Ankara Etnografya Müzesi gezisi

Ankara Etnografya Müzesi, Selçuklu’dan başlayarak Anadolu Türk kültürünün yüzyıllar içerisindeki gelişimini anlamak için başkentte gidilebilecek en doğru adres. Koleksiyonunda Anadolu’nun çeşitli yörelerinden toplanmış binlerce örneği barındıran müzede; çini, ahşap ve cam işlemeciliği, silah yapımı, yazı sanatı gibi alanlar hakkında hiçbir yerde bulamayacağınız detaylar sizleri bekliyor.

Ankara Etnografya Müzesi Hakkında Bilgi

Ankara’da Türk kültürünü geniş kitlelere tanıtan bir müze fikri, 1924 yılında ortaya atılmış. Fikir doğrultusunda önce dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver,  eski çalışma arkadaşı Türkolog J. Meszaroş’tan müze hakkında görüşlerini belirtmesini istemiş.

Meszaroş’un sunduğu rapora bağlı kalınarak Halk Müzesi’nin kuruluşuna yönelik hazırlıklar için önce İstanbul’da Prof. Celal Esat Arseven başkanlığında, ardından 1925’te Halil Ethem Erdem yönetiminde eser toplamak ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla komisyon kurulmuş.

Komisyon tarafından satın alınan 1.250 eser, 1927’de Namazgâh Tepesi’nde yapımı tamamlanan binaya yerleştirilmiş. 1930 yılında müzenin halka açılışı ise 1928’de müzeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle gerçekleştirilmiş.

Ankara Etnografya Müzesi'nde ne var

Müzenin faaliyet gösterdiği bina, Cumhuriyet döneminin önde gelen mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmış. Tarihi yapının müteahhitliğini ise Nafiz Bey üstlenmiş.

Müzeyi ziyarete gelen konukları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1927 yılında İtalyan Heykeltıraş Pietro Canonica2ya yaptırdığı bronz Atatürk Heykeli karşılıyor. Heykelden sonraysa müzenin girişine, 28 basamaklı merdiven aracılığyla çıkılıyor.

Merdivenleri çıktıktan sonra ziyaretçiler ilk olarak kubbe altı holüne ulaşıyor. Müzenin sergi alanları, kubbe altı holünün devamındaki iç avlunun çevresinde yer alıyor.

Geniş koleksiyonu dışında müzeyi Cumhuriyet tarihinin önemli mekânlarından birisi haline getiren diğer özelliği ise 1938’den 1953 yılına kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının burada kalmış olması.

Bu amaç doğrultusunda iç avlunun çatısı kapatılmış ve havuz bahçeye taşınmış. Anıtkabir’in tamamlandığı 1953 yılında bu kısım, sembolik bir kabir haline getirilmiş ve üzerinde “Burası 10.11.1938 tarihinde sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938 tarihinden 10.11.1953 tarihine kadar yattığı yerdir” yazan mermer yazıt yerleştirilmiş.

Ankara Etnografya Müzesi’nde Görülmesi Gereken Önemli Bölümler

Ankara Etnografya Müzesi hakkında bilgiler

Ankara Etnografya Müzesi’nin 11 sergi salonunda Türk sanatının detayları, Selçuklu devrinden başlayarak kategorilere ayrılmış bir şekilde sunuluyor.

Geleneksel Türk kıyafetlerine ayrılan 1. salonda Ankara Seğmen ve Gelin giysisi ile birlikte Karadeniz, Erzurum ve Ege yörelerine özgü kıyafetler sergileniyor. Bu bölümde üç etek entari ve Harput sevaisi gibi giyim eşyaları kadar takılar da yoğun ilgi görüyor.

2. salonda ise ilk bölümde sergilenen kıyafetlerin süslemesinde kullanılan eşyalara ağırlık verilmiş. 18. ila 20. yüzyıllar arasındaki dönemde Anadolu’daki halı ve kilim işlemeciliği hakkında detayları öğrenmek isterseniz 3. salona, madeni eşyaların yapımındaki ustalığı anlamak için 4. salona zaman ayırabilirsiniz.

Kültürel tesisin 5. salonu tipik bir Anadolu evindeki sünnet odası şeklinde dekore edilmiş. Bu bölümdeki ahşap işçiliği, dikkat çekici özelliklerin başında geliyor.

Eski zamanlarda olduğu kadar günümüzde de önemli bir adet olan konuklara Türk kahvesi hazırlanması, 6. salonda tüm detaylarıyla ziyaretçilere aktarılıyor. 7. salondan itibaren gelenekler ve adetler yerlerini Selçuklu’dan itibaren Anadolu’da gelişen süsleme sanatlarının en dikkat çekici örneklerine bırakıyor.

Özellikle bu salondaki çinilerin üzerine işlenen bitkisel ve geometrik kompozisyonlar ile çeşitli figürler, insanda hayranlık uyandırıyor. 8. salon, Besim Atalay tarafından bağışlanan Osmanlı dönemine ışık tutan değerli silah koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Ankara Etnografya Müzesi gezi notları

9 numaralı sergi alanında Hat sanatının inceliğini, gerektirdiği ustalığı 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tarihlenen Kuran, ferman, levha, arzuhal ve icazetname örnekleri aracılığıyla anlayabilirsiniz.

Bir sonraki sergi salonunda ise müzenin barındırdığı en önemli eserler olarak gösterilen III. Keyhüsrev’in Tahtı, Ahi Şerafettin Sandukası, Taşhur Paşa Camii Mihrabı ve Merzifon Çelebi Sultan Medresesi Kapısı ziyaret edilmeyi bekliyor. Bu eserlerden sonra, eğer zamanınız kalırsa, müzenin son sergi alanındaki taş eserleri de incelemenizi tavsiye ederim.

Ankara Etnografya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Etnografya Müzesi nasıl gidilir
Ankara Etnografya Müzesi harita konumu

Etnografya Müzesi, Ankara’nın en tarihi semtlerinden birisi olan Sıhhiye’de yer alıyor. Kızılay ve Ulus arasında, çok sayıda sağlık kurumunun bulunduğu merkezi bir noktada olması, müzeye ulaşımı kolay hale getiriyor.

Dilerseniz Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Ulus Meydanı’ndan veya kentteki sosyal hayatı deneyimlemek için zaman ayırabileceğiniz Kızılay’dan yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Atatürk Bulvarı’ndaki TRT Ankara Radyosu binasının hem arkasında yer alan kültürel tesise, kentin çeşitli noktalarından otobüs, metro, minibüs seferleriyle de kolayca zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayarak da gidebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti 2018

Ankara Etnografya Müzesi fiyatları

Müzenin yetişkinler için giriş ücreti, kişi başı 10 Türk Lirası olarak belirlenmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı her ören yeri ve müzede olduğu gibi burada da Müzekart Plus geçerli.

Bu kapsamda kart sahipleri bir yıl boyunca diledikleri kadar müzeyi ziyaret edebiliyor. Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren pek çok kültürel tesise girişte cazip indirimler sağlayan Müzekart Plus hakkında detaylı bilgiyi şu adresten öğrenebilirsiniz: muze.gov.tr/tr/muzekart

Ankara Etnografya Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Ankara Etnografya Müzesi turu

Ankara’daki Etnografya Müzesi, dini bayramların birinci günü 13.30, yılın geri kalanında ise 08.30’dan itibaren ziyarete açılıyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasındaki zaman dilimini kapsayan yaz sezonu için müzenin kapanış saati 19.00 olarak belirlenmiş. 3 Ekim’den 14 Nisan’a kadar süren dönemdeyse müze kapılarını ziyarete 17.00’da kapatıyor.

Etnografya Müzesi dışında kentte turistik açıdan ilgi çekici diğer mekânların detaylarını, “Ankara Gezilecek Yerler” başlığı altında bulabilirsiniz. Konaklama bölgesi ve otel önerilerimi ise “Ankara’da Nerede Kalınır?” adlı yazımda sizler için sıraladım.

2 Yorum

  1. resim ve heykel muzesi kapalıydı buraya gidelim dedik, ogrenci tarifesi yok mecburen tam bilet aliniyor 15 lira verdik, o kadar degmez ki.sadece 4-5 oda, cogu etnik muzede gorulecek hersey vardi, keçiören estergon bile daha verimlidir. gittigim en kotu ve degmeyecek muzeydi verdigim paraya o kadar üzüldüm ki. bunu kat kat fazlası rahmi koc muzesinde var, bu tepeyo cikip 4 oda gormek icin vakit harcayacaginiza oraya gidin. koca etnografya muzesi diye geldik herseyi okuyarak adim adim gezmek max 15 dakika tuttu. bunu böyle verimsiz seyi bu kadar pahaliya pazarlayan devletime ne desem bilemiyorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın