Staroměstská radnice
Astronomik Saat Kulesi, Prag

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Prag’da bulunan ünlü bir saat kulesi ve belediye binasıdır. Prag gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alan yapı üzerinde yer alan Astronomik Saati’in gösterisini izleyebilir, saat kulesine çıkarak Prag Eski Şehir Meydanı‘nı seyredebilirsiniz.

Yapının en ünlü ve önemli kısmı şüphesiz Astonomik Saat’tir. Güneş saati, ay saati, Josef Manes takvimi, havariler, melek ve bilimler, kibir, açgözlülük, ölüm ve şehvet, horoz, saatlik gösteriler, Hanus usta ve kadran saatin en önemli kısımlarıdır. Astronomik Saat’te her saat başı çanlar çalar, dans figürleri gösteriler yapar. Bu yüzden saat başlarında bölge turistlerin akınına uğrar.

Astronomik Saat, Prag
Astronomik Saat, Prag

Belediye binasında bulunan bu saat, inanışa göre dört tehdidi sembolize etmektedir. Kum saati taşıyan çan ölümü, elinde para keseleri olan figürler açgözlülüğü, kendi görüntüsüne hayran kibri, hareketli figürler ise Felsefe, Din, Astronomi ve Tarih’i betimlemektedir. Her saat başı yapılan gösteri bir horoz figürünün dışarı çıkıp kanat çırpması ile sona erer.

Prag Astronomik Saat

Prag’ın Eski Belediye Sarayı yapım izni 13. yüzyılda çıkmıştır. Fakat inşası hemen bitmemiştir. Günümüzde gördüğümüz Eski Belediye Sarayı 1905 – 1910 yılları arasında inşa edilmiştir. Daha önce burada yer alan yönetim binası yerine restore edilen bu belediye sarayında günümüzde bir kafe, restoran, galeri, mağaza ve müzik mekanı bulunmaktadır.

Astronomik Saat Kulesi Prag
Eski Belediye Binası (Astonomik Saat Kulesi) üzerinden Prag Eski Şehir Meydanı manzarası

Eski Belediye Sarayı’nda yaşanan önemli tarihi olaylardan bazıları 1918 yılında Çekoslavak Devleti’nin bağımsızlığının ilan edilmesi ve 1989’da meydana gelen Kadife Devrimle birlikte demokratik cumhuriyete dönüştürülmesidir. Eski Belediye Sarayı’nı ziyaret ederseniz görebileceğiniz eser ve bölümler arasında 15. yüzyıldan kalma işlemeleri ile Eski Meclis Salonu, 1784 yılından kalma Eski Şehir Arması, 14. yüzyılda eklenen Belediye Sarayı Kulesi, Çıkma Pencere Şapeli ve şapelin tavanı, belediye sarayı ile kulenin ana girişindeki gotik kapı vardır.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha
  • Ulaşım: Staroměstské metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Eski Belediye Sarayı her gün 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri (Kule): Tam bilet 110 CZK, indirimli bilet 70 CZK’dır.
  • Web sitesi: http://www.staromestskaradnicepraha.cz/en/

Prag Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın