Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi Amsterdam

Amsterdam’ın ünlü hayvanat bahçesi olan Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi’nin geçmişi 1838 yılına kadar dayanır. İsmini Latince Nature Artis Magistra’dan (Doğa, Sahibi ve Sanat) alan hayvanat bahçesi toplam 14 hektarlık bir alan üzerine kurulu olup 6000’den fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin en eski hayvanat bahçesi olan Artis, turistlerin en fazla ilgisini çeken yerlerden biridir. Hayvanat Bahçesi’nde en çok dikkat çeken yerler arasında; Afrika savan ortamı, 70 metre uzunluğundaki kuşhane, akvaryum, lamaları ve dünyanın en büyük kemiricisi olan Hint domuzunun bulunduğu Güney Amerika kuşağı bulunur. Planetaryum, jeoloji ve zooloji müzeleri hayvanat bahçesinde yer alan diğer önemli noktalardır.

Hayvanat bahçesinin ana girişine yakın konumda yer alan Planetaryum özellikle astronomi meraklıları için kaçırılmaması gereken bir noktadır. Kubbeli binada özel ekipmanlar ile gökyüzünün görünümünü ve gezegenlerin takımyıldızlarına göre değişimi sergilenir. Burada ayrıca astronomi ile ilgili çeşitli sergiler de düzenlenmektedir.

Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Plantage Badlaan (9, 14)
  • Ziyaret Bilgileri: Nisan-Ekim 09.00-18.00; Kasım-Mart 09.00-17.00; Haziran-Ağustos cumartesi güneş batana kadar.
  • Giriş Ücretleri: Giriş 18,50€
  • Webwww.artis.nl
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın