Siem Reap

Kamboçya’nın kuzeybatısında konumlanan Siem Reap (Siyem Rip), 200bin nüfuslu küçük bir şehir olmasına rağmen dünyaca ünlü Angkor Tapınakları sayesinde ülkesinin turizm merkezi olma özelliğini taşıyor.

9. YY ile 15. YY arasında inşa edilen sayısız tapınağıyla, 400 km²’nin üzerinde inanılmaz boyutuyla 1992’den beri UNESCO korumasında bulunan dev tapınak-şehir Angkor, dünyanın en büyük “dinsel tabiat anıtı” olarak kabul ediliyor ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Angkor ve Khmer mimarilerinin eşsiz bir bileşimine sahip olan Siem Reap’de Sivutha Caddesi ile Psar Chas (Eski Pazar) çevresi şehir merkezi olarak kabul görürken, Psar Leu bölgesi ise alışveriş tutkunlarının favorisi. Kamboçya’nın en ünlü sirki olan Phare Ponleu Selpak Sirki’ni, Angkor Ulusal Müzesi’ni ve savaş sırasında toprağa kendi elleriyle gömdüğü mayınları savaş sonrasında yerlerinden söken eski çocuk-asker Aki Ra’nın sivil toplum kuruluşlarından aldığı destekle 1990’da açılan Mayın Müzesi’ni mutlaka gezi programınıza almanızı tavsiye edeceğimiz kentte, Tonle Sap Gölü üzerindeki ‘’yüzen’’ köyleri tekne turuyla görmek de bir diğer çekici alternatif.

Siem Reap Gezilecek Yerler listesi

Siem Reap Gezilecek Yerler Listesi

Adını Thai Krallığı ile yapılan savaşta Khmerler tarafından ele geçirilmesinin üzerine “Siyam yenildi” anlamına gelen cümleden alan Siem Reap, Kamboçya’nın hem en büyük kentlerinden biri hem de Angkor Tapınakları’ndan dolayı en önemli, en turistik şehri. Angkor Tapınakları dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini bir mıknatıs gibi çekiyor ancak kent bundan ibaret değil.