asya kıtasında vizesiz gezilecek yerler

Asya, her köşesi ile gezilip görülmeye değer bir kıta. Fakat bazı ülkeler için pasaport ve vize sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden vize istemeyen ülkeler kimi zaman daha popüler olmaktadır. İşte Asya’da vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler:

1. Singapur

vizesiz singapur

Singapur, bir şehir devletidir. Ticaret temel gelir kaynağı olsa da ulaştırma, bankacılık, haberleşme de önemli gelir kaynaklarındandır. Ülke her geçen gün daha da turistik hale gelmektedir.

2. Azerbaycan

vizesiz azerbaycan

Komşu ülke Azerbaycan Asya’da vizesiz seyahat edilebilecek güzel ülkelerden biri. Zengin kültürel mirası ile dikkat çeken ülke, milli parkları, dağları, ovaları, ırmakları, vadileri ve biyoçeşitliliği ile görmeye değer. Kültür, mimari ve tarih açısından da güzel seçenekler sunmaktadır.

3. Ermenistan

vizesiz ermenistan

Yaklaşık 3.5 milyon nüfusa sahip olan ülke, Gürcistan, Azerbaycan, Türkiye ve Nahçıvan ile komşudur. Birleşmiş Milletler üyesi olan bu ülkede, Karadeniz ve Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Ekonomisi farklı gelir kaynakları ile güçlense de turizmin de bunda yadsınamaz bir etkisi vardır.

4. Filipinler

vizesiz filipinler

Filipinler, Pasifik Okyanusu batısında bulunur. 7.107  ada ve adacıktan oluşan bu cumhuriyet, Tayvan, Çin ve Vietnam ile komşudur. Tarım ekonominin en temel kaynağıdır. Turizm de ekonomiye katkı sağlayan bir alandır.

5. Gürcistan

vizesiz gürcistan

Artvin ile sınır komşusu olan bu ülkeye sadece nüfus kağıdınız ya da pasaportunuz ile girebilirsiniz. Öncelikle Türk polisinib denetiminden sonra Gürcü polisi tarafından da sınır kontrolü yapılır. İki ülke o kadar kaynaşmış durumdadır ki sadece alışveriş için bile geçiş yapılır. Gürcistan, ülkemize göre uygun fiyatları, casino seçenekleri ile de dikkat çekiyor.

6. Hong Kong

vizesiz hong kong

Hong Kong, bir dönem İngiltere’nin sömürgesi ve ada grubuyken 90’ların sonunda Çin’e bağlı özel yönetim olmuştur. Honk Kong’da tropikal muson iklimi görülür. Birçok filme set olabilecek kadar özgün olan Hong Kong ziyaretçilerine ticari, turistik, tarihi ve mimari birçok şey sunar ve buraya vize almadan gidebilirsiniz.

7. Irak

vizesiz ırak

Irak, günümüzde ziyaret etmesi tehlikeli yerlerden biri olsa da vizesiz seyahat edilebilecek yerlerdendir. Uzunca bir zaman sömürge olan bu ülke, birçok alanda gelişme göstermektedir. Ülkeye doğudan karayolu ile ulaşım da sağlanabilir. Mezopotamya’nın kalbi olan coğrafya kozmopolit bir atmosfere sahiptir.

8. İran

vizesiz iran

İran; Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan ile sınıra sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan bu ülke, yüzyıllar boyunca konumu nedeniyle bölgesel güç olarak görülmüştür. Felsefe, tıp, mimari, hukuk, edebiyat, bilim ve kültür açısından zengin bir geçmişe sahip olan ülke görülmeye değerdir.

9. Japonya

vizesiz japonya

Japonya, Doğu Asya’da yer alan güzel bir ada ülkesi. 6852 adadan oluşan bu takımada, Asya’nın parlayan yıldızıdır. Tapınakları, farklı mutfağı, kendine has giyim tarzı, başarıları ile her ziyaretçisine sunabileceği mimari, tarihi, dini, kültürel bir öğe ile görmeye değer bir ülkedir.

