Prag Eski Belediye Sarayı nerede

Prag Astronomik Saat & Eski Belediye Sarayı

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Prag Kalesi ve Karl Köprüsü ile birlikte şehrin en önemli 3 turistik yerinden biri olan Old Town (Eski Şehir) Meydanı doğal olarak milyonlarca turistin uğrak noktası.

Bu meydanda yer alan 1338 tarihli Eski Belediye Sarayı aslında birden fazla yapıdan oluşan bir kompleks. Kompleksin bir parçası olan, yine aynı dönemden kalma Gotik stili kule ve kuledeki ilginç saat ise işte bu milyonlarca turisti buraya çeken en önemli detay.

Her saat başında “Ölüm” figürünün çaldığı zille başlayan saatin gösterisi, bir horozun ötüşüyle canlanıp, kuşkucu figürün (Türk) kafa sallaması ve diğerleri ile devam ediyor. Elbette o anda meydanda toplanmış olan yüzlerce turist ve Praglının alkışları eşliğinde.

Tabii yazıya böyle başladım diye 12 havarinin her gün saat başı cıvıl cıvıl bir show sergilediği Astronomik Saat dışındaki yapıların görmeye değer olmadığı sonucu da çıkmasın.

Burada yer alan Eski Belediye Sarayı da hem nefis mimarisi hem de zaman zaman içerisinde düzenlenen sergileri ile görmeye değer, önemli bir yapı.

Biraz tanıdıysak yazının devamında Astronomik Saat ve Belediye Sarayı hakkında daha detaylı bilgilere geçelim, ne dersiniz?

Prag Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Hakkında Bilgiler

Astronomik Saat Kulesi nerede, kim yaptı

Eski Belediye Sarayı içiyle ve çevresiyle turistlere zengin bir tarih ve mimari şöleni sunan bir yer.

İçeride Orta Çağ’dan 20.YY’a kadar çeşitli tarihlerde dekore edilmiş odaları, 14.YY’dan kalma şapeli, Kafka’nın da çocukken bir süre yaşadığı Rönesans stili süslemelerle dekore edilmiş House at the Minute Sarayı, labirenti andıran yer altı bölümleri ve Astronomik Saat’in 12 havarisinin çalışma mekanizması gezginleri en çok etkileyen yerlerden.

Dışarıda ise elbette Astronomik Saat var. Ancak bunun dışında da sağ köşede kentin 27 önemli ve Protestan kişisinin isimlerinin yazılı olduğu duvar, II. Dünya Savaşı’nda Kızıl Ordu’nun Slovakya’daki başarısına adanmış olan bir plaka ve Prag İsyanı sırasında ölen partizan Çeklere adanmış olan bir plaka mevcut.

Astronomik Saat Kulesi giriş ücreti

Orta Çağ’ın en büyük teknik yapısı olarak tanımlanan Astronomik Saat ise başlı başına bir şölen. 1410 yılında, o dönemin koşullarında son derece gelişmiş bir mekanizma ile çalışan saatin gösterisi kulenin iki penceresinin açılması ile başlayıp, bu pencerelerin birinden sırasıyla çıkan ilginç figürlerin dönen bir sistem üzerinde geçit yaparak diğer pencereden içeri girmesiyle son buluyor.

Ancak saatin ilginçliği sadece bu gösteri değil. Astronomik Saat gösterinin yapıldığı kısım (The Walk of Apostles – Havarilerin Yürüyüşü) dışında da  iki parçadan oluşuyor.

Üstteki saat (Astronomical Dial); günün saatlerini, güneşin, ayın ve zodyağın konumlarını gösterirken, alttaki saat (Calender Dial) zodyağın sembollerinin farklı aylardaki konumunu gösteriyor.

09:00 ile 21:00 arasında, saat başı yapılan gösteri 2 dakika kadar sürüyor ve gösteride geçit yapan figürler bir kukla ustası tarafından 1945 yılında yapılmış. (Öncesinde de başka kuklalarla aynı gösteri yapılıyormuş. Yani bu gösteri işi yeni değil, 19. YY sonlarından beri mevcut).

Astronomik Saat ve Prag Eski Belediye Sarayı Hakkında Tarihi

Staroměstská radnice Prag gezisi

Tarihi 1338 yılına uzanan Eski Belediye Sarayı aslında Avrupa’daki benzerlerinden biraz farklı bir geçmişe sahip. Basitçe; ilk yapılan küçük bir binaya zaman içerisinde çevredeki binaların da satın alınıp eklenmesiyle bugünkü haline ulaşmış diyebilirim. Ki normalde Avrupa’da görmeye alışkın olduğumuz bu tarz yapılar çevredekilerle birleştirilmek yerine, daha çok restorasyon ve eklemelerle büyütülür.

Bu satın alma ve birleştirmelerden en önemli birkaçı; 1458 yılında yapı kompleksine katılan Mikes House, 1835 yılında katılan Cock House ve 1896 yılında komplekse dahil edilen Minute House (Kafka’nın çocukluğunda bir süre yaşadığı ev).

Tabii bu çevre binaların her birinin eklenmesi beraberinde bir restorasyon da getirmiş ki bu yüzden yapı bugün görsel bir bütünlük içerisinde.

Astronomik Saat’in yer aldığı kule ise 1364 yılında inşa edilerek yapı kompleksine eklenmiş ve aslında o günden beri pek de fazla değişikliğe uğramamış.

Astronomik Saat’in Astronomical Dial (saatleri, güneş ve ayın konumunu gösteren kısmı) 1410 yılında Kadan’lı Mikulas ve Jan Sindel tarafından yapılmış.

1490 yılında da Calender Dial (ayları gösteren kısım) eklenmiş ve saatin ön cephesi Gotik heykellerle süslenmiş. Havariler (kuklalar) kısmının eklenmesi ise 1865 – 1866 yılını bulmuş.

1945 yılında Naziler tarafından Old Town Meydanı’nın yakılması sırasında burada yer alan tüm yapılar gibi Astronomik Saat de ciddi hasar görmüş ancak sonrasında saat ve üzerindeki çoğu detay orijinaline uygun şekilde ya restore edilmiş ya da yeniden yapılmış.

Hem kulenin kendisi hem de Astronomik Saat günümüzde bile çeşitli bakım ve restorasyonlardan geçiyor ve bu sırada milyonlarca turisti de eğlendirmeye devam ediyor.

Prag Eski Belediye Sarayı Detayları

Staroměstská radnice, Prag Eski Belediye Sarayı terası
Prag Eski Belediye Sarayı’ndan Eski Şehir Meydanı manzarası…

Zengin bir geçmişe sahip olan Belediye Sarayı her katında turistlere benzersiz bir mimari şölen izletiyor. Kısa kısa bahsetmem gerekirse:

Sarayda iki giriş salonu mevcut. 15. YY’da yapılan ilk salonun duvarları Çek mimar Vojtech Ignac Ullman tarafından yapılan mozaiklerle süslü.

Salonun tonozları ise Çek tarihindeki önemli olayların betimlemelerini içeriyor. İkinci salon ise sahip olduğu Çek Mimar Josef Vaclav Myslbek tarafından yapılan Şair Lumir’in bronz bir heykeli ile dikkat çekiyor. Bu katta sık sık geçici sergiler düzenleniyor.

Jan Belsky tarafından tasarlanan birinci kat ise günümüzde daha çok düğünler için kiralanan bir yer. Geç dönem Gotik stilinde dekore edilen ikinci katı Cyril Bouda’nın resimleri süslerken Eski Belediye Sarayı üçüncü katı ise daha çok Rönesans stili mimari ve sanatının önce çıktığı yer.

Ressam Vaclav Brocik’in iki devasa eserinin süslediği Toplantı (Oturum) Odası ve diğer tarafta yer alan Belediye Meclisi Odası yapının en beğenilen bölümlerinden.

Belediye Meclisi Odası 1470 yılında Geç Dönem Gotik stilinde dekore edilmiş, birkaç defa restorasyon geçirdikten sonra ilk haline getirilerek korunmuş. 15. YY tarihli İsa heykeli ile 16. YY tarihli Madonna, 17. YY tarihli Azize Ludmila ve 18. YY tarihli John Baptist heykelleri bu salonun en güzel detaylarından.

Ayrıca 1831 yılına tarihlenen Gotik şapel ve daha çok mimari, şehir planlamacılığı gibi konularda sergiler düzenlenen Mimarlar Salonu da Eski Belediye Binası içerisinde görülmesi gereken yerlerden.

Prag Astronomik Saat Nasıl Okunur?

Astronomik Saat Kulesi hakkında bilgiler

Astronomik Saat’in Astronomical Dial, Walk of Apostles ve Calender Dial isimli üç bölümden oluştuğunu yazının başında belirtmiştim.

Elbette buranın en büyük eğlencesi saat başı mini bir gösteri yapan havarileri (kuklalar) ile Walk of Apostles kısmı. Ancak okumasını bilenler için Astronomik Saat’in diğer kısımları da son derece ilgi çekici.

Yazıyı fazla uzatmadan saatin nasıl okunacağına dair de bilgi vereyim ve bu kısmı kapatalım isterseniz.

Saatin merkezindeki haritada Prag Dünya’nın merkezi olarak işaretlenmiş durumda. Merkezin hemen altında siyah, turuncu, gri ve mavi kısımları göreceksiniz.

Astronomik Saat Kulesi tarihi, seboller, Prag

Siyah kısım “gece“, mavi kısım “gündüz“, gri kısımlar “güneşin yükseldiği ve alçaldığı zamanı“, turuncu kısım ise “güneşin ilk doğduğu ve battığı zamanı” gösteriyor.

Elbette bu renkli kısımlar günlerin uzayıp kısaldığı mevsimlere göre hareket de edip büyüyüp küçülüyor. Saatin ortasındaki küçük yuvarlık ve onun üzerindeki minik altın Güneş (üzerinde burç sembolleri olan) gün içinde sürekli dönerek güneşin konumlarını gösteriyor.

Prag Eski Belediye Sarayı ve astronomik saat kulesinin anlamı

Saatin çevresinde ise Roma rakamları ile bir günün 24 saati belirtilmiş, ki burası okunması en kolay kısım sanırım. Roma rakamlarının dışında kalan semboller ise Eski İtalyan saatlerinin ifadesi. Aslında günü 24 saate bölmesi açısından şimdiki saatten pek bir farkı yok, sadece saatin başlangıcı gece yarısı 12 değil de, gün batımında.

Saatin üzerinde görebileceğiniz diğer bir sembol de minik bir küre şeklindeki Ay. O da hem kendi etrafında dönerek ayın hangi pozisyonda olduğunu, hem de saatin içerisinde hareket ederek konumunu gösteriyor.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir?

Astronomik Saat Kulesi harita konumu
Prag Astronomik Saat & Eski Belediye Sarayı’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Old Town Hall Tower, Staroměstské náměstí 1/3, 110 00 Praha 1- Staré Město, Prag adresinde yer alan Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat’e eğer Old Town içerisinde iseniz her yerden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Metro tercih ederseniz A ve B hatları, otobüs tercih ederseniz de 176, 194 ve 207 no’lu otobüsler Old Town Meydanı’na çok yakın duraklara sahip.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat Kulesi giriş ücreti 250 CZK. Ücrete sarayın içi, kulenin içi ve astronomik saatin mekanizmasının yer aldığı oda yanında yer altı labirenti de dahil.

60 yaş üstü ve öğrenciler için indirimli fiyat ise 150 CZK.

Eğer Astronomik Saat’i sadece dışarıdan seyredecek, saraya veya kuleye girmeyecekseniz elbette bu ücretsiz.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı her gün ziyarete açık.

Pazartesi günleri 11:00 – 22:00 arasında, diğer günler 09:00 – 22:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Yalnız sarayın tarihi odaları için ziyaret bitişi tüm günlerde 19:00.

Aynı şekilde Astronomik Saati sadece dışarıdan görecekseniz ziyaret saati kısıtlaması yok, Old Town Meydanı’na istedeğiniz zaman gidebilirsiniz ancak Walk of Apostles Gösterisi en son 21:00’de.

Prag seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top