asya kıtasında yer alan doğal güzellikler

Asya‘da bulunan bu doğa harikalarını mutlaka görülecekler listenize eklemek isteyeceksiniz! Birçok şehir ve ülke seçenekleri ile Asya’da ziyaret edecek bir yeri mutlaka bulursunuz. Ayrıca bu kıta birçok çarpıcı doğal güzelliğe de sahiptir.

Asya kıtası doğal özellikleri ile oldukça zengin bir coğrafyadır. Eğer seyahatinizin doğa temalı olmasını istiyorsanız bu kıtada mutlaka size göre bir şeyler vardır. Kısa bir doğa tırmanışı, büyük mağaralar, devasa şelaleler, görkemli dağ ve tepeler, gökkuşağı manzarası ya da Himalaya‘nın tadını mı çıkarmak istiyorsunuz? O zaman bunlardan birini mutlaka görün:

1. Gokyo Gölleri, Nepal

Gokyo Lakes Trek Nepal

Himalayalar‘da 17.000 feet yüksekte olan bu göller ile su ve bulutların buluştuğu noktayı görebilirsiniz. Ayrıca komşusu olan Everest ile eşsiz bir manzaraya sahiptir. Everest’in tepe noktasına ulaşmaya alternatif olarak bu yükseklikteki göllere ulaşmak görülür. Devasa Ngozumpa buzulu tarafından beslenen altı tane göl, dünyanın en yüksek noktasında bulunan su kaynağıdır. Buraya ulaşmak için Lukla‘ya kısa bir uçuşla vardıktan sonra Katmandu‘da bulunan bir tur şirketi ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

2. Çikolata Tepeleri, Filipinler

Chocolate Hills Phillippines 

Çikolata Tepeleri, soğuk mevsimde yeşil ve nemli görünür. Kuru bir dönemde burayı ziyaret ederseniz tepelerin tam da ismine layık olduğunu göreceksinizdir. Yağmurlu mevsimde bu tepeler çikolata renginden öte daha çok yeşildir. Yağmur durunca tepeler kahverengiye döner. Bu tepeler Filipinler‘in milli jeolojik anıtlarından biridir. Jeologlara göre eriyen kayalar bu formları oluşturmuştur. Birçok yerel efsane ise duruma farklı açıklamalar getirmektedir. Bunlardan birine göre iki dev mücadeleye girer ve yorgun düşene kadar taş ve kayaları döverler. Sonrasında bu şekillerin çikolata tepelerini oluşturdukları düşünülür. Açıklaması ne olursa olsun çikolata benzeri görünümü ile bu coğrafi oluşumları görmek şu dünyadaki eşsiz tecrübelerden biridir. Bu tepelere Bohol‘un başkenti Tagbilaran‘dan tura katılarak veya Carmen‘e otobüsle gelip ardından ana caddede 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3. Kelimutu Dağı, Endonezya

Mount Kelimutu Indonesia 

Uzak olsa bile Kelimutu Dağı‘nın manzarası ve su kaynakları burayı ziyaret edilir kılar. Flores Adası‘nda bulunan Kelimutu, ününü tepedeki üç krater gölüne borçludur. Jeologlar zaman içerisinde bu kraterleri incelemişlerdir. Her bir göl, yıllar içerisinde renk değiştirmiştir. Bunun nedeni de mineral yönünden zengin yeraltı suları ile buluşmasıdır. Kelimutu‘nun sürprizi tarafı vardığınızda sizi hangi rengin karşılayacağının belli olmamasıdır. Çünkü suyun rengi değişkendir. Kelimutu Dağı, Flores‘de bulunur. Ende şehri buranın yakınındadır. Batı Flores’den Ende‘ye uçmak en kolay seçenektir. Otobüs ile dağın yakınına kadar gidebilirsiniz. Sonrasında biraz yürümeniz gerekir.

4. Zhangye Danxia, Çin

Zhangye Danxia Landform China 

Zhangye Danxia, sadece Zhangye yakınındaki jeolojik parkı kapsamaz, ayrıca Çin‘deki birçok bölge de buna dahildir. Her biri tektonik hareketler sonucunda milyonlarca yılda oluşmuştur ve harika manzaralar sunar. Danxia, kayaların zaman içerisinde ufalanmasıile olmuştur. 2010 yılında UNESCO, altı alanı Çin Danxia‘nın değeri olarak tanımıştır. Bunların en büyüğü Zhangye Danxia‘dır ve 3200 feet bir alan kaplar. Zhangye Danxia, birçok noktadan harika bir manzara sunmaktadır. Buraya ulaşmak için Zhangye en yakın şehirdir. Buradan taksi ile parka ulaşabilirsiniz. Ayrıca Zhangye‘den buraya günlük turlar ile de gelebilirsiniz. Bu da organize edilmiş güzel bir seçenektir.

5. Hang Son Doong Mağarası, Vietnam

Hang Son Doong Cave Vietnam 

Phong Nha Ke Bang Milli Parkı ve Hang Son Doong Mağarası‘nda görecek birçok şey vardır. Mağara, dünyanın en büyüklerinden biridir ve içini gezmek için lisanslı bir rehber bulmak zorunludur. Mağaranın en büyük kısmı bir Boeing 747 uçağın sığacağı kadar büyüktür. Hang Son Doong büyük ve hızlı bir nehrin zamanla bir tünel oluşturması sonucunda meydana gelmiştir. Bu nedenle mağaraya “dağ nehir mağarası” adı verilmiştir. Ho Khanh, Soon Doong‘u 1991 yılında bir fırtına esnasında buraya sığınıp keşfetmiştir. Mağara, günümüzde turizme açıktır. Yaşanan gelişmeler kimi zaman endişeye neden olmaktadır. Örneğin; teleferik gibi bir sistemin konması endişeye neden olmuştur. Şimdi sadece Oxalis turları rehber eşliğinde gezi fırsatı sunmaktadır. Oxalis 3.000 dolara turlar düzenlemektedir. Rehbersiz mağarayı gezmek mümkün değildir ve çok büyük olduğu için rehbersiz güvenli de değildir.

6. Ban Gioc Detian Şelaleleri, Vietnam – Çin Sınırı

Ban Gioc Detian Falls 

Kanada – Amerika sınırında yer alan Niagara Şelaleleri gibi Ban Gioc Detian Şelaleleri Vietnam – Çin arasında bulunmaktadır. Kayalıklar ve yemyeşil orman ile çevrili olan şelaleler Son Nehri’ne dökülür. Suyun dikine akışı çok olmasa da yatay gücü oldukça fazladır. Mayıs – Eylül arasındaki sıcak mevsimde su seviyesi oldukça düşer. Sınırda yer alan Ban Gioc Detian Şelaleleri yine de görkeminden bir şey kaybetmez. Buraya Çin tarafından giderseniz Nanning şehrinden ulaşabilirsiniz,  3 – 4 saat süren bir otobüs yolculuğu ile buraya  gelebilirsiniz. Vietnam tarafından gelmek isterseniz Hanoi‘den 225 mil otobüs ile gelmeniz gerekir. Şelalelere iki ülke kısmından da ulaşım mevcuttur.

7. Jigoku Vadisi, Japonya

Jigoku Valley Japan 

Hokkaido Adası‘nda bulunan Jigoku Vadisi, Shikotsu Toya Milli Parkı‘nın parçasıdır. Bölge, iyileştirici etkisi bulunan termaller ile ünlüdür. Vadide yürüyüş turları organize edilmektedir. Buraya Noboribetsu istasyonuna tren ile ulaşarak ordan da kısa bir otobüs yolculuğu ile gelebilirsiniz. Vadi, kartpostalları andıran güzel bir görünüme sahiptir. Asya’ya, Japonya’ya seyahat ediyorsanız Jigoku Vadisi’ni mutlaka görülecekler listesine eklemelisiniz.

Kaynak: http://www.nationalgeographic.com/travel/top-10/natural-wonders-asia/

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın