Arasta Çarşısı
Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı, İstanbul‘da Osmanlı döneminden kalma bir çarşıdır. Sultanahmet Camii arkasında bulunan çarşıda halı, kilim, takı ve el yapımı ürünlerin satışının yapıldığı birçok yer bulunmaktadır. Sipahi Çarşısı olarak da bilinen çarşının iki tarafında 70 kadar dükkan yer almaktadır. Sipahi Çarşısı olarak anılmasının nedeni kurulduğu dönemde bu çarşıda sipahiler için malzeme satılıyor olmasıdır.

Arasta” kelime olarak üstü örtülü çarşıların eski adıdır. Bizans dönemine ait yapıların üzerine inşa edildiği düşünülen Arasta Çarşısı 1930 yılında yanmıştır. Bundan sonra uzun süre kullanılmayan çarşı 1980 yılında restore edilerek tekrar hizmete açılmıştır. Dükkanların çatıları ile ön cepheleri arasındaki uzun ve kalın kalaslar farklı bir görüntü oluşturmaktadır. Arasta Çarşısı’nı gezdikten sonra dinlenebileceğiniz bir kafe ve 1950’li yıllarda bölgeden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Mozaik Müzesi bulunmaktadır.

Çarşının çevresinde İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli gezi noktalarından olan Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarnıcı gibi gezi noktaları yer alır.

Arasta Çarşısı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Sultanahmet Mah., Arasta Çarşısı No:143, Sultanahmet İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü’nden tramvaya binerek Sultanahmet durağında inin. Çarşı, caminin arkasındadır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın