içi ve uluslar arası sefer düzenleyen birkaç tane tren operatörü bulunmaktadır.

 • Thalys: Amsterdam – Paris, Brüksel ve Antwerp arasında çalışmaktadır. Amsterdam – Paris 3 saat 19 dakika, Brüksel 1 saat 54 dakika ve Antwerp 1 saat 12 dakika sürmektedir. Günde yaklaşık 10 sefer düzenlenmektedir. Ucuz bilet alabilmek için satışa çıktığı zamanları takip etmek gerekmektedir. Birinci sınıfta yemek ve içecekler bilete dâhildir.
 • ICE International: Günde 7 seferi ile Amsterdam’ı Köln, Frankfurt ve Düseldorf ile birbirine bağlamaktadır. Amsterdam – Düseldorf 2 saat 16 dakika, Köln 2 saat 41 dakika, Frankfurt 3 saat 46 dakika sürmektedir.
 • Intercity: Treni iki saatte bir sefer yapar ve 3 saat 8 dakikada Osnabrück, 4 saat 20 dakikada Hanover, 6 saat 22 dakikada Berlin’e ulaşmaktadır.
 • CityNightLine/ Euronight: Gece seferleri olan bir tren operatörüdür. Amsterdam Merkez tren istasyonundan 1 gecede Kopenhag, Varşova, 1 gece ve 1 günde Minsk, 2 gece ve 1 günde Moskova, 1 gecede Prag, Münih ya da Zürih’e ulaşmaktadır.
 • Eurostar: Londra St Pancras İstasyonu – Brüksel’e seferi olan bir tren operatörüdür. Ordan Thalys tren yolları ile Amsterdam’a ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Paris Tren Ulaşımı: Amsterdam’dan Paris’e tren ulaşımı iki tren yolu şirketi tarafından sağlanmaktadır. Bunlardan ilki Thalys’dir. Thalys Amsterdam – Paris arasını hızlı trenleri ile 3 saat 19 dakikada gitmektedir. Günde yaklaşık 10 tane seferi vardır. Bilet fiyatları satışa çıktığı dönemde daha uygundur. Bu nedenle satışa çıkış tarihlerini takip etmenizde fayda vardır.

Amsterdam – Paris arasında tren ile seyahat etmek için kullanılabilecek diğer seçenek Intercity trenleridir. TGV trenleri Paris – Brüksel ya da Liege arasında çalışmaktadır. Bu noktalardan sonra başka bir tren ile Amsterdam Merkez İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Seyahat yaklaşık 5 saat sürmektedir ve bilet fiyatları Thalys’e yakındır.

Amsterdam Brüksel Tren Ulaşımı: Amsterdam’dan Brüksel’e her gün tren seferi vardır ve seyahat yaklaşık 3 saat sürmektedir. Bu hatta çalışan en çok tercih edilen tren operatörü Thalys’dir. Hızlı trenleri ile Amsterdam – Brüksel arasını 1 saat 54 dakikaya düşürmüştür. Günde on tane sefere sahiptir. En ucuz biletler en erken satın alınanlardır. Bu nedenler bilet satışını takip etmenizde fayda vardır. Birinci sınıf bilete yiyecek, içecek gibi hizmetler dâhildir. Trenler, Brüksel’e giderken Schiphol Havalimanı ve Rotterdam’da durmaktadır.

Amsterdam – Brüksel arasını trenle gitmek için ikinci seçenek Amsterdam Central – Brüksel Midi istasyonu arasında seferleri olan nispeten daha yavaş trenlerdir. Seferler yaklaşık olarak 3,5 saat sürmektedir.

Amsterdam ulaşım rehberi
Amsterdam’ın ana tren istasyonu, Amsterdam Centraal

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

Diğer Avrupa kentleri ile karşılaştırıldığında nispeten küçük bir kent olması nedeniyle Amsterdam şehir içi ulaşımı zengin ve kolay seçeneklere sahiptir.

Metro: Amsterdam şehir içi ulaşım seçenekleri arasında hızlı olanlardan biri metrodur. Dört tane metro hattı bulunmaktadır. Metronun bir kısmı yer üstünden ilerlemektedir. Fakat yer üstünden gitse bile gezip görme amaçlı kullanılmamalıdır. Hatların işlediği yollar üzerinde görülecek pek fazla yer yoktur. Metro biletini aldıktan sonra makinelerden geçerli hale getirmek gerekmektedir.

2015 yılında bitirilmek üzere yeni bir metro hattı inşa edilmektedir. Bu hat kuzey – güney yönünde hizmet vermek üzere planlanmıştır. Günümüzde mevcut olan metro hatları genellikle şehir dışına yakın yerlere gitmektedir.

Tramvay: Amsterdam’da sıklıkla tercih edilen şehir içi ulaşım yollarından biri tramvaydır. 16 tane tramvay yolu bulunmaktadır. 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17, 24 ve 26 numaralı tramvay hatları Merkez İstasyon’dan başlar ve yine burada biter. Tramvayların çoğunda otomatik kapı vardır. Durağa yaklaşınca hangi kapının açılacağı ile ilgili işaretler verilir. Bazılarında tramvaya inip binmek için kapı yanında bulunan tuşa basmak gerekmektedir.

Amsterdam ulaşım
Amsterdam’da etkin bir tramvay ağı var. Merkeze uzak yerlere giderken tramvayı kullanabilirsiniz.

Otobüs: GVB tarafından işletilen zengin bir otobüs ağı vardır. Birçok otobüs hattı Merkez İstasyon noktasından başlar ve yine burada sona erer. Tramvay ile seyahat etmek daha hızlıdır. Fakat tramvayın ulaşmadığı bazı noktalara ancak otobüs ile gidilebilmektedir. Connexxion ve Arriva adı verilen otobüs kurumları tarafından Amsterdam şehir içi otobüs ulaşımı sağlanmaktadır. Stop & Go adı verilen başka bir sistem ise genellikle Amsterdam’ın şehir merkezine uzak noktalarına ulaşmaktadır. Bu otobüslerin her 12 dakikada bir seferi vardır. 09:00 – 17:30 arasında hizmet vermektedir. Otobüsten inmek için belli duraklar yoktur, inmek için şoföre söylemek gerekmektedir. Bir bilet 1 saat geçerlidir ve bilet bedeli 1 Euro’dur.

Taksi: Amsterdam’da eskiden yoldan taksi çevirmek pek mümkün değildi fakat günümüzde özellikle merkezi noktalarda taksi bulmak mümkündür. Dam, Stationsplein, Spui, Rembrandtplein, Westermarkt ve Leidseplein gibi popüler yerlerde taksi bulmak sorun değildir. Taksiler lisanslıdır ve üstlerinde yer alan ışıklı tabeladan boş olup olmadığı anlaşılabilir. Taksimetre açılış ücreti 7.5 Euro, kilometre ücreti 2.2 Euro ya da bir mil ücreti 3.55 Euro’dir. 25 kilometreden sonra kilometre ücreti 1.75 Euro, 50 kilometreden sonra kilometre ücreti 1.45 Euro’dur.

Bisiklet: Amsterdam şehir içi ulaşım için en ideal yollardan biri şehrin sembollerinden olan bisiklettir. Şehirde 600.000’den fazla bisiklet bulunmaktadır. Şehirde bisiklet yollarının düzenli ve çok olması nedeniyle bisiklet ile ulaşım oldukça güvenli ve zevklidir. Yine de trafik içerisinde bisiklet sürerken gerekli kurallara uymak da fayda vardır. Uzun süreli kalacaksanız Vicious Bicycle’dan yaklaşık 20 Euro’ya ikinci el bisiklet satın alabilirsiniz. Bisiklet kiralamak da oldukça yaygın bir yöntemdir. Genel olarak günlük kiralama bedeli 12 Euro, haftalık kiralama bedeli 50 Euro civarındadır.

Yürüme: Amsterdam orta büyüklükte bir Avrupa kentidir. Özellikle şehir merkezinde görülecek noktalar birbirine yakındır. Bu nedenle Amsterdam şehir içi ulaşım için alternatif yollardan biri yürümektir. Kanallar ve köprüler şehri olarak bilinen Amsterdam’ın tadını adım adım çıkarmak istiyorsanız ve zamanınız varsa mutlaka bu ulaşım yöntemine de bir şans vermelisiniz.

Amsterdam ulaşım bisiklet
Amsterdam’da bisiklet kullanımı adeta bir yaşam tarzı. Gençi yaşlı her konumdaki insan günlük yaşamlarında bisiklete biniyor.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları & İndirim Kartları

Amsterdam şehir içi ulaşım için kullanılan bilet ve indirim kartı seçenekleri vardır. Bunlardan en bilineni ve yaygın olarak kullanılanı OV-chipkaart’dır. Bunun dışında şehrin indirim kartı olan I Amsterdam Card’ı veya Bölge ulaşım kartını ulaşımda kullanabilirsiniz.