10. Kazakistan

vizesiz kazakistan

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile dünyadaki bağımsız Türk devletlerinden olan Kazakistan oldukça büyük bir ülkedir. Büyük bir ülke olmasına rağmen nüfusu ise yaklaşık 17 milyondur. Özellikle eşsiz coğrafyası ile gezilip görülecek bir ülkedir.

11. Kırgızistan

vizesiz Kırgızistan

Kırgızistan’ın denize kıyısı yoktur. Orta Asya’daki bu ülke %65 dağlardan oluşması nedeniyle “Orta Asya’nın İsviçre’si” olarak bilinir. Ülke, son yıllarda turistik olarak gelişmektedir. Özellikle kış sporlarında öncü olan bir destinasyondur.

12. Güney Kore

vizesiz güney kore

Güney Kore vizesiz ziyaret edilebilecek bir diğer Doğu Asya ülkesi. Japonya ve Kuzey Kore’nin komşusu olan Güney Kore, arkeolojik, tarihi, mimari ve kültürel açıdan zengin bir ülkedir. Başkenti Seul, en çok turist çeken kentidir.

13. Lübnan

vizesiz lübnan

Suriye ve İsrail’in komşusu olan Lübnan’ın başkenti Beyrut’tur. Bir zamanlar Fenike uygarlığının yaşadığı bu topraklar, zengin bir geçmişe sahiptir. Vize almadan seyahat edilebilecek ilgi çekici ülkelerden biridir.

14. Makao Özel İdare Bölgesi

vizesiz makao

Tam adı Çin Halk Makao Özerk Cumhuriyeti’dir. Bir zamanlar Portekiz’e bağlı olan bölge sonrasında Çin’e bağlanmıştır. Adalardan oluşan bu özel idare bölgesine vize almadan gidebilirsiniz.

15. Maldivler

vizesiz maldivler

Maldivler, 1200 adadan oluşur. Hindistan’ın güneyinde bulunan Maldiv Cumhuriyeti bungalov evleri, açık mavi denizi, altın rengi kumları ile tüm dünyada popüler olan bir tatil noktasıdır. Vize gerektirmiyor oluşu Maldivler’i daha da popüler hale getirmektedir.

16. Malezya

vizesiz malezya

Malezya bir diğer popüler Güneydoğu Asya ülkesidir. 18.000 tane adanın birleşmesi ile oluşan bu ülkenin nüfusu yaklaşık 28 milyondur. Tarım, ülkenin temel gelir kaynağı olsa da turizm de her geçen gün daha önemli hale gelmektedir.

17. Moğolistan

vizesiz moğolistan

Bu Orta Asya ülkesinin denize kıyısı yoktur. Rusya ve Çin ile komşudur. Başkenti Ulanbatur’dur, en çok turist çeken kenti burasıdır. Ülke ayrıca Orhun Yazıtları’na ev sahipliği yapması ile tanınır ve talep görür. Tarih, mimari, doğal güzellikleri ile vize almadan sizi bekler.

18. Tayland

vizesiz tayland

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın eski adı Siyam’dır. Tayland Körfezi ve Andaman Denizi kıyısında bulunan bu ülke özellikle son yıllarda turistik açıdan tüm dünya tarafından tercih edilen bir ülkedir. Başkenti Bangkok en ünlü yeridir. Dünyanın en sıcak ve en büyük şehri olarak tasvir edilen Bangkok’da görülecek birçok yer vardır.

19. Tayvan

vizesiz tayvan

Çin, Japonya, Filipinler’in komşusu olan Tayvan, Asya’da farklı bir atmosfer yansıtan bir ülkedir. Turizm deninde akla gelen ilk yerlerden olmasa da gezip görülecek yerleri vardır.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın