Sri Lanka

Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın hemen güneyinde konumlanan Sri Lanka, batısı Laccadive Denizi’ne, kuzeydoğusu ise Bengal Körfezi’ne bakan tropik bir ada ülkesi.

Tarihi, Portekiz, Hollanda ve Büyük Britanya İmparatorluğu arasında sömürge savaşlarıyla geçen ülke hem tarih, hem doğa hem de deniz tutkunlarını aynı anda mutlu edebilen topraklarıyla günümüzün yükselen turizm yıldızı.

“Kültür Üçgeni” olarak adlandırılan bölgede Amureadhapura, Polannaruwa, Dambulla ile Sigiria UNESCO korumasındaki eşsiz tapınakları ve sarayları ile dikkat çekerken, Hatton, Nuwara Eliya, Udawalawe, Kandy ve Ella bölgeleriyse trekking, hiking gibi aktivitelerinin yanı sıra zengin yağmur ormanlarıyla da çok gözde. Birçok sörf okulu barındıran Hikkaduwa, Galle, Tangalle ve Mirisa, sörf ve deniz turizminin popüler bölgeleri olmalarının yanı sıra “balina gözlem” turları gibi kaçırılmaması gereken bir seçeneğe de sahip.

Yakut, ay taşı, mavi topaz, ametist, akik gibi taşlar ile bu taşlardan yapılan takıları ülkemize oranla oldukça makul fiyatlara alabileceğiniz Sri Lanka, ülkemizde daha çok “Seylan Çayı” olarak bildiğimiz dünyaca ünlü çayın da anavatanı.

sri lanka gezi rehberi

Sri Lanka Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Hindistan’ın güneyinde bir inci gibi duran tropik ada Sri Lanka, plaj tatili sevenlere deniz ve güneş, tarih sevenlere tapınaklar, saraylar, doğa sevenlere de tropik ormanlar ve dağlar vaat ediyor. Tamil Kaplanları’nın uzun yıllar boyunca hükumet güçlerine karşı verdiği savaşı 2009 yılında kaybetmeleri ve ülkenin turizme açılmasının ardından her geçen yıl daha çok turist çeken bu ülkeyle ilgili Sri Lanka Gezi Rehberi yazımda sizlere detaylı bilgiler verip seyahat planlamanızda yardımcı olabilirsem ne mutlu.

sri lanka gezilecek yerler

Sri Lanka Gezilecek Yerler III (Plajlar)

Hint Okyanusu’danki bu küçük ada 1340 kilometrelik sahil şeridi ile ziyaretçilerine benzersiz bir deniz ve güneş deneyimi sunuyor. Sri Lanka Gezilecek Yerler yazılarımın sonuncusunu bu ülkedeki plaj turizmine ayırmak istedim. Aralarındaki mesafeler de en fazla bir saat olduğu için, isterseniz sahildeki her kasabada 1-2 gün konaklayarak pek çok farklı plajı görebilir, ya da isterseniz en beğendiğiniz yerde tüm tatilinizi geçirebilirsiniz.

sri lanka gezilecek yerler

Sri Lanka Gezilecek Yerler (Inner Country)

Hindistan’ın güneyinde yer alan Sri Lanka tropik iklim kuşağında olmasının tüm avantajlarını seyahat severlere yaşatıyor. Sri Lanka Gezilecek Yerler yazılarımın ilkinde tarih severler için Kültür Üçgeni’deki yer alan şehirleri anlatmıştım.

Sri Lanka gezilecek yerler

Sri Lanka Gezilecek Yerler I (Kültür Üçgeni)

Sri Lanka’nın her türden beklentiye sahip gezginlere sunacak çok seçeneği olduğunu Sri Lanka Gezi Rehberi yazısında belirtmiştim. Hatta seçenekler o kadar çok ki, Sri Lanka Gezilecek Yerler yazısını da üç parça halinde yazıyorum. Bu yazıda daha çok tarih, kültür, tapınaklar ve saraylarla ilgilenen gezginlere ülkenin ortasında yer alan Kültür Üçgeni’ni, buradaki şehirleri ve gezilecek yerleri tanıtacağım.