OV-Chipkaart: Amsterdam’da şehir içi ulaşımda indirimli olarak yolculuk yapmanızı sağlayacak en bilindik kart OV-chipkaart’dır. Bu kart tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Bunun dışında en genel olarak saatlik ya da günlük kartlar ve kullan at kart seçenekleri mevcuttur. Saatlik kartlar otobüs ya da tramvay sürücülerinden, GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden; günlük kartlar GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden; tekrar doldurulabilen kartlar GVB bilet makinelerinden, GVB bilet ve bilgi ofislerinden, bazı gazeteci ve süpermarketlerden satın alınabilir.

OV-chipkaart kullanırken dikkat edilecek noktalardan biri her seferinde check in ve check out yapmaktır. Herhangi bir araca binerken de inerken de kartınızı okutmanız gerekmektedir. Eğer çıkışta kartınızı okutmayı unutursanız kartınız geçersiz olacaktır ya da ceza ödemeniz gerekecektir.

Bu kartın geçerlilik süreleri ve fiyatları şu şekildedir (Not: Fiyatlar yazının yazdıldığı tarihe aittir, güncel fiyatları kontrol edebilirsiniz.)

 • 24 saat (1 gün) –  € 7.50
 • 48 saat (2 gün) –  € 12.00
 • 72 saat (3 gün) –  € 16.50
 • 96 saat (4 gün) –  € 21.00
 • 120 saat (5 gün) –  € 26.00
 • 144 saat (6 gün) –  € 29.50
 • 168 saat (7 gün) –  € 32.00

I Amsterdam Card: Amsterdam şehir içi ulaşımda bir diğer kart seçeneği l Amsterdam Card’dır. Bu kart sadece ulaşımda kullanılmadığı için özellikle turistler tarafından tercih edilen bir kart çeşididir. I Amsterdam Card ile 3 gün boyunca tüm toplu taşıma araçlarına binebilir, 37 müzeye ücretsiz girip bir kanal gezisine katılabilirsiniz. Bu kart ile ayrıca birçok restoran ve ziyaret noktasında %25 indirim kazanabilirsiniz. Kart hakkında detaylı bilgileri I Amsterdam Card sayfasında bulabilirsiniz.

Bu kartın fiyatları şu şekildedir:

 • I amsterdam Card 24 saat (1 gün)  € 47.00
 • I amsterdam Card 48 saat (2 gün) € 57.00
 • I amsterdam Card 72 saat (3 gün) € 67.00

Amsterdam & Region Day Card: Bir diğer kart seçeneği Amsterdam & Bölge günlük karttır (Amsterdam & Region Day Card). Bu kart ile Amsterdam ve yakınlarında gün içerisinde toplu taşıma araçları ile limitsiz olarak seyahat edebilirsiniz. Bu kart daha çok şehir merkezinden uzaktaki noktaları görmek isteyen kişiler için uygundur. Bu yerler arasında Volendam, Zaanse Schans, Haarlem gibi yerler bulunmaktadır. Kart ilk check in den sonra 24 saat geçerlidir. 1 günlük Amsterdam & bölge günlük kart bedeli 13.5 Euro’dur.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

 1. selam muammer bey bu ayin 22 sinde arkadasimla geliyorum size nasil ulasabilirim sosyal medya adresiniz varmidir? Tesekkurler

 2. muammer bey telefon ile iletişime geçebilirmiyiz. 17 Haziranda amsterdam ziyaretinde bulunacağız. 3 günlük bir seyahat planladık. gitmek istediğimiz yerlere taksi ile ulaşmak istiyoruz. mail adresini ya da telefonunuzu yazarsanız sizinle iletişime geçmek istiyoruz. teşekkürler

 3. sain admin

  size kendimi tanitmak istiyorum ben muammer akpancar hollanda amsterdam taxi sirketinin sahibiyim biz havalimani transfer normal centurm ici hotel taxi servisleri veren bir firmaiz biz taxi metrele degil sabit fiyatlarla calisiyoruz turkiyeden gelen misafirlerimiz var ve biz bunu buyutmek istiyoruz dam meydanindan schiphol havalimanina 33euro sabit fiyata gidiyoruz .
  siden istegimiz bizim sirketin websitesini link vere bilirmisiniz eyer turkiyeden hollandaya gezmeye gelen vatandaslarimiza sizin araciliginizla hizmet vermek istiyoruz.
  sitemiz ve bilgilerimizi buradan baka bilirsiniz analiz icin
  http://www.taxi24uur.nl

  eklerseniz cok menmun oluiruz

  saygilarimla muammer akpancar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın