Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara gezilecek yerler listemizin en tepesinde yer alan, Türkiye’nin en önemli yapılarından biridir. Burası, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şanına yakışır bir biçimde inşa edilmeye çalışılmış ve kendisine adanmış bir anıt mezardır. Anıtkabir içerisinde aynı zamanda ilk başbakan ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de mezarı bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’deki ölümünden 1953 yılına kadar plan, proje, yarışma ve inşa aşamaları süren anıt mezar, 11 Eylül 1953 tarihinde tamamlanmıştır. Proje için seçilen eski ismiyle Rasattepe tarih öncesi çağlarda da mezar olarak kullanılmakta, bir dönem de burada gözlemevi bulunmaktadır. Anıtkabir inşası için bugünkü adıyla Anıttepe seçildikten sonra bölgede arkeolojik çalışmalar başlamıştır. Buradaki çalışmalarda çıkan eserler de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. 1944 yılından başlayarak çeşitli yarışmalar ve projeler sonucunda yapı Türk mimarlar Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda imzasıyla inşa edilmeye başlanmıştır.

İnşa çalışmaları sırasında kullanılan yapı malzemeleri ve diğer malzemeler yurdun dört bir yanından getirilmiş, mermer ve travertenler büyük emeklerle buraya hazırlanmıştır. Cumhuriyet mimarisinin en önemli eserleri arasına giren bu büyük anıtmezar Osmanlı, Selçuklu ve Cumhuriyet dönemlerinin tamamından izler taşımıştır. Günümüzde burada bulunan İstikal ve Hürriyet Kuleleri ile Mozole ve Tören Alanı da dahil olmak üzere heykel ve süslemeleriyle Anıtkabir bütün ihtişamıyla ziyarete açık durumdadır.

Anıtkabir içinde bulunan Barış Parkı dünyanın her yanından getirilen fidanlarla uluslar arası barışı simgelemektedir. İstiklal ve Hürriyet kuleleri ise çeşitli figürlerle kurtuluşu anlatmaktadır. Anıt bloğu içinde bulunan çeşitli heykel grupları da Türk Kurtuluş Savaşı’nın destansı özelliklerine atıfta bulunmaktadır. Özellikle buradaki kadın heykelleri grubu bir hayli ilgi çekicidir.

Anıtkabir içinde üç ana bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki Barış Parkı, ikincisi Anıt Bloğu, Üçüncüsü de tören alanıdır. Anıt bloğu denilen kısım çeşitli simgesel özellikler taşıyan kuleler, İsmet İnönü lahdi, Mezar Odası, Şeref Holü, Mozole, Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi bölümlerden oluşmaktadır. Aslanlı Yol ve tören alanı da blok içine dahil edilmektedir.

Anıtkabir Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Anıt Caddesi Tandoğan/Ankara
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: 1 Şubat ve 14 Mayıs arasında 09.00 ve 16.00 saatleri arasında, 15 Mayıs ve 31 Ekim tarihleri arasında 09.00 ve 17.00, 1 Kasım ve 31 Ocak arasında 09.00 ve 16.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücretsizdir.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

2 Yorum

  1. Aslanlı yolda insanlar başlarını öne eğerek yürüsünler, Ata’nın huzuruna kibirli çıkmasınlar diye özel şekilde yapılmış. Burada herşey en ince detayına dikkat edilerek yapılmış. O gün ile bugün arasındaki farkı gösteriyor kesinlikle.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın