Antwerp Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 15 Nokta)

Bir liman kenti olan Antwerp, mimari açıdan etkileyici tarihi binaları ve dinamik yapısıyla Belçika’nın diğer kentlerinden ayrılıyor. Kentin bu yapıya sahip olmasında 15. yüzyılın ortasından itibaren finans alanında yaptığı atılımlarla Avrupa’nın mali anlamda merkezi haline gelmesinin büyük rolü var. Günümüzde elmas ticaretine yön veren kentin en gözde mekânlarını, sizler için derlediğim Antwerp gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz.

Antwerp Gezilecek Yerler Listesi

Adını Scheldt Nehri’nde yaşadığına inanılan bir devden alan Antwerp, Avrupa’nın yürüyerek keşfedilebilecek şehirlerinden birisi.

Tarihi mekânların büyük çoğunluğuna yakın konaklama için tarihi kent merkezi civarındaki tesisleri tercih edebilirsiniz. Bisiklet kültürü ise tüm Belçika’da olduğu gibi bu kentte de özel bir yere sahip.

1. Rubens Müzesi (Rubenshuis)

antwerp'te gezilecek yerler Rubenshuis

Antwerp gezilecek yerler listelerinizin ilk sıralarında yer verebileceğiniz Rubens Müzesi (Rubenshuis), 1946 yılında halka açılmış. Sanatçı, kendi tasarladı evi İtalyan stili ile inşa ettirmiş.

Tasarımcı ve ressam Peter Paul Rubens tarafından inşa süreci 1610’da başlatılan binada faaliyet gösteren müzede Rubens ve öğrencileri tarafından yaratılmış çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Müzede ressamın ilk eserlerinden birisi olan “Âdem ve Havva” ile kendi portresini görebilirsiniz.

2. Plantin Moretus Müzesi

antwerp Plantin Moretus Müzesi

16. yüzyılda kurulan Plantin Matbaası’nın yerleşkesinde hizmet veren Plantin Moretus Müzesi (Plantin Moretus Museum), 1877’de ziyarete açılmış.

Matbaanın kurucusu Cristoffel Plantin’in ve ölümünün ardından işletmeyi devralan damadı Jan Moretus’un bastıkları kitaplardan oluşan bir kütüphanenin yer aldığı müzede 2 matbaacının döneminden kalma eşyalar ve baskı makineleri sergileniyor.

Vrijdagmarkt üzerindeki müzede ayrıca işletmeye ait mali kayıtlar da görülebilecek eserler arasında.

3. Antwerp Hayvanat Bahçesi

Antwerp Hayvanat Bahçesi

Merkez Tren İstasyonu’nun yakınında bulunan Antwerp Hayvanat Bahçesi (Antwerp Zoo), 1843 yılında kurulmuş. 950 türden 7 binin üzerinde hayvanın yer aldığı hayvanat bahçesi, klasik işlevinin yanı sıra geçmişte kültürel ve sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapmış.

Kurulduğu yıl itibariyle alanında dünyanın en eskilerinden birisi olan hayvanat bahçesinde mimari açıdan ilginizi çekebilecek pek çok tarihi bina yer alıyor.

4. Onze Lieve Vrouwekathedraal

antwerp Onze Lieve Vrouwekathedraal

İnşa süreci 1352 yılında başlatılan Meryem Ana Katedrali‘nin (Onze Lieve Vrouwekathedraal) ilk etabı 1521’de tamamlanmış. Jan ve Pieter Appelmans tarafından tasarlanan yapının inşası ilk etabın tamamlanmasının ardından sonlandırılmış.

“Yarım” olmasına karşın Gotik stili ve 123 metrelik çan kulesiyle Kuzey Avrupa’nın en etkileyici dini yapılarının başında gelen katedral, Rubens’in 3 çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca batı girişinde çok sayıda heykel yer alıyor.

5. Antwerp Tren İstasyonu

Antwerpen Centraal

Mimari güzelliği nedeniyle Antwerp gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken Antwerp Tren İstasyonu‘nun (Antwerpen Centraal) tarihi binası, 1895-1905 tarihleri arasında inşa edilmiş.

Bekleme salonu Louis Delacenserie, istasyon bölümüyse Clement Van Bogaert tarafından tasarlanmış olan yapı, birçok kaynak tarafından mimari açıdan alanının en güzelleri arasında sayılmış.

Taş yapısının görünümü çelik ve cam kullanılarak zenginleştirilen istasyona artan kapasiteyi karşılaması için 1998-2007 yılları arasında yeni bölümler eklenmiş.

6. Diamond District

antwerp Diamond District

Dünya elmas ticaretinin merkezi olan Antwerp’teki Diamond District, Merkez Tren İstasyonu’nun bitişiğinde yer alıyor. Bölgede 19. yüzyıldan beri elmas ticareti yapılıyor.

Kentin ana alışveriş caddesi olarak anılan Meir’e birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki bölgede Antwerp’in Yahudi nüfusunun %80’ini görmek mümkün. Yahudiler dışında Lübnanlı, Hintli ve Ermeni satıcıların bulunduğu bölge, yeme-içme olanakları açısından da zengin.

7. Aziz Carolus Borromeus Kilisesi

antwerp St. Carolus Borromeuskerk

Hendrik Conscience Meydanı’nda yer alan Aziz Carolus Borromeus Kilisesi (St. Carolus Borromeuskerk), Roma’daki Gesu Kilisesi’nden ilham alınarak 1615-1621 yılları arasında inşa edilmiş.

Barok tarzdaki dini yapının iki sunağı, Rubens tarafından boyanmış. Sanatçı ayrıca kiliseyi ilgi odağı haline getiren ve 1718 yangınında kısmen zarar gören 39 duvar resmi de yapmış.

8. Museum aan de Stroom

anvers gezilecek yerler Museum aan de Stroom

Eilandje Mahallesi’nin Scheldt Nehri’ne bakan kıyı kesiminde yer alan Museum aan de Stroom (Museum Aan de Stroom), kısaca MAS, 2011 yılında açılmış.

Sadece 180 bini ziyaretçiler tarafından görülebilen 470 bin parçalık bir koleksiyona sahip olan müze, Belçika’nın en büyüğü unvanını taşıyor.

Kente gelen yabancı tüccarların konakladıkları ve 19. yüzyılda yangın sonucu yıkılan bir binanın yerine inşa edilen müzede sergiler, 4 farklı temaya ayrılmış. Kültürel tesis, kentin tarihini öğrenmek için ideal.

9. Belediye Binası & Eski Pazar Meydanı

antwerp gezilecek yerler Antwerp Belediye Binası / Eski Pazar Meydanı

Noel döneminde oldukça renkli bir pazarın kurulduğu Eski Pazar Meydanı, Eski Kent’in merkezinde yer alıyor. Orta Çağ’dan kalma pek çok binayla çevrelenmiş olan meydanda ayrıca kış döneminde buz pateni pisti kuruluyor.

Restoranları ve kafeleriyle kentin sosyal anlamda en canlı noktaları arasındaki alanın en çok ilgiyi çeken binası olan batı bölümündeki Antwerp Belediye Binası, mimari açıdan Flaman ve İtalyan etkisiyle 1561-1564 arasında inşa edilmiş. Rönesans stilindeki binanın iç kısmında görülmeye değer çok sayıda heykel ve tablo bulunuyor.

10. Meir Caddesi

antwerp gezilecek yerler Meir Caddesi

1993 yılında araç trafiğine kapatılan Meir, sahip olduğu seçeneklerle alışveriş tutkunlarının Antwerp gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı konumunda.

Antwerp Belediye Binası’nı, Merkez Tren İstasyonu’na bağlayan caddenin Rokoko stili binalarında ve Stadsfeestzaal Alışveriş Merkezi’nde hem yerel markaları hem de dünyaca ünlü zincir mağazaların şubelerini bulabilirsiniz.

Rubens Müzesi ve Bourta Tiyatrosu, cadde üzerinde ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılardan bazıları.

11. Mayer van den Bergh Müzesi

antwerp görülecek yerler Mayer van den Bergh Müzesi

Sanat koleksiyoncusu Fritz Mayer van den Bergh’in ölümünün ardından annesi tarafından finans bölgesinde 1901-1904 yılları arasında inşa ettirilen tarihi binada faaliyet gösteren Mayer van den Bergh Müzesi (Mayer Van Der Bergh Museum), Hollandalı ve Belçikalı ressamların çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Ağırlıklı olarak Gotik ve Rönesans dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzede Pieter Bruegel the Elder’ın tablolarını da inceleyebilirsiniz.

12. Aziz Paul Kilisesi

antwerp gezilecek yerler St Paul's Church

Scheldt Nehri kıyısındaki Aziz Paul Kilisesi (St Paul’s Church), Eski Kent’in merkezinde eskiden denizcilerin kullandığı bir alanda yer alıyor.

16. yüzyılda manastırın bir parçası olarak inşa edilen dini yapı, 1679’da yangın felaketi yaşamış. Barok stiline uygun olarak restore edilerek, kullanılmaya devam edilen kilisede Rubens, Van Dyck ve Jordaens gibi ülkenin önde gelen ressamlarına ait 50 tablo bulunuyor.

Zengin iç detaylarıyla göz kamaştıran yapının dışında ise gerçek insan boyutların 60 heykeli görebilirsiniz.

13. Het Steen

antwerp gezilecek yerler Het Steen

MAS açılana kadar Denizcilik Müzesi’ne ev sahipliği yapan Het Steen (The Stone Castle), Viking akınlarına karşı Orta Çağ’ın ilk dönemlerinde inşa edilmiş.

Kentin en eski yapısı ve yerleşim yeri olan kale adını, 5. Charles dönemindeki güçlendirme çalışmalarının ardından almış. Bu çalışmalarla eklenen taşlar ve eski duvarlar, hava olaylarının etkisiyle oluşan renk farkı nedeniyle rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

Günümüzde müze öğrencilerinin ücretsiz katılabildiği atölyeleri barındıran yapının çevresindeki yeşil alan piknik yapmak için ideal.

14. Park Spoor Noord

antwerp Park Spoor Noord

Kullanıma kapatılan bir demiryolu istasyonunun 24 hektarlık alanına kurulmuş olan Park Spoor Noord, 2008 yılında kullanıma açılmış.

Yerel halkın güneşlenmek, rahatlamak, piknik yapmak için kullandığı yeşil alanda çocukların oyun oynayabileceği alanlara ve BMX, kaykay parkurlarına yer verilmiş. Park ayrıca sosyal etkinlikler için de kullanılıyor.

15. Vleeshuis

antwerp gezilecek yerler Vleeshuis

Kırmızı tuğla ve beyaz kumtaşı kullanılarak 1501-1504 yılları arasında inşa edilen Vleeshuis, 300 yıl boyunca Kasaplar Loncası tarafından kullanılmış.

1841’de binayı loncadan satın alan şarap imalatçısı Peyrot tarafından yarısı sanat merkezine dönüştürülen yapıyı Nicaise de Keyser, Gustave Wappers gibi sanatçılar atölye olarak kullanmışlar. 1899’da kent konseyine satılan tarihi yapı, yenileme çalışmalarının ardından 1913’te müze olarak hizmet vermeye başlamış. O tarihten beri faaliyetini sürdüren Antika Müzesi’nde günümüzde eski tip müzik aletleri sergileniyor.

Antwerp’te Gezilecek Diğer Yerler

Eğer seyahatinizde zaman sorununuz yoksa Antwerp gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

  • Red Light District
  • Aquatopia
  • The Jewish Quarter
  • Boerentoren (Farmer’s Tower)
  • Palace of Justice
  • Bourla Tiyatrosu (Bourla Theatre)
  • Extra City Kunsthal
  • Cogels Osylei
  • De Koninck Antwerp City Brewery

Antwerp’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Antwerp gezilecek yerler
4 yıldızlı Radisson BLU Astrid Hotel, Antwerp, konaklama için güzel bir seçenek.

Eğer Antwerp seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Radisson BLU Astrid Hotel, Antwerp adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Antwerp gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Belçika’nın dünyaca ünlü bu turistik şehrinde eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum yapın