Arslanhane Camii Ankara

Arslanhane Camii, 13. yüzyılın başında, Selçuklu döneminde yapılmış Ankara‘nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Dönemin mimari özelliklerini çok iyi bir şekilde yansıtır. Ahi Şerafettin tarafından 1289 ile 1290 yıllarında restore ettirmesinden dolayı cami Ahi Şerafettin Camii olarak da bilinmektedir.

Cami, oldukça sade bir görünüme sahiptir. Tavanı ahşaptan yapılmıştır ve düzdür. Çatısı kurşunla kaplıdır. Ancak mihrabı açık mavi çinilerle kaplıdır. Bu çinilerin tamamı Selçuklu işçiliğiyle yapılmıştır. Arslanhane Camii mihrabının iki yanı sütunlarla desteklenmiştir. Bu sütunlar tamamen ahşaptır. Caminin minberi de ceviz ağacından yapılmıştır.

Arslanhane Camii üç kapılı bir camidir. Bu kapılar Kuzey, Güney ve Batı olmak üzere üç yöne bakmaktadır.  Yapı toplamda on iki tane pencere ile aydınlatılmıştır. Caminin en dikkat çeken yanlarından biri ise inşa sırasında yapıda kullanılan taşlardır. Cami yapılırken kullanılan taşların bir kısmı daha eski medeniyetlerden kalma yapılardan kalmadır. Arslanhane Camii de adını bu aslan motifli taşlardan almaktadır. Roma ve Bizans yapılarına ait olduğu bilinen bu taşların üzerinde aslan motifleri yer almaktadır. Ankara ve çevresinde antik dönemde yaşayan medeniyetler aslan heykellerini ve motiflerini çok sık kullanmaktaydılar.

Arslanhane Camii karşında tam on mezarın bulunduğu bir türbe bulunmaktadır. Türbede yatanlardan bir tanesi ise yapıda çokça emeği geçen Ahi Şerafettin’dir. Türbe Ahi Şerafettin’in adı ile anılmaktadır. Şehrin bu ünlü camisini Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kale Mahallesi Altındağ, Ankara
  • Ulaşım: Tarihi cami Ulus’a oldukça yakın bir mesafededir. Ulus’ta bulunan Gençlik Parkı’ndan yürüyerek camiye ulaşmanız ortalama on dakika sürecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın