Sri Lanka

Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın hemen güneyinde konumlanan Sri Lanka, batısı Laccadive Denizi’ne, kuzeydoğusu ise Bengal Körfezi’ne bakan tropik bir ada ülkesi.

Tarihi, Portekiz, Hollanda ve Büyük Britanya İmparatorluğu arasında sömürge savaşlarıyla geçen ülke hem tarih, hem doğa hem de deniz tutkunlarını aynı anda mutlu edebilen topraklarıyla günümüzün yükselen turizm yıldızı.

“Kültür Üçgeni” olarak adlandırılan bölgede Amureadhapura, Polannaruwa, Dambulla ile Sigiria UNESCO korumasındaki eşsiz tapınakları ve sarayları ile dikkat çekerken, Hatton, Nuwara Eliya, Udawalawe, Kandy ve Ella bölgeleriyse trekking, hiking gibi aktivitelerinin yanı sıra zengin yağmur ormanlarıyla da çok gözde. Birçok sörf okulu barındıran Hikkaduwa, Galle, Tangalle ve Mirisa, sörf ve deniz turizminin popüler bölgeleri olmalarının yanı sıra “balina gözlem” turları gibi kaçırılmaması gereken bir seçeneğe de sahip.

Yakut, ay taşı, mavi topaz, ametist, akik gibi taşlar ile bu taşlardan yapılan takıları ülkemize oranla oldukça makul fiyatlara alabileceğiniz Sri Lanka, ülkemizde daha çok “Seylan Çayı” olarak bildiğimiz dünyaca ünlü çayın da anavatanı.

Scroll to Top