Anne Frank Huis Amsterdam

Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Anne Frank Evi (Huis), II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin  iki yıl boyunca saklandığı evin müzeye dönüştürülmüş halidir. II. Dünya Savaşı’nı bilen hemen herkes Anne Frank ve ünlü günlüğünü de bilmektedir. Bu müze, küçük Anne ve ailesi,Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer’in Nazilerden saklandığı günlerin anısına yapılmıştır.

Müzenin yer aldığı bina, eski bir tüccara ait olup 1635 yılında yapılmıştır. 1942 yılında Amsterdam’daki Yahudileri toplayan Almanlardan kaçan Frank ve Van Pels aileleri, 25 ay boyunca buradaki gizli bir dairede saklanmışlardır. 1929 doğumlu olan Anne Frank da, 1942 – 1944 yılları arasında burada saklanmıştır ve bu süre zarfında yaşadıkları ile ilgili olarak günlük tutmuştur.

İki yılını saklanarak burada geçiren aile daha sonra ihanete uğrayarak yakalanmış ve ülkenin kuzeyinde Hollandalı Yahudilerin çoğunun Belsen veya Auschwitz’e gönderilmeden evvel tutuldukları Westerbook’a gönderilmişlerdir. Burada saklanan sekiz kişiden yalnızca Otto Frank sağ kalmıştır. Anne Frank ve kız kardeşi, Belsen’e gönderildikten kısa bir süre sonra tifüsten ölmüşlerdir.

Anne Frank'ın Hatıra Defteri Orijinal
Anne Frank’ın Hatıra Defteri (Berlin, Anne Frank Zentrum)

Evin müştemilatında bırakılan birkaç eşyadan biri olan günlükler aileye yardımcı olan biri tarafından bulunarak Auschwitz’den dönüşünde Anne Frank’in babasına iade edilmiştir ve o da bu günlükleri yayınlamaya karar vermiştir. 1947 yılındaki ilk basımından bu yana sürekli basılan günlükler milyonlarca insan tarafından ilgi ile okunmuştur.

Anne Frank Evi Amsterdam Model
Anne Frank Ev Modeli

Anne Frank Stichting (vakfı) tarafından 1957 yılında “Anne Frank’ın Günlüğündeki”  idealleri yaşatmak için satın alınmıştır. Anne Frank’ın anısını yaşatan müze her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Anne Frank Huis 3 Amsterdam
Anne Frank Evi gizli geçit

Anne Frank Huis içinde gezip görmeniz gereken en önemli bölümler arasında; evin deposu, iş yerleri, ailenin saklanmasına yardımcı olan bir kişi tarafından yapılan ve daire girişini kamufle eden döner kitaplık, 8 kişinin yaşadığı gizli daire, günlük odası, Otto Frank Sergisi, Anne’nin Odası ve Peter’in Odası yer alır.

Amsterdam’ın en önemli müzelerinden olan bu evi dilerseniz Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Müze girişindeki uzun bilet kuyruklarına girmek istemezseniz giriş biletinizi internetten satın alabilirsiniz.

Anne Frank Evi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Prinsengracht 263 (giriş no 267’den), Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım için: Dam, Raadhuisstraat: 13, 14
  • Ziyaret Bilgileri: Eylül ortası-Mart ortası 09.00-19.00 (Cumartesi 21.00), Temmuz-Ağustos 10.00-22.00, Mart ortası-Eylül ortası 09.00-21.00 (Cumartesi 22.00).
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 9€.
  • Web Sitesi: www.annefrank.org

Amsterdam'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Amsterdam'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. Amsterdam'da yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın. Sitedeki tüm Amsterdam yazılarını görmek için tıklayın.

3★ ibis Styles Amsterdam Central Station, şehir merkezinde güzel bir otel. Rezervasyon için tıklayın.
4★ Hotel Estheréa, şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın