Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnkara gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden biridir. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait eserleri tarihsel sırasına önem vererek sergileyen müzede Hitit ve daha sonrasına ait eserler sergilenmektedir. Günümüzde müze konseptinde tek, alanında da en önemli müze olma özelliğine sahiptir.

1921 yılında Ankara Kalesi‘nin Akkule denilen bölgesinde Hitit dönemine ait eserlerin toplanması talimatını bizzat Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Hititlere ait eserlerle oluşturulan müze için Anadolu’nun değişik yerlerinden o döneme ait eserler Ankara‘ya getirilmiş ve zaman içinde yapı yetmemeye başlamıştır. Burada bulunan çeşitli tarihi yapılar da Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘nin yardımcı binaları olarak hizmet vermiştir.

Bugün müze  içinde yalnızca Hitit eserleri bulunmamaktadır. Bunlarla beraber artık Anadolu’da yaşamış tüm medeniyetlere ait eserler sergilenmektedir. Mahmut Paşa Bedesteni’nin teşhir salonu yapılmasıyla Kurşunlu Hanı yalnızca müze yönetim binası olmuştur. Kurşunlu Hanı içinde bu gün bir konferans salonu, yönetim merkezleri ve iş atölyeleri yer almaktadır. Bedesten içinde ise binlerce yıllık tarihin şahitleri, antik dönem eserler sergilenmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi dünya çapında ün kazanmış bir müzedir. Tarihinde Avrupa’nın en iyi müzesi ödülünü almıştır. 1997 yılında verilen bu ödül müzenin 66 büyük müze arasından sıyrılmasıyla hak edilmiştir. Bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi Paleolitik Çağ ve sonrasının en büyük ve tek temsilcisi olarak yaşamakta, ancak eski popülaritesine sahip olmamaktadır. Bugün müze içinde yürütülen faaliyetler arasında çeşitli kültür ve sanat faaliyetleri yer almaktadır. Özel sergiler, kültür sanat eğitimleri ve çeşitli el işi atölyeleri müze içinde hizmet vermektedir.

Konaklama

Ankara, konaklama konusunda gezginlere bir çok seçenek sunan şehirlerden biri. Şehrin bir çok bölgesinde uygun fiyatlara otel bulmanız mümkün. Dilerseniz Ankara gezisi boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm otelleri ve son dakika fırsatlarını Trivago üzerinden inceleyebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Gözcü Sk No:2, 06240 Ulus/Ankara
  • Ulaşım: Müze, Ulus’ta Gözcü Sokak içinde yer almaktadır. Bulunduğu nokta Ankara’nın en merkezi yerleri arasındadır. Kızılay yönüne giden pek çok toplu taşıma aracı buradan geçmektedir. Ayrıca Tren Garı’ndan da buraya yürüyerek ulaşılabilmektedir.
  • Ziyaret Bilgileri: Müzeye giriş yaz döneminde yani Nisan ve Ekim ayları arasında 08.30 ve 19.00 saatleri arasında, kış döneminde ise 08.30 ve 17.00 saatleri arasındadır. Müze yalnızca dini bayramların birinci günü öğleye kadar kapalı kalmaktadır. Girişte Müze kart geçerlidir. Tam 30 TL indirimli 15 TL olarak satışa sunulmaktadır.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

3 Yorum

    • İlginiz için çok teşekkürler 🙂 Daha fazla detay versem gezi yazısından çok ansiklopedik bilgiye döner bu nedenle bilgileri mümkün olduğunda kıvamında tutmaya çalışıyorum. Saygılar.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın