Arc De Triomphe Du Carrousel

Paris’in en önemli 3 takından biri olan Arc De Triomphe Du Carrousel, Carrousel Meydanı ile eski Tuileries Sarayı arasında yer alır. Napolyon tarafından 1808 yılında Avusturya zaferini kutlamak amacıyla yaptırılmıştır. 19 metre yükseklik ve 23 metre genişlikte olan Arc De Triomphe Du Carrousel, zafer yolunda yapılan 3 takın en küçük olanıdır. Diğer ünlü taklar ise Şanzelize Caddesi’nin sonunda yer alan Zafer Takı (Arc de Triomphe de l’étoile) ve La Grande Arche de La Defense’dir.

Takın mermer sütunları üstünde yer alan heykeller dikkat çekicidir; heykellerden Napolyon’un dört at tarafından çekilen at arabasındaki heykeli güneşle parlar. Eskiden burada bulunan San Marco’nun atları 1815 yılında Venedik’e iade edilmiştir.

Arc De Triomphe Du Carrousel’den batıya doğru baktığınızda Concorde Meydanı ve ünlü dikilitaşı ile Şanzelize sonundaki Zafer Takı’nı görebilirsiniz. Paris’in dünyaca ünlü müzesi Louvre da takın hemen karşısındadır.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place du Carrousel, 75001
  • Metro: “Palais Royal” metro durağı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın