Atina gezi rehberi

Adını barış tanrıçası Athena’dan alan Yunanistan’ın başkenti Atina, antik çağlarda ticaret ve kültür alanında bir merkez iken günümüzde turizmde öne çıkan modern bir kent haline gelmiş. Tarihsel ve kültürel birikim anlamında bulunduğu coğrafyanın önde gelen kentine ilk defa gidecekseniz, hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için hazırladığım Atina gezi rehberi yazım sayesinde öğrenebilirsiniz.

Atina Gezi Rehberi

Atina gezi rehberi yazımda, detaylara girmeden önce sizlere kent hakkında temel bilgiler vermek istiyorum.

Nüfus: Yunanistan’ın başkentinin nüfusu 4 milyonun biraz üzerinde.

Din: Kentin nüfusunun tamamına yakını Hristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine bağlı.

Resmi Dil: Ülkenin tamamında olduğu gibi Yunanca resmi dil. Nadir de olsa Türkçe konuşan kişilere rastlayabileceğiniz kentte yerel halkla İngilizce iletişim kurabilirsiniz.

İklim: Ege Denizi kıyısındaki Atina’da ülkemizin batısındaki ve güneyindeki kıyı kentlerinde olduğu gibi Akdeniz iklimi yaşanıyor. Bu nedenle kenti yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz.

Yüz Ölçümü: Atina’nın kent merkezi 39 km²’lik alanı kaplıyor. Metropolitan sınırları ise 427 km²’lik genişliğe sahip.

Coğrafya: Güneydoğu Avrupa’nın önde gelen tatil destinasyonları arasında sayılan kent, 3 tarafı tepelerle çevrili bir ovaya kurulmuş.

Ekonomi: Liman kenti Atina, gelirinin büyük kısmını denizcilik faaliyetlerinden elde ediyor. Zengin tarihi sayesinde önemli bir turizm şehri olan başkent, sanayi ve tarım ürünlerinin yetiştirilmesi açısından da gelişmiş durumda.

Para Birimi: Kentte Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro kullanılıyor.

Saat Farkı: Ülkemizle arasında saat farkı bulunmuyor.

Vize: Atina’ya seyahat edebilmeniz için mutlaka vize almanız gerekiyor.

Gezi Süresi: Kentin sahip olduğu zenginliği keşfetmek için 1 haftalık bir gezi süresi yeterli.

Tarih: Atina gezi rehberi yazımın devamında hakkında detaylı bilgiler edineceğiniz şehrin tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanıyor. Helenistik ve Roma dönemlerinde gelişen kent, İstanbul’un Bizans’tan alınmasından birkaç yıl sonra Osmanlı egemenliğine geçmiş.

Başkaldırının ardından 1833’te Osmanlı’nın terk ettiği Atina, bu tarihten itibaren Yunanistan’ın başkenti olmuş.

Atina’da Ulaşım

Atina gezi rehberi ulaşım

2004 yılında ev sahipliği yaptığı Yaz Olimpiyatları sayesinde Atina, gelişmiş bir metro ağına ve bu ağı destekleyen tramvay, otobüs hatlarına kavuşmuş. Hızlı ulaşım için ideal metro hatlarının hepsi şehir merkezinde birleşiyor.

Havaalanı metrosu haricinde tüm hatlarda yolculara 70 dakikalık, 1 saatlik ve 5 günlük bilet seçenekleri sunuluyor. Bu seçenekler otobüslerde yolculuk yapmak için de kullanılabiliyor. Ayrıca havaalanı hattını da kapsayan 3 günlük tarife seçeneği bulunuyor.

Konforlu yolculuk için tercih edebileceğiniz taksilerin ücretlerinde ülkemizdekine benzer fiyatlandırma uygulanıyor. Yani gündüz ve gece olmak üzere 2 farklı tarife mevcut. Ayrıca yanınızda taşıdığınız çanta veya bavulun ağırlığına göre ve liman, otobüs, tren terminali gibi yerlere gitmek istediğinizde sizden ekstra ücret alınıyor.

Atina Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tıpkı kent içerisinde olduğu gibi otobüs, metro ve taksilerden oluşan 3 farklı seçeneği kullanabilirsiniz.

Otobüslerle ulaşımı seçerseniz, kullanabileceğiniz hatlar otogara, kentin merkezindeki Sintagma Meydanı’na ve Pire Limanı’na kolay ulaşım olanağı sağlıyor.

Metroda ise mavi hattı kullanmanız gerekiyor. Bu hattı kullanan yolculara farklı fiyat tarifesi uygulanıyor.

Atina’da Yeme İçme

Atina gezi rehberi yeme içme

Konumu nedeniyle Akdeniz ve Balkan mutfaklarının bir sentezi niteliğindeki Yunan Mutfağı, oldukça zengin çeşitliliğe sahip.

Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kaldığı için bizim damak tadımıza uygun yemekleri rahatlıkla bulabileceğiniz Atina’da zeytinyağlılar ve mezeler dışında denemenizi tavsiye edeceğim yemekler, domates, zeytin, kapari ve feta peynirinden yapılan Dako salatası; bir çeşit çöp şiş olan Souvlaki ve dönerin Yunan versiyonu olan Gyros.

Ancak Souvlaki ve Gyros’u deneyecekseniz, hangi etten yapıldığını mutlaka sorun.

Zeytinyağlıları ve et yemekleri dışında Atina’da sizleri oldukça zengin bir deniz ürünleri çeşitliliği bekliyor. Üstelik her daim taze ürünler bulabileceğiniz Atina’daki balık restoranlarında bizimkilere oranla daha uygun fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz.

Atina’da yeme içme konusunda tüm detaylı bilgiler Atina Yemekleri & Atina’da Ne Yenir? başlıklı yazımızda yer alıyor.

Atina Gezilecek Yerler

Atina gezi rehberi gezilecek yerler

Antik Yunan Medeniyeti’nin merkezinde yer alan Atina gezilecek yerler söz konusu olduğunda hem tarih meraklılarını mutlu edecek hem de eğlence arayışındakileri tatmin edecek çok sayıda mekânı ve yaşam alanını barındırıyor.

Tarihe meraklısıysanız, Atina’ya geldiğinizde öncelik verebileceğiniz yerler Akropolis, Parthenon, Zeus Tapınağı ve Antik Agora.

Kentin, hatta ülkenin geçmişi hakkında detaylı bilgi için ziyaret edebileceğiniz mekânlar ise Ulusal Arkeoloji, Akropolis gibi müzeler.

Sanat tutkunları için Kolonaki, Atina’nın ünlü tavernalarında eğlenmek isteyenler için Plaka oldukça fazla ve doyurucu içeriğe sahip yerleşim bölgeleri.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyor ve panoramik manzara sunan bir yer arayışındaysanız, 300 metre rakımlı Lycabettus Tepesi tam size göre bir yer.

Yukarıda saydığım yerler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi öğrenmek için daha önce yayınlamış olduğum “Atina Gezilecek Yerler” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Atina’da Alışveriş

Atina gezi rehberi alışveriş rehberi

Atina, hem geleneksel ürünleri hem de ünlü markaların ürettiği eşyaları sunan mağazaları ile alışveriş konusunda ziyaretçilerine oldukça cömert davranan bir şehir.

Fiyatların çoğu yerde uygun olduğu kentte alışveriş konusunda en fazla seçeneği Plaka Semti barındırıyor. Geleneksel çizgideki hediyelik eşyalar yerine tasarım ürünleri veya ünlü markaları tercih ediyorsanız, o zaman sizlere Kolonaki Semti’ne gitmenizi öneririm.

Alışveriş konusunda kısıtlı bütçeye sahipseniz, araç trafiğine kapalı olduğu için yürüyerek güvenle dolabileceğiniz Ermou Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Üstelik Monstraki Meydanı’ndan Keramikos’a kadar uzanan bu popüler caddede yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz modern kafeler ve pastaneler sizleri bekliyor.

Atina’da alışveriş için ayırdığınız zaman içerisinde uğrayabileceğiniz bir diğer mekân ise bol seçenekli Bit Pazarı.

Atina’da Nerede Kalınır?

Atina’da sayı bakımından oldukça fazla olan gezilecek yerlere zaman kaybetmeden ulaşabilmek için merkezi konuma sahip bölgeleri tercih etmenizde yarar var.

Gerek lüks konaklama tesislerini tercih edeceklere gerekse de ailesiyle huzur dolu bir otel arayışındakilere ilk tavsiye edeceğim bölge, kentin kalbi konumundaki Sintagma Meydanı. Yunanistan Parlamento Binası’nın bulunduğu, halkın gösteri ve kutlamalar için kullandığı bu alanda faaliyet gösteren oteller manzaralı restoranlara, toplu ulaşıma yakınlıkları sayesinde konuklarına avantaj sağlıyor.

Lüks arayışında olup, Atina’da nerede kalınır diyenlere bir diğer önerimse Kolonaki. Atina’nın en şık yaşam bölgesinde konaklamanın sağladığı faydaysa trend barlara, restoranlara ve butiklere kolay ulaşım.

Atina gezi rehberi dâhilinde sizlere sunacağım diğer konaklama bölgeleri Plaka ve Exarchia fiyat ve yapı açısından tesis çeşitliliğine sahip semtler. Sosyal açıdan kentin öne çıkan iki yerleşim bölgesinde konaklarken tarih ve eğlence ile iç içe olabilirsiniz.

Kentin konaklama bölgeleri ve bu bölgelerde faaliyet gösteren oteller hakkında ayrıntılı bilgiyi “Atina’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Atina gezi rehberi ile Yunanistan’ın başkentine yapmayı düşündüğünüz seyahatiniz öncesinde sizlere faydalı bilgiler vermeyi amaçladım. Umarım bu yazım gezi planlarınızı yaparken, sizlere yarar sağlamıştır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın