Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen 52 bin dönümlük arazi üzerine kurulu, döneminde ülkenin en modern tarım tesisi olan bir bölgedir. Kurtuluş Savaşı öncesinde Ankara Belediye Başkanı’na ait olan arazi savaş sonrası Mustafa Kemal’in mülkiyetine geçmiş, onun talimatıyla bölgeye bir çiftlik kurulmuştur. Bu çiftlik daha sonra kamu malı olarak hizmet vermiştir. Günümüzde de kamu tüzel kişiliği bulunan çiftlik halen çeşitli tarımsal ürünler üretimine olanak tanımakta ve bir sosyal kültürel merkez olarak hizmet vermektedir.

Günümüze ulaşana kadar Atatürk Orman Çiftliği çok sayıda araziye bölünmüş, parçalı haliyle de birçok yere satılmış çok amaçlı kullanılmıştır. Bu gün Atatürk Orman Çiftliği bünyesinde olması gereken araziler Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ), Makine Kimya Endüstrisi, Orduevi ve diğer turizm amaçlı tesislere dönüştürülmüştür. Merkezde kalan bölgede ise turizm ve sosyal amaçlı faaliyetler yürüten bir Atatürk Orman Çiftliği kalmıştır.

Şu anda faaliyet yürüten kısmıyla Atatürk Orman Çiftliği içinde çeşitli üretim merkezleri de bulunmaktadır. Bunlar içinde bir süt ürünleri fabrikası, bir adet şarap fabrikası, meyve suyu üretme tesisleri ve oyun alanları bulunmaktadır. Ayrıca çiftlik içinde Gazi Treni de ziyaretçilere hizmet etmektedir. Bunlarla beraber çiftlik bünyesinde yer alan eserler arasında Mustafa Kemal’in Selanik’te doğduğu eve benzeyen bir ev, bir Karadeniz Havuzu bulunmaktadır. Ayrıca Devlet Mezarlığı da çiftlik bünyesinde yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın