Anne Frank Müzesi Amsterdam fotoğraflar

Amsterdam’da Hüzünlü Bir Müze: Anne Frank’ın Evi

Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en etkileyici yerlerden biri, bugün müze olarak hizmet veren, Anne Frank’ın Evi. Burayı bu kadar ünlü yapan ise 2. Dünya Savaşı sırasında ölen 100 bin Hollanda Yahudisi’nden biri olan genç kız Anne Frank’ın toplama kamplarına götürülmeden önce ailesi ve Van Pels Ailesi ile birlikte 25 ay boyunca bu evde saklanması ve savaş sonrasında kitap olarak basılan ünlü günlüklerini burada yazmış olması.

Anne Frank’ın Evi yazısının devamında bu etkileyici müzenin ve Anne Frank’ın geçmişinden biraz daha bahsedeceğim şimdilik sadece görüp görebileceğiniz en dokunaklı, en etkileyici ve hüzünlü müzelerden biri olduğunu ve ziyareti ortalama 2 saat süren müzeden çıktıktan sonrası için sakin kalıp düşünebileceğiniz bir aktivite planlamanız gerektiğini belirteyim.

Anne Frank’ın Evi Hakkında Bilgiler

Anne Frank Müzesi Amsterdam
Anne Frank Evi’nin hemen yakınında yer alan Westerkerk önünde yer alan Ane Frank Heykeli.

Anne Frank’ın Evi hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce kısaca kendisinden de bahsetmek gerekiyor. 1929 doğumlu Anne Frank Adolf Hitler’in iktidara gelmesinden sonra ailesi ile birlikte Almanya’dan Amsterdam’a taşınan bir genç kız.

1942 yılında Almanlar’ın Hollanda Yahudileri’nin peşine düşmesiyle birlikte Frank ve Van Pels Aileleri’ni oluşturan 8 kişi Anne Frank’ın babasının iş yeri olan binanın üst katlarında küçücük bir alanda gizlenmeye başlıyorlar.

Anne Frank Evi gezilecek yerler
Anne Frank Günlüğü

Ve bu saklanma 25 ay sürüyor. Anne Frank bu süreçte ailenin yaşadıklarını günlüğünde anlatıyor ve bir ihbar sonucu yakalanmalarından sonra ise toplama kamplarına götürülen aileden sadece Anne’in babası Otto Frank hayatta kalıyor.

Anne Frank’ın ise Almanlar’ın teslim olmalarından kısa bir süre önce tifus hastalığından öldüğü biliniyor. Otto Frank savaştan sonra 1947 yılında kızının günlüklerini kitap olarak yayınladığında ise Yahudi Soykırımı’na bizzat kurban olanlardan biri tarafından yazılan bu kitap bestseller oluyor ve Anne Frank’ın hüzünlü hikayesi dünyanın her yerinden milyonlarca turisti her yıl buraya çekiyor.

Anne Frank’ın Evi Tarihi

Anne Frank Müzesi Amsterdam

Aslında Anne Frank’ın hayatı müzenin de tarihçesi diyebilirim. Belki biraz evin nasıl ve ne zaman müzeye dönüştüğünden bahsetmem lazım.

Anne Frank’ın günlüklerinin dünya çapında üne ulaşmasından sonra Anne Frank Vakfı kurularak genç kızın hüzünlü hikayesi toplumsal bir farkındalığa dönüştürülmüş. 1957 yılında Vakıf tarafından satın alınan ev ve bitişiğindeki binalar müzeye çevrilmiş, ve evin savaş sonrasındaki hali korunarak ziyarete açılmış.

Anne Frank’ın Evi Bölümleri ve Görülecek Yerler

Anne Frank Müzesi Amsterdam
Anne Frank Evi kat planı

Anne Frank’ın Evi Müzesi aslında iki binadan oluşuyor. Ana binada Anne Frank’ın babasının iş yeri, atölyeler ve üst katlarda saklandıkları odalar mevcut. Yan binada ise sergi alanı yer alıyor. Bölüm bölüm müzenin detayları ise…

Anne Frank Evi yerleşim planı
Anne Frank Müzesi kat planı

Depo (1) ve İş yerleri (2)

Anne Frank’ın babası şifalı bitkiler, baharat ve reçel malzemeleri satışı işindeymiş. Babasının iş yeri ve depoları bugün müzenin girişini oluşturuyor. Yapı orijinal halini korusa da buradaki mobilyalar ve dekorasyon aslına uygun olarak yenilenmiş.

Döner Kitaplık (3)

İkinci kattaki döner kitaplık Anne Frank ve ailesinin saklanması için buraya özel olarak yapılmış ve gizlendikleri yerin de girişi. Gerçekten de ilk bakıldığında o kitaplığın arkasında iki ailenin 2 yıl boyunca saklanabilmesi imkansız görünüyor.

Anne Frank Evi kitaplık
Anne Frank Evi, kitaplık, gizli geçit

Gizli Odalar (4, 5 ve 6)

Anna Frank’in ve ailenin diğer üyelerinin yaşadıkları odalar da o dönemin izlerini taşıyor. Buradaki mobilyalar Alman Askerleri tarafından aile yakalanınca kaldırılmış ancak duvarlardaki çizikler, Anne’in posterleri hala duruyor.

Saklanmaya başladıkları sırada 13 yaşında olan Anne hüzünlü günlüklerini de burada yazmış. Bu odalardan 5 no’lu olan Anne Frank’in, 6 no’lu olan ise Van Pels Ailesi’nin oğlu Peter’in odası.

Tavanarası

Tavanarası olan kısım bugün aile üyelerinin sonlarının anlatıldığı müzeye dönüştürülmüş. Bence Anne Frank’ın Evi içerisindeki en etkileyici kısımlardan biri de burası.

Müze Binası

Anne Frank’ın Evi’nin hemen yanındaki binada ise aile üyelerinin hikayelerine dair görseller, dökumanlar ve Anne Frank’ın günlüğünün orijinali sergileniyor.

Anne Frank’ın Evi Güncel Giriş Ücretleri

Anne Frank Evi giriş ücretleri

Anne Frank’ın Evi biletlerini isterseniz önceden online olarak isterseniz de gişeden satın alabilirsiniz ancak Nisan 2018 itibariyle gişeden satışlar geçici olarak durduruldu.

O yüzden ileriki tarihlerde bu yazıyı okuyorsanız ve Anne Frank’ın Evi’ni görmek istiyorsanız şu linkten gişeden satış olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. Hatta bana kalırsa müzeyi gerçekten gezmek istiyorsanız riske girmeyin ve önceden biletinizi internetten satın alın.

Bilet fiyatları ise yetişkinler için 10,50 Euro, 10 – 17 yaş arası gençler için 5,50 Euro.

Yeri gelmişken I Amsterdam Card ile Anne Frank’ın Evi ücretsiz veya indirimli kapsamında değil.

Anne Frank’ın Evi Ziyaret Gün ve Saatleri

Anne Frank Müzesi Amsterdam'da nerede

Müze 1 Nisan – 1 Kasım tarihleri arasında (Yaz sezonu) 09:00 – 22:00 arası ve 1 Kasım – 1 Nisan tarihleri arasında (Kış sezonu) 09:00 – 19:00 arası açık. Kış sezonunda sadece Cumartesi günleri kapanış 22:00’ye kadar uzatılıyor.

Müze ayrıca önemli Musevi bayramlarında kapalı veya giriş saatleri kısıtlanmış olabilir dolayısıyla yukarıda linkini verdiğim resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Şehirde konaklama yapılacak bölgelerle ilgili bilgileri ve her bütçeye uygun tüm otel tavsiyelerimizi Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Bunun dışında gezilecek yerlerden yapılacak şeylere, ulaşımdan alışverişe, yeme içmeden konaklamaya tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Amsterdam’da Hüzünlü Bir Müze: Anne Frank’ın Evi”

  1. super bilgler vermissiniz Elinize ve gozlerinize saglik ,harika bir bilgi akisi olmus tesekur edriiz. Adnan Gulsum Yildirim ailesi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top