Türkiye’de yaşayan çoğu kişinin  ‘’tatil’’ kelimesini duyduğunda aklına gelen ilk şehirlerden biridir Antalya. Tarihi, doğası, kültürü ile fark yaratan, bacasız sanayinin markalaşmış temsilcilerinden olan Antalya,  ülkemiz turizmini ayakta tutan, ileri götüren bir turizm ve tatil kentidir.

Eğer yolunuz Antalya’ya düşerse görmeden gitmemeniz gereken yerleri sizin için sıraladık.

1-Kaleiçi: Şehir merkezinde konaklarsanız da şehir dışındaki beldelerde konaklarsanız da bu şehre geldiğinizde tarihi koklamak için gidilebilecek yerlerin başında geliyor. İtalya ya da küçük Avrupa ülkelerinin dar sokaklarının benzerini bulabileceğiniz adres Kaleiçidir Antalya’da.  O dar sokaklarda yürürken, top oynayan çocuklara, farklı konseptteki kafelere ve tavla oynayan esnaflara rastlarsınız. İçinizi ısıtan bir sıcaklığı vardır Kaleiçi’nin. Şehrin yerlileri için ayrı bir yeri vardır. Kaleiçinin girişinde yer alan Hadrian kapısı antik bir kentin bıraktığı korunmuş kalıntılardandır. Geçmişte var olmuş birçok imparotorluğun izlerini üzerinde taşıyan Kaleiçi, Helenistik, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu’nun günümüze uzanan ortak mirasıdır. Kaleiçi’ne gitmeyi düşünürseniz, mütevazi  Antalya otelleri burada konaklamanız için sizi beklemektedir.

2-Aspendos: Uluslararası arenada Opera ve Bale festivaliyle giderek ismini güçlendirmeye başlayan Aspendos, 2000 yıllık antik tiyatrosuyla yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Aspendos tiyatrosunu farklı yapan ögelerin başında inanılması güç akustiği geliyor. Sessiz bir ortamdaki küçük bir tını bile metrelerce yüksekten duyulabiliyor.

3- Olimpos: Son zamanlarda ağaç evlerle adı özdeşleşen Olimpos, Çıralı ve Adrasan’a yakınlığıyla muhteşem denizi ayaklarınıza getiriyor. Ruhunuzu dinlendiren köşeleri, dingin bir tatil yaşamak isteyenleri cezbederken, gece hayatıyla da adından söz ettiriyor. Tarihte ise adı tanrılarla anılan, Yunan mitolojisinin başkahramanlarından biri Olimpos.

4- Kaş: Kaş, Akdeniz’in sıcak suyuna oranla daha serin bir şekilde karşılıyor sizi. Son senelerde gözlerin Kaş’a çevrilmesinin en büyük nedenlerinden biri de dalış eğitimleri ve dalış için elverişli denizi. Turistik bir yer olsa da Akdeniz’in geleneksel kasaba tanımını hala yaşatan bir yer. Likya kentlerinin özelliklerini  Kaş’ın her noktasında izleyebilirsiniz.

5-Kemer:  Rus turistlerin akınına uğrayan Kemer doğanın armağan ettiği güzellikler bakımından da Türkiye’nin incisi konumunda. Phaselis Antik Kenti, Göynük Kanyonu ve Beldibi mağarası ziyaretçilerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Diğer yandan Kemer bölgesi  sahip olduğu yaylalar sayesinde ziyaretçilere ve bölge halkına yaz aylarında aşırı sıcak havadan kaçış noktası  imkanı tanıyor. Bölgede bulunan lüks tatil otelleri dikkat çekiyor. Bu yüzden Rezervasyonunu erkenden yaptırmak isteyenler 2014 için elini çabuk tutmalı.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın