Anıtkabir gezilecek yerler

Sahip olduğu manevi değer ve barındırdığı tarihi zenginlik nedeniyle Anıtkabir, Ankara’ya seyahat eden pek çok gezginin gezi listesinde ilk sırada yer alıyor. Ulu Önder Atatürk’ün şanına yaraşır bir şekilde inşa edilmeye çalışılan anıt mezar, aynı zamanda mimari bakımdan ülkemizin en görkemli projelerinden bir tanesi.

Girişindeki Aslanlı Yol’un başından itibaren Anadolu halkının kahramanlığına adanan kısımlarıyla insanı derinden etkileyen yapıyı gezerken, kurtuluş mücadelesinin başkahramanlarından İsmet İnönü’nün mezar alanını da ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Anıtkabir Hakkında Bilgi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından yapımına karar verilen anıt mezarın inşa edileceği yer olarak üzerinde bir gözlem evin ve Frig kümülüsleri bulunan Anıttepe seçilmiş.

Yer tespiti çalışmalarının tamamlanması ile birlikte düzenlenen uluslararası yarışmaya Türkiye dışında Almanya, İtalya Fransa gibi ülkelerden 47 proje katılsa da araziye uygunluğu ve milli duyguları daha iyi yansıttığı için Prof. Dr. Emin Onat ile Doç Dr. Ahmet Orhan Arda’nın ortak çalışması birinciliğe layık görülmüş.

Anıtkabir tarihi
Anıtkabir hakkında bilgiler

Kümülüslerdeki kazı çalışmaları tamamlandıktan ve bulunan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne taşındıktan sonra projenin birinci kısım inşası 1944-1945 yıllarında gerçekleştirilmiş.

Toprak seviyesinin ayarlandığı ve Aslanlı Yol’un istinat duvarının oluşturulduğu bu süreci 1945’te başlayıp, 1950’de sonlanan ikinci kısım inşaatı takip etmiş.

Mozole ile tören meydanının çevresindeki yardımcı binaların inşasını kapsayan 5 yıllık sürecin ardından gelen 3. ve 4. etapta yapının tüm kısımlarında süsleme çalışmaları devam etmiş.

Tüm bu süreçler boyunca gerekli malzemeler, Anadolu’nun çeşitli kentlerinden Ankara’ya getirilmiş. Yalnızca Tören Meydanı’nın giriş merdivenlerinin yakınında dalgalanan Türk bayrağının asıldığı 33,53 metre uzunluğundaki direk, o dönem Amerika’da ticari faaliyetlerini sürdüren Nazmi Cemal’in fabrikasında özel olarak yaptırılmış.

Anıtkabir Arslanlı Yol
Arslanlı Yol, Anıtkabir

Anıtkabir, pek çok kişi tarafından Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arasında benimsenen II. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en başarılı örneği olarak gösteriliyor.

Zaten bu döneme damgasını vuran anıtsal yönün ağırlık kazanması, simetrik bina tasarımları ve kesme taş malzemenin kullanılması gibi önemli birçok özelliği, görkemli anıt mezar bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Türk mimari anlayışının yanı sıra Anıtkabir’i gezerken, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine özgü süsleme öğelerine de sık sık denk gelebilirsiniz.

Anıtkabir’de Görülmesi Gereken Önemli Bölümler

Anıtkabir Atatürk mezarı
Atatürk mozolesi, Anıtkabir

Cumhuriyet tarihinin en görkemli yapılarının başında gelen Anıtkabir, yaklaşık 750.000 metrekarelik alanı kaplıyor. Anıttepe ya da eski adıyla Rasattepe üzerinde yükselen görkemli yapı kompleksi, Barış Parkı ve Anıt Bloku isimli iki ana bölümden oluşuyor.

Barış Parkı, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünden esinlenilerek tasarlanmış ve tüm yapıların çevresini kaplıyor. Parkta 24 farklı ülkeden getirilen, 104 bitki türüne ait yaklaşık 48.500 süs ağacı ve bitkisi bulunuyor.

Anıtkabir Atatürk otomobili
Atatürk’ün otomobili, Anıtkabir

Anıtkabir’in gezilip görülmeye değer bölümlerinin tamamıysa Anıt Bloku içerisinde yer alıyor. Bu kısım kendi içerisinde Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor.

Adını üzerinde bulunan ve Hüseyin Özkan’ın eseri olan 24 heykelden alan Aslanlı Yol’a Tandoğan’a bakan giriş kapısından Barış Parkı’na doğru ilerledikten sonra 26 basamaklı merdiveni çıkarak ulaşabilirsiniz.

Merdivenin hemen başında iç kısımları Zühtü Müridoğlu’nun kabartmalarıyla süslenmiş İstiklal ve Hürriyet kuleleri konukları karşılıyor. Ayrıca her iki kulede de Gazi Mustafa Kemal’in değerli sözlerine yer verilmiş. Sembolik yapıların heybetini arttıran diğer unsurlarsa Hüseyin Özkan’ın hünerli ellerinde şekillenmiş kadın ve erkek heykel grupları.

Anıtkabir girişi, heykeller

Aslanlı Yol’dan devam ettiğinizde ulaşacağınız yer, 129×84,25 metre boyutlarındaki Tören Meydanı. 15.000 kişi kapasiteli meydanın zeminindeki 373 halı ve kilim deseni kırmızı, siyah, sarı, beyaz renkli traverten taşları kullanılarak oluşturulmuş. Burası aynı zamanda konuklarına Ankara’nın kendine özgü güzelliğe sahip kent manzarasını izleme fırsatı veriyor.

Meydandaki gezintinize kahraman askerlerimize ve Türk kadınına adanmış Mehmetçik Kulesi’nden başlayabilirsiniz. Ardından Atatürk, milli mücadele ve inkılâplar konulu çeşitli dillerde kitapların yer aldığı Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi’ne zaman ayırabilirisiniz.

Kütüphanenin yanındaki Zafer Kulesi’nde, Atatürk’ün naaşını Dolmabahçe Sarayı’ndan Sarayburnu’na kadar götüren top arabası sergileniyor. Zafer ile Barış kuleleri arasında İsmet İnönü’nün 1973’te defnedildiği mezar alanı bulunuyor.

Atatürk’ün hayattayken kullandığı eşyaları, giysileri, kendisine verilen hediyeleri görmek isterseniz, Anıtkabir Atatürk Müzesi ve İnkılâp Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gazi Mustafa Kemal’in özel kitaplığı ise Cumhuriyet Kulesi’nden giriş yapabileceğiniz Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Anıtkabir'de görülmesi gereken şeyler
Anıtkabir müzesi

Sakarya ve Başkomutanlık muharebelerinin betimlendiği kabartmaları inceledikten sonraysa yapı kompleksinin en önemli bölüm olan Mozole’ye 42 basamaklı merdiveni çıkarak giriş yapabilirsiniz. Tabi öncesinde girişin sağındaki Atatürk’ün Türk ordusuna son mesajını ve solda yazan İsmet İnönü’nün taziye mesajını okumanızı tavsiye ederim.

Mozole’deki ilk alan, Atatürk’ün sembolik lahdinin bulunduğu Şeref Holü. Asıl mezar odasıysa sembolik lahit taşının hemen altında yer alıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Selçuklu ve Osmanlı mimari stiline bağlı kalınarak, sekizgen şeklinde tasarlanmış. Orta kısımda bulunan kırmızı mermerden sandukanın etrafına, bütün illerden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gönderilen toprakların konulduğu vazolar yerleştirilmiş.

Anıtkabir Nerede ve Nasıl Gidilir?

Anıtkabir'e nasıl gidilir
Anıtkabir harita konumu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Ankara’nın merkez ilçelerinden Çankaya’ya bağlı Tandoğan’da yer alıyor. Kentin tam ortası sayılabilecek bir noktaya inşa edilen anıt mezara ulaşmanın en kolay yolu, hafif raylı sistemi yani Ankaray’ı kullanmaktan geçiyor.

Eski adıyla Tandoğan, yeni ismiyle Anadolu durağında indikten sonra Anıt Caddesi boyunca yürüyerek, 5 dakika civarında bir sürede Anıtkabir ziyaretçi kapısına ulaşabilirsiniz. Ankaray’ın AŞTi ile de direkt bağlantısı bulunuyor. Bu nedenden ötürü otobüsle Ankara’ya geldiğinizde de aynı rotayı takip edebilirsiniz.

Trenle günübirlik kente gelip görkemli yapıyı ziyaret etmek isterseniz, öncelikle Ankara Tren Garı’nda indikten sonra alt kattaki Tandoğan Çarşısı boyunca Gazi Mustafa Kemal Bulvarı çıkışına kadar yürümeniz gerekiyor. Ardından biraz önce anlattığım rotayı takip ederek takriben 10 dakikada ziyaretçi kapısının olduğu alana ulaşabilirsiniz.

Anıtkabir Giriş Ücreti 2018

Anıtkabir girişi ücretli mi

Anıtkabir’i ziyarete gelen bireylerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Hatta grup halinde görkemli yapıya gelmeyi planlıyorsanız, hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ücretsiz rehberlik hizmetinde de yararlanabilirisiniz. Bu hizmetten faydalanabilmek için Anıtkabir Komutanlığı’nın protokol kısmı ile önceden temasa geçip, rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Ziyaretçilere ayrıca sesli rehberlik hizmeti de veriliyor. 6 dilde verilen çeviri ve rehberlik hizmetinden yararlanmak için Aslanlı Yol girişindeki İstiklal Kulesi’nde ya da müze girişinde bulunan gişeye başvurabilirsiniz.

Hizmet bedeli olarak yetişkinlerden 4 Türk Lirası talep ediliyor. Öğretmen, öğrenci ve sayısı 10 kişiden fazla olan gruplara sesli rehberlik kira ücreti 2 Türk Lirası olarak belirlenmiş. 5-10 kişilik gruplar bu hizmetten kişi başı 3 TL ödeyerek yararlanabilirken; gazi, şehit aileleri, engelliler ve 65 yaş üstü bireylerden kiralama ücreti alınmıyor.

Anıtkabir Ziyaret Gün ve Saatleri

Anıtkabir hangi günler açık

Anıtkabir’i yılın 365 günü, saat 09.00’dan itibaren ziyaret edebilirsiniz. Yalnız kapanış saatleri yılın belli günlerinde değişiklik gösteriyor.

1 Şubat-14 Mayıs arasındaki dönemde görkemli yapı ziyarete 16.30’da kapatılıyor. 15 Mayıs’tan 31 Ekim’e kadar kapanış saati 17.00, 1 Kasım-31 Ocak arasında ise 16.00 olarak belirlenmiş. 10 Kasım, 23 Nisan gibi tarihlerde düzenlenen resmi törenler nedeniyle ziyaret başlangıcı daha ileri saatlere alınıyor. Bu tarihlerdeki düzenlemeler hakkında en güncel bilgiyi (0312) 231 79 75 / (0312) 231 18 61 numaralı telefonları arayarak öğrenebilirsiniz.

Anıtkabir ziyaretinizin ardından kentte nereleri gezeceğinize karar veremiyorsanız, “Ankara Gezilecek Yerler” adlı liste içeriğimize göz atabilirsiniz. Tatilleri boyunca konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için önerilerimiz ise “Ankara’da Nerede Kalınır?” başlığı altında sıralanıyor.

3 Yorum

  1. Aslanlı yolda insanlar başlarını öne eğerek yürüsünler, Ata’nın huzuruna kibirli çıkmasınlar diye özel şekilde yapılmış. Burada herşey en ince detayına dikkat edilerek yapılmış. O gün ile bugün arasındaki farkı gösteriyor kesinlikle.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın