Asya Kıtası herkese farklı bir şey sunacak kadar zengin bir yer. Tayland‘ın harika sahilleri, Pekin‘in ünlü dükkanları, mimari harikası tapınakları ile Asya’ya seyahat ettiğinizde mutlaka size hitap eden bir şeyler bulursunuz. İşte size birkaç fikir, Asya’da seyahat edilmesi gereken 10 yer:

1. Siem Reap, Kamboçya

Siem Reap Cambocia

Eğer Asya’ya ilk kez gidiyorsanız Siem Reap başlangıç için iyi bir yerdir. Kamboçya‘nın kuzeydoğusunda yer alan bu şehrin her köşesinde görülecek bir şeyler bulabilirsiniz. Mimari, tarih, doğa, gece yaşamı, müzeler ve macera aktiviteleri hepsini burada bir arada bulabilirsiniz.

2. Pekin, Çin

Beijing China

800 yıldan fazla süredir Çin‘in başkenti olan Pekin, tarih ile modernizmi bir arada görebileceğiniz bir şehir. Çin Seddi, Ming Mezarları gibi tarihi ve mimari yerleri gördükten sonra Wangfujing Caddesi, Qianmen Caddesi’ne giderek alışveriş yapabilirsiniz.

3. Hanoi, Vietnam

Hanoi Vietnam

Bu şehir, bazı açılardan diğer Asya kentlerinden farklı. Fransız ve Çin etkilerinin açıkça görülebildiği Hanoi, köklü bir geçmişe sahiptir. Hanoi’ye geldiğinizde Hoan Kiem Gölü, Kırmızı Irmak, şehir duvarı kalıntıları, birçok park, göl ve 600’den fazla tapınağı görebilirsiniz.

4. Bangkok, Tayland

Bangkok Thailand

Bangkok, eski ile yeninin, Doğu ile Batı’nın sentezidir. Altından saraylar, yüzen pazarlar, harika porselen işlemeler sizi Bangkok’a çeker. Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında şunlar gelir: Siam Meydanı, Büyük Saray, Zümrüt Buda Tapınağı ve daha birçok yerdir.

5. Şangay, Çin

Shangai China

Çin‘in en büyük şehri olan Şangay, dünyanın en metropol kentlerinden biridir. Asya’da görülecek yerler denince akla ilk gelen şehirlerdendir. Geçmiş, şimdi ve geleceği aynı anda yansıtan Şangay, ekonomi, kültür ve tarih açısından ülkenin en zengin şehridir. Gezilip görülecek yerlerin yanı sıra alışveriş cenneti olarak da nitelendirilen Şangay’ı mutlaka görmelisiniz. Yu Yuan Bahçeleri, Kordon, Nanjing Caddesi, Şangay Müzesi gezilecek yerlerindendir.

6. Tokyo, Japonya

Tokyo Japan

Geleneksel ile modern kültürün bir arada bulunduğu Tokyo, kalabalık ve pahalı olması ile bilinse de temizliği ve insanlarının kibar olmasıyla da ünlüdür. Zengin yemek kültürü, buranın Asya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmasını sağlayan temel nedenlerdendir. Şehirdeki Michelin Yıldızı statüsüne sahip restoranları denemelisiniz. Tokyo’da Sensoji Tapınağı, Ueno Park, Ulusal Müze, Shinjuku Tren İstasyonu gezilecek yerlerin başında gelir.

7. Taipei, Tayvan

Taipei Taiwan

Zıtlıkların yeri olarak bilinen Taipei’de yerel pazarlar ile lüks mağazaları, kalabalık caddeler ile sakin parkları yan yana görebilirsiniz. Taipei’ye geldiğinizde yerel tatların yanı sıra Çin ve Japon mutfağından lezzetler tatmanız da mümkündür. Chiang Kai Shek Anıt Mezarı, Longshan Tapınağı, Ulusal Saray Müzesi, Shung Ye Müzesi görülecek yerlerdendir.

8. Ubud, Bali

Ubud Bali

Eğer doğa ve huzur içerisinde kaybolmak istiyorsanız Ubud sizin için doğru adres olabilir. Ayrıca spa ve masaj ile de ünlü olan Ubud, sadece bu amaçla bile gelen ziyaretçilere sahiptir. Ubud Maymun Ormanı, Goa Gajah Mağarası, Blanco Rönesans Müzesi, Gunung Lebah Tapınağı buraya geldiğinizde görebileceğiniz yerlerin başında gelir.

9. Katmandu, Nepal

Katmandu Nepal

Nepal‘in başkenti Katmandu‘nun etrafı tarihi alanlar ile çevrilidir. Yerel sanatçıların üretimi olan kaşmir, ipek ve yün kilimler, eşarplar eşsiz kaliteye sahiptir. Katmandu’da Durbar Meydanı, Kopan Manastırı, Langtang Milli Parkı, Rüyalar Bahçesi gezip görebileceğiniz yerlerdendir.

10. Mumbai, Hindistan

Mumbai Hindistan

Eğer kaostan ve kalabalıktan kaçmak istiyorsanız Mumbai doğru seçenek olmayabilir. Ama değişik lezzetler tatmak, farklı kültür ve insanlar tanımak istiyorsanız Mumbai, Asya’da görülmesi gereken yerlerdendir. Mumbai’ye geldiğinizde Elephanta Mağaraları, Sanjay Gandhi Milli Parkı, Malahakshmi Tapınağı ve daha birçok yeri mutlaka görmelisiniz.

Kaynaktripstodiscover

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın