Artvin gezilecek yerler

Antik çağlardan beri gelen eski bir tarihe sahip olan Artvin ili Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin en doğusunda yer alan illerimizden birisidir. Artvin tarih boyunca Hititler, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin; dik yamaçlı vadileri, birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş ormanları, yüksek dağların doruklarında krater gölleri, yeşil yaylaları, tarihi kilise, kale ve köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm bölgesidir. Artvin, tarihi yerleri, tertemiz, yeşil doğası ve manzarası kadar yemekleriyle de oldukça ünlüdür. Artvin’in meşhur yemekleri arasında; Hinkal, Garşo, Gaviçi, Çimur, Artvin Pidesi ve Erişte’yi sayabiliriz. Artvin’in yemekleri tabii sadece bunlarla sınırlı değil. Eğer olurda Artvin’e yolunuz düşerse, birbirinden leziz u yöresel yemekleri tatmadan asla dönmeyin. Gelelim Artvin gezilecek yerler listemizde yer alan yerlere…

1. Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi, şehrin tarihine ışık tutan önemli bir yapıdır. Kilisenin varlığı 10.yüzyıla dayandırılmaktadır. Kilise il merkezine 32 km uzaklıkta olan Hamamlı köyündedir. Kiliseye ulaşım oldukça kolaydır. Kolaylıkla ulaşacağınız bölgede gezinerek yeni yerler keşfedebilirsiniz. Son olarak Dolishane Kilisesi yakınında konaklayabileceğiniz oteller de olduğunu hatırlatmakta fayda var.

2. Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin’in en görülesi yerlerinden biridir. Bu kanyon çok fazla bilinmemesinden dolayı, ziyaret edeni azdır.  Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşımaktadır. Eğer Artvin’de bir keşif yolculuğuna çıkmayı düşünüyorsanız Cehennem Deresi Kanyonu’nu mutlaka görüp gezmelisiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonu

3. Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan ve eşsiz güzelliğiyle doğaseverlerin vazgeçilmez uğrak yerlerinden biridir. Artvin’in Klaskur köyü yakınlarında yer alan Borçka Karagöl bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile meydana gelmiş Borçka Karagöl, 2002 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Borçka Karagöl’e 5-10 km uzaklıkta konaklama yapabileceğiniz pek çok pansiyon bulunuyor. Bununla birlikte dilerseniz milli park içinde çadır da kurabiliyorsunuz.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl

4. Dilberdüzü

Dilberdüzü; Kaçkar Dağları’nda, Kaçkar Dağı’nın güneyinde, Hastaf ve Haristaf vadisinin yukarı ucunda, yaklaşık 2.900 metre rakımdadır. Dilberdüzü, Kaçkar Dağı’na tırmananların kullandığı bir kamp alanıdır. Dilberdüzü’nde bulunan kamp alanına ulaşmak için öncelikle Artvin’in ilçesi olan Yusufeli’ne 80 km yol katedip ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra ilçe üzerinden 50 km daha yol gidip Olgunlar Köyü’ne ulaşacaksınız. Bu noktadan sonra yola yaya olarak devam etmeniz gerekiyor. Olgunlar Köyü’nden 7 km kadar gidildikten sonra Dilberdüzü’ne ulaşım sağlanmaktadır. Dilbersüzü’nde özellikle yaz döneminde dağcılar burada tırmanış yaparken Dilberdüzü’nde çadırlarını kurmaktadır. Zirveden dönenler veya zirveye giden dağcılar burada mola vermekte ve konaklamaktadır. Bölgede yemekler pişirilmekte, çadırlar kurulmakta, malzemeler hazırlanmakta ve çay eşliğinde güzel sohbetler yapılabilmektedir.

5. Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan bir şelaledir. Artvin’i keşfetmeye gelenlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olan Mençuna Şelalesi, doğal güzellikleriyle ve mesire alanlarıyla gören herkesin ilgisini çekmektedir. Mençuna Şelalesi’ni ziyaret ettiğinizde hem şelalenin çevresini keşfedebilir, hem de bu doğa harikası eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz. Mençuna Şelalesi, Artvin gezinizin en güzel parçalarından birini oluşturacak, buna garanti verebiliriz.

Mençuna Şelalesi
Mençuna Şelalesi

6. Artvin Kalesi

Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, Çoruh Nehri’nin üzerindeki Artvin Köprüsü’nün karşısında bulunmaktadır. Şehrin tarihi kalntılarının arasında bulunan kale, bölgenin turizm açısından önemli bir turistik alanıdır. Artin Kalesi içine girdiğinizde, sarnıç ve şapel kalıntılarını göreceksiniz. Kaleyi Belgrad Kralı 937 yılında inşa etmiştir. Daha sonra yani Osmanlı döneminde ise kalıntıların üzerine yeni bir kale inşa edilmiştir. Doğal ve tarihi güzellikleri bir arada göreceğiniz kale, Artvin’in mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Artvin Kalesi
Artvin Kalesi

7. Çoruh Nehri – Rafting

Çoruh nehri Artvin ilinin en büyük akarsuyudur. Karadeniz’de rafting denince akla ilk gelen yer olan nehirde, heyecanlı aktivitelere katılabilecek, bölgenin en güzel yerlerini keşfedebileceksiniz. Dünya’da ilk 10 arasına giren Çoruh Nehri169 km’lik parkuru ile sizi kendine hayran bırakacak. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bu suların en verimli zamanları Mayıs ve Haziran aylarıdır. Kaynağını Mescid Dağı’ndan alan Çoruh Nehri rafting sporu için çok uygundur. Çoruh Nehri’nde pek çok balık türüde yaşamakta olup, kano gezisi içinde elverişli alanları bulunmaktadır.

Çoruh Nehri Rafting
Çoruh Nehri Rafting

Artvin’e Ulaşım

Artvin’e ulaşımda havayolunu kullanmanız sizlere o güzel cennette daha fazla zaman geçirme avantajı sağlayacaktır. Türk Hava Yolları’nın bölgeye olan uçuşları alternatif olarak düşünülebilir.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